Спеціальні потреби

Актуально

4 аргументи захисту Трампа у справі щодо імпічменту

На фото: Дональд Трамп

Після двох днів протягом яких свої аргументи наводила сторона обвинувачення, у п'ятницю захист екс-президента США Дональда Трампа поставив під сумнів законність судового процесу щодо імпічменту, назвавши його "актом політичної помсти" мотивованим ворожістю демократів до Трампа.

"Демократи намагаються дискваліфікувати політичну опозицію до себе", - заявив адвокат Трампа Майкл ван дер Він сенаторам. "Це конституційна культура заборони (cancel culture у США називають феномен цензури у публічному просторі, часто у соціальних мережах - прим. ГА)".

Питання про те, чи може Сенат спробувати засудити колишнього президента, обговорюється з тих пір, як минулого місяця Палата представників Конгресу США оголосила імпічмент Дональду Трампу. Згідно з Конституцією, засудження у Сенаті призводить до усунення та позбавлення права обіймати федеральну посаду в майбутньому.

У день відкриття судового процесу у вівторок адвокати Трампа стверджували, що Сенат не має повноважень судити екс-президента, оскільки основною метою імпічменту є усунення з посади. Але шість сенаторів-республіканців приєдналися до 50 демократів, щоб відхилити цей аргумент, дозволивши продовжити судовий процес.

Оскільки Трамп не перебуває при владі, демократи заявляють, що хочуть, щоб Сенат заборонив йому знову балотуватися в президенти. Більше того, конгресмен Тед Лью, один з представників обвинувачення, у четвер заявив сенаторам, що вони хочуть не допустити повторення подій 6-го січня. В результаті подій того дня загинуло п’ятеро людей, включно зі співробітником поліції Капітолію.

"Я не боюся, що Дональд Трамп знову балотується через чотири роки", - сказав Лью, - "Я боюся, що він балотується і програє, бо він може це зробити знову".

Ось чотири ключові питання, порушені на судовому процесі, і те, як на них відповіли адвокати Трампа:

Чи був напад попереднь спланованим? І якщо так, то чи це виправдовує Трампа від звинувачень у підбурюванні до нападу?

Адвокати колишнього президента стверджували, що напад 6-го січня був "спланований і продуманий" різноманітними екстремістами, і, отже, не пов'язаний із полум'яною промовою Трампа виголошеною ним вранці біля Білого дому.

"Не можна підбурювати до того, що вже мало статися", - сказав ван дер Він.

Брюс Кастор-молодший, інший адвокат Трампа, заявив, що факт поперднього планування нападу на Капітолій було "підтверджено" ФБР та Міністерством юстиції. Проте жодне відомство публічно не підтвердило, що дійшло до такого висновку, хоча минулого місяця ФБР заявило, що за день до нападу поділилося з правоохоронними органами непідтвердженою мережевою балаканиною про імовірне насильство.

Спікери ФБР та Мін'юсту відмовились коментувати, коли їх попросили підтвердити або спростувати твердження Кастора, і замість цього вказали "Голосу Америки" на зміст судових документів, пов'язаних із понад 200 особами, які звинувачуються у зв'язку з повстанням 6-го січня.

Документи пропонують деякі докази того, що планування та координація з боку угрупувань Proud Boys та Oath Keepers розпочалися за кілька тижнів до подій 6-го січня. Але навіть коли бойовики здійснювали планування, вони, здавалося, робили це у відповідь на неодноразові заклики Трампа гуртуватись.

Наприклад, відповідно до судових документів, 29-го грудня Джессіка Уоткінс - яка, як стверджується, була учасницею угрупування Oath Keeprs і була заарештована після 6 січня - закликала колег-членів міліції поїхати до Вашингтона, написавши, що "Трамп хоче, щоб прибули всі здорові патріоти".

Щоб ще більше відмежувати Трампа від заворушень, Кастор заявив, що за "цілих 45 хвилин" до того, як екс-президент розпочав свою промову вранці 6 січня, "злочинці налаштовані на насильство почали збиратися поблизу Капітолію США".

Сторона обвинувачення від Палати представників Конгресу США визнала це. Втім, вони не робили промову Трампа центральною частиною розгляду, стверджуючи, що бунт у Капітолії був неминучим наслідком багатомісячної кампанії спрямованої на підрив довіри до результатів виборів.

"Ця атака не сталася би без нього", - заявила менеджер імпічменту від Палати представників Стейсі Пласкетт.

У той же час менеджери імпічменту від Палати представників Конгресу США продемонстрували, як діяли деякі учасники заворушень у відповідь на заклики Трампа. У четвер вони продемонстрували відео, в якому учасник заворушень поблизу Капітолію кричить у мегафон: "Нас запросив президент США".

Чи була промова Трампа захищена Конституцією?

Команда захисту Трампа намагалася спростувати основне звинувачення проти колишнього президента: що "повстання" було прямим результатом тривалої історії підбурювання до насильства з боку Трампа, що завершилося його промовою 6-го січня, в якій він закликав своїх послідовників "битися як чорти », щоб завадити Байдену стати президентом.

Представляючи Трампа як "президента, який сповідує закон та порядок", його адвокати заявили, що Трамп використав слова "битися як чорти" метафорично, як це зазвичай роблять політики всіх мастей. Вони заявили, що заяви Трампа були захищені Конституцією США слова згідно з Першою поправкою, яка стосується свободи слова.

Щоб проілюструвати це, вони показали низку відеокліпів виступів демократичних політиків, таких як президент Джо Байден, віце-президентка Камала Гарріс та сенаторка Елізабет Уоррен, які використовували різні варіанти виразу - і більш сильні - у минулому.

"Всі палкі висловлювання повинні бути захищені, і вони повинні бути захищені у рівній мірі для всіх", - сказав ван дер Він.

Звинувачуючи менеджерів імпічменту від Палати представників у викривленні слів Трампа, адвокати колишнього президента заявили, що Трамп 20 разів вживав слово "битися" під час виступу 6-го січня, проте демократи навели лише два випадки, які вписуються в їх розповідь. Ван дер Він аргументував, що Трамп під час виступу закликав своїх послідовників рухатись до Капітолію "мирно і патріотично, щоб ваші голоси були почуті".

Більше того, стверджували юристи Трампа, виступ екс-президента не відповідає критеріям щодо підбурювання, які встановлено у Конституції США. Конституція вимагає, щоб оратор "прямо чи непрямо заохочував застосування насильства або беззаконня".

"Реальність полягає в тому, що пан Трамп жодним чином не наказував людям боротись за допомогою фізичного насильства", - сказав ван дер Він, стверджуючи, що протягом усього терміну перебування на посаді Трамп засуджував насильство і беззаконня.

Але як щодо свободи слова в процесі імпічменту?

Передбачаючи, що захист Трампа звернеться до Першої поправки, демократи аргументували, що поправка, яка захищає свободу слова, не застосовується у процесі імпічменту.

Ван дер Він стверджував, що відмова Трампу у праві на свободу слова буде "явно неконституційною". Він заявив, що Верховний суд постановив, що Перша поправка "захищає обраних чиновників". При цьому адвокат колишнього президента послався на дві знакові судові справи.

Відповідно до двох прецедентів, Трамп має "ширше право на свободу слова" через "важливість політичного діалогу" для обраних чиновників.

Ван дер Він заявив, що якби на Трампа не поширювалась дія Першої поправки, йому було б відмовлено у праві на адвоката, іншому праві гарантованому Конституцією, і йому довелося б представляти себе під час судового розгляду в Сенаті.

Натомість обвинувачення послалось на відкритий лист майже 150 професорів права, у якому посилання Трампа на Першу поправки Трампа назвали "юридично безпідставним".

Що Трамп знав про заворушення і коли саме він це знав?

Це питання є відлунням розслідування Конгресу у 1970-х щодо скандалу з Уотергейтом. Воно звучало протягом усього судового розгляду і знову з’явилося під час періоду запитань і відповідей.

Менджери імпічменту від Палати представників запевнили, що навіть після того, як Трамп дізнався, що його прихильники увірвалися до Капітолію і погрожували віце-президенту США Майку Пенсу, він не вжив заходів, щоб припинити заворушення, і натомість продовжував закликати прихильних йому сенаторів заблокувати затвердження перемоги Байдена.

Адвокати Трампа ухилялися від питань про те, коли він дізнався про штурм Капітолію, звинувачуючи демократів у тому, що вони недостатньо розслідували напад.

У відповідь на запитання Кастор заявив, що Трампу не повідомляли, що Пенсу "загрожує будь-яка небезпека".

Дивіться також: Технологія квантового інтернету обіцяє небачені можливості

Технологія квантового інтернету обіцяє небачені можливості. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

Всі новини дня

Росія відзначила "річницю анексії" концертом на тлі нападів дронів на Україну

Президент РФ Володимир Путін у Кремлі з військовими, задіяними у війні проти України. 29 вересня 2023р. Sputnik/Pavel Bednyakov/Kremlin via REUTERS

Президент РФ Володимир Путін заявив, що анексія українських територій здійснена ним “у повній відповідності до міжнародних норм”, а жителі чотирьох українських областей, частину територій який Москва незаконно анексувала рік тому, “зробили свій вибір – бути зі своєю Батьківщиною”, цитує агенція АР.

Путін заявляє, що жителі Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей висловили бажання бути частиною Росії на місцевих виборах на початку місяця, не визнаних та розкритикованих зі сторони США і ЄС.

30 вересня 2022 року, як повідомляв Голос Америки, Путін підписав укази про "приєднання" до РФ частково окупованих Запорізької, Херсонської, Донецької та окупованої Луганської областей України за "підсумками" фіктивного "референдуму". Результати цього так званого "голосування" не визнали США, ЄС, Велика Британія, Канада, решта країн Групи семи, Україна та інші держави світу.

Річницю незаконної анексії українських регіонів України Росією згадав головний дипломат ЄС Жозеп Боррель під час неоголошеного візиту до Одеси. Виступаючи у Спасо-Преображенському соборі міста, серйозно пошкодженому під час російського ракетного удару в липні, Боррель підтвердив підтримку України з боку ЄС.

"Я є свідком наслідків цієї війни, в якій Україна і Одеса платять високу ціну. Це яскравий приклад того, як Росія намагається знищити Україну", – сказав Боррель.

"Сьогоднішня дата – це час згадати, що деякі частини української території, Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей були незаконно анексовані Росією, як раніше незаконно був анексований Крим, – наголосив Боррель. – І ми в ЄС будемо підтримувати Україну в її боротьбі за відновлення її територіальної цілісності".

Дипломат також додав, що майбутній мир повинен бути справедливим, зберігати територіальну цілісність і незалежність України.

За повідомленням АР, у Москві на Красній площі відбувся концерт з нагоди річниці анексії. Тим часом вночі протиповітряна оборона України збила 30 із 40 безпілотників-камікадзе іранського виробництва, націлених на Одеську, Миколаївську та Вінницьку області.

Міністерство національної оборони Румунії заявило цього ж дня про можливе несанкціоноване проникнення в національний повітряний простір країни поблизу кордону з Україною.

Триває пошук об’єктів, які, ймовірно, впали на румунську територію, про що повідомлено союзників країни по НАТО. Раніше, як повідомляв Голос Америки, міністерка закордонних справ Румунії Лумініца Одобеску заявила, що війна Росії проти України “торкнулася безпосередньо Румунії” і становить небезпеку для її громадян.

Також у Росії оголосили про мобілізацію 130 000 осіб з 1 жовтня, у тому числі з числа жителів анексованих територій, пише АР з посиланням на Міноборони РФ.

Зеленський: Україна створює альянс оборонної промисловості

Під час Міжнародного форуму оборонних індустрій у Києві президент України Володимир Зеленський заявив, що домовленість зі США про спільне оборонне виробництво є одним із ключових результатів його переговорів у Вашингтоні. AFP PHOTO/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Президент України Володимир Зеленський повідомив про створення альянсу оборонної промисловості за участі 13 оборонних компаній.

Виступаючи під час Міжнародного форуму оборонних індустрій у Києві, Зеленський заявив, що домовленість зі США про спільне оборонне виробництво є одним із ключових результатів його переговорів у Вашингтоні.

За словами Зеленського, з президентом США Джо Байденом він домовився про створення нової промислової екосистеми у сфері оборони, яка "зміцнить як Україну, так і всіх партнерів".

Очільник адміністрації президента України Андрій Єрмак своєю чергою повідомив, що найближчим часом відбудуться зустрічі з представниками США, "щоб визначити дорожню карту співпраці з партнерами щодо локалізації виробництва, зокрема в Україні".

Тим часом Африка серйозно зацікавлена у придбанні або подальшому виробництві української зброї на своїй території, повідомляє Sky News, цитуючи виступ міністра зовнішніх справ України Дмитра Кулеби на форумі.

Раніше, до початку російської війни, Африка була одним із найбільших ринків збуту української військової продукції, сказав Кулеба.

Сьогодні континент чекає повернення українських компаній на свій ринок зброї.

“Поки що ця опція, зрозуміло, закрита”, – сказав Кулеба.

Крім того, Кулеба озвучив зацікавлення Африки у розміщенні виробництва української зброї та амуніції на території континенту.

“Це новий тренд”, – зазначив Кулеба, висловлюючи впевненість, що “попит на продаж і виробництво зброї, виробленої в Україні, буде дуже високим”, цитує посадовця українська інформаційна агенція Інтерфакс.

Торік Україна стала третім у світі імпортером зброї, йдеться у звіті Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI).

Рівень експорту США в Україну в 2022 році все ще був нижчим за рівні, відправлені того року до чотирьох інших держав — Кувейту, Саудівської Аравії, Катару та Японії, — оскільки вони отримали нову передову зброю, наприклад як бойові літаки.

Натомість новопризначений міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що країна має зробити все можливе, щоб виробляти в Україні всі необхідні військові послуги та продукцію для потреб своєї армії.

"Наше бачення полягає в розробці військової продукції світового рівня", - цитує Умєрова АР.

Україна прийняла міжнародну конференцію оборонної промисловості, спрямованої на нарощування виробництва зброї на тлі повномасштабного вторгнення Росії, щоб зменшити зовнішню залежність від поставок зброї.

Президент Володимир Зеленський, виступаючи на відкритті Міжнародного оборонно-промислового форуму, повідомив, що в п’ятницю в Києві з’їхалися близько 250 оборонних компаній з понад 30 країн. За даними Міноборони України, на момент закриття форуму до альянсу оборонних індустрій долучилося загалом 38 компаній з 19 країн.

Виробництво власних боєприпасів: на якому етапі Україна зараз? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

Блінкен: Кремль маніпулює темою Голокосту, щоб приховати зловживання в Україні

Український військовослужбовець єврейської національності бере участь у меморіальній церемонії з нагоди 82-х роковин Бабиного Яру масових розстрілів нацистами мирного населення, переважно євреїв, в окупованому Києві під час Другої світової війни. Київ, 29 вересня 2023 року. (AFP)

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Кремль маніпулює темою Голокосту, щоб приховати зловживання в Україні. Про це голова американської дипломатії заявив у зв’язку з річницею нацистських розстрілів євреїв у Києві під час Другої світової війни у вересні 1941 року.

«Вісімдесят два роки тому нацисти вбили 34 тисячі євреїв у Бабиному Яру. Радянський Союз поховав цю історію, якою сьогодні маніпулює уряд Путіна, щоб прикрити зловживання Росії в Україні. США віддані справедливості для тих, хто пережив Голокост, і відповідальності за звірства», – написав Блінкен у мережі X (колишня Twitter) у п’ятницю 29 вересня.

Президент України Володимир Зеленський взяв участь у вшануванні пам’яті жертв Голокосту в Києві у п’ятницю 29 вересня.

«Дуже важливо завжди пам’ятати історію, не забувати. Тому що «Ніколи знову!» – це не порожні слова», – наголосив Зеленський.

У своїй заяві у соцмережі Х президент Зеленський відзначив також людей, які в часи Голокосту рятували євреїв, ризикуючи своїм життям.

«Голокост. Бабин Яр. Я дякую всім, хто вшановує жертв нацистських розправ у Бабиному Яру та Праведників народів світу, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Нацистське зло покарано і ніколи не повернеться. Бо пам’ятають люди, пам’ятає Україна, пам’ятає світ», – написав Зеленський.

З 29-го вересня 1941 року нацисти почали масові розстріли єврейського населення Києва в урочищі Бабин Яр. Того дня було розстріляно понад 22 тисячі людей, загалом протягом трьох днів було розстріляно понад 33 тисячі євреїв. До середини жовтня кількість жертв, що включала вже не лише євреїв, перевищила 50 тисяч.

Загалом, за оцінкою істориків, у Бабиному Яру в Києві за два роки нацистської окупації було розстріляно до 100 тисяч осіб, включно з військовополоненими Сирецького концтабору, що був розташований неподалік. У період з 1941-43 року на території України було вбито понад мільйон євреїв.

Американський топ-генерал Марк Міллі залишає посаду. Відео

Американський топ-генерал Марк Міллі залишає посаду. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

Американський топ-генерал Марк Міллі, який очолював Об’єднаний комітет начальників штабів США, офіційно залишив посаду. Його замінить генерал Чарльз Браун.

Фундація Клуні нагородила правозахисну організацію, яка допомагає притягнути до відповідальності російських воєнних злочинців. Відео

У четвер у Нью-Йорку вже вдруге відбувалася церемонія нагородження переможців правозахисної премії Albie Awards, заснованої голівудським актором Джорджем Клуні та його дружиною Амаль – відомою правозахисницею

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG