Спеціальні потреби

Актуально

«Ми сьогодні добре озброєні хлібороби». Українці пам’ятають, як Москва вже намагалася їх знищити, але нині світ допомагає їм захиститися

Напередодні відзначення Дня пам’яті жертв голодоморів в Україні, низка держав визнала Голодомор 1932-33 року геноцидом, резолюцію з цього питання підготував німецький парламент, де голосування має відбутися наступного тижня. Інші світові демократичні лідери наголошують, що нинішня війна продовжує справу сталінської диктатури у її намаганні винищити чи упокорити українців, але цього разу Україна має надійних союзників, які стоять з нею «пліч-о-пліч­» у боротьбі за свою свободу і право жити в демократичній країні.

Звертаючись до парламентів Румунії, Молдови та Ірландії, які цього тижня визнали геноцидом штучний голод, організований сталінським Радянським Союзом, президент України Володимир Зеленський заявив, що їхнє рішення про визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українського народу та злочином проти людяності є сьогодні «важливим як ніколи».

Про це президент Зеленський написав у своєму твіті, додавши, що нині Україна разом з вільними країнами «відновлює історичну справедливість і виборює вільне майбутнє Європи».

У п’ятницю, напередодні Дня пам’яті жертв голодоморів, світова і передусім німецька преса писала майже як про доконаний факт про намір німецького парламенту визнати Голодомор геноцидом. Про це повідомило агентство Reuters, наголошуючи на тому, що міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок привітала зусилля нижньої палати парламенту Бундестагу. Також представник німецького уряду сказав, що канцлер Олаф Шольц підтримав цю ініціативу.

Загалом, станом на 2022 рік, парламенти 22 країн світу визнали Голодомор 1932–1933-го років геноцидом українського народу.

Цього року у зв’язку з широкомасштабною війною, яку багато оглядачів та політиків називають геноцидною, у своїх заявах світові лідери проводять паралелі між подіями 90-літньої давності та сьогоднішніми спробами Москви упокорити українців або знищити їх як націю та державу.

Вшанування жертв Голодомору на тлі нових російських злочинів, що межуть з геноцидом

Про те, що Кремль не полишив свої спроби винищити українців, згадав цими днями британський прем’єр Ріші Сунак. У заяві, яку опублікував офіс британського прем’єра, мовиться, що згадуючи про жертв Голодомору, не можна забувати про сучасні жертви, які приносять українці у прагненні досягнути свободи від Москви.

«Напередодні Дня пам'яті жертв Голодомору ми згадуємо загиблих внаслідок нищівного голоду в Україні 90 років тому. Кремль сьогодні знову завдає українцям невиправданих страждань», – мовиться у твіті офісу британського прем’єра, який додає, що Британія є поруч з Україною в боротьбі за свободу.

Президент США, чий Конгрес визнав Голодомор геноцидом у 2018 році, заявив цього тижня, що його країна «вшановує всіх загиблих у цій безглуздій трагедії». Але також президент Джо Байден «віддає належне стійкості українського народу, який витримав спустошення та тиранію, щоб зрештою створити вільне та демократичне суспільство».

У заяві Білий дім наголосив, що «хоробрий український народ продовжує мужньо протистояти нападу Росії на його демократію» та підтвердив «непохитну відданість суверенітету та територіальній цілісності України».

Те що відбувається зараз, це продовження того, що відбувалося раніше, всіх репресій Радянського союзу, це продовження Голодомору
Оксана Маркарова

Про те, що сьогоднішні атаки Росії є продовженням геноцидної політики Москви по відношенню до українського народу, яка триває вже століттями, в інтерв’ю «Голосу Америки» сказала посолка України у США Оксана Маркарова.

«Абсолютно очевидно, що те що відбувається зараз, це продовження того, що відбувалося раніше, всіх репресій Радянського союзу, це продовження Голодомору, це продовження жахливого нападу на Київ, після того як Україна здобула незалежність в 1918-му, і можна ще далі заглиблюватися в історію», – сказала Маркарова під час церемонії вшанування жертв Голодомору біля меморіалу у Вашингтоні.

Але вона додала, що якщо тоді ніхто не встав на захист України, «бо ми не мали вже свої державності, щоб на той момент захистити себе», цього разу українці мають свою державу і партнерів у світі, які допомагають українцям відвоювати свою свободу.

«Ми сьогодні вже добре озброєні хлібороби. Україна має 31 рік незалежності до початку цієї нової фази агресії. У нас виросло нове покоління, яке ніколи не жило в окупації – це дуже важливо, – сказала Маркарова. – Сьогодні весь цивілізований світ з нами».

У середу, 23 листопада, пройшла церемонія вшанування жертв Голодомору біля меморіалу у Вашингтоні.
У середу, 23 листопада, пройшла церемонія вшанування жертв Голодомору біля меморіалу у Вашингтоні.

Використання їжі як зброї – давня тактика Москви, яка знову повторюється з новини нюансами

Численні американські оглядачі проводили паралелі між політикою експропріації хліба в українців у 1930-х роках і нинішніми повідомленнями про викрадення української пшениці та про використання продуктів харчування як зброї проти України та проти демократії у світі.

Про це говорив і державний секретар США Ентоні Блінкен, який сказав, що блокуючи вивіз української пшениці та інших продовольчих товарів, «Росія знову використовує продовольство у війні, яку вона розпочала». Вона ставить перед загрозою голоду бідні країни та «посилює і без того жахливу гуманітарну кризу та брак продовольчої безпеки».

Так само, як 90 років тому ми бачили спробу перетворити одну з найбагатших у сільськогосподарському відношенні країн світу на зону голоду, сьогодні триває спроба використати енергію проти країни з такою кількістю енергоресурсів як зброю проти України
Джеффрі Паєтт

Під час вшанування жертв Голодомору у Вашингтоні інший представник адміністрації Байдена, заступник Держсекретаря США з питань енергоресурсів, колишній Посол США в Україні Джеффрі Паєтт навів іншу паралель – він сказав, що Росія перетворює на зброю те, що є багатством України. І йдеться не лише про зерно.

«Я б ніколи не порівнював одне з іншим. Я маю на увазі, що в Голодомор загинули мільйони людей. Але ясно те, що так само, як 90 років тому ми бачили спробу перетворити одну з найбагатших у сільськогосподарському відношенні країн світу на зону голоду, сьогодні триває спроба використати енергію проти країни з такою кількістю енергоресурсів як зброю проти України і проти народу України», – сказав Паєтт у розмові з кореспонденткою Української служби «Голосу Америки».

Історики вважають, що новий злочин геноцидного масштабу проти українців став можливий через те, що занадто мало було зроблено для того, щоб визнати і вивчити попередній геноцид.
Історики вважають, що новий злочин геноцидного масштабу проти українців став можливий через те, що занадто мало було зроблено для того, щоб визнати і вивчити попередній геноцид.

Від початку російського вторгнення Сполучені Штати допомагають українським слідчим органам документувати російські воєнні злочини та злочини проти людяності на звільнених територіях. І дедалі більше експертів вважають, що російське насильство в Україні є геноцидом. Також Конгрес США зараз розглядає відповідну резолюцію, яка може дати юридичне визначення геноциду цим злочинам.

Історики переконані, що новий злочин геноцидного масштабу проти українців став можливий через те, що занадто мало було зроблено для того, щоб визнати і вивчити попередній геноцид.

Особливо важливо, на думку історика Єльського університету Тімоті Снайдера, те, що Голодомор не визнали геноцидом у Москві. Адже невизнання геноциду в минулому веде до його повторення в майбутньому, каже відомий історик.

«Коли ви заперечуєте наявність політичних мотивів у минулому, ви також заперечуєте наявність політичних мотивів у майбутньому», – сказав Тімоті Снайдер, виступаючи нещодавно перед аудиторією, що включала парламентарів німецького Бундестагу.

Всі новини дня

"Коли ми даруємо свої книжки за кордон, ми рятуємо їх фізично" — Олена Зеленська у виступі перед студентами Джорджтаунського університету

Перша леді України Олена Зеленська виступає в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.

“Щоби книжки не горіли, як у відомому творі Бредбері, щоб людям не доводилося читати в бомбосховищах. Щоб студенти, такі як ви, нормально навчалися. Ось, за що ми боремося”, – такими словами до студентів Джорджтаунського університету звернулася перша леді України Олена Зеленська, у рамках свого одноденного візиту до Вашингтону 21 вересня.

У нас десятки бібліотек спалено російськими бомбардуваннями. Коли ми передаємо свої книжки кудись за кордон, ми рятуємо їх фізично
Олена Зеленська

До Інституту заради жінок, миру та безпеки (The Georgetown Institute for Women, Peace and Security) Зеленська прибула з особливою, культурною місією — подарувати університету 260 книжок про Україну, щоб науковці могли продовжувати розвивати українознавчі програми у США.

“Книжки — це особлива тема у протистоянні нашому супротивнику. Так само як борються за життя наші люди, — борються за життя наші книжки. У нас вже десятки бібліотек спалено російськими бомбардуваннями. Коли ми передаємо свої книжки кудись за кордон, ми буквально рятуємо їх фізично”.

Але це процес взаємний, сказала Зеленська американським студентам. Не лише люди рятують книжки, але і книжки рятують зараз українців, які читають їх в окопах і бомбосховищах.

Перша леді України Олена Зеленська виступає в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.
Перша леді України Олена Зеленська виступає в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.
Вже в кожному виші України є студенти — загиблі, які пішли захищати країну, і так, їх шанують у їхніх університетах. Але, на жаль, повернути їхні молоді життя вже ніколи не вдасться
Олена Зеленська

«Я, думаю, багато людей бачило фото одного з наших воїнів, який в окопі читав Тімоті Снайдера. Мені здається, це саме показник того, як ми українці ставимося до книжки. І для мене велика честь, що наші книжки будуть тепер у вас», – сказала Зеленська.

Проте самим українцям зараз нелегко здобувати освіту умовах повномасштабної війни, сказала перша леді, яка поділилася зі студентами й викликами, з якими щодня стикається українська освіта.

“За останні два роки російськими бомбардуваннями в Україні пошкоджено 81 університет. Це правда тільки будівлі, їх можна відбудувати. Найгірше — гинуть люди. Вже в кожному виші України є студенти — загиблі, які пішли захищати країну, і так, їх шанують у їхніх університетах. Але, на жаль, повернути їхні молоді життя вже ніколи не вдасться”, – сказала Зеленська.

Модераторка зустрічі, Мелані Вівер, директорка Інституту заради жінок, миру та безпеки назвала Зеленську “видимим обличчям суспільства, зруйнованого війною”. За свій внесок у боротьбу за мир та жіноче лідерство Зеленська отримала нагороду імені Гіларі Клінтон від директорки Інституту Мелані Вівер та Джона Деджоя, президента університету Джорджтауна.

Якщо уявити, що Україна зараз програла — це був би програш для всього світу. Відвернутися від цього — означає махнути рукою на своє власне майбутнє
Олена Зеленська

Серед учасників зустрічі з дружиною президента України була і студентка родом із Києва, яка запитала Зеленську, як саме українці, які зараз перебувають у США, можуть долучитися до підтримки України. Перша леді звернула увагу на те, що Україна потребує особливих зусиль з протидії дезінформації та у сприянні поширенню правди про наслідки російської агресії в Україні.

«Усі свідомі люди у світі, мені здається, розуміють, що відбувається в Україні. Важливо не втратити цей фокус уваги. Якщо уявити, що Україна зараз програла — це був би програш для всього світу», – с казала Зеленська.

Вона додала, що розуміє, що у людей за кордоном з'являється втома від поганих новин, але відвертатися від цих повідомлень було б небезпечно для них самих.

«Людям неприємно слухати постійно погані новини, але відвернутися від цього — означає махнути рукою на своє власне майбутнє. Тому от саме говорити про те, що це (те, що Росія робить в Україні, – ред.) аморально — це важливо», – наголосила Зеленська.

Перша леді України Олена Зеленська очікує виступу в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.
Перша леді України Олена Зеленська очікує виступу в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.

Промову перед студентами, Зеленська завершила словами вдячності, яку Україна відчуває до друзів та партнерів по всьому світу.

“Ми відчуваємо вдячність всьому світу за те що нас не покинули, нас підтримують нам допомагають. Вдячність психологічно, – про це навіть лікарі кажуть, – додає стійкості”, – наголосила Зеленська.

Вона додала, що боротьба українців – важливий приклад для всього світу, «щоб як вчать нас історія і література: зло та агресія були покарані. Щоб вони не стали нормою у світі».

«За це бореться зараз Україна. Я вірю, що за підтримки таких небайдужих людей у світі, як ви, так і буде», – наголосила Зеленська.

Після зустрічі з першою леді України студенти поділилися враженнями з Голосом Америки. Одна зі студенток сказала, що це було «посланням надії».

“Було неймовірно надихаюче почути те, що сказала перша леді Зеленська і почути її послання надії для всіх нас” — сказала Хлоя Андерсон — студентка Джорджтаунського університету, яка вивчає інформатику.

Дивіться також:

Американські військові бази на японському острові: як змінилися погляди місцевих? Відео

Присутність військових баз США на японських островах Окінава раніше спричиняла протести та невдоволення серед місцевих. Але зі зростанням напруги у відносинах із Китаєм і шоком від вторгнення Росії в Україну настрої місцевих змінюються. Як саме? Дивіться в сюжеті.

"Ніколи більше Росії не вдасться знищити жоден інший народ", – президент України Володимир Зеленський. Відео

"Ніколи раніше російська диктатура не зустрічала такого сильного опору, і ніколи більше Росії не вдасться знищити жоден інший народ", – президент України Володимир Зеленський

ISW: Бронетехніка України подолала останню лінію російської оборони біля Запоріжжя

Попри відносно повільний темп контрнаступу, російські війська "не змогли перешкодити українським силам «поступово, але стабільно просуватися» з середини серпня", зазначає ISW (Фото: AP)

Американські військові аналітики підтверджують, що українські війська прорвали останню лінію російської оборони у Запорізькій області, що вони вважають важливим поступом в українському контрнаступі.

Відео з геолокаційними даними від 21 вересня, яке аналізував американський Інститут дослідження війни (Institute for the Study of War, відомий як ISW), показує, що українська бронетехніка просунулася й оперує за останньою лінією російської оборони на заході Запорізької області.

«Це перший помічений випадок використання бронетехніки українськими військами поза межами російської трирівневої оборони», – мовиться у повідомленні.

Однак ISW не зміг підтвердити, чи українські війська змогли повністю прорватися та утримувати позиції за російськими протитанковими ровами й так званою лінією перешкод “зуби дракона”.

Своєю чергою українське військове командування 21 серпня також заявили про значне просування “вглиб російської оборони”, зазначає телеканал CNN.

Інформація, яку зібрала CNN з відкритих джерел, вказує на те, що українські війська перетнули важливу лінію російської оборони біля села Вербове у Запорізькій області. Це збігається з оцінками ISW, однак, CNN не змогла незалежно підтвердити цю інформацію.

Загалом, як наголошують експерти, спроможність українських військ доправляти бронетехніку через найпотужніші російські оборонні споруди можна “вважати важливими ознаками прогресу в українському контрнаступі”.

Український контрнаступ просувався повільніше ніж очікували західні експерти, однак, за оцінками ISW, “російські війська, які обороняються на заході Запоріжжя, не змогли перешкодити українським силам «поступово, але стабільно просуватися» з середини серпня”.

Азербайджан розпочав АТО у Нагірному Карабасі. Відео

Азербайджан розпочав АТО у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00

Азербайджан оголосив про початок антитерористичної операції в Нагірному Карабасі. Масовані ракетні обстріли йдуть по всій території регіону. Офіційний Єреван називає це геноцидом вірменом. Що на це кажуть у Росії, яка є військовим союзником Вірменії?

Більше

XS
SM
MD
LG