Спеціальні потреби

Фахівці США допомагатимуть розбиратися з українськими офшорами


Низка великих корпорацій, які працюють в Україні, протягом років декларують збитки, в той же час єдиним прибутковим підрозділом у них залишаються іноземні офшорні компанії – це все заради легального спрощення оподаткування. Утім, такі способи роботи шкодять національній економіці і бізнес-клімату, переконують експерти. Тому, відповідь на питання як вирішити проблему офшорів, українські податківці запросили шукати бізнес-експертів Американської торговельної палати в Україні.

«Офшори – це болюча проблема української економічної системи. Це призводить до недоотримання податкових надходжень до національного бюджету», - сказав у коментарі Голосу Америки Андрій Новак, голова Комітету економістів України.

За такої схеми роботи виробники самі не дуже зацікавлені у тому, щоб знизити собівартість продукції, адже вони знають, що повернуть витрачені гроші через несплату податків. Експерти говорять, що необхідність зменшення витрат на виробництво змусила б корпорації заощадливіше підходити до використання джерел енергії.

«Інший аспект в тому, що працюючи через офшори виробники стають неконкурентноздатними, тому що не намагаються підвищити якість продукції. Натомість, вони розраховують тільки на сприятливі фінансові умови», - говорить Новак.

Тому, головним питанням для експертів є – як припинити практику зменшення податків за допомогою офшорів. Американські фахівці нададуть свої пропозиції та бачення щодо випадків системної збитковості корпорації. Адже сьогодні в Україні є багато прибуткових підприємств, яких у звітах декларують, як збиткові, щоб не сплачувати податок на прибуток.

«З цим боротися можна, потрібно створити такі умови, де б власники були самі зацікавлені в тому, щоб показувати прибуток. Один з варіантів – розвиток фондового ринку та активніше заохочувати підприємства продавати свої акції на фондовому ринку, адже інвестори, які купують акції зацікавлені в тому, щоб був прибуток, бо це виливається у дивіденди», - сказав Олександр Жолудь, старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень.

Утім, важливо, щоб представники влади таки дослухалися до рекомендацій іноземних фахівців і почали щось робити. «На сьогодні представники фінансово промислових груп, які користуються цими офшорами, знаходяться по всіх гілках влади, фінансуючи як провідні політичні сили, так і опозиції, забезпечуючи лобі своїх фінансових інтересів», - говорить Новак.

Вирішити питання можна через європейську інтеграцію, адже тоді Україна змушена буде підпорядковуватися європейським законам і, таким чином, незалежно від волі національних політиків, питання офшорів почне вирішуватися.

Проте, представники національного бізнесу інколи обирають проводити свої гроші через кампанії інших країн навіть не для економії на податках, а задля безпеки.

«Найбільший інвестор в Україну – це Кіпр, але це переважно інвестиції українського бізнесу, які заводяться в Україну через Кіпр чи європейські юрисдикції, такі як Голландія чи Люксембург. Причина в тому, що навіть українські бізнесмени, які знаходяться при владі, надають перевагу інвестувати через Європу та користуватися європейським правом, тому що так почуваються себе більш захищеними», - сказав Томас Фіала, генеральний директор «Dragon Capital».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG