Спеціальні потреби

"Розраховуємо на доступ до цих коштів без будь-яких обмежень" - Андрій Пишний про кредит на $50 млрд


Архівне фото: президент України Володимир Зеленський на саміті G7 в італійській Апульї, 13 червня 2024 року. На саміті лідери домовились надати Україні кредит з використанням заморожених російських активів.
Архівне фото: президент України Володимир Зеленський на саміті G7 в італійській Апульї, 13 червня 2024 року. На саміті лідери домовились надати Україні кредит з використанням заморожених російських активів.

В Національному банку України сподіваються, що кредит від країн "Групи семи" буде доступний для України без обмежень.

Про це в інтерв'ю Голосу Америки сказав голова Національного банку України Андрій Пишний.

В п'ятницю лідери країн "Групи семи" досягли консенсусу щодо надання Україні кредиту на $50 мільярдів через прискорене фінансування Extraordinary Revenue Acceleration (ERA). Виплата за кредитом буде здійснюватись рахунком доходів на заморожені на Заході російські активи.

Кошти почнуть надходити вже до кінця року і будуть спрямовані на підтримку бюджету, війська та відбудови України, йдеться в спільній заяві G7, виданій 25 жовтня.

"Ми розраховуємо, що ці кошти будуть доступні без будь-яких обмежень, цей діалог ще не завершений, і мені видається, він дасть нам можливість отримати максимально оптимальне для українських інтересів рішення", - каже Пишний.

Через те, що війна триває довше, ніж раніше передбачалось, потреби у фінансуванні України збільшились зі 120 до 150 мільярдів доларів впродовж чотирьох років, зазначають в Міжнародному валютному фонді.

У МВФ повідомили, що кредит G7 допоможе підтримати економічну стабільність під час війни.

"Минулі декілька місяців ми говорили з урядом України про те, як закрити фінансову прогалину, яка відкрилась через те, що війна триває довше, ніж будь-хто очікував, і потрібно більше бюджетного фінансування, - сказав в інтерв'ю Голосу Америки директор Європейського департаменту МВФ Альфред Кеммер. - Зараз потреба у зовнішньому фінансуванні складає 150 мільярдів доларів, і цей кредит допомагає підтримати уряд України в збереженні макроекономічної стабільності під час війни, створенні основи для середньострокового зростання та відбудови".

Важливо, що МВФ включив цей кредит до базового сценарію для України, вказує Пишний, адже ці кошти "розглядаються як стале джерело фінансування бюджетної потреби".

Як в Україні, так і в "Групі семи", називають рішення про кредит історичним.

"Відбувся злам у ставленні до російських активів, які були знерухомлені з початком війни, - каже Пишний. - Якщо раніше дуже обережно, а подeкуди навіть заперечуючи, говорили щодо можливості використати ці активи, то зараз ми чуємо заяву G7, яка каже про те, що ці активи залишаться знерухомленими навіть після завершення військових дій до моменту повного відшкодування відповідних збитків, яких завдала ця війна та агресор".

Посадовець сподівається, що цей кредит із доходів стане першим кроком для доступу і до самих знерухомлених активів.

"Цей шлях не буде простим, він не буде швидким, але мені видається, що відбулися певні дуже позитивні в цьому напрямку зрушення", - додає він.

Повне інтерв'ю з головою НБУ Андрієм Пишним читайте на сайті Голос Америки Українською незабаром.

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG