Спеціальні потреби

Які інтереси США в Узбекистані і чи зміняться вони після відходу Карімова?


Хто стане наступним президентом Узбекистану та які інтереси США в цій країні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:13 0:00

Хто стане наступним президентом Узбекистану та які інтереси США в цій країні? Відео

У понеділок з’явилася інформація про смерть президента Узбекистану Іслама Карімова. Пізніше його донька повідомила в соціальних мережах, що Карімов живий, але пережив інсульт і проходить інтенсивну терапію. За інформацією влади Узбекистану, стан Іслама Карімова стабільний.

В Узбекистані та в регіоні затамували подих: закінчується ера одного з найбільш авторитарних правителів, який залізною рукою керував найбільшою за кількістю населення країною Центральної Азії. Середній вік мешканця Узбекистану – 27 років. Саме стільки країною править 78-річний Іслам Карімов.

Мешканці Ташкенту бажають своєму лідеру здоров’я.

Дай Бог, щоб він довго жив і щоб довго-довго був головою нашої держави. З ним мирно. З ним дуже добре.
Мешканка Ташкенту

«Ми почули вчора, що наш президент захворів. Бажаємо йому довгих років життя. Ми святкуватимемо 25-річчя нашої незалежності, до якої він значною мірою доклався. Бажаємо йому швидкого одужання і щоб він ніколи не хворів», - говорить молода жінка на ім`я Ґульбаденґім.

«Дай Бог, щоб він довго жив і щоб довго-довго був головою нашої держави. З ним мирно. З ним дуже добре. Навіть не хочеться знати його вік – щоб він був вічно молодий і щоб був з нами», - каже жінка похилого віку, яка відмовилася надати своє ім`я.

Весь час правління Карімова Узбекистан залишався мирною країною, не зважаючи на сусідство з буремним Афганістаном, прикордонні суперечки з Таджикистаном та Киргизстаном, а також – високий рівень безробіття та поширення радикальних екстремістських течій у густонаселеній Ферганській долині.

Але ця стабільність досягалася високою ціною. За даними правозахисної організації Варта прав людини, у в’язницях Узбекистану - тисячі політичних в’язнів, більше ніж в будь-якій іншій країні колишнього Радянського Союзу. Захисники прав людини повідомляють про поширену практику застосування тортур.

Після замаху на життя Карімова в 1999-му році в країні почалися масові арешти мусульман. Владу Узбекистану звинувачували, пише «Вашингтон Пост», що кількох полонених, яких підозрювали в ісламізмі, зварили живцем. А у 2005-му році, вважається, що Карімов наказав застосувати військову силу проти протестуючих в Андіжані, у результаті чого загинуло кілька сот людей.

Узбекистан позиціонує себе як основний партнер США в регіоні у боротьбі з тероризмом та надав авіабазу Карші-Ханабад для використання американськими повітряними силами у військових діях в Афганістані. Але жорсткі переслідування мусульман викликають критику американської влади.

«Ми продовжуємо вірити, що обмеження мирних релігійних практик та вірувань у довготерміновій перспективі призводить до того, що люди починають шукати альтернативу чи більш радикальні рішення. Це контрпродуктивно. В решті-решт це призведе до поразки у досягненні нашої основної мети – безпеки», - заявив в інтерв’ю Узбецькій службі «Голосу Америки» заступник помічника Державного секретаря США Деніел Розенблум.

Узбекистан - одна з країн з найбільшим рівнем рабства. Згідно з Глобальним індексом рабства, який складає австралійське НДО, майже 4% населення країни, серед яких лікарі, державні службовці, вчителі, працівники заводів, змушені щорічно залишати свою роботу та кілька тижнів безкоштовно працювати на зборі бавовни. Влада країни стверджує, що вони це роблять добровільно.

Ми хочемо, щоб ці країни були у безпеці і не ставали осередком терористичної діяльності.
Деніел Розенблум, Заступник помічника Державного секретаря США

За всю історію незалежного Узбекистану жоден американський президент чи віце-президент не відвідав цю країну. Утім, США продовжують надавати фінансову підтримку та співпрацювати в багатьох галузях. В інтерв’ю «Голосу Америки» Заступник помічника Державного секретаря США Денієл Розенблум розповів про інтереси Сполучених Штатів у регіоні.

«Ми хочемо, щоб вони були незалежні та суверенні. Ця незалежність та суверенність - це те, що ми підтримували протягом усіх адміністрацій. По-друге, те що існувало з початку незалежності, але стало ще важливішим після 11 вересня, це – стабільність. Ми хочемо, щоб ці країни були у безпеці і не ставали осередком терористичної діяльності. Ми бачили, що було в Афганістані в 90-х, і не хочемо, щоб це повторилося в Центральній Азії», - сказав він.

Для досягнення цієї мети, розповів Розенблум, США проводять військові навчання, надають обладнання, вчать країни Центральної Азії захищати свої кордони. А також – допомагають у проведенні реформ в економічній та в сфері державного управління.

«Ми розуміємо, що ці країни не можуть залишатися стабільними та підтримувати свою незалежність, у разі якщо вони не будуть економічно успішними, якщо вони не забезпечуватимуть матеріально своє населення», - говорить дипломат.

Хто стане наступником Карімова не ризикне сказати жоден експерт з регіону. Вони пророкують підкилимну боротьбу між представниками різних кланів та окремими бюрократами. Політичної опозиції як такої в країні не існує, а в геополітичному сенсі Узбекистан балансує між інтересами Китаю, Росії та Ісламського світу. Інтереси США в регіоні, говорить Розенблум, не переслідуються за рахунок будь-якої іншої країни, а цілі залишатимуться незмінними, не зважаючи на подальший розвиток подій в Узбекистані.

Дивіться також: Врятований прапор – історія одного бійця

Врятований прапор – історія одного бійця
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть NASAMS і Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG