Спеціальні потреби

Експерти прогнозують втечу опозиціонерів у владу


В Україні обговорюють останні резонансні призначення в уряді. Коментуючи перехід Анатолія Кінаха до Антикризової коаліції, експерти пророкують масовий перехід опозиціонерів у владу.

Кінах – перша ластівка. На думку експертів, після призначення одного з чільних нашоукраїнців міністром економіки, під крильце до Януковича потягнуться й інші потенційні перебіжчики. Аналітики вже вираховують, хто саме з опозиційних БЮТ та “Нашої України” може приєднатися до провладної коаліції, і називають імовірну цифру: від 28 до 33 “багнетів”. Директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський каже, що справа не в Кінахові, а в об’єктивній тенденції:

“Особистість Кінаха не має великого значення. Це є вияв певної тенденції чи феномен, пов’язаний з тим, що люди, які так чи інакше пов'язані з бізнесом, будь-яким, погано себе почувають в опозиції. Особливо в опозиції на кшталт тої, яку зараз очолює Юлія Тимошенко. Власне, це не в традиційному сенсі опозиція, а, так би мовити, команда для перехоплення влади, причому скоріш за все, революційним шляхом. У такій опозиції дуже некомфортно не тільки Кінаху. Так само почувають себе Васадзе, Богдан Губський, люди бізнесу, і вони не бачать себе в революційній тусовці”.

Чи вдасться антикризовикам зрештою отримати конституційну більшість у парламенті? Погребинський у це не вірить:

“Думаю, що зібрати 300 мандатів нереально, я в це не вірю. Хоча я не можу сказати впевнено, що такого не може бути ніколи і це неможливо. В принципі це можливо. За моїми оцінками, в “Нашій Україні” та БЮТ можна нарахувати приблизно 40 людей, які себе почувають некомфортно.

Теоретично можна уявити собі таку ситуацію, але практично це дуже малоймовірно”.

Інший експерт з Інституту зовнішньої політики при МЗС України Олександр Палій також стверджує: наразі немає ознак того, що провладній коаліції вдасться швидко набрати 300 голосів:

“Якби в них була реально така можливість, ці дії були б динамічнішими. Як ми бачили, тоді, коли Антикризова коаліція справді має якісь важелі в руках, вона їх застосовує миттєво. Зараз же ми маємо лише розмови, і тому їх можна розцінювати швидше як засіб психологічного тиску на команду президента.

На мою думку, швидше за все, Партії регіонів вдасться підкупити ще кількох діячів вигідними посадами або преференціями для бізнесу, але перетягнути 40 - 50 депутатів це занадто багато. Як ми пам’ятаємо, навіть Кучмі, маючи в руках політичний, еокномічний, силовий арсенал, не вдалося добрати конституційну більшість, коли йому не вистачало 6 голосів.

Сьогодні Партія регіонів не має монопольного впливу на силові структури, тому їй досить важко буде набрати цих 300 голосів”.

Водночас вчинок Анатолія Кінаха експерт пояснює далеко більш прозаїчними причинами, аніж ідейні розходження з опозицією. Олександр Палій каже:

“Вчинок Кінаха зумовлений позицією бізнесменів, які дуже чітко можуть відчути на собі тиск з боку уряду. Треба сказати, що для людей бізнесу пріоритетом все ж таки залишається заробляння грошей, а не якісь принципи.

Це люди, які від початку зорієнтовані на заробляння грошей. На жаль, в Україні відсутній розподіл бізнесу і влади. Це призводить до того, що перебирати якісь політичні сили досить легко, використовуючи свого роду економічний шантаж. Тобто позиція Кінаха є досить зрозумілою для логіки та поведінки бізнесменів, але не дуже природьою з погляду звичайної людської моралі”.

XS
SM
MD
LG