Спеціальні потреби

Інвестувати в Україну страшно, але привабливо


Попри покращення економічних показників, інвестувати в Україну наважуються одиниці, причина – надто складні умови роботи, відмічають менеджери міжнародних компаній. Якщо не буде вирішена проблема верховенства права, корупції та впровадження прозорих правил роботи – стане ще менше бажаючих вкладати гроші в Україну.

«Бюрократи постійно думають, які придумати перепони для бізнесу, щоб він побільше платив», – говорить генеральний директор Dragon Capital Томас Фіала. В коментарі Голосу Америки він додав, що українська влада раніше вже демонструвала, як у складних ситуаціях може приймати правильні рішення:

«Вона знає, що потрібно мобілізуватися та починає щось робити. Я оптиміст, тому сподіваюся, що зовнішні обставини у світі, та внутрішні в країні, змусять владу знову приймати такі правильні рішення».

Для підвищення інвестиційної привабливості важливим є налагодження співробітництва з МВФ, підписання Договору про асоціацію з ЄС та покращення відносини з РФ. Серед внутрішніх чинників, найбільш проблемними експерти називають сферу судочинства, оподаткування та корупцію.

«В рейтингу того, чи зручно в країні займатися бізнесом, я говорю про фінансовий сектор в першу чергу, за оцінкам експертів – ні, не зручно», – сказав Голосу Америки голова правління Raiffeisen Bank Aval Володимир Лавренчук.

«Країна має потенціал, але блокуючим фактором є судова практика захисту інвестицій, вона – негативна, і це ставить під сумнів подальше інвестування».

Привабити чи принаймні утримати міжнародних інвесторів можна буде, якщо держава зі своєї сторони зменшить можливість бюрократично впливати на ведення бізнесу в країні, найперший крок для цього – спрощення оподаткування.

«Наразі це країна монополії та бюрократії», – говорить голова Податкового комітету Європейської бізнес асоціації Володимир Котенко. «Ці всі складнощі свідомо чи несвідомо демонструють бажання зберігати бюрократію».

На зменшення інвестицій в Україну, окрім внутрішніх факторів, впливають і зовнішні. Останні кілька років ринок капіталу в Європі значно звузився у зв’язку з наслідками економічної кризи, як результат було стягнення капіталу в материнські держави. Другим фактором стало те, що сьогодні надзвичайно багато інвестиційно-привабливих країн в Європі та Азії, тому Україна змушена більш жорстко конкурувати за тих, хто хоче інвестувати в нові проекти.

«Україні також не вдалося провести реформи так швидко, як того б хотілося, інвестиційних грошей стало менше, конкуренції більше, як результат – менше інвестицій приходить в Україну», – сказав Голосу Америки Джок Медоза-Вілсон директор з міжнародних та відносин пов’язаних з інвесторами, System Capital Management. «Але, за прогнозами, потенційно Україна знаходиться в першій десятці країн, що матимуть економічне зростання».

Для того, щоб інвестори комфортніше почуватися в Україні, експерти говорять про необхідність розробки важелів покарання за правопорушення, які до того ж застосовувалися б не вибірково, а на основі верховенства права. Утім, є й інші особливості роботи в Україні, на які варто зважати.

«Курс валюти буде залежати від настроїв людей, якщо буде очікування невпевненості, то він поповзе вгору, якщо інфляція буде в межах норми, буде настрій впевненості у тому що говориться – так і буде», – говорить Лавренчук.

Попри все, експерти наголошують на інвестиційних задатках України, які проявляються у її географічному розташуванні, наявних природних та трудових ресурсах, а також сільськогосподарському потенціалі, тому, за умов успішного впровадження реформ, розміри інвестицій в країну можуть зростати.

«Як бізнес ми продовжуємо інвестувати в сталь, виробляючи не просто фабрикат, а готовий продукт, у якого зростає додана вартість. Важливо розвивати сільське господарство, на нього зростатиме попит, оскільки зростає кількість населення у світі», – сказав Мендоза-Вілсон.

Україна також має великий потенціал розвитку нетрадиційних джерел газу. Раніше, в питаннях енергозабезпечення Україна покладалася на своїх сусідів і тому не надто розвивала власні нетрадиційні джерела енергії, які, за словами експертів, можуть зробити країну експортером газу.

XS
SM
MD
LG