Актуально
"Кубинцям із дитинства казали: США – погані, СРСР – хороші" - кубинець у Києві про протести на Острові Свободи
Антиурядові протести на Кубі - які причини й що про це думають кубинці в Україні? Відео
Управління Верховного комісара ООН з прав людини у п’ятницю закликало владу Куби звільнити протестувальників та кількох журналістів, затриманих із минулих вихідних під час антиурядових протестів, і засудили застосування сили для розгону демонстрацій.
Тисячі кубинців уперше за 30 років вийшли на вулиці, вимагаючи змін. Острів Свободи довгі роки страждає від нестачі їжі та медикаментів. Ситуація лише погіршилась через пандемію.
Зокрема, вичерпуються дві основні статті прибутку до бюджету - грошові перекази на Кубу від емігрантів, що працювали за кордоном і втратили роботу через пандемію, а також туризм. Через коронавірус на острові було впроваджено суворий карантин, і вісім місяців острів фактично перебував в ізоляції.
Але щойно країна відкрила аеропорти для відпочивальників з-за кордону, почала зростати захворюваність на коронавірус, й в умовах нестачі ліків там фіксують високу смертність. До цього додались інші проблеми: інфляція, постійні відключення світла на острові. Все це загалом і змусило людей вийти на антиурядові протести.
Попри здебільшого мирний характер демонстрацій, поліція розганяла їх силою, арештували понад 200 людей.
При цьому частина кубинців вийшла на підтримку компартії. Сама ж кубинська влада не визнає системних проблем. В підбурюванні антиурядових настроїв і насильстві – звинувачують соцмережі, американський уряд і кубинців у США. Відтак вже тиждень на острові відключають інтернет. Доступ до мережі часто можливий лише через VPN.
"Кубинська американська мафія добре платить соціальним мережам за кампанію проти Куби", - сказав Мігель Діас-Канель, президент Куби. - "Це все робиться, щоб дискредитувати й спровокувати. Контр-революціонерам не вдасться захопити вулиці. Що таке диктатура на Кубі? Диктатура, яка робить світ трохи кращим для кожного? Якщо ви хочете, щоб Кубі було краще, спершу припиніть блокаду".
Кубинська американська мафія добре платить соціальним мережам за кампанію проти Куби
Американське торгівельне ембарго проти Куби триває з 1958-го року, від часів революції. Хоча нині воно дозволяє ввезення на Острів Свободи їжі і гуманітарних вантажів, кубинська влада називає це "політикою економічного задушення". Однак оглядачі й посадовці у США кажуть, що протести спровокували не санкції чи пандемія, а десятки років втоми населення через відсутність необхідних реформ.
Напередодні президент Джо Байден підкреслив, що США готові постачати до Куби вакцини від коронавірусу та іншу гуманітарну допомогу, але підкреслив, що не планує припиняти торгівельну блокаду.
Кубинський народ вимагає своєї свободи від авторитарного режиму
"Кубинський народ вимагає своєї свободи від авторитарного режиму. Ми не бачили нічого схожого на цей протест дуже давно, щиро кажучи, ніколи. Сполучені Штати твердо стоять із народом Куби, що вимагає своїх основоположних прав, і ми закликаємо уряд Куби утриматись від насильства і спроб придушити голоси людей. Як близький сусід і друг народів Куби та Гаїті, США готові продовжити надавати допомогу", - сказав Байден.
На знак підтримки протестувальників на Кубі, у багатьох містах світу пройшли масові акції. Чи не найбільші – відбувались у штаті Флорида, де живе понад півтора мільйона людей кубинського походження.
"Куба – це держава-спонсор тероризму, де відбувається наркотрафік, держава, що експортувала комунізм не лише в регіоні, а й у світі. Це отруйна змія. Це має припинитись, не лише для свободи кубинського народу, а й для всієї півкулі та національної безпеки нашої країни", - заявив мер Маямі Френсіс Суарес, який також має кубинське походження.
Представники кубинської громади в Україні також провели акцію протесту проти дій уряду під посольством у Києві. Участь у ній взяв і Райдель Арбелай Бесерра, який живе у Києві із початку 90-х.
На Кубі завжди літо, але там не вистачає продуктів харчування. Чому? Вони звикли, що їм Радянський Союз завжди все давав
"Кубинському народу із дитинства, як і мені, казали, що США – погані, Радянський Союз – хороші. За Радянського Союзу Куба жила добре, але після розпаду – почали казати, що їх здали. Вони не шукають винних у собі, завжди винен хтось інший. На Кубі завжди літо, але там не вистачає продуктів харчування. Чому? Вони звикли, що їм Радянський Союз завжди все давав, вони не розвивали господарство. І я вважаю, що вина – на державі, яка цього не розвивала. Але вони кажуть, що американці винні".
В інтерв'ю "Голосу Америки" він розповів, що попри ймовірні проблеми із приїздом на Кубу в майбутньому, не міг стояти осторонь подій.
Ми раніше дружили із кубинським посольством... але коли ми побачили, що там відбувається, ми просто не змогли не прийти
"На Кубі за останній час збільшилась кількість хворих, але лікарям нема чим лікувати людей, і люди просто помирають. І також людям нема чого їсти, там така бідність. Ми раніше дружили із кубинським посольством, у нас проблем не було, але коли ми побачили, що там відбувається, ми просто не змогли не прийти. Так, нам тепер можуть відмовити поїхати до Куби, бо ми виступали біля посольства. Але це як краплинка підтримки для цих людей", - каже Арбелай Бесерра.
Хоча зазвичай Куба – популярна серед туристів зі Східної Європи, зараз через суворі пандемічні обмеження українських відпочивальників там немає, повідомило "Голосу Америки" Посольство України в Республіці Куба.
"Наразі в Республіці Куба перебуває на консульському обліку близько 350 громадян України, більшість з яких перебувають на Кубі ще з часів СРСР. Крім того, враховуючи жорсткі санітарно-епідеміологічні вимоги на Кубі, а також обмежену кількість рейсів в країну, за підрахунками Посольства, на території Республіки Куба знаходиться дуже мала кількість українських туристів".
радимо громадянам подбати про мінімальний запас продуктів харчування та питної води мінімум на тиждень
"Громадянам варто уникати місць великого скупчення, не йти на конфронтацію з представниками місцевої поліції. Оскільки можливими є проблеми з постачанням продуктів, радимо громадянам подбати про мінімальний запас продуктів харчування та питної води мінімум на тиждень", - йдеться у заяві дипмісії.
Вихідці зі Східної Європи на Кубі у соцмережах закликають туристів, що планують туди їхати, допомогти місцевим і привезти із собою жарознижувальні, протизапальні, знеболювальні препарати, антибіотики, а також бинти, шприці, вату й маски. Адже саме цього зараз на Острові Свободи бракує найбільше.
Із понеділка влада Куби скасовує обмеження на ввезення пасажирами їжі, медикаментів і предметів гігієни, однак, наскільки це змінить ситуацію, невідомо, адже зараз, через обмеження влади, на острів прибувають лічені авіарейси.
Дивіться також: ВООЗ: У світі починається третя хвиля пандемії коронавірусу
Всі новини дня
- Голос Америки
Промова Байдена про Україну: У Білому домі розповіли деталі майбутнього звернення президента США

Речниця Білого дому Карін Жан-Пʼєр розповіла на брифінгу, що президент Байден хоче пояснити американському народові та Конгресу США, наскільки важливо продовжувати надавати Україні фінансову та безпекову допомогу. Коли саме буде звернення президента, речниця не уточнила.
Раніше у середу президент США Джо Байден анонсував, що виголосить велику промову про необхідність продовжувати допомагати Україні.
“Дуже скоро я виголошу велику промову з цього питання, і чому це критично важливо для Сполучених Штатів і наших союзників, щоб ми дотрималися свого зобов’язання”, — заявив президент.
Байден заявив, що занепокоєний майбутнім фінансуванням для України на тлі бюджетної кризи й відсторонення спікера Палати представників. Однак за словами речниці Білого дому, президент США вірить у незмінну двопартійну підтримку в Конгресі українського питання.
Жан-Пʼєр наголосила, що більшість законодавців — як у Конгресі, так і в Палаті представників — продовжують підтримувати виділення допомоги Україні, а промова Байдена буде спрямована на те, щоб переконатися, що обидві палати Конгресу дотримуються своєї обіцянки і проголосують за українське питання.
“Ми хочемо переконатися, що наше зобовʼязання перед народом України продовжуватиметься. Було б великою помилкою, якщо ми не продовжимо це робити”, — заявила посадовиця.
Крім цього, речниця висловила занепокоєння невеликою фракцією республіканців у Палаті представників, які “спричиняють хаос”.
Вона також зауважила, президент не надає переваги жодному із потенційних кандидатів на посаду спікера, і що це внутрішнє питання, із яким республіканцям треба розібратися, адже саме вони мають більшість у Палаті представників.
“Американці просто втомилися від внутрішньої боротьби, яку вони зараз бачать у Палаті. Вони хочуть бачити двопартійну співпрацю, і президент готовий це зробити”, — сказала Жан-Пʼєр.
Раніше Голос Америки повідомляв, що тимчасова 45-денна бюджетна резолюція США, ухвалена в останній день фінансового року, не містить додаткового фінансування для України. А звільнення Кевіна Маккарті з посади спікера Палати представників США викликало ще більше занепокоєння щодо американської підтримки як серед українців, так і серед союзників.
- Голос Америки
США передали Україні понад 1 мільйон конфіскованих іранських патронів

Уряд США передав Україні 1,1 мільйона боєприпасів калібру 7,62 мм, які американські сили конфіскували під час передачі Іраном воєнізованому угрупованню в Ємені.
Патрони для стрілецької зброї були вилучені військово-морськими силами Центрального командування США з транзитного бездержавного судна Marwan 1 торік у грудні. Таким чином Корпус вартових Ісламської революції Ірану намагався допомогти хуситам у Ємені, де з 2015 року триває громадянська війна, в порушення резолюції Ради Безпеки ООН.
У липні через цивільні позови Міністерства юстиції американський уряд отримав право власності на ці боєприпаси.
У повідомленні американського Центрального командування йдеться, що "США зобов'язуються співпрацювати із союзниками та партнерами, щоб протистояти потоку іранської смертоносної допомоги в регіоні всіма законними засобами, включаючи санкції США та ООН і шляхом заборон".
Підтримка Іраном збройних груп загрожує міжнародній і регіональній безпеці, силам США, дипломатичному персоналу та цивільним жителям, додали у документі.
"Ми продовжуватимемо робити все можливе, щоб пролити світло та зупинити дестабілізаційну діяльність Ірану", - підкреслено у повідомленні.
Нагадаємо, заступник речника Державного департаменту США Ведант Пател, коментуючи запитання журналістів про нові моделі іранських дронів та потенційне нарощування їхнього експорту до Росії, напередодні заявив, що будь-який новий прилад, розроблений Іраном, створює потенційний ризик погіршення насильницьких та дестабілізаційних дій, у яких бере участь іранський режим.
Пател додав, що США продовжуватимуть "використовувати наявні інструменти, щоб притягнути іранський режим до відповідальності" у взаємодії з союзниками та партнерами, зокрема, з Європейським Союзом та Німеччиною, Францією та Великою Британією.
- Голос Америки
«Кроки Путіна схожі на кроки Гітлера». Ексспікер Палати представників Маккарті попереджає про загрози ізоляціонізму в останній промові

Колишній лідер республіканської більшості в Палаті представників США Кевін Маккарті після звільнення з посади спікера Палати виступив з промовою, де зокрема висловив занепокоєння довгостроковою перспективою у контексті російської агресії проти України і порівняв Путіна з Гітлером.
“Те, що відбувається дуже нагадує 1930-ті роки. Багато кроків, які робить [президент РФ Володимир] Путін, дуже схожі на кроки Гітлера”, – заявив Маккарті.
Нагадуючи факти з історії, Маккарті сказав, що Гітлер був розчарований програшем Німеччини у війні та, прийшовши до влади, позбавив німців свободи та відновив армію. Це відбувалося всупереч Версальському договору, але інші держави цьому не протидіяли, вони не заважали йому захоплювати інші країни.
Щодо підтримки України Сполученими Штатами, Маккарті сказав, що виступає за озброєння України, яке не означає, що їй треба надавати “готівку”.
Маккарті розкритикував західні країни за відсутність реакції на вторгнення Росії у Грузію та анексію Криму.
Політик також наголосив, що “тепер відбувається дещо навіть гірше за те, що сталося в 1930-х роках”. Бо, так само як Гітлер створив партнерство з Італією та Японією, так Путін, перед тим як напасти на Україну, створив партнерство з Китаєм, Північною Кореєю та Іраном.
“Тож те, що ми зараз зробимо, дуже важливо”, – сказав Маккарті.
Разом з тим, колишній лідер республіканців у Палаті представників підтримав провідний аргумент своїх однопартійців, який вимагає розв'язати проблему контрабанди наркотиків на південному кордоні США з Мексикою, перш ніж розв'язувати проблему війни в Україні.
Дивіться також:
- Голос Америки
Президент Байден впевнений у двопартійній підтримці України в Конгресі

Президент США Джо Байден заявив сьогодні, що він знає, що більшість членів Палати представників Конгресу продовжують підтримувати Україну.
Відповідаючи на питання, чи на тлі хаосу у Конгресі його турбує, що він не зможе виконати свої зобов’язання щодо допомоги Україні, Байден зазначив:
“Це турбує мене. Але я знаю, що більшість членів Палати представників і Сенату від обох партій заявляли, що вони підтримують фінансування для України. Дуже скоро я виголошу велику промову з цього питання, і чому це критично важливо для Сполучених Штатів і наших союзників, щоб ми дотрималися свого зобов’язання”.
Усунення з посади спікера Палати представників Кевіна Маккарті у вівторок, спричинене фракцією правих республіканців, стало першим випадком, коли палата усунула свого лідера з посади, яка є другою в черзі після президента після віцепрезидента.
Відставка відбулася через кілька днів після того, як законодавці не включили нових грошей для уряду президента Володимира Зеленського в законопроєкт про бюджет на наступний рік.
Конгрес схвалив 113 мільярдів доларів військової, економічної та гуманітарної допомоги для України після вторгнення Росії в лютому 2022 року, повідомляє Служба досліджень Конгресу.
Пентагон заявив, що у нього залишилося 1,6 мільярда доларів на заміну зброї, надісланої в Україну, не залишилося коштів в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI) і 5,4 мільярда доларів США за програмою президентських повноважень, яка дозволяє президенту Джо Байдену, відправляти зброю для України зі складів американської армії.
USAI дозволяє адміністрації Байдена купувати зброю у промисловості, а не брати її із запасів зброї зі складів США.
Республіканці призначили голосування на 11 жовтня, щоб обрати наступника, і мають зустрітися напередодні, щоб почути думку своїх кандидатів.
У повідомленні використано інформацію Reuters.
"Це турбує мене" – Джо Байден про зобовʼязання щодо допомоги Україні. Відео
Президента США Джо Байдена запитали, чи на тлі хаосу у Конгресі його турбує, що він не зможе виконати свої зобовʼязання щодо допомоги Україні? Послухайте, що він відповів.
Форум