Спеціальні потреби

Актуально

В Білорусі бачать російську загрозу для півночі України, дискутують щодо ролі Білорусі

Відеокадр від російського Міністерства оборони показує російські та білоруські танки, лютий 2022 рік

Білоруські експерти у вигнанні кажуть, що нещодавня російська військова діяльність у Білорусі, ключовому союзнику Москви, показує, що Росія намагається зберегти загрозу нападу з боку Білорусі на північ України після того, як раніше зазнала невдачі в наземному нападі на регіон цього року.

Хоча білоруські журналісти, аналітики та дисиденти кажуть, що чергове російське вторгнення на північ України з Білорусі не виглядає неминучим, ця перспектива викликала серед них дискусію щодо того, чи приєднаються сили президента Білорусі Олександра Лукашенка до такого наступу Росії.

Російські війська, що базуються в Білорусі, просунулися на північ України на початку повномасштабного вторгнення Росії в країну наприкінці лютого, намагаючись захопити Київ, який розташований за 150 кілометрів від білоруського кордону. Лукашенко утримався від прямої участі своїх сил у вторгненні, публічно підтримавши його та дозволивши російським військовим використовувати білоруську територію та інфраструктуру.

Українські сили, забезпечені західною зброєю, зупинили російський напад під Києвом і контратакували, що спонукало російські війська піти з північних українських районів навколо Києва та відступити до Білорусі на початку квітня.

Росія розгорнула десятки тисяч військових у Білорусі до початку повномасштабної війни проти України. Зараз присутність російських військ у Білорусі обчислюється сотнями, за словами Франака Вячорки, старшого радника лідера білоруської опозиції у вигнанні Світлани Ціхановської.

“Там лише близько 1000 російських військових, але залишилося багато російської військової техніки, — сказав Вячорка Голосу Америки в інтерв’ю 21 липня зі столиці Латвії Риги. - Якщо росіяни вирішать повернутися в Білорусь [у більшій кількості], щоб атакувати Україну з території Білорусі, це все ще можливо".

Литовський незалежний білоруський зовнішньополітичний аналітик Кацярина Шмаціна, яка працювала в кількох американських і європейських дослідницьких організаціях, сказала Голосу Америки телефоном, що Росія матиме дві головні цілі в будь-якому новому наступі на північ України через Білорусь.

"Росія була б зацікавлена в тому, щоб заблокувати або зірвати відправлення західної військової допомоги через північну Україну, а також відвернути увагу" від східної та південної України, де зосереджені війська країни, сказала Шмаціна.

Видання під назвою «Білоруський проект хаюн», засноване в Литві білоруським дисидентом у вигнанні Антоном Мотолком, публікує повідомлення в Telegram і Twitter про майже щоденні спостереження за рухом російських військових у Білорусі протягом останніх тижнів.

Ці звіти громадянських журналістів усередині країни, деякі з фотографіями, включають повідомлення про присутність російських військ і військової техніки на дорогах, а також російські військові літаки, які приземлялися та злітали з білоруських аеродромів. Ці громадянські журналісти також повідомили, що бачили російські мобільні балістичні ракети малої дальності «Іскандер-М» і російські мобільні зенітно-ракетні установки С-400 на аеродромі в Гомельському районі на південному сході Білорусі.

Українські чиновники заявили, що Росія випустила ракети з Білорусі по сусідньому Чернігівському району України в четвер.

Білоруський проект Hajun опублікував у Twitter, нібито фотографії пуску російських ракет з білоруського аеродрому в Гомелі.

Голос Америки не може незалежно перевірити фотографії чи інші повідомлення про російські військові дії в Білорусі.

Шмаціна сказала, що новинне видання “Мотолька” є основним білоруським джерелом інформації про цю російську діяльність, хоча, за її словами, достовірність повідомлень громадянських журналістів не визначена.

Оцінки розвідки з відкритих джерел цього місяця показали, що Білорусь все ще надає Росії доступ до свого повітряного простору. Ці оцінки вказували на джерела в українській розвідці, які вважали, що Білорусь, ймовірно, передала Росії в користування свій аеродром “Прибитки” в Гомелі.

Вячорка сказав, що більшість російських сил у Білорусі обслуговує техніку, збирає розвіддані та спілкується з білоруськими офіційними особами та військовим персоналом. "Але такі війська, зазвичай, не використовуються для [наземних] операцій під час війни", - сказав він.

У твіті в четвер білоруський проект Hajun заявив, що не бачить у російських військ у Білорусі належних умов для чергового вторгнення на північ України найближчим часом.

Деякі білоруські коментатори у вигнанні бачать довгострокову загрозу повторного вторгнення Росії та потенціал білоруських збройних сил приєднатися до такого нападу на Україну вперше.

Відеокадр з відео Міністерства оборони РФ - російські та білоруські танки під час навчань, лютий 2022 року
Відеокадр з відео Міністерства оборони РФ - російські та білоруські танки під час навчань, лютий 2022 року

Це відео, опубліковане Міністерством оборони Росії 21 лютого 2022 року, показує російські та білоруські танки під час спільних навчань поблизу Бреста, Білорусь.

У аудіопрограмі від 12 липня Російської служби Радіо Свобода, білоруський політолог Павло Усов сказав, що останні скупчення російської військової техніки та персоналу в Білорусі вказують на «досить високу ймовірність того, що північний фронт [ Війна Росії проти України] буде знову відкрито».

Усов, керівник Центру аналізу та політичного прогнозу у Варшаві, сказав, що угоди про взаємну оборону між Білоруссю та Росією, яка здійснює сильний військовий та економічний вплив на свого меншого сусіда, створюють «передумови» для прямого залучення збройних сил Лукашенка до війни в Україні.

У розмові з тією ж аудіопрограмою Радіо Свобода 12 липня білоруська журналістка Наталія Радіна також заявила про можливу участь білоруських військових у черговому наступі Росії на Україну, посилаючись на нещодавні заяви Лукашенка та його заступника начальника Генштабу Руслана Косигіна.

У своїй промові 2 липня, про яке повідомило білоруське державне інформаційне агентство БелТА, Лукашенко сказав, що його збройні сили «будуть битися», якщо «ворог» вторгнеться на територію Білорусі, не називаючи жодної країни. Через чотири дні БелТА з посиланням на Косигіна заявила, що відповідь Білорусі на «будь-які збройні провокації однозначно буде адекватною і жорсткою».

“Звичайно, [Лукашенко] хоче брати участь у цій [українській війні], — сказала Радіна, варшавський головний редактор інформаційного видання «Хартія-97». - З його боку лунають ще більш агресивні заяви, ніж з вуст [президента Росії Володимира] Путіна. Зрозуміло, що політично і економічно він абсолютно залежний від Путіна, але йому самому подобається брати участь у цій жахливій війні", - сказала вона. .

Інші білоруські коментатори скептично поставилися до того, що Лукашенко чи Путін захочуть, щоб білоруські сили приєдналися до російського повторного вторгнення на північ України.

Шмаціна сказала, що багатьом білоруським солдатам бракує досвіду в наступальних операціях, і їхня підтримка проти України є малою. Вона також зазначила, що Лукашенко зіткнувся з внутрішньою кризою легітимності після того, як оголосив себе переможцем шостого президентського терміну на суперечливих виборах 2020 року, які опозиція, Сполучені Штати та Європейський Союз стверджують, що вони були сфальсифікованими та викликали тижні публічних протестів проти Лукашенка.

"Якщо білоруси гинутимуть в Україні, труни повертатимуться додому, це створить ще більше нестабільності в Білорусі. Чи хочуть росіяни цієї додаткової нестабільності на своєму кордоні?" – сказала Шмаціна.

“Білоруська інфраструктура, здається, набагато корисніша для російської армії в Білорусі [ніж білоруський персонал]”, — додала вона.

Вячорка не виключив, що деякі білоруські військові дезертируватимуть і протистоятимуть наказам приєднатися до Росії у боротьбі з Україною. Він також сказав, що Росія може знову підготувати вторгнення в Північну Україну без залучення білоруських офіцерів, у такому випадку, за його словами, ці офіцери "навіть не знатимуть про це".

Латвійський військовий аналітик Ігор Раєвс, полковник запасу сухопутних військ Латвії, заявив в інтерв'ю Російській службі Голосу Америки, що також не бачить мотивації для Росії чи Білорусі змінити свою позицію щодо участі у війні проти України. За його словами, найбільш імовірним сценарієм для них є збереження статус-кво.

Кореспондент Національної безпеки Джефф Селдін долучився до роботи над цим матеріалом з Вашингтона, а кореспондентка Російської служби Голосу Америки Анна Плотнікова – з Вільнюса.

Всі новини дня

Ідея перемовин з Росією – "ілюзорна", бо суперечить історичному досвіду – аналітики

Пам’ятник княгині Ользі у Києві, "одягнений" у жіночий бронежилет. 14 вересня 2023 р. Genya SAVILOV/AFP

Росія не відмовилася від своїх планів загарбати Україну, тому США мають підтримувати боротьбу України за своє виживання, сказав радник з національної безпеки США Джейк Салліван на брифінгу під час візиту президента України Володимира Зеленського до Вашингтону 21 вересня.

“[Президент РФ Володимир] Путін не відмовився від своєї фундаментальної мети, а саме підпорядкувати Україну, та ми не допустимо, щоб це сталося з Україною”, – запевнив посадовець, анонсуючи зокрема новий пакет допомоги Україні.

У контексті візиту президента України Володимира Зеленського до Вашингтону та зокрема його зустрічей у білому домі та Пентагоні від оглядачів та експертів знову лунали тези про очікування перемовин.

“Як довго Захід збирається продовжувати підтримувати війну України, і коли почне тиснути на президента Зеленського, щоб він дійшов якихось домовленостей”, – пише військовий аналітик видання Sky News Шон Белл.

Він вважає, що політичний тиск і громадські настрої у деяких країнах, що є ключовими союзниками України “можуть стати фактором, який зрештою змусить Київ вести переговори з Володимиром Путіним”.

Та аналітики з питань безпеки в Європі вказують на те, що такі заклики не базуються ані на нинішній реальності, ані на історичному досвіді.

Президент Росії Володимир Путін пожертвував багаторічними здобутками російської держави заради того, щоб заволодіти Україною, тому розрахунок на те, що він почне діяти раціонально, є ілюзорним, вважає британський аналітик з проблем Росії.

Путін пожертвував "усією російською державою, усіма серйозними пріоритетами, які він вклав у свої багато-багато років”, а також “особливими стосунками" з Китаєм через власну одержимість Україною, тому навряд чи він зараз оговтається і почне повертатися за стіл переговорів з раціональними пропозиціями, вважає британський аналітик.

Старший співробітник Естонського інституту закордонної політики і позаштатний співробітник британського Королівського інституту міжнародних відносин Джеймс Шерр каже, що після порушення Кремлем всіх попередніх домовленостей, українці також не вірять у те, що словам Росії можна довіряти.

Тож схиляння України до переговорів з Росією суперечить історичному досвіду про здатність Москви виконувати свої обіцянки, сказав Шерр в інтерв’ю для Silicon Curtain, британському YouTube каналу про пропаганду, цифрову дезінформацію, політику та гібридну війну.

Путін пожертвував самою Росією та багаторічними пріоритетами через власну одержимість Україною.
Джеймс Шерр

“Росія принципово виступає проти права України бути Україною, і це не нова проблема. Це відбувалося протягом усього періоду існування України, це величезна історична проблема”, – сказав Шерр.

Шерр каже, що вже у 2014-му було зрозуміло, що починається “велика війна”, а Росія прагне або підпорядкувати, або знищити Україну.

Він також нагадав, що ще Катерина ІІ розпочала на території України "війну за усунення пам’яті", ініціювавши переписування історичних фактів, спотворення та фабрикування історії на догоду імперіалістичним амбіціям.

Тому, на думку експерта, нинішня війна має екзистенційну суть і “українці усвідомлюють, що йдеться про виживання нації, що унеможливлює швидкі домовленості між країнами”, а можливість переговорів - ілюзорна.

Путін не відмовився від своєї фундаментальної мети - підпорядкувати Україну.
Джейк Салліван

Щодо закликів, які лунають на адресу України про переговори з РФ, Джеймс Шерр порадив проаналізувати історію і “зробити висновки”.

Ідея переговорів – це “тріумф надії над досвідом”

“Люди повинні були запитати себе, чи дотримувалася Росія колись угод про припинення вогню”, – каже Шерр та нагадує про роль РФ у протистояннях довкола Нагірного Карабаху, у Грузії, Молдові, Україні та про її схильність до заморожування конфліктів.

“Люди кажуть, що це [війна Росії проти України, - ред.] має закінчитися переговорами. Це тріумф надії над досвідом”, – вважає Шерр.

Аналіз Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень (SCEEUS) також наголошує на тому, що мирні угоди на основі поступок Росії лише призведуть до ескалації війни у майбутньому.

Аналітики SCEEUS нагадують – припинення бойових дій через мирну угоду прямо або опосередковано передбачають територіальні поступки України. Утім це призведе лише до відтермінування подальшої ескалації конфлікту.

“При найближчому розгляді такі плани є непрактичними”, – пишуть автори звіту та закликають уникати спрощеного підходу до питання війни і зокрема територіального протистояння Києва з Москвою.

Шведські аналітики також вважають, що підписання компромісної угоди між Києвом і Москвою «суперечить урокам, які українці винесли зі своїх конфліктів з Росією, а також із протистояння між Москвою та іншими її колишніми та нинішніми колоніями».

Як повідомляв раніше Голос Америки, світові ЗМІ обговорюють “план Б” для України. Але водночас деякі американські та британські експерти закликають аналітиків і політиків утриматися від “підштовхування” України до будь-якого зі сценаріїв щодо потенційних перемовин з Росією.

Вони кажуть, що історична нездатність Росії подолати власні імперіалістичні амбіції та схильність до агресії слугують аргументами проти сподівань на добру волю росіян щодо припинення жорстокої війни в Україні.

Дивіться також:

"Коли ми даруємо свої книжки за кордон, ми рятуємо їх фізично" — Олена Зеленська у виступі перед студентами Джорджтаунського університету

Перша леді України Олена Зеленська виступає в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.

“Щоби книжки не горіли, як у відомому творі Бредбері, щоб людям не доводилося читати в бомбосховищах. Щоб студенти, такі як ви, нормально навчалися. Ось, за що ми боремося”, – такими словами до студентів Джорджтаунського університету звернулася перша леді України Олена Зеленська, у рамках свого одноденного візиту до Вашингтону 21 вересня.

У нас десятки бібліотек спалено російськими бомбардуваннями. Коли ми передаємо свої книжки кудись за кордон, ми рятуємо їх фізично
Олена Зеленська

До Інституту заради жінок, миру та безпеки (The Georgetown Institute for Women, Peace and Security) Зеленська прибула з особливою, культурною місією — подарувати університету 260 книжок про Україну, щоб науковці могли продовжувати розвивати українознавчі програми у США.

“Книжки — це особлива тема у протистоянні нашому супротивнику. Так само як борються за життя наші люди, — борються за життя наші книжки. У нас вже десятки бібліотек спалено російськими бомбардуваннями. Коли ми передаємо свої книжки кудись за кордон, ми буквально рятуємо їх фізично”.

Але це процес взаємний, сказала Зеленська американським студентам. Не лише люди рятують книжки, але і книжки рятують зараз українців, які читають їх в окопах і бомбосховищах.

Перша леді України Олена Зеленська виступає в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.
Перша леді України Олена Зеленська виступає в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.
Вже в кожному виші України є студенти — загиблі, які пішли захищати країну, і так, їх шанують у їхніх університетах. Але, на жаль, повернути їхні молоді життя вже ніколи не вдасться
Олена Зеленська

«Я, думаю, багато людей бачило фото одного з наших воїнів, який в окопі читав Тімоті Снайдера. Мені здається, це саме показник того, як ми українці ставимося до книжки. І для мене велика честь, що наші книжки будуть тепер у вас», – сказала Зеленська.

Проте самим українцям зараз нелегко здобувати освіту умовах повномасштабної війни, сказала перша леді, яка поділилася зі студентами й викликами, з якими щодня стикається українська освіта.

“За останні два роки російськими бомбардуваннями в Україні пошкоджено 81 університет. Це правда тільки будівлі, їх можна відбудувати. Найгірше — гинуть люди. Вже в кожному виші України є студенти — загиблі, які пішли захищати країну, і так, їх шанують у їхніх університетах. Але, на жаль, повернути їхні молоді життя вже ніколи не вдасться”, – сказала Зеленська.

Модераторка зустрічі, Мелані Вівер, директорка Інституту заради жінок, миру та безпеки назвала Зеленську “видимим обличчям суспільства, зруйнованого війною”. За свій внесок у боротьбу за мир та жіноче лідерство Зеленська отримала нагороду імені Гіларі Клінтон від директорки Інституту Мелані Вівер та Джона Деджоя, президента університету Джорджтауна.

Якщо уявити, що Україна зараз програла — це був би програш для всього світу. Відвернутися від цього — означає махнути рукою на своє власне майбутнє
Олена Зеленська

Серед учасників зустрічі з дружиною президента України була і студентка родом із Києва, яка запитала Зеленську, як саме українці, які зараз перебувають у США, можуть долучитися до підтримки України. Перша леді звернула увагу на те, що Україна потребує особливих зусиль з протидії дезінформації та у сприянні поширенню правди про наслідки російської агресії в Україні.

«Усі свідомі люди у світі, мені здається, розуміють, що відбувається в Україні. Важливо не втратити цей фокус уваги. Якщо уявити, що Україна зараз програла — це був би програш для всього світу», – с казала Зеленська.

Вона додала, що розуміє, що у людей за кордоном з'являється втома від поганих новин, але відвертатися від цих повідомлень було б небезпечно для них самих.

«Людям неприємно слухати постійно погані новини, але відвернутися від цього — означає махнути рукою на своє власне майбутнє. Тому от саме говорити про те, що це (те, що Росія робить в Україні, – ред.) аморально — це важливо», – наголосила Зеленська.

Перша леді України Олена Зеленська очікує виступу в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.
Перша леді України Олена Зеленська очікує виступу в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.

Промову перед студентами, Зеленська завершила словами вдячності, яку Україна відчуває до друзів та партнерів по всьому світу.

“Ми відчуваємо вдячність всьому світу за те що нас не покинули, нас підтримують нам допомагають. Вдячність психологічно, – про це навіть лікарі кажуть, – додає стійкості”, – наголосила Зеленська.

Вона додала, що боротьба українців – важливий приклад для всього світу, «щоб як вчать нас історія і література: зло та агресія були покарані. Щоб вони не стали нормою у світі».

«За це бореться зараз Україна. Я вірю, що за підтримки таких небайдужих людей у світі, як ви, так і буде», – наголосила Зеленська.

Після зустрічі з першою леді України студенти поділилися враженнями з Голосом Америки. Одна зі студенток сказала, що це було «посланням надії».

“Було неймовірно надихаюче почути те, що сказала перша леді Зеленська і почути її послання надії для всіх нас” — сказала Хлоя Андерсон — студентка Джорджтаунського університету, яка вивчає інформатику.

Дивіться також:

Американські військові бази на японському острові: як змінилися погляди місцевих? Відео

Присутність військових баз США на японських островах Окінава раніше спричиняла протести та невдоволення серед місцевих. Але зі зростанням напруги у відносинах із Китаєм і шоком від вторгнення Росії в Україну настрої місцевих змінюються. Як саме? Дивіться в сюжеті.

"Ніколи більше Росії не вдасться знищити жоден інший народ", – президент України Володимир Зеленський. Відео

"Ніколи раніше російська диктатура не зустрічала такого сильного опору, і ніколи більше Росії не вдасться знищити жоден інший народ", – президент України Володимир Зеленський

ISW: Бронетехніка України подолала останню лінію російської оборони біля Запоріжжя

Попри відносно повільний темп контрнаступу, російські війська "не змогли перешкодити українським силам «поступово, але стабільно просуватися» з середини серпня", зазначає ISW (Фото: AP)

Американські військові аналітики підтверджують, що українські війська прорвали останню лінію російської оборони у Запорізькій області, що вони вважають важливим поступом в українському контрнаступі.

Відео з геолокаційними даними від 21 вересня, яке аналізував американський Інститут дослідження війни (Institute for the Study of War, відомий як ISW), показує, що українська бронетехніка просунулася й оперує за останньою лінією російської оборони на заході Запорізької області.

«Це перший помічений випадок використання бронетехніки українськими військами поза межами російської трирівневої оборони», – мовиться у повідомленні.

Однак ISW не зміг підтвердити, чи українські війська змогли повністю прорватися та утримувати позиції за російськими протитанковими ровами й так званою лінією перешкод “зуби дракона”.

Своєю чергою українське військове командування 21 серпня також заявили про значне просування “вглиб російської оборони”, зазначає телеканал CNN.

Інформація, яку зібрала CNN з відкритих джерел, вказує на те, що українські війська перетнули важливу лінію російської оборони біля села Вербове у Запорізькій області. Це збігається з оцінками ISW, однак, CNN не змогла незалежно підтвердити цю інформацію.

Загалом, як наголошують експерти, спроможність українських військ доправляти бронетехніку через найпотужніші російські оборонні споруди можна “вважати важливими ознаками прогресу в українському контрнаступі”.

Український контрнаступ просувався повільніше ніж очікували західні експерти, однак, за оцінками ISW, “російські війська, які обороняються на заході Запоріжжя, не змогли перешкодити українським силам «поступово, але стабільно просуватися» з середини серпня”.

Більше

XS
SM
MD
LG