Спеціальні потреби

Україна скоро вибиратиме, чи купувати у Росії газ - Карлос Паскуаль


Успіх реверсу газу залежить від Угорщини, а вона залежить від Росії - експерт
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:43 0:00

Успіх реверсу газу залежить від Угорщини, а вона залежить від Росії - експерт

Україна через рік може суттєво зменшити газову залежність від Росії, - у цьому переконаний спеціальний посланець США з міжнародних енергетичних питань колишній посол США в Україні Карлос Паскуаль. Для повної енергетичної незалежності, на його думку, Україні потрібно 10 років.

У 2013-му році Україна спожила 63 мільярди кубометрів газу. З них лише 21 мільярд кубометрів видобули із українських покладів газу. 14 мільярдів кубометрів – це резерв газу – він перебуває у підземних сховищах. А майже половину – 28 мільярдів кубометрів палива – Україна купила у Росії.

Після того, як 16-го червня Москва перекрила газопостачання до України, у країнах Заходу захвилювались, а відтак інтенсивно почали шукати шляхів диверсифікації імпорту блакитного палива.

Карлос Паскуаль – колишній посол США в Україні, а зараз спеціальний посланець та координатор з питань міжнародної енергетичної політики Державного Департаменту США - входить до консультаційної кризової групи, що працює з Європою, Росією та Україною над вирішенням енергетичних проблем, які виникли на тлі російсько-українського конфлікту.

«Я займаюсь співпрацею з Україною щодо питань із видобутку газу : як допомогти Україні кооперувати з її сусідами, щоб забезпечити їй доступ до газу у західних частинах Європи. Ми почали робити великий прогрес у деяких технічних питаннях у співпраці з Україною, але це надзвичайно важливо, і я сподіваюсь, що сторони процесу погодяться на запрошення Євросоюзу посадити Україну та Росію назад за стіл переговорів», - розповідає колишній посол США в Україні.

Карлос Паскуаль рекомендує Україні закуповувати газ реверсом з Польщі, Угорщини та Словаччини. З цими країнами реально домовитись, впевнений фахівець, а відтак Україна зможе купувати наполовину менше газу від Росії.

Тут перед Києвом стоїть кілька викликів: для реверсу газу зі Словаччини – яка може почати експорт газу із 3-х мільярдів кубометрів - необхідно будувати газопровід. Польща може постачати до України лише півтора мільярда. А найбільший потенційний постачальник газу через реверс Угорщина енергетично залежна від Росії і вже дала Москві згоду на будівництво газопроводу в обхід України «Південний потік». То ж є сумніви, чи захоче вона діяти всупереч російській позиції і продавати газ українським споживачам.

Якщо ж у Києва вистачить аргументів переконати своїх сусідів про реверс газу, через 10 років українців чекає дуже приваблива картина, впевнений він.

«Справді цікаво, що буде в Україні через 10 років – каже Карлос Паскуаль, - Україна підписала угоди про видобуток газу із американськими компаніями Shell та Shevron, вона має великі поклади газу, вона також має великі можливості щодо реконструкції існуючих родовищ. Вони можуть видобувати значно більше сланцевого газу з родовищ, де видобування зупинене. У них старі радянські технології ще з 1970-х років. Якщо Україні модернізує ці технології, вона може подвоїти видобуток газу і досягнути 40-ка до 45-ти мільярдів кубометрів власного газу. Таким чином Україна видобуватиме і матиме доступ до майже 60 мільярдів кубометрів газу. А споживання в Україні – лише 50 мільярдів».

​Щоб вирішити сьогоднішній газовий конфлікт, Карлос Паскуаль радить сторонам забезпечити три передумови.

Карлос Паскуаль назвав "формулу енергетичної незалежності" України
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:00 0:00

Перше - ринкові ціни на газ, для цього необхідно створити конкуренцію «Газпрому». Основною альтернативою російському газу у Європі може стати американське паливо, яке з 2017 року може почати транспортуватись через Атлантичний океан.

Друге, на чому наголошує експерт, це необхідність оплачувати усі борги. Це - камінь в український город. Київ на сьогодні заборгував перед Росією, за версією Москви, майже 4,5 мільярда доларів. Утім з них понад 3 мільярда Україна не визнає боргом, решту готові оплатити після встановлення ринкової ціни.

Третя умова вирішення газового конфлікту, каже Паскуаль - це можливість продавати куплений російський газ без дозволу Москви. Раніше «Газпром» у своїх контрактах вимагав від клієнтів отримання дозволу на перепродаж купленого газу, а відповідно зберігав монополію на продаж «блакитного палива».

За 6 років Україна може обходитись без газу з Росії - Паскуаль
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:06 0:00

​Зараз Євросоюз зробив таку вимогу незаконною і надав право країнам перепродавати російське паливо за будь-якою ціною. У Москві це рішення не визнають, і порушникам погрожують скоротити постачання газу. Карлос Паскуаль не вірить, що Росія вдасться реалізації своїх погроз:

«Найбільший споживач російського газу – це Європа. Тож зараз є критичний час, коли Росія та ЄС взаємно залежні один від одного. Це добре для обох країн, щоб знайти шляхи виконання своїх контрактних зобов`язань, які забезпечать поставки до західної Європи», - вважає Паскуаль.

Росія заявляє, що не збирається поступатись у конфлікті з Україною і якщо Київ не погасить усі виставлені Кремлем борги, газопостачання в Україну не відновлять. Київ також не поступається і, поки літо, має час на торги та безкомпромісність. Між тим, ближче до зими, коли потреба у газі стане нагальною, українська позиція, безперечно, пом`якшає. Інструментом впливу на Москву у вирішенні проблеми можуть стати економічні санкції, запроваджені проти Росії у США та Європі. Остання зволікає з їх запровадженням. Напередодні Президент України Порошенко закликав Євросоюз до рішучості.

Дивіться також: Хто вони, американські прихильники Путіна? - коментар експерта

Хто вони, американські прихильники Путіна? - коментар експерта
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:34 0:00

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG