Спеціальні потреби

Віктор Янукович - політичний портрет кандидата


Віктор Янукович програв президентські вибори 2004 року. В другому турі президентських виборів - 7 лютого - він змагатиметься за перемогу із головним своїм суперником, теперішнім прем’єр-міністр Юлією Тимошенко.

Янукович - лідер впливової Партії регіонів у парламенті України. Експерт з українських питань із Торонтського університету Френк Сисін каже, що ця партія представляє інтереси різних ділових кіл Півдня та Сходу України:

«Вона походить здебільшого з Донбасу, а , зокрема, Донецької області. Це партія, що представляє сили, які прагнуть втримувати контроль певних олігархів цього регіону і фінансується надзвичайною мірою однією людиною із найбагатших в Україні - Рінатом Ахметовим. Донецька область є в основному, як виглядає, його бастіоном. Ця партія також має впливи по всьому південному і східному регіоні країни, хоч там є й інша опозиційна їй регіональна та економічна еліта. Ця партія має відносно малу підтримку в Центральній Україні і майже ніякої у Західній Україні. До того ж ця партія є в тісному союзі, як це можна бачити, з різними російськомовними інтересами та з Українською православною церквою Московського патріархату в Україні».

Віктор Янукович народився у 1950 році в Дніпропетровську - там де і його головний суперник за президентство Юлія Тимошенко, яка на десять років молодша від нього.

Девід Марплз із Альбертського університету в Канаді говорить про важке дитинство Януковича .

«Він був заарештований у 1968 році і відбував покарання у колонії для малолітніх за вбивство. В 1970 році його знову заарештовано і відправлено у в’язницю за явне побиття людини. Його офіційна біографія була, фактично, переопрацьована і з неї усунуто більшість епізодів з його раннього періоду життя».

Мабуть це іронія долі, каже Марплз, але Юлія Тимошенко також провела деякий час в тюрмі, за, так звані, «чиновницькі» злочини.

«Отже обидва кандидати в президенти України були ув’язненні, що, на мою думку, цілком унікальна річ, коли йдеться про історію президентських виборів у будь якій іншій країні. Втім це дуже різні кримінальні злочини: одну особу заарештовано за корумповану бізнесову практику, а другу - за напад на людину. Отже, один злочин притаманний трудовому класу; а другий, як можна сказати, - бізнесовий злочин із середньої версти».

Янукович має ступінь магістра з міжнародного права і докторат з економіки, як і Тимошенко. Він є також членом Національної Академії наук України. Втім освітній аспект його біографії, як кажуть оглядачі, мабуть не цілком достовірний.

Політична кар’єра Віктора Януковича почалась у середині дев’яностих років у Донецькій області. В 2002 році президент Леонід Кучма призначив його прем’єр-міністром. Янукович займав цей пост упродовж перших двох турів президентських виборів 2004 року, в яких він був кандидатом на пост президента. Перемога Януковича в другому турі виборів викликала громадське обурення і спричинила «Помаранчеву революцію», яку очолив Віктор Ющенко. Відтак Верховний Суд України та міжнародні спостерігачі визнали ці вибори фальсифікованими. В третіх виборах переміг Ющенко.

Тепер Віктор Янукович змагатиметься у другому турі виборів, що відбудуться 7 лютого, з теперішнім прем’єр-міністром Юлією Тимошенко, яка була також одним із лідерів «Помаранчевої революції».

Янукович, кажуть аналітики, є більш проросійським, ніж Тимошенко. Але вони не думають, що він буде дотримуватись виключно промосковського курсу, бо ділові кола - інтереси які він представляє - не хочуть бути відмежовані від Європейського Союзу. Експерти кажуть, що він тепер значно поміркованіший політик, ніж був п’ять років тому. Втім Девид Марплз погоджується із ними, що уявити Януковича у західних політичних колах було б нелегко.

«Ця постать справді нагадує радянську добу - у нього типовий вигляд радянського «апаратчика».

Багато аналітиків каже, що головним тепер для України є політична стабільність і що лише в стабільній Україні можна провести так необхідні їй економічні реформи.

Тимчасом лондонська газета «Financial Times» помістила у випуску за 11 січня цього року статтю під заголовком «Українська дилема», де пише: «Тимошенко - діаметрально протилежна стабілізаційній силі. Янукович з усіма проявами його вад може виявитись меншим злом». Стаття закінчується словами: «Співчуваємо Україні».

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG