Спеціальні потреби

Чи постраждають вашингтонські лобісти через зв’язки з Партією регіонів? (ОНОВЛЕНО)


Чи проігнорували американські лобісти очевидні ознаки зв`язків клієнта з урядом Януковича?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:05 0:00

Чи проігнорували американські лобісти очевидні ознаки зв’язків клієнта з урядом Януковича?

Окрім компанії колишнього очільника виборчої компанії Дональда Трампа Пола Манафорта, Міністерство юстиції та ФБР перевіряють залучення інших американських корпорацій, фінансових інституцій та лобістських фірм до просування інтересів Віктора Януковича у США, - повідомляє CNN.

Podesta Group, американська компанія, яка займається лобістською діяльністю та зв’язками з громадськістю, опинилася в центрі скандалу через свою співпрацю з Європейським центром сучасної України.

ЄЦСУ, зареєстрована в Брюсселі організація, за посередництва Пола Манафорта, який тоді працював радником Віктора Януковича, у 2012-му році найняла Podesta Group та Mercury для лобіювання державних органів США на користь тодішнього президента Віктора Януковича. Зокрема, вони мали посприяти зменшенню тиску на колишнього президента через його ув’язнення політичних опонентів, про що написало минулого тижня інформагенство Associated Press. Одну з цих лобістських фірм очолює Тоні Подеста, брат голови виборчої кампанії Гілларі Клінтон Джона Подести.

Як з’ясували журналісти AP, обидві фірми, отримавши два мільйони двісті тисяч доларів на свої послуги, не зареєструвати свою роботу на ЄЦСУ згідно із Законом про реєстрацію іноземних агентів (у подальшому - FARA).

Невиконання Закону про реєстрацію іноземних агентів загрожує кримінальним переслідуванням
Джін Берд, юрист

«За законом, якщо ти залучений до політичної діяльності на користь іноземної організації, яка прямо чи опосередковано контролюється чи фінансується іноземним урядом, ти маєш зареєструватися як іноземний агент, - пояснює Джін Берд, юрист вашингтонської юридичної контори Arnall, Godlen, Gregory LLP. – Втім, якщо людина є зареєстрованим лобістом згідно із Законом про оприлюднення лобістської діяльності і працює на користь організації, яка є незалежною від іноземного уряду чи політичної партії, то реєстрація згідно з FARA не є необхідною. FARA вимагає набагато більш ґрунтовнішого оприлюднення інформації ніж Закон про оприлюднення лобістської діяльності, але його невиконання загрожує кримінальним переслідуванням».

Саме цим винятком і скористалися Podesta Group та Mercury, трактуючи свою лобістську діяльність на користь Януковича як роботу на незалежну, недержавну організацію.

Кімберлі Фрітс, виконавчий директор цієї організації, пояснила в електронному повідомленні на запит «Голосу Америки», що це рішення вони прийняли спільно з Mercury. Один з аргументів – завірений документ від ЄСЦУ, в якому йдеться, що «іноземний уряд або іноземна партія ні спостерігали, ні наглядали, ні контролювали і ні фінансували - повністю чи частково - жодної діяльності цієї організації».

Минулої п’ятниці Podest Group повідомила, що вони найняли незалежну юридичну компанію для того, щоб перевірити можливе надання ЄСЦУ неправдивих даних щодо їхніх зв’язків з українським урядом.

Утім, навіть побіжне ознайомлення із публікаціями в українських ЗМІ 2012-го року сіє сумніви щодо його повної незалежності від тодішнього уряду Віктора Януковича.

У січні 2012-го року головою новоствореної організації став Леонід Кожара, провідний депутат-регіонал, повідомляє державне агентство Укрінформ з посиланням на директора ЄСЦУ Інну Кірш. У грудні того ж року Кожара став Міністром закордонних справ України. У розслідуванні Сергія Лещенко, опублікованому в березні 2012-го року на Українській правді, наводиться установчий документ організації, згідно з яким, серед засновників ЄСЦУ, окрім згаданого Леоніда Кожари, є і інші провідні регіонали - Євген Геллер та Віталій Калюжний.

Леонід Кожара, в переписці на Фейсбук, повідомив «Голосу Америки», що ніколи не був керівником ЄСЦУ, а лише – членом правління на громадських засадах. «Правління – громадський орган, який нічого не вирішував», - написав він.

Директор цієї організації Іна Кірш підтвердила Голосу Америки шляхом переписки на Фейсбук, що саме вона надала документ Podesta Group та Mercury LLC, в якому засвідчила, що жодна діяльність ЄСЦУ не контролюється і не фінансується урядом. За її словами, єдиним джерелом фінансування роботи цієї організації, яка ставила за мету підписання Україною Угоди про Асоціацію з ЄС, були пожертві приватних західноєвропейських компаній, які безпосередньо надходили на рахунки лобістських компаній. Леонід Кожара приєднався до Європейського центру на самому початку його роботи і залишався до грудня 2012 року, коли був призначений Міністром закордонних справ України, але діяв він як приватна особа, а не депутат, підкреслила Кірш, згідно зі статутом, зареєстрованим у Бельгії. З Полом Манафортом, який тоді був радником Віктора Януковича, розповіла директор, вона зустрічалася двічі – один раз в Києві, і один раз, коли він представив її двом вашингтонським лобістським фірмам.

Утім, в інтерв’ю Главкому у червні 2012-го року, Кожара, представлений як керівник Центру, назвав одним з джерел його фінансування – урядові структури. І це прямо суперечить змісту документа, отриманого Podesta Group ta Mercury.

Я ніколи не був керівником Центру, лише членом правління на громадських засадах
Леонід Кожара, колишній міністр закордонних справ України

«Лобістські компанії мали уважно вивчити наявну інформацію про клієнта, коли розпочинали з ним роботу. Далі вони мали слідкувати за змінами у складі менеджменту та джерелами фінансування, - говорить юрист Джін Берд. – Тепер вже Міністерство юстиції США має встановити, чи контролювався Європейський центр сучасної України українським урядом чи Партією регіонів».

Міністерство юстиції США відмовило «Голосу Америки» в коментарі, натомість, надіславши роз’яснення щодо FARA.

Головний журналіст-розслідувальник Yahoo News Майкл Ізікофф в інтерв’ю Українській службі «Голосу Америки» розповів, що у цьому законі закладено чимало лазівок, якими користуються юридичні та лобістські фірми. Українські гроші – далеко не єдині, що спокушають вашингтонських лобістів на щонайменше неетичну поведінку.

«У цьому законі багато лазівок і чимало людей їх використовує. На початку цього року Стюарт Айзенстат, дуже поважний юрист в Covington & Burling LLP, найбільшій вашингтонській юридичній конторі, допоміг Фонду сім’ї Клінтон спонсорувати конференцію в Марокко для марокканської фосфатної компанії. Він не зареєструвався як іноземний агент, оскільки це комерційна компанія. Але ця фосфатна компанія була у державній власності і промотувала інтереси марокканського уряду», - сказав Ізікофф.

Оглядачі кажуть, що гроші Партії регіонів можуть посприяти закінченню кар’єри Пола Манафорта. Але також вони можуть стати каталізатором очищення K Street та більш етичного підходу до роботи вашингтонських лобістів з іноземними інтересами.

Дивіться також: Ось як Трамп зруйнував довіру діаспри до Республіканської партії

Ось як Трамп зруйнував довіру діаспори до Республіканської партії США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:22 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Відео - найголовніше

Мистецтво про непереможну силу жінки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:27 0:00
XS
SM
MD
LG