Спеціальні потреби

Україна, Молдова і Грузія говорять про спільний шлях до ЄС і проблеми з Росією


Починаючи з ліва: президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, прем’єр-міністерка Молдови Майя Санду, президент України Володимир Зеленський, президент Європейської ради Шарль Мішель в Батумі 19 липня 2021 р.

Керівники України, Молдови та Грузії заявили у понеділок 19 липня, що хочуть об’єднати зусилля на шляху, який поділяють три пострадянські країни - до вступу у ЄС.

Вступ до Європейського Союзу – це мета, яка об’єднує наші три держави.

На зібранні в грузинському чорноморському порту Батумі Володимир Зеленський, Саломе Зурабішвілі та Майя Санду у присутності президента Європейської ради Шарля Мішеля заявили: «Вступ до Європейського Союзу – це мета, яка об’єднує наші три держави».

Проголошуючи готовність до необхідних реформ і натякаючи на те, що у Києві, в Тбілісі та у Кишеневі очікують більш сміливих кроків з боку Брюсселя, лідери внесли у спільну декларацію наполягання, що «надання європейської перспективи» трьом країнам «стане потужним стимулом та надасть поштовх для ще глибших та більш широких реформ».

Україна, Молдова та Грузія беруть участь у програмі Східного партнерства ЄС, куди входять також Азербайджан, Білорусь та Вірменія.

Але білоруський авторитарний правитель Олександр Лукашенко, який опинився під санкціями ЄС за переслідування опозиції та порушення прав людини, минулого місяця проголосив, що припиняє участь Білорусі у Східному партнерстві.

Учасники переговорів у Батумі наголосили, що їхні наміри щодо ЄС значно амбітніші і висловили очікування, що запланований на грудень саміт Східного партнерства «посилить стратегічне бачення» програми їх євроінтеграції.

Шарль Мішель також заявляв про бажання конкретних результатів і зокрема говорив про наміри ЄС мобілізувати фінансову підтримку перетворень - інфраструктурних проектів у країнах-партнерах «на користь усіх наших громадян».

Європейський посадовець зауважив, що чинні угоди про асоціацію і вільну торгівлю тих трьох країн з Євросоюзом збільшили взаємний товарообіг у деяких галузях на 45%.

І Україна, і Молдова, і Грузія в різні періоди зазнали дій Росії, що підривають їхній суверенітет і територіальну цілісність, тому представники Києва, Кишенева й Тбілісі скористалися зустріччю, щоб знову закликати до «посилення ролі та залучення ЄС» у врегулюванні конфліктів.

«...Спроби анексії Росією та незаконна окупація територій Грузії, її агресія на сході України та тимчасова окупація Криму, а також невирішений конфлікт у Придністровському регіоні Республіки Молдова являють серйозну загрозу для регіону і Європи в цілому», - йдеться в батумській декларації.

Тим часом внутрішня політична криза в Грузії змусила Шарля Мішеля віддати значну частину візиту посередницьким зусиллям у переговорах між грузинською владою та опозиційними силами в тій країні.

Грузинська президентка Саломе Зурабішвілі запевнила колег, що попри політичне протистояння в її країні, між провідними партіями Грузії панує згода стосовно європейського майбутнього країни.

Зурабішвілі подякувала українському колезі Володимиру Зеленському, за те що він у той день відвідав смугу розмежування з Абхазією - одним з двох регіонів Грузії, що перебувають під фактичним російським контролем.

«Біль, який я побачив сьогодні, є майже ідентичним тому, що я бачу кожного місяця, коли відвідую лінію зіткнення в Україні. Наші друзі з Молдови також знають не з чуток, що таке анексія, окупація, війна та лінія розмежування», – наголосив Зеленський згодом на прес-конференції.

Дивіться також: "День свободи" у Великій Британії від коронавірусу - подробиці із Лондона. Відео

"День свободи" у Великій Британії від коронавірусу - подробиці з Лондона. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:56 0:00

Відео - найголовніше

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
XS
SM
MD
LG