Спеціальні потреби

Українці не впевнені у завтрашньому дні – і так 20 років незалежності поспіль


Тривога і невпевненість у завтрашньому дні – «тренд», який супроводжує українців протягом усіх років незалежності. Станом на 2011-ий рік 63% громадян України не впевнені, що ситуація у країні покращиться. Такі дані презентували в Інституті соціології України.

Соціологічний моніторинг «Українське суспільство» проводили протягом 20-ти років. Він показує динаміку соціальних змін в країні в різних сферах життя. Так, упродовж 20-ти років українці вказували, що їм не вистачає порядку в суспільстві, дотримання чинних законів. Не зросла за останні роки і довіра до органів державної влади, міліції, податкової інспекції. Наразі правоохоронним органам довіряють лише 13,6% опитаних. Але найбільш тривожна тенденція – не впевненість та відсутність віри у те, що все покращиться. За словами заступника директора Інституту соціології НАН України Миколи Шульги, песимізм в українців був незалежно від того, хто керував державою.

«Це ж тривогу треба бити. І це незалежно від того, який в країні президент. Президенти міняються, а стан суспільства, суспільного духу залишається негативним, не впевненим», – каже Микола Шульга.

Сьогодні ж українці оцінюють наш час, як «час злодіїв та шахраїв». Така думка 47,8% опитаних. «Часом професіоналів» оцінили сьогодення всього 7% опитаних. Не оцінили українці й реформ, які проводилися в країні з 1991-го року. 42,7% опитаних зазначили, що у змінах не було необхідності, а 26,3% сказали, що зміни були необхідні, але не такою ціною.

Останніми роками зростає і тривога щодо майбутнього України. Якщо у 2010 році з надією про майбутнє думали 56,4% українців, то у 2011 на краще майбутнє сподіваються 33,5%. З тривогою у майбутнє у 2010 році дивилися 29,1%, то зараз – 42,8% опитаних.

«Ми маємо складну психологічну ситуацію. Люди живуть на межі виживання, і очікують погіршення, тобто вони себе вважають неспроможними щось зробити самостійно для того, щоб їх життя покращилось», говорить завідувач відділу соціальної психології Інституту соціології НАН України Олена Злобіна. Також експерт вказала, що у 1994-му році більше половини українців сподівалися на найкраще (51%), з роками кількість оптимістів зменшується. Тим часом, кількість тих, хто очікує погіршення, зростає.

На думку соціологів, одна із головних проблем утворення таких тенденцій – ціннісна система, яка панує зараз серед українців. Необхідно змінювати ставлення до життя, починаючи з найменших громадян та формувати розуміння, що держава не буде завжди приходити на допомогу, говорять експерти.

«Чому ми відстаємо? Існує проблема загальних цінностей. У нас дуже мало репрезентовані цінності самореалізації, взаємопідтримки, так званого гедонізму – радості від життя. Замість того, у нас є влада, консерватизм і патріархальні родинні цінності», пояснює заступник директора Інституту соціології НАН України Євген Головаха.

Соціологи зробили й інший висновок – коли за останні 8 років країни колишнього Радянського Союзу наблизилися до найбільш розвинених західних країн, то Україна, навпаки, віддалилася.

XS
SM
MD
LG