Спеціальні потреби

Соціальні ініціативи Януковича є черговим підкупом виборців - блог Назара Холода


Після повного фіаско у зовнішній політиці та падіння свого рейтингу всередині країни, Віктор Янукович вирішив запропонувати нові соціальні ініціативи. В умовах уповільнення економічного зростання в Україні та погіршення економічної ситуації в світі, ці популістські ініціативи є не що іншим як підкупом виборців перед виборами.

7-го березня Президент Янукович оголосив нові соціальні ініціативи. «Сьогодні ми маємо основу і можливості для підвищення соціальних стандартів, для надання конкретної допомоги нашим людям», – виголосив Віктор Федорович.

Однак саме зараз справи у Януковича йдуть не найкраще. Європа відмовилася підписувати з ним договір про зону вільної торгівлі, Міжнародний валютний фонд не дає грошей, західні лідери відмовляються з ним зустрічатися, Росія не дає знижки на газ. За даними соціологічних опитувань Центру Разумкова, частка тих, хто повністю підтримує Януковича знизилася до 7,8% у грудні 2011 року у порівнянні з 42% у квітні 2010 року.

Тому Янукович раптом згадав про народ і вирішив йому допомогти, а заодно і рейтинг поправити. На розширеному засіданні уряду президент оголосив низку реформ, які б мали допомогти найзнедоленішим верствам населення.

Загалом Віктор Янукович оголосив декілька напрямків збільшення соціальних виплат. Отже, давайте подивимося, що саме пообіцяв президент і приблизно порахуємо, скільки коштуватимуть новації від Віктора Федоровича. Відтак можна буде зробити висновки, що насправді означають соціальні ініціативи президента.

Перше. «Вже з 1 травня цього року майже 9 млн. пенсіонерів, які вийшли на пенсію до 2008 року, повинні додатково отримати в середньому по 100 грн». – 9 млн пенсіонерів помножити на 100 грн/місяць помножити на 8 місяців (з травня до грудня) = 7,2 млрд гривень.

Друге. «Більше 6 млн. громадян не змогли отримати обіцяної компенсації у 1000 гривень. Держава має виконувати свої зобов’язання. Тому, починаючи з 1 червня і до кінця року, ця частина боргу має бути повернута». 6 мільйонів вкладників помножити на 1000 грн = 6 млрд гривень.

Третє. «Вартість кредитів для людей складе не більше 2-3%. Решту компенсує банкам держава. Строки таких кредитів будуть розраховані на 10-15 років». За словами деяких фахівців, ця програма може коштувати 10 млрд грн щорічно.

Четверте. Кілька окремих ініціатив стосуються поліпшення пенсійного забезпечення військовослужбовців, учасників та інвалідів війни, перерахунку страхових виплат шахтарям-інвалідам, сім’ям з людьми похилого віку, малозабезпеченим сім’ям з дітьми. Точну суму визначити важко, оскільки ці ініціативи є доволі розмитими. Загалом варто сказати, що ці програми не є дуже дорогими, але мабуть найважливішими з усіх заявлених новацій.

Якщо підсумувати вартість трьох перший ініціатив, то мова йде про більш ніж 20 млрд грн. Із врахуванням збільшення усіх інших соціальних виплат, уряду потрібно буде знайти досить значну суму грошей.

Однак урядовці не змогли точно відповісти, скільки грошей потрібно на всі соціальні ініціативи. За словами Ірини Акімової, Міністерство фінансів оцінює озвучені Президентом програми в 8 млрд грн. За словами Сергія Тігіпка, обсяг коштів на соціальні ініціативи (за винятком іпотеки) потрібно 16 млрд грн у 2012 році. За словами Азарова, «те, про що ми зараз сказали, вимагає концентрації величезних фінансових ресурсів».

Урядовці також не змогли точно сказати, звідки уряд візьме гроші на фінансування цих ініціатив. За словами Акімової, такий обсяг коштів можна знайти за рахунок економічного зростання при виконанні доходів до бюджету і детінізації заробітної плати. На думку Тігіпка, необхідні кошти можна отримати від запровадження податку на розкіш, оподаткування офшорних операцій, а також від збільшення надходжень від митниці та податкової служби.

Одне слово, як висловився Азаров «усі ресурси, які до цих пір ще не задіяні, будуть включені і використані для посилення соціальної політики».

З усього цього можна зробити декілька висновків.

По-перше, розбіжності в оцінках обсягів та джерел фінансування свідчать проте, що ніхто в уряді не займався серйозним аналізом та обґрунтуванням проголошених Президентом ініціатив. Водночас урядовці готові виконувати будь-які вказівки Януковича. «Ми присутні на історичному засіданні Уряду, тому що вперше за 20 років Президент окреслив такі масштабні, комплексні, системні заходи з соціальної політики в державі», – заявив Азаров на розширеному засіданні Кабінету Міністрів. «Безперечно, нам належить виконати величезну роботу, Вікторе Федоровичу. Але я впевнений, що з тими завданнями, які Ви поставили, Уряд впорається», - додав прем’єр-міністр. Експерти ж вказують, що такі ініціативи були і в попереднього уряду, а відтак ми маємо черговий плагіат від Януковича.

По-друге, спочатку потрібно поліпшувати економічну ситуацію, а потім запроваджувати нові соціальні програми. За нормальною логікою, слід спочатку досягти високих темпів економічного зростання, підвищити ефективність економіки, зменшити масштаби тіньового сектора, а потім підвищувати соціальні виплати. Зараз же уряд ставить віз попереду коня. Підвищення економічного зростання до 6,6% у третьому кварталі 2011 року і, як результат, зростання ВВП на 5,1% за підсумками всього року, було зумовлене рекордно високим урожаєм, який не повториться у 2012 р., світові ціни на метали і продукти хімічної промисловості знижуються, а економічне зростання в країнах-торговельних партнерах України уповільнюється. Тому економічне зростання в Україні у 2012 році буде значно нижчим ніж у попередньому році – не більше 2,5% ВВП і додаткових коштів не передбачається.

Покращувати соціальний захист населення безумовно потрібно і кошти для цього треба шукати. Однак чому при прийнятті Податкового кодексу не був запроваджений податок на багатство, про який зараз говорить Тігіпко?

Чому при проведенні пенсійної реформи в країні пенсії були знижені, а не підвищені? Чому замість того, щоб боротися з тіньової економікою та неефективним використанням державних коштів уряд купує нафтові вишки і списує заборгованість підприємствам паливно-енергетичного комплексу? Чому практично всі державні закупівлі йдуть без тендерів? Нарешті, чому всі ці ініціативи не були заплановані при прийнятті бюджету на 2012 рік? Якщо б уряд справді вболівав за ефективність економіки та соціальний захист населення, то ці кроки можна було б давно зробити.

По-третє, значні обсяги фінансування, які потрібні для реалізації соціальних ініціатив, зараз відсутні. Усі добре пам’ятають, чим закінчилися протести чорнобильців і афганців. «Чути людей, безумовно, треба, але є межа, яку ми переступити не можемо», – наголошував Тігіпко у листопаді минулого року. «6 мільярдів 600 мільйонів – ніде цих грошей в бюджеті 2011 року та в проекті бюджету 2012 року не передбачено», – заявив віце-прем’єр. «Потрібно розуміти, що виплачувати пільги можна тільки з тієї скарбниці, яка у нас є. Жодної іншої скарбниці у нас немає, збільшувати борговий тягар ми не можемо», – пояснювала Акімова. Зараз же урядовці готові фінансувати значно коштовніші програми.

Однак за тих п’ять місяців з часу протестів чорнобильців та афганців ситуація кардинально не змінилася. Для фінансування поточних видатків уряд позичає гроші через облігації внутрішньої державної позики під 13-15% річних у гривні та 9,3-9,6% у доларах, часто з терміном погашення лише 3-6 місяців. За відсутності співпраці з МВФ Україна має труднощі із виплатами зовнішніх боргів, відтак нарощування соціальних зобов’язань лише поглибить фінансові проблеми.

По-четверте, збільшення соціальних виплат без їх фінансового забезпечення поставить хрест на намаганнях уряду відновити співпрацю з МВФ. Міжнародний валютний фонд доклав значних зусиль для стабілізації державних фінансів України. І хоча Ірина Акімова вважає, що соціальні ініціативи Віктора Януковича не матимуть значного впливу на співпрацю з МВФ, однак збільшення соціальних виплат, які не закладені в бюджет при умові значного державного боргу, ніколи не буде сприйнято Міжнародним валютним фондом з розумінням. Водночас Акімова права – значного впливу на співпрацю з МВФ це не матиме. Який може бути вплив, якщо самої співпраці нема? Нагадаємо, що МВФ призупинив свою програму для України ще навесні 2011 року.

Таким чином, цифри і факти дають змогу зробити висновок, що підвищення соціальних виплат за півроку до парламентських виборів є не що іншим як підкупом виборців.

Повний провал зовнішньоекономічної політики і стрімке падіння рейтингу правлячої партії та особисто Януковича потрібно чимось компенсувати. Тому підвищення соціальних виплат є найкращим способом повернути прихильність виборців, особливо із вразливих груп населення.

Півроку до початку виборів – достатній термін, щоб якось переконати населення у тому, що уряд не забув про народ. Янукович не вперше вдається до подібної тактики. У 2004 році уряд, який тоді очолював Віктор Янукович, різко підвищив доплати до пенсій саме напередодні президентських виборів. У вересні 2004 року всі пенсії були підвищені до рівня прожиткового мінімуму і близько 80% пенсіонерів отримали пенсію на рівні 284 грн в той час як мінімальна зарплата становила лише 237 грн!

І нарешті, в єдиному Янукович правий. «Вдумайтесь, на сьогодні 4 мільйони пенсіонерів отримують пенсію меншу за фактичний розмір прожиткового мінімуму – у січні цього року 870 грн. Думаю, кожному в цій залі важко уявити, як можна прожити цілий місяць за ці гроші», – оголосив Янукович на засіданні уряду. І справді, насолоджуючись життям у Межигір’ї , ці проблеми справді дуже важко уявити.

XS
SM
MD
LG