Спеціальні потреби

Протести в Києвi проти вступу України до НАТО - 2005-02-22


Київ - 22 лютого. У Києві сьогодні відбулися акції протесту противників вступу України до НАТО. Соціологи кажуть, що популярність Північно-атлантичного альянсу дуже низька і більшість населення не схвалює приєднання до блоку.

Декілька тисяч людей взяли участь у демонстраціях у Києві, протестуючи проти зближення України із НАТО. Організували мітинг ліві сили – прогресивні соціалісти з партії Наталії Вітренко і прихильники радикальної партії Дмитра Корчинського «Братство». Хода під антинатовськими гаслами пройшла біля урядових установ і закінчилася перед адміністрацією президента. Учасників не засмучувала відсутність в Києві глави держави Віктора Ющенка.

Міліція не заважала проводити мітинг на сходах резиденції президента. Учасники акцiї засуджували дії Сполучених Штатів в Іраку і вимагали негайного виведння звідти українських військових. Апогеєм протесту стало спалення натовського прапора. Активіст «Братства» Олесь Янчук заявив, що об`єднана опозиція чинитиме спротив намірам українського керівництва набути членства в блоцi:

«Ми вважаємо, що НАТО - це злочинна організація. Ми бачимо, що сьогодні є намагання нашого керівництва плазувати перед натовськими структурами, що спричиняє розвал нашого військово-промисловому комплексу і сприяти розвитку їхніх сил. Десять років тому ми проголосували за позаблоковий статус нашої країни. І ніякий президент і ніякий уряд не має права перекреслити рішення нашого народу».

Соціологи підтверджують, що сьогодні рівень популярності НАТО серед українців дуже низький. Наприкінці року, коли проводилися останні дослідження, він коливався від 17 до 25 відсотків. Хоча Андрій Биченко із Центру імені Разумкова вважає, що доля вітчизняного військово-промислового комплексу відіграє в цьому неважливу роль. Зараз на авторитет альянсу, за словами соціолога, найбішьше впливає війна в Іраку. Хоча НАТО й не має до вiйни, як такої, ніякого відношення:

«Був такий інцидент із Косово. Коли до Косово нормальне було ставлення до НАТО. Після операції в Косово різко погіршилося ставлення українців до НАТО. Коли там кампанія закінчилася, довіра до НАТО поступово зростала. І перед війною в Іраку були рівні частки тих, хто хотів би вступати до НАТО і тих хто не хотів. Але ця кампанія знову різко знизила рівень довіри до НАТО. При чому для українців дуже важливо, хто починає кампанію. Наприклад, кампанія в Афганістані проти талібського уряду після терактів ставлення до НАТО не погіршилося жодним чином. А після іракської кампанії ставлення до НАТО погіршилося».

Через цей фактор, каже Биченко, український уряд не зможе суттєво вплинути на формування прихильного ставлення громадян до альянсу.

Після перемоги Ющенка кількість прихильників вступу до НАТО в Україні збільшується, хоча й не значно. Втiм поки не закінчиться конфлікт в Іраку, вважають соціологи, референдум про приєднання до блоку скоріш за все дасть негативний результат.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG