Спеціальні потреби

Ірак: від збройного конфлікту до дипломатії


У середу 31 серпня президент Барак Обама виступить з особливою промовою щодо ситуації з війною в Іраку. Саме до цієї дати, за вказівкою президента, з тієї країни повинні бути виведені всі американські бойові частини. Ще 50 тисяч солдатів небойових формувань залишаться там до кінця 2011 року. Зменшення військової присутності в Іраку відображає зміни у підході до конфлікту в тій країні, від військового до дипломатичного.

Втім, аналітики сьогодні запитують, чи може дипломатія бути ефективною, якщо в Іраку все ще не сформовано уряду, а рівень безпеки залишає бажати кращого.

Тисячі американських солдатів у цьому місяці залишили Ірак. Президент Барак Обама говорить, що для сприяння встановленню стабільності в тій країні, функції США змінюються з військових зусиль на дипломатичні. Тож іракці думають, що буде далі.

Манал Омар з Американського інституту миру каже:

«Вони розуміють, про що говорить Барак Обама, але бачать масове виведення військ і переживають, чи справді ці слова мають міцне підґрунтя. Для них це досить важливе питання».

50 тисяч військових залишаться в Іраку для того, щоби гарантувати безпеку американським цивільним, відбивати можливі напади терористів, а також тренувати іракську армію. Але у 2011 році вони також будуть виведені з країни. Щоправда, американське військове командування говорить, що навіть після 2011 певна кількість солдатів може залишитися в Іраку, чого прагне чимало іракців.

Говорить Кен Поллак з Інституту Брукінґса:

«Побутує думка, що американці залишають Ірак, виводять звідти всі війська без жодної думки про те, що там буде далі. Це лякає іракців. Сьогодні майже кожен житель Іраку хоче, щоб американці залишили цю країну, але одночасно вони бояться цього».

Нездатність сформувати новий іракський уряд ускладнює завдання американців у тій країні. Після виборів у березні іракські політики досі не можуть дійти згоди і експерти кажуть, що така ситуація триватиме ще довго. Кен Поллак продовжує:

«Усі провідні лідери переконані, що вибори дали їм право керувати країною. Але, звісно ж, ніхто з них не хоче погодитися на єдину кандидатуру або ж сісти і домовитися, щоби повести країну вперед. Крім того, жоден з них не знає, як з цим покінчити».

До жовтня 2011 року Державний департамент США повинен перебрати з рук військових відповідальність за тренування іракської поліції. Втім, для цього дипломатам ще треба переконати американський Конгрес у доцільності витрат на дипломатію в тій країні.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG