Спеціальні потреби

«Українська армія сама має вирішити проблеми з бойовиками» - Ричард Луґар


Колишній сенатор США Ричард Луґар
Колишній сенатор США Ричард Луґар

Україна повинна сама вирішувати свої проблеми на cході, а США та ЄС роблять достатньо, запровадивши санкції проти Росії на шкоду власної економіки, так вважає колишній американський сенатор Ричард Луґар. Виступаючи в Атлантичній раді у Вашингтоні, екс-законодавець, нагороджений 2006-го року орденом Ярослава Мудрого, сьогодні не бачить необхідності допомагати Україні американською зброєю. Йому опонує радник польського президента і колишній прем'єр-міністр Польщі Ян Кшиштоф Білецький, який закликає Захід допомогти Україні фінансово та військово якомогашвидше, бо завтра може бути пізно.

За словами Ричарда Луґара, Україна сама винна у початку військового конфлікту на сході.

«Провальна політична система. Україна ще й - банкрут. Україна заборгувала гроші Росії за газ, від якого вона залежить, як і Європейський Союз. Це неможлива ситуація в країні, яка, по суті, дезінтегрована. Тому нічого дивуватися, що Путін та інші сприйняли неймовірну слабкість як свій шанс. Але є загальне відчуття, що українська армія сама повинна вирішувати свої проблеми з бойовиками в Донецьку та інших регіонах», - розповів на прес-конференції Ричард Луґар, якого досі деякі оглядачі у США називають впливовим політиком всередині Республіканської партії.

На думку колишнього сенатора Луґара, США повинні продовжувати співпрацю з Україною в питаннях військових навчань, утім надання українцям навіть оборонного озброєння, на його думку, росіяни можуть сприйняти як провокацію.

Вихід для України - відновлення її економіки і військової сили
Ричард Луґар

Незважаючи на те, що Росія порушила всі можливі міжнародні норми та договори, в інтерв’ю «Голосу Америки» Луґар висловлює впевненість, що договори про нерозповсюдження ядерної зброї Москва дотримуватиметься. Також він допускає, що прихід активних проукраїнських сенаторів на ключові посади в американському Конгресі хоча й вплине на порядок денний щодо України, але не значно. І що лишається Україні, запитує пан Луґар і відразу відповідає: «Вихід для України - відновлення її економіки і військової сили. Це означає навчання, хоча для цього потрібні гроші. Хоч зараз є багато міжнародного інтересу до України».

Кардинально іншу позицію зайняв у розмові колишній прем'єр-міністр Польщі Ян Кшиштоф Білецький. Він пояснив присутнім оглядачам, що в Україні зараз вирішують не внутрішні українські проблеми, і Росія несе загрозу усьому світу, - впевнений він.

«Це боротьба проти цінностей Західного світу. Які цінності Росія пропонує сьогодні? Цінності авторитаризму, етнічного націоналізму, консервативної версії православ'я. Всі вони служать вузьким націоналістичним планам. Те, що відбувається сьогодні на сході України, відіб'ється не тільки на Європі. Це матиме наслідки для всього світу», - впевненй колишній глава польського уряду.

Сьогодні Ян Кшиштоф Білецький очолює Економічну раду при прем'єр-міністрі Польщі. Допомагаючи Україні, стверджує Білецький, Захід захищає власні демократичні цінності.

Те, що відбувається сьогодні на сході України, відіб'ється не тільки на Європі. Це матиме наслідки для всього світу
Ян Кшиштоф Білецький

«Україна потребує чіткої допомоги. Я розумію, що це дорого, але 270 мільярдів євро було витрачено на відновлення грецької економіки, так що можна виділити кілька мільярдів для України. Це стане чітким сигналом, що кожна країна має право на самовизначення», - розповідає пан Білецький.

Санкції хоча й діють, але недостатньо, продовжує Білецький: «Економічні санкції - це не короткострокове вирішення. Ніхто не очікує, що вони швидко спрацюють. Також проблема з санкціями в тому, що через рік вони закінчуються, і тоді можливо буде складно домовитися у Європі про їхнє продовження. Під час військових провокацій потрібна не лише економічна відповідь світу, а й військова».

Білецький закликав Київ не опускати руки і продовжувати домагатися більшої підтримки на Заході. Він згадує, коли він сам, як представник першого демократичного уряду Польщі, приїхав до Вашингтона, з їхньою делегацією погодилися зустрітися лише два сенатори. Він наголошує, що паралельно з наполегливістю дипломатів Україна має постійно демонструвати світу відданість демократичним перетворенням.

Дивіться також: На користь України змінюється розстановка сил у Конгресі - експерт

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

XS
SM
MD
LG