Спеціальні потреби

Актуально

Комік і президентський кандидат хоче переговорів з Росією про мир – західна преса

Американське видання The New York Times розглядає концепцію російської «гібридної війни» крізь призму промови начальника генерального штабу російського війська. Американський щоденник The Washington Post пише про заяву кандидата у президенти України Володимира Зеленського у разі його перемоги на виборах провести мирні переговори з Росією. Ірландське видання The Irish Times розглядає проблеми кримських татар, які мешкають в окупованому Росією Криму. Британський часопис The Independent пише про засудження судом у Німеччині племінника головного путінського пропагандиста Дмитра Кисельова.

Впливовий американський щоденник The New York Times містить матеріал «Російський генерал пропагує «інформаційні» операції як спосіб ведення війни». У статті повідомляється, що начальник Генштабу російського війська Валерій Герасимов окреслив тактику його країни у плані дій за кордоном, повторивши філософію так званої «гібридної війни», яка стала сумновідомою на Заході, надто поміж американських офіційних представників, які звинувачували Росію у втручанні до президентських виборів 2016 року.

Американський часопис пише, що генерал Валерій Герасимов виступив з промовою на конференції з питання майбутнього російської військової стратегії, у якій він визначив те, що західні оглядачі нині вважають знаковою стратегією путінської Росії. Генерал Герасимов заявив, що збройні сили Росії мають підтримувати те, що він назвав «класичним» і «асиметричним» потенціалом, використовуючи жаргон з визначенням суміші бойових, розвідувальних та пропагандистських механізмів, які Кремль вже використовував у конфліктах в Україні і Сирії.

The New York Times зазначає, що промова Герасимова стала відголоском його статті 2013 року у російському військовому виданні, яку багато хто нині розглядає як передвісника російської «гібридної війни» в Україні, у якій Росія підтримує бойовиків на сході України і використовувала вояків в одностроях без опізнавальних знаків при захопленні Криму. Часопис додає, що хоча визначення цього можуть варіюватися, дехто з оглядачів бачить чіткий шлях Росії від суміші диверсій та пропаганди, яку Кремль використовував в Україні, і до тактики дій проти Заходу, включно з США.

Газета зазначає, що у своїй статті 2013 року генерал Герасимов написав, що у сучасному світі вже немає чітких кордонів між війною і миром. Відтак, цей підхід було навіть визначено як «Доктрину Герасимова». Водночас, американська газета вказує, що стаття і промова Герасимова могла також містити послання його опонентам всередині самої Росії.

The New York Times наводить слова російського військового оглядача і колумніста московського видання «Новая Газета» Павла Фельгенґауера, який каже, що військові прихильники твердої лінії часто пропагують ідею Росії, яка перебуває між миром і війною, тому що це допомагає їм у внутрішніх урядових суперечках, надаючи їм більше ваги у питаннях закордонної політики. Нью-йоркський часопис завершує, зазначаючи, що все це також збігається з тактикою використання Кремлем ГРУ проти країн Заходу. Фельгенґауер каже, що все підсумовується фразою: «Нам все одно, що думає Захід, бо ми – вороги».

«Як ми можемо вести війну, не визнаючи факту цієї війни?»

Інший американський щоденник The Washington Post містить матеріал «Український кандидат у президенти закликає до переговорів, аби покласти край конфліктові на сході». Вашингтонський часопис пише, що комік, який веде перед в опитуваннях популярності напередодні президентських виборів в Україні, каже, що його країна мусить вести переговорний процес з Росією для того, аби припинити бойові дії на сході України. Володимир Зеленський, як пояснює американська газета, який грає роль президента України у популярному телевізійному серіалі, вирвався уперед в опитуваннях популярності поміж українських виборців, випередивши у цьому нинішнього президента Петра Порошенка та колишнього прем’єр-міністра України Юлію Тимошенко, згідно з оприлюдненими даними за майже 4 тижні до проведення президентських виборів в Україні.

The Washington Post повідомляє, що Володимир Зеленський нещодавно заявив, що коли він здобуде перемогу на президентських виборах в Україні, його головним пріоритетом буде збереження людських життів. Зеленський також додав, що переговори, на його думку, постають єдиним шляхом покладення краю сепаратистському конфліктові на сході України, який вибухнув по тому, як Росія анексувала український півострів Крим. Шоумен також наголосив, що він заохочуватиме Сполучені Штати Америки та Велику Британію долучитися до мирних переговорів з питання врегулювання конфлікту, посередниками на яких попередньо виступали Франція та Німеччина. Водночас, як наголошує вашингтонське видання, Зеленський наполягає, що жодних компромісів щодо суверенітету України, так само як і жодної «торгівлі територіями» у цьому випадку не буде.

«Український кандидат у президенти закликає до переговорів, аби покласти край конфліктові на сході»

Популярний часопис Ірландії The Irish Times публікує статтю «Кримські татари наполегливо виступають проти російської окупації їхньої батьківщини». Підзаголовок промовляє, що 5 років кремлівського правління у Криму принесли репресії мусульманській громаді. Автор матеріалу Даніел Маклофлін пише про долю кримчанки Елеонори Бекірової, яка не бачила свого батька більше 80 днів, відтоді як його було заарештовано на перепускному пункті між окупованим росіянами Кримом і рештою терену України.

Росія звинувачує Едема Бекірова у завезенні на півострів більш ніж 10 кг вибухівки та 200 набоїв, кинувши кримського татарина до вузької одиночної камери з відкритим туалетом і відеоспостереженням. 58-річний Бекіров потерпає від цілої низки захворювань і на момент арешту планував важливу операцію, яка мала б покращити його стан. За словами його доньки, єдиною причиною арешту Едема Бекірова є той факт, що він є кримським татарином. Ще однією причиною, як на Елеонору Бекірову, можу бути те, що її мати є членом Меджлісу кримськотатарського народу, а також те, що сама Елеонора працює на кримськотатарському телеканалі ATR.

The Irish Times пише, що над усе Росія подібними діями прагне залякати ціле кримськотатарське населення. Едем Бекіров перебуває у списку більш ніж 70 українських громадян, яких ув’язнили у Росії з політичних причин. Дублінський часопис вказує, що майже половина осіб того списку є кримськими татарами, які рішучо виступають проти російської анексії їхньої батьківщини, яка сталась 5 років тому, коли російські «зелені чоловічки» захопили державні установи і стратегічні об’єкти Кримського півострова.

Ірландське видання додає, що саме ці російські вояки в одностроях без жодних опізнавальних знаків де-факто встановили контроль Кремля над українським півостровом і підготували ґрунт для референдуму, який, на думку Москви легітимізував окупацію цього регіону, який удвічі більший за територією ніж Північна Ірландія.

Часопис повідомляє, що у доповіді ООН щодо ситуації у Криму 2018 року, комісар ООН з питань прав людини закликав Росію покласти край дискримінації і порушенням прав людини у Криму включно з тортурами, зникненнями, арештами і затриманнями. У доповіді також зазначається, що кримські татари цілком диспропорційно стають об’єктом поліцейських облав, їх звинувачують у тероризмі і екстремізмі, що свідчить про те, що російська окупаційна влада розглядає кримськотатарське населення як безпосередню ціль.

«Кримські татари наполегливо виступають проти російської окупації їхньої батьківщини»

Британське періодичне видання The Independent публікує статтю «Племінник головного російського пропагандиста дістав вирок ув’язнення через його участі в українському конфлікті». У підзаголовку повідомляється, що Сергій Кисельов каже, що поїхав в Україну для того аби «захищати російськомовне населення» і нікого не вбивав. Йдеться про племінника ключового гравця на сцені російської пропаганди, яким є керівник спонсорованого Кремлем каналу Russia Today Дмитро Кисельов. Лондонське видання зазначає, що племінника Кисельова на ім’я Сергій було визнано винним у Німеччині за звинуваченнями у злочинах, скоєних у східній Україні. Все це сталося трьома роками по тому, як його дядько вихвалявся тим, що його племінник взяв участь у збройному конфлікті на терені України.

The Independent додає, що Сергія Кисельова, який має дозвіл на постійне проживання у Німеччині було засуджено судом у Мюнхені на 2 роки і 3 місяці тюремного ув’язнення. У ході судового слухання справи племінника головного путінського пропагандиста було оприлюднено факт того, що Сергій Кисельов порушив закони про володіння вогнепальною зброєю, а також пройшов військовий вишкіл у Санкт-Петербурзі у серпні 2014 року перед тим, як він відбув на схід України.

Виголошуючи вердикт, німецький суддя наголосив, що вирок Кисельову було зменшено з 10 років максимального терміну ув’язнення, що стало наслідком судових «торгів» між захистом і обвинувачами росіянина. Британський часопис повідомляє, що Сергія Кисельова було заарештовано у Болгарії 2018 року, власне, трьома роками по тому, як його дядько Дмитро Кисельов вихвалявся тим, що його племінник взяв участь у бойових діях у лавах підтримуваних Росією сепаратистів неподалік міста Горлівка, що за словами газети, було сценою одного з найкривавіших моментів війни на сході України.

«Племінник головного російського пропагандиста дістав вирок ув’язнення з причини його участі в українському конфлікті»

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також: Огляд головних новин у США за вихідні . Відео

Огляд головних новин у США за вихідні . Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

Всі новини дня

Що ЄС очікує від Пекіна, коли йдеться про війну в Україні? Відео

Що ЄС очікує від Пекіна, коли йдеться про війну в Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:30 0:00

Демонстративно бажає миру, але уникає осуду Росії за вторгнення в Україну: що насправді означає така позиція Китаю, яка керівництво ЄС називає проблемною? Пояснює Богдан Цюпин.

Аналітики про удари по Севастополю та повідомлення про загибель адмірала Соколова

Командувач Чорноморським флотом Росії віцеадмірал Віктор Соколов салютує під час церемонії проводів резервістів, призваних під час часткової мобілізації, у Севастополі, Крим, 27 вересня 2022 року. REUTERS/Олексій Павлішак

Британська розвідка вважає, що здатність Росії блокувати українські порти підірвана ударом по штабу Чорноморського флоту в Севастополі. Тим часом експерти переглядають інформацію про те, що командувач ЧФ адмірал Віктор Соколов загинув під час українського удару минулого тижня.

Аналіз британської військової розвідки свідчить про те, що серія українських ударів по російському Чорноморському флот у (ЧФ) зменшить можливості Росії бокувати українські порти, а також ремонтувати кораблі в портах. Разом з тим, російські кораблі зможуть і надалі обстрілювати Україну крилатими ракетами.

Експерти британської військової розвідки вважають, що удари, кульмінацією яких стало руйнування 20 і 22 вересня 2023 року штабу ЧФ Росії, були «більш руйнівними та скоординованими, ніж досі під час війни».

Вони оцінюють фізичне пошкодження ЧФ як «серйозне, але локалізоване», що дозволить російським кораблям далі обстрілювати Україну крилатими ракетами і блокувати локально українські порти.

«Флот майже напевно залишається здатним виконувати свої основні воєнні місії, пов’язані із завданням ударів крилатими ракетами та місцевим безпековим патрулюванням. Проте ймовірно, що його здатність продовжувати більш широке регіональне патрулювання та здійснювати фактичну блокаду українських портів буде зменшена», – мовиться у повідомлені британської розвідки у мережі Х (колишня Twitter).

Також, на думку британських аналітиків, російському флоту буде важче захищати свої активи в порту та проводити планове технічне обслуговування кораблів.

Дослідники вважають, що Росії потрібно буде відповідати на нову ситуацію, коли українська армія підриває символічну та стратегічну потужність Кремля, витісняючи його з його теплого порту в окупованому Севастополі.

Як зауважують вашингтонські аналітики з Інституту вивчення війни (ISW), у понеділок, 25 вересня, у Силах спецоперацій України повідомили, що 22 вересня внаслідок високоточного удару українських військ по штабу Чорноморського флоту в окупованому Севастополі загинули 34 російських офіцерів, у тому числі командувач ЧФ адмірал Віктор Соколов. У ЗСУ повідомили, що внаслідок удару, який стався під час наради вищого керівництва ЧФ, також поранено 105 російських військовослужбовців.

Проте у вівторок Міноборони Росії оприлюднило фотографію з учасниками сьогоднішньої зустрічі міністра оборони Сергія Шойгу з військовим командуванням, на якій нібито був присутній і адмірала Чорноморського флоту Соколов.

Колишній радник Пентагону, співзасновника організації Silverado Policy Accelerator та компанії з кібербезпеки Дмітрі Альперович каже, що на цей момент немає можливості перевірити, коли було зроблено це фото.

У п’ятницю, 23 вересня, начальник Головного управління розвідки України Кирило Буданов повідомив в ексклюзивному коментарі українській службі Голосу Америки, що внаслідок атаки України на штаб Чорноморського флоту Росії в Севастополі загинули щонайменше 9 осіб, поранення отримали 16. Серед них — російські генерали — командувач угруповання генерал-полковник Олександр Романчук, та начальник штабу генерал-лейтенант Олег Цеков.

Клімкін про результати візиту української делегації до США та важливість комунікації з американцями. Відео

Колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає: справжні результати візиту української делегації до США будуть помітні протягом наступних місяців.

США передали Україні перелік реформ, перед засіданням донорів

Фото для ілюстрації: люди на станції в Слов'янську

Сполучені Штати запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України, повідомляє Посольство США в Україні.

"Метою цих зусиль є визначення пріоритетів і консолідація кроків з реформування разом з Україною і ключовими зацікавленими сторонами", - йдеться в повідомленні.

Результати обговорення щодо реформ не є умовою для оборонної допомоги, роз'яснили в Білому домі на запит Голосу Америки.

Напередодні засідання координаційної платформи донорів, що відбувається 26 вересня в Брюсселі, український уряд обговорює реформи з ЄС, а також зі США.

Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив у Twitter про свою розмову з генеральним директором Єврокомісії з питань сусідства та розширення Гертом Яном Купманом напередодні засідання донорів.

"Обговорили план щодо України - ключовий середньостроковий документ і продовжуємо втілювати ключові реформи: державне-приватне партнерство, будівництво, регіональний розвиток, верховенство права, тощо".

А прем'єр-міністр України Денис Шмигаль провів онлайн зустріч зі спецпредставницею з відновлення України Пенні Пріцкер. "Енергетика, розмінування, відновлення житла, критичної інфраструктури й економіки - наші найперші напрями. Рухаємось у реформах на шляху до ЄС і НАТО", - твітує Шмигаль.

В Посольстві США також нагадали, що під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським президент США Джо Байден підкреслив важливість створення сприятливого бізнес-середовища та подолання корупції.

"Так само, як ми прагнемо допомогти українському народу захистити себе зараз, ми також прагнемо допомогти йому відновитися і відбудуватися для майбутнього, включаючи підтримку реформ, спрямованих на боротьбу з корупцією, створення середовища, в якому бізнес зможе процвітати, а американські та європейські компанії захочуть інвестувати", - заявив Байден.

У Бухаресті засуджують російську атаку на території України, що межують з Румунією

Фото 26 вересня 2023 року - Росія ударила дронами по порту на річці Дунай, Одеська область. (Служба надзвичайних ситуацій через Reuters)

Міністерство оборони Румунії засудило атаки військ РФ на українську інфраструктуру, яка розташована по сусідству з кордоном Румунії.

«Міністерство у режимі реального часу відстежувало ситуацію в повітрі у районі державного кордону під час атак Росії минулої ночі на деякі об’єкти та елементи української цивільної інфраструктури. Ми рішуче засуджуємо ці невиправдані та незаконні напади», – повідомило відомство у Twitter.

Водночас Румунська служба Радіо Свобода підтвердила з посиланням на владу, що прикордонний пункт в районі румунського містечка Ісакча з населенням близько 4500 осіб закрито через здійснену російську атаку по території на українському прикордонні.

Рух на виїзд перенаправлено на пункт пропуску в районі міста Галац, повідомляє румунська сторона.

«Наразі прикордонники ППР «Ісакча» посилено обслуговують транспортні засоби на пункті в’їзду. Два пороми, які забезпечують переправу з одного берега Дунаю на інший, стоять на якорі з румунського боку», – зазначили в береговій охороні.

Також повідомляється, що в контексті ударів на українській стороні, що межує з Румунією, жителі румунського прикордоння поскаржились, що не були минулої ночі сповіщені про потенційну небезпеку через систему RO-ALERT. За повідомленнями, на лінію 112 надійшло п’ять дзвінків, деякі від жителів з району Ісакчі, про звуки вибухів.

В Інспекції з надзвичайних ситуацій повідомили, що рішення про такі сповіщення ухвалює Міноборони. У відомстві, своєю чергою, запевнили, що пильно стежать за повітряним простором у районі кордону з Україною.

Раніше сьогодні голова Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер повідомив, що російські війська цієї ночі обстріляли регіон. В Ізмаїльському районі повідомлялося про влучання у припортову інфраструктуру, пошкодження будівлі пункту пропуску і двох постраждалих.

Згодом начальниця Об’єднаного пресцентру сил оборони «Південь» Наталія Гуменюк в ефірі Радіо Свобода (проєкт Свобода.Ранок) уточнила, що пункт пропуску «Орлівка-Ісакча» між Україною та Румунією в Одеській області зупинив свою роботу через нічну атаку з боку російських військ.

У Держприкордонслужбі зазначили, що на вказаному пункті пропуску відбуваються заходи зі стабілізації.

«Ми повідомимо про відновлення пропускних операцій, а поки радимо обрати інші напрямки для перетину кордону, зокрема, автомобільний пункт пропуску «Рені», – звернулися прикордонники.

За даними Повітряних сил ЗСУ, уночі було знищено 26 із 38 «шахедів», запущених Росією по Україні, більшість над південними регіонами.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG