Актуально
Директор місії USAID: ми продовжимо підтримку ключових реформ в Україні
Агентство США з міжнародного розвитку витрачає на проекти допомоги в Україні 200 млн доларів на рік. Про досягнення та плани USAID в Україні "Голосу Америки" розповів новий директор Місії USAID в Україні та Білорусі Джим Хоуп.
ГА: Ваш приїзд до України співпав із пандемією COVID-19. Як це вплинуло на роботу USAID?
Джим Хоуп: Я прибув до України п'ять тижнів тому, і так співпало, що я почав свою роботу у розпал пандемії COVID-19, яка вразила багато країн світу. В Україні ми дуже тісно співпрацюємо із українським урядом, щоб допомогти у пошуку відповіді на цю пандемію.
Разом з іншими ініціативами американського уряду ми вже надали допомоги на майже 50 мільйонів доларів. З них 29 мільйонів доларів було виділено з бюджету USAID, щоб допомогти українським установам протистояти цій жахливій пандемії. Для прикладу, що ми підтримуємо: ми працюємо із клініками, лабораторіями і медичними установами, які працюють над недопущенням поширення інфекції, проводять тестування. Ми підтримали інформаційні кампанії в соціальних мережах і ЗМІ, щоб люди краще розуміли, як не заразитися цією хворобою. В українських школах з’явилися плакати і інші інформаційні матеріали на цю тему.
Але ми допомагаємо не лише медикам, бо пандемія шкодить не тільки здоров’ю, а й завдає збитків економіці. Ми допомагаємо невеликим українським бізнесам відновитися від шкоди, завданої COVID-19. В одному з випадків ми допомогли переорієнтувати підприємство роботу з матеріалів та обладнання для захисту. Вони освоїли ремонт апаратів штучної вентиляції легень та готуються запустити їх виробництво. Насамперед це гарний приклад, як швидко українські підприємці здатні адаптуватися. Ну і для нас була гарна нагода підтримати цей проект.
Підсумовуючи, скажу, що те, що Сполучені Штати і USAID роблять для подолання наслідків пандемії в Україні – частина зусиль нашої країни на глобальній арені, які ми докладаємо з іншими країнами.
ГА: Яку роль Агенція відіграє у програмі допомоги Сполучених Штатів Україні?
Джим Хоуп: USAID – лише одна з частин значно більшої програми допомоги Сполучених Штатів Україні. США також допомагає в сфері розвитку, оборони, дипломатії. Наша агенція – частина цього великого пакету. Місія USAID в Україні – одна із найбільших в світі. До неї прикута велика увага і керівництво приділяє велику увагу програмам в Україні. Наші пріоритети – це пріоритети України. Ми працюємо в рамках стратегічного партнерства з урядовими інституціями, громадянським суспільством, приватними компаніями.
Ми відповідаємо на потреби, визначені українцями
Ми відповідаємо на потреби, визначені українцями. Насамперед наш головний фокус – процес реформування. В особливості демократичних реформ, а також тих, що спрямовані на економічне зростання та покращення інвестиційного клімату та підтримку українського бізнес-середовища. Щоб бізнеси могли випускати товари кращої якості і конкурувати на світових ринках. Ми також тримаємо фокус на проектах сприяння охороні здоров’я громадян.
Ну і зрештою, ми дуже активні на Сході України, де намагаємося допомогти постраждалим від конфлікту. Наприклад, ми дуже активно працюємо в енергетичному секторі. Ми допомагаємо створити надійну, доступну і безпечну енергетику в Україні. Енергія дуже дорога в Україні. Домогосподарства витрачають значні кошти на тепло і енергію. Мета наших проектів – сприяти створенню більш конкурентного, диверсифікованого, доступного сектору, який би відповідав світовим стандартам. На цьому шляху дуже важливо зробити енергетику більш прозорою та викорінити звідти корупцію.
Ми наполегливо працюємо над різними реформами, які продовжуються. Наприклад земельною реформою та децентралізацією. Це дуже важливі реформи для України. Ми співпрацюємо ж місцевими органами влади, щоб вони змогли виконувати нові функції та обов’язки в рамках децентралізації. Особливо у сфері надання різноманітних послуг населенню. Якісних і доступних.
Ми продовжимо підтримувати реформу сфери медицини. Не лише у рамках протидії COVID-19. USAID працює спільно з Україною над подальшим провадженням дуже важливих реформ, які вже почалися і тривають. Таких, як прозорість медичних закупівель та система е-Health. Це проривні речі, які вже допомагають громадянам отримати послуги вищої якості.
ГА: Днями у Міністерстві охорони здоров’я України заявили, що амбітна програма e-Health залишилася без донорської допомоги. Чи дійсно USAID більше не підтримує цей проект?
Джим Хоуп: Ми продовжуємо підтримувати розвиток системи e-Health, яку розглядаємо як дуже важливу частину реформування системи охорони здоров’я. І ми надалі допомагатимо не тільки з розвитком електронної системи, а й запровадженням чергового етапу медреформи. Це відбувається в рамках партнерства з Міністерством охорони здоров’я та Національною службою здоров’я та партнерськими організаціями.
ГА: Ви не згадали про програму «Верховенство права». Сполучені Штати підтримували реформування української судової гілки влади багато років. Але багато українців досі нарікають, що в цій царині не бачать змін на краще, або ці зміни малопомітні. Суди досі часто продовжують ухвалювати суперечливі рішення. Це досі серед пріоритетів вашої агенції?
Джим Хоуп: Без сумніву. Я би не погодився, що це точна оцінка і в цьому напрямку немає успіхів. Судова реформа і більш широка програма сприяння верховенству права, особливо анти-корупційний компонент – дуже важливий пріоритет USAID. Верховенство права – абсолютно засаднича річ для будь-якої країни. В Україні ми бачимо цінність реформи судової гілки влади і правоохоронної системи у двох ключових напрямках: громадяни повинні мати впевненість у державних інституціях.
Суди – це місце, де часто перетинаються шляхи держави і громадянина. І якщо правосуддя справедливе, прозоре і доступне, громадяни йому довіряють. Але є й економічний вимір. Якщо ефективно діє верховенство права, це сприяє покращенню інвестиційного клімату та бізнес-середовища для іноземних і місцевих інвесторів. Вони бачать прогнозоване середовище. І це те, що необхідно для роботи інвесторів в Україні. Так що верховенство права і судова реформа серед пріоритетів.
ГА: Але США вже стільки років підтримує ці реформи, але багато людей не бачать змін на краще. Чи не час переглянути, що саме підтримує Америка?
Джим Хоуп: Звичайно, ця реформа з непростих завдань. Я скажу, що реформування йде у правильному напрямку. Є розуміння того, що треба зробити, стратегія. Треба продовжувати працювати разом, щоб досягти відкритості і прозорості судової системи. Прогрес також є. Вже працює система відбору суддів, яка враховує якості кандидатів. Це відбувається у більш конкурентний і більш прозорий спосіб. Це гарний знак, він показує, що реформування відбувається. Ми наполегливо працюватимемо. Бачимо прогрес.
ГА: Американський уряд надав велику підтримку новоствореним антикорупційним установам НАБУ і САП, у те, щоб вони були дійсно незалежними. Зараз виглядає, що українська влада хоче взяти ці органи під свій контроль. Як ви можете прокоментувати цю ситуацією?
незалежність антикорупційних інституцій – ключова позиція і наріжний камінь реформ
Джим Хоуп: нещодавно приїхав до України і поки що не готовий коментувати цю ситуацію. Хочу ретельно в цьому розібратися. Але зазначу, що незалежність антикорупційних інституцій – ключова позиція і наріжний камінь реформ, які проводяться.
ГА: А які приклади ви вважаєте найбільш успішними, де допомога США спрацювала найкраще?
Джим Хоуп: Як я сказав, я в Україні лише п’ять тижнів, але вже встиг познайомитися із успішними історіями партнерства України і США. Насамперед, я вважаю успішним наші проекти із громадянським суспільством і ЗМІ. Громадянське суспільство в авангарді реформування та виступають агентами змін. Ми пишаємося партнерством із ЗМІ та громадськими активістами. Я гадаю наші спільні багаторічні зусилля вже принесли результати і сподіваємося продовжити цей успіх.
Ще один приклад – сектор освіти. Десять років разом з українськими партнерами ми працювали над запровадженням системи тестування для вступу до університетів. І як наслідок ця система працює, вона прозора, студенти вступають до університетів за здібностями та продемонстрованими знаннями. Це важливе і велике досягнення. Я вважаю, що це успіх. Ми працювали над ним разом з українцями, USAID допоміг із фінансуванням. Але зараз цей проект повністю утримується українським урядом. Це і є приклад успішного результату, на який ми всі розраховували. Ми ним пишаємося. Але звичайно, є багато інших історій успіху. І я розраховую за чотири наступних роки, які я проведу в Україні, побачити ще більше таких досягнень і сподіваюся ми напишемо нові історії успіху.
Без сумніву ми продовжимо підтримку ключових реформ в Україні, таких як реформа правосуддя, чи сектору охорони здоров’я. Це залишається для нас найвищим пріоритетом. Водночас, ми бачимо величезний економічний потенціал для розвитку, особливо для малого та середнього бізнесу в Україні. Ми продовжимо допомагати українським підприємцям освоювати виробництво високоякісних, більш конкурентних в на місцевому ринку та за кордоном товарів.
Інший пріоритет – протидія дезінформації та подолання наслідків російської агресії на Сході. Це зараз дуже важливі теми. Вони у нашому фокусі. Ми вже залучили 130 мільйонів доларів на різноманітні проекти у Східній Україні щоб допомогти з відновленням економіки, надати гуманітарну допомогу постраждалим. Це все програми, які ми продовжимо виконувати.
Але ми працюємо і над новими напрямками, зокрема молодіжними проектами. Хочемо, щоб українські юнаки і юначки активніше долучалися до життя країни. Ми оголосимо про деталі вже за пару тижнів. І ще один новий напрямок – кібербезпека, особливо в недержавному секторі, підготовка фахівців у цій сфері. І ми хочемо розширити нашу вже існуючу програму децентралізації. Робота з місцевими керівниками і активістами дуже важлива для нас і ми спрямовуємо на неї додаткові ресурси.
Тільки через USAID наш бюджет за різними напрямками близько 200 мільйонів доларів на рік. Він залишається незмінним останні декілька років і розраховуємо, що він буде таким у майбутньому. Це досить суттєва щорічна інвестиція, якою ми підтримуємо близько 50 проектів.
ГА: Доводилося бачити звинувачення, що начебто гроші USAID насправді йдуть не допомогу, а розкрадаються українськими корумпованими чиновниками. Чи дійсно такі приклади мали місце?
Джим Хоуп: Одне із моїх ключових завдань як директора місії – захистити кошти американських платників податків, які призначені на допомогу українцям. Це дуже серйозне завдання. Хочу зазначити, що наше гроші в жодному випадку не отримують українські урядові організації або чиновники. Ми працюємо у партнерстві з українським урядом. Ми разом визначаємо цілі, пріоритети. Але здійснюються проекти спільно з партнерами-виконавцями. Це можуть бути неприбуткові організації, приватні компанії, контрактори. Всі вони відбираються на відкритих і конкурентних конкурсах.
Ми хочемо, щоб фінансування отримали найефективніші організації, які можуть виконати роботу. У нас є система ретельного моніторингу і оцінювання, до якої входить близько ста людей. Як американців, так і найкращих фахівців у різних сферах з українських громадян. Вони ретельно моніторять і оцінюють роботу. Але для цього ми залучаємо і авторитетні сторонні організації, аудиторів. Вони перевіряють, чи фінансування дійсно йде за призначенням. Так що дезінформація, якою хочуть кинути тінь на допомогу USAID і американського уряду, не досягає мети.
Для мене найкращим доказом цього є очевидні результати наших проектів для українських громадян. Без сумніву, проекти, які Агенція здійснює і буде виконувати в майбутньому, приносять ті результати, на які ми розраховуємо, покращуючи життя українців.
Дивіться також: У Мінську та інших містах Білорусі 13 вересня відбувається «Марш героїв»
Всі новини дня
- Голос Америки
Що означає перемога проросійських сил на виборах у Словаччині

Проросійська антиліберальна партія, що перемогла на парламентських виборах у Словаччині, готова розпочати переговори про створення коаліції для формування уряду, який, ймовірно, приєднається до Угорщини у протидії військовій допомозі ЄС Україні.
Експрем'єр Роберт Фіцо, очільник партії SMER-SD (Курс – соціал-демократія), що набрала майже 23% на виборах, заявив: "Ми не змінюємо того, що ми готові допомогти Україні гуманітарним шляхом... Ми готові допомогти у відбудові держави, але ви знаєте нашу думку щодо озброєння України".
Фіцо сказав, що Словаччина має більші проблеми, ніж питання України, включаючи ціни на енергоносії та вартість життя. Частиною його передвиборчої кампанії стало гасло про відмову надати Україні будь-яку зброю. Словаччина входить у НАТО, але чимало людей там прихильно ставляться до Москви. Також аналітики вважають Фіцо натхненним націоналістичним прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Орбан уже привітав його із перемогою.
Словацька ліберальна партія Progresivne Slovensko (Прогресивна Словаччина, PS) посіла друге місце із майже 18% голосів і хоче зберегти курс на підтримку України.
Тож Фіцо може розглядати помірковану ліву партію HLAS (Голос), яка посіла третє місце із майже 15% голосів, як партнера у коаліції. Лідер HLAS Петер Пеллегріні заявляв, що постачання боєприпасів в Україну корисні для оборонної промисловості Словаччини, і партія підтримала позицію ЄС проти вторгнення. Тож в коаліції з HLAS Фіцо може пом'якшити свою риторику, припускають аналітики та дипломати. Також політик не проти членства України в ЄС, хоча й додає, що це не буде швидко.
Словаччина вже пожертвувала Україні більшу частину того, що могла, з державних резервів, включаючи винищувачі МіГ-29 і систему ППО С-300, і Фіцо не уточнив, чи буде його партія прагнути припинити комерційні постачання з оборонної промисловості.
При цьому раніше Фіцо висловлювався навіть проти транзиту зброї словацькою територією до України, хоча Словаччину й Україну зв'язують залізниці й автошляхи, пише Радіо Свобода. 69 відсотків словаків, згідно з опитуванням, проведеним раніше цього року, вважають, що постачання зброї Україні "провокують Росію".
Фіцо також виступає проти антиросійських санкцій ЄС, кажучи, що вони завдають шкоди словацькій економіці. Лідер SMER-SD різко виступає проти членства України в НАТО і закликає до мирних переговорів України й Росії вже зараз, стверджуючи, що Росія не піде все одного з окупованих територій України, зокрема, з Криму.
Раніше Голос Америки повідомляв, що генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг висловив впевненість, що Польща, де 15 жовтня також пройдуть парламентські вибори, та Словаччина продовжуватимуть підтримувати Україну у її війні з Росією після виборів, попри нещодавню різку риторику щодо Києва. "Який би новий уряд не був у Словаччині, ми продовжуватимемо збиратися на засідання НАТО, і я впевнений, що ми знайдемо способи продовжувати надавати підтримку, як ми це робили після кожних виборів у цьому альянсі з початку війни", - заявив Столтенберг.
Як пише Reuters, уряд на чолі з Фіцо стане сигналом про подальший зсув у Центральній Європі у напрямку проти політичного лібералізму. І цей рух лише посилиться, якщо на виборах у Польщі переможе правляча консервативна партія "Право і справедливість" (PiS).
У статті використано матеріали Reuters
- Голос Америки
Байден: «Я хочу запевнити народ України, що вони можуть розраховувати на нашу підтримку»

Президент США Джо Байден висловив сподівання, що республіканці дотримаються свого слова щодо підтримки України. Про це він заявив під час прес-конференції в Білому домі в неділю, присвяченій прийняттю закону про тимчасове фінансування уряду США, який не містить нової допомоги Україні.
«Вони сказали, що збираються підтримати Україну в окремому голосуванні, ми ні за яких обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана. Я повністю очікую, що спікер дотримається свого зобов’язання забезпечити затвердження підтримки, необхідної, щоб допомогти Україні, яка захищається від агресії та жорстокості», - сказав президент.
Байден запевнив, що переважна кількість республіканців і демократів як у Палаті представників, так і в Сенаті підтримують Україну в її захисті від російської агресії.
«Проголосуймо за це, і я хочу запевнити наших американських союзників, американський народ і народ України, що вони можуть розраховувати на нашу підтримку... Припиніть грати в ігри, виконайте це».
Він зауважив, що ця угода закінчується через 45 днів: «Відверто кажучи, мені це набридло, мені набридла гра на грані, а також це набридло американському народу».
На питання, що він може сказати президент союзникам США та президенту Зеленському, президент Байден відповів: «Я можу запевнити їх. Подивіться на мене, ми збираємося це зробити. Я не можу повірити, що ті, хто проголосував за підтримку України переважною більшістю в Палаті представників і Сенаті, демократи чи республіканці, з чистих політичних міркувань дозволять, щоб в Україні гинуло більше людей».
Він зазначив, що законодавці мають небагато часу, і це питання є невідкладним. На питання журналістки, чи довірятиме він у цьому спікеру Палати представників республіканцю Кевіну Маккарті: «Ми щойно досягли домовленості по Україні, тож ми дізнаємося».
Як раніше повідомляв Голос Америки, президент США Джо Байден у суботу пізно ввечері підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду (HR 5860), який має на меті запобігти закриттю уряду. Закон, розроблений спікером Маккарті, не включає додаткового фінансування для України. Відсутність нової допомоги для України в цьому документі викликало гостру критику низки законодавців від обох партій.
- Голос Америки
Сунак: Велика Британія зараз не планує надсилати військових в Україну

Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що немає найближчих планів розгортати військових інструкторів в Україні, спростувавши коментарі свого міністра оборони про те, що він хоче розпочати навчання українських військ в країні, повідомляє Reuters.
Британський міністр оборони Ґрант Шаппс, який був призначений на цю посаду минулого місяця, заявив в інтерв’ю газеті Sunday Telegraph, що він хоче спрямувати в Україну військових інструкторів, у додаток до навчання українських збройних сил у Великій Британії та інших західних країнах.
Через кілька годин після публікації цього інтерв'ю Сунак заявив, що найближчим часом не планується відправляти британські війська в Україну.
«Те, що міністр оборони сказав, полягало в тому, що колись в майбутньому ми цілком можемо провести частину цього навчання в Україні», — сказав Сунак журналістам на початку щорічної конференції правлячої Консервативної партії в Манчестері.
«Але йдеться про довгострокову перспективу, а не тут і зараз. Немає британських солдатів, яких відправлять воювати в поточному конфлікті», - сказав Сунак.
Колишній президент Росії Дмитро Медведєв у неділю заявив, що будь-які британські солдати, які навчають українських військових в Україні, будуть законними цілями для російських військ.
З початку 2022 року понад 23 тисяч українських військових пройшли бойову підготовку на військових базах по всій Великій Британії, отримавши навички поводження зі зброєю та надання першої допомоги на полі бою. На початку цього року британський уряд зобов’язався навчити ще 20 тисяч новобранців.
В інтерв’ю Sunday Telegraph Ґрант Шаппс сказав, що є можливість запропонувати військовий вишкіл в Україні після обговорення в п’ятницю з британськими військовими.
«Сьогодні я говорив про те, щоб згодом наблизити навчання до України і фактично здійснювати в Україні також», — сказав міністр.
Він додав, що британським оборонним компаніям варто розглянути питання про створення виробництва в Україні.
«Зокрема на заході країни, я вважаю, що зараз є можливість принести в країну більше речей, а не лише навчання. Наприклад, ми бачимо, як BAE починає виробництво в країні, — сказав він про провідного британського виробника оборонної та аерокосмічної продукції. — Я дуже хочу, щоб інші британські компанії також зробили свій внесок, роблячи те ж саме».
Як повідомляв раніше Голос Америки, міністр оборони Ґрант Шаппс 28 вересня перебував у Києві, де провідною темою переговорів назвали подальшу підтримку України у війні проти російської агресії. В делегації з Лондона був також чільний британський командувач адмірал Тоні Радакін, який згідно з офіційним повідомленням сказав, що на зустрічах «обговорювали нові зобов’язання щодо військової допомоги, які були заявлені минулого тижня в Рамштайні».
- Голос Америки
Законодавці від обох партій закликають продовжити фінансову допомогу Україні

На тлі прийняття закону про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні, законодавці від обох партій закликали колег продовжити фінансову підтримку України.
«У питанні підтримки США доблесних людей і сил, які борються за свободу в Україні, Група підтримки України в Палаті представників підтримує вас», - йдеться у заяві, наданій Голосу Америки, засновниці та співголови Групи підтримки України в Палаті представників конгресвумен-демократки Марсі Каптур.
«Переважна більшість членів Палати представників повністю підтримують Україну - насправді 82% - виходячи з останніх голосувань лише цього місяця на підтримку допомоги Україні. Я, разом із представниками нашої Групи підтримки України, повністю підтримую прагнення України до територіального суверенітету, незалежності та приєднання до західної спільноти демократичних націй», - йдеться в заяві.
«Ми маємо намір забезпечити, що в майбутньому американський народ через Палату представників висловить волю на підтримку України. Свобода означає ніколи не здаватися, і Група підтримки України ніколи не піддасться примхам екстремістської меншості, яка обирає тиранію замість свободи», - зазначила Марсі Капутр.
Співголова Групи підтримки України в Конгресі Майк Квіглі назвав закон про тимчасове фінансування уряду перемогою для Путіна та закликав «виправити цю помилку».
«Боротьба в Україні – це наша боротьба, і будь-хто, хто намагається стверджувати, що вибір повинен бути зроблений між Україною та американським народом, презентує фальшиву дилему. Захист України є нашим національним інтересом», - йдеться у заяві Квіглі, наданій Голосу Америки.
Лідер республіканців у Сенаті США Мітч Макконнелл, звертаючись до колег в Сенаті, заявив, що прийняття закону про тимчасове фінансування дасть час продовжити обговорення низки невирішених пріоритетних питань, в тому числі «щоб надати Україні ще більше смертоносної допомоги, необхідної їй для відбиття вторгнення Росії».
«Щодо цього конкретного питання... республіканці в Сенаті залишаються відданими допомозі нашим друзям на передовій, інвестуванню більших коштів у американську силу, яка зміцнює наших союзників, і стримуванню нашого головного стратегічного противника - Китаю. Я впевнений, що Сенат схвалить подальшу термінову допомогу Україні пізніше цього року», - сказав Макконнелл.
Як раніше повідомляв Голос Америки, американські сенатори від обох партій виступили зі спільною заявою на підтримку Києва після того, як Конгрес затвердив, а президент Байден підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містить додаткової допомоги Україні.
«Ми вітаємо сьогоднішню угоду, щоб уникнути шкідливого та непотрібного припинення роботи федерального уряду. Однак ця угода залишає ряд нагальних пріоритетів невирішеними. Ми очікуємо, що найближчими тижнями Сенат працюватиме над тим, щоб уряд США продовжував надавати критично важливу та стійку безпекову та економічну підтримку Україні», - йдеться у заяві, підписаній шістьма сенаторами від обох партій, в тому числі лідером демократичної більшості Чаком Шумером і лідером республіканської меншості Мітчем Макконнеллом.
- Голос Америки
Боррель: ЄС готує довгострокові безпекові запевнення для України

ЄС продовжить допомагати Україні й готує довгострокові зобов'язання щодо безпеки. Про це заявив високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель під час візиту до Києва, де він разом із президентом України Володимиром Зеленським взяв участь у вшануванні пам'яті загиблих захисників України.
"Війна Росії проти України є екзистенційною загрозою для всіх нас. Під час нашої першої особистої зустрічі із (міністром оборони) Рустемом Умєровим, ми обговорили постійну військову допомогу ЄС. Україна потребує більше можливостей і потребує їх швидше", - повідомив Боррель у мережі Х.
Цього тижня Європейське оборонне агентство повідомило, що сім країн ЄС замовили боєприпаси за схемою закупівель загальною сумою у 2 мільярди євро, щоб доставити в Україну терміново необхідні артилерійські снаряди та поповнити вичерпані західні запаси.
Напередодні Жозеп Боррель без попереднього оголошення прибув до Одеси і побував у зруйнованому російською ракетою храмі. Очільник європейської дипломатії також повторив тезу, що ЄС буде з Україною "стільки, скільки буде потрібно", пише Радіо Свобода.
У статті використано матеріали Reuters
Форум