Спеціальні потреби

Євген Захаров: права людини не є пріоритетом сьогоднішньої влади


Українські правозахисники оприлюднили щорічну доповідь «Права людини в Україні – 2011». Як відзначив голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров, у сфері прав людини спостерігається тільки погіршення.

«В попередні роки, з 2005 по 2009, ми характеризували політику в сфері прав людини як безсистемну, хаотичну та неефективну, але все ж таки відзначали якісь позитивні дії, спрямовані на захист прав людини. За останні два роки ми змушені констатувати, що права людини не є пріоритетом сьогоднішньої влади і вони фактично навіть не стоять у порядку денному», – зауважив Євген Захаров.

Загалом правозахисники наголошують, що за останній рік з’явилося декілька небезпечних тенденцій: зростання бідності та соціальної нерівності, політичні переслідування опозиції, нехтування незалежністю суддів та втручання в судові процеси.

За словами правозахисників, судова влада останнім часом перетворилася на фікцію. У доповіді вказується, що багато суддів звільнилися через тиск, а ключові судові інстанції очолюють вихідці із Донеччини, які мають відношення до діючої влади. Наприклад, Леонід Фесенко, який наразі працює головою Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ, а раніше суміщав цю посаду із обов’язками депутата українського парламенту від Партії регіонів.

Справи проти Юлії Тимошенко, Юрія Луценка експерти називають політичними, та впевнені, що найближчим часом Європейський суд з прав людини підтвердить, що винесені опозиції вироки були незаконними та несправедливими.

Крім політичних переслідувань опозиції не зменшуються переслідування громадських активістів. Правозахисники наводять у приклад чорнобильців, які у 2011 році боролися за власні пільги.

«Такого принизливого ставлення до людей, яке влада проявила відносно до цих протестувальників, не було за всі 20 років незалежності. До чорнобильців ставилися як до кримінальних злочинців, яких відстежували, відслідковували, безпідставно затримували», каже голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини Захаров.

Катастрофічною, на думку правозахисників, є ситуація із забезпеченням соціальних та економічних прав в державі. У доповіді вказується, що майже половина українців зараховує себе до нижчого класу, зростає нерівність між бідними та багатими.

Нова соціальна програма, податки на розкіш, які нещодавно представив президент Віктор Янукович, на думку експертів, не змінять ситуації.

«Ці податки інакше як маніпулювання громадською думкою не можна назвати, тому що це нереальні податки. Ці податки смішні для багатих людей, на яких вони покладаються. Вони не вирішують тих проблем, які заявлені для вирішення проблем у соціальному пакеті. Насправді від цього бідні не стануть багатшими, і ситуація ніяк не зміниться», зазначила президент Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда – Україна» Катерина Левченко.

У складенні доповіді «Права людини в Україні – 2011» взяли участь понад 30 правозахисних організацій з усіх регіонів України. Звіт використовується національними та міжнародними організаціями для оцінки загального стану з правами людини в Україні.

XS
SM
MD
LG