Спеціальні потреби

Актуально

Які гарантії безпеки Україні після війни справді спрацюють - аналіз експертів

Фото: Olivier Matthys/AP

Як би не закінчилась війна Росії, Україна після війни потребуватиме міжнародних гарантій безпеки, тому що загроза агресії з півночі для України залишиться назавжди, переконаний експерт Гудзонівського інституту у Вашингтоні Люк Коффі.

“Росія завжди у зовнішній політиці надаватиме пріоритет Центральній та Східній Європі, тому що Володимир Путін та люди навколо нього знають, що без контролю та впливу на такі країни, як Україна та Білорусь, Росія лишається азійською країною, не європейською. А Росія хоче бути гравцем в Європі. Ми маємо розуміти, що навіть якщо Росію програє війну, вона повернеться. Ми повинні там мати потужну військову присутність”, - наголосив Коффі під час дискусії на тему “Чим завершиться війна в Україні”.

Співрозмовники панелі процитували колишнього радника з нацбезпеки президента США Збігнєва Бжезинського, який колись казав, що “без України Росія не може бути суперсилою”.

Павло Клімкін, колишній міністр закордонних справ України, змалював три варіанти потенційних безпекових гарантій, які Захід може надати Україні.

Першим він назвав повне забезпечення України зброєю, щоб вона могла сама себе стримати від російської агресії. Цей сценарій Клімкін вважає нестійким та збитковим для самої України.

“Так зване українське стримування принципово не є стійким варіантом. Це несправедливо стосовно України та українців, це не спрацює, це створить ще одну спіраль невизначеності. Хто буде інвестувати в Україну (всередині чи ззовні), якщо у вас лишаються всі ризики, і якщо йдеться лише про українське стримування”, - зазначив Павло Клімкін.

Інший варіант - мережа міжнародних гарантій, коли різні країни дають персональні гарантії. Цей сценарій Клімкін вважає “проблематичним”, адже після Будапештського меморандуму, міркує експерт, українцям буде складно повірити запевненням партнерів.

“Таке рішення може бути лише транзитним, на шляху до членства в НАТО”, - каже Павло Клімкін.

Найефективнішими гарантіями безпеки для України колишній глава українського МЗС вважає членство в НАТО.

“Третій варіант - це НАТО. З усіма складними дискусіями про можливий прямий конфлікт з Росією, з усіма страхами й браком політичної волі в різних країнах, важкими дискусіями, як Росія може на це відреагувати, моє розуміння - Путін не зможе відреагувати на це з позиції сили, але для Заходу це був би момент правди, це був би спосіб уникнути безпекового вакууму. Вакуум безпеки навколо України - це причина, чому ми маємо війну з Росією”, - зазначив Клімкін і наголосив “нам потрібна стійка безпека як наслідок цієї війни”.

Люк Коффі із Гудзонівського інституту переконаний, що НАТО має почати роботу над планом щодо потенційного членства як символічного кроку для України. Крім того, експерт вважає, що залучення солдатів ЗСУ до Місії реагування НАТО також символічно демонструвало б зв'язок між Україною та військово-політичним альянсом.

“НАТО має запитати Україну, чи вона хоче брати участь у Місії реагування НАТО, я розумію, що в цій війні з національного виживання кожен солдат, якого Україна має, повинен бути на передовій і захищати свою Батьківщину, звільняти територію. Але зараз є багато українських солдатів за межами України, які беруть участь в навчаннях. Тож символізм тут був би дуже важливий. … Це справді показало б цей зв'язок між НАТО та Україною”, - аналізує експерт.

Крім того, він вважає необхідним для НАТО створити новий трастовий фонд, який би забезпечував ресурси для тренувань українських солдатів на новітньому військовому обладнанні.

“Я дуже хотів би бачити, що НАТО створило трастовий фонд з підтримки України. Після саміту в Уельсі НАТО створило 6 трастових фондів для різних напрямків фінансування України - на допомогу військовим, на розмінування, наприклад. З тих шести, три досі лишаються, бо вони досі актуальні для нинішньої війни. Я б запропонував створити четвертий, який би називався: “Тренуй сьогодні для завтра”, де НАТО об'єднало б ресурси та фінанси для навчань українських військових, щоб користуватись тим обладнанням, яке можливо ще не планують надавати Україні, але одного дня ми можемо вирішити надати їм це. Наприклад, якщо ми колись вирішимо давати їм винищувачі 4-го покоління F-16, у них вже будуть пілоти та команда з обслуговування”, - розповів Люк Коффі.

Ми повинні планувати нашу допомогу Україні, свої висновки, виходячи з розуміння, що Україна планує повністю відновити свою територіальну цілісність, включно з Кримом
Люк Коффі

Коффі вважає, що західні лідери мають конкретизувати, яким вони бачать закінчення війни в Україні: “Ми повинні планувати нашу допомогу Україні, свої висновки, виходячи з розуміння, що Україна планує повністю відновити свою територіальну цілісність, включно з Кримом”.

Експерт додає, що Захід має суттєво посилити військову допомогу Україні, аби забезпечити її перемогу: “Ми даємо Україні достатньо військової допомоги, щоб вижити, але не достатньо, щоб перемогти”. За словами Коффі, деякі експерти у Вашингтоні вже обговорюють тренування українців у 2024 році і що наступна допомога США Києву залежатиме від успіху чи поразки нинішнього контрнаступу. “Це неправильний підхід” - переконаний експерт.

“Ми маємо змінити цей менталітет, замість того, щоб розглядати війну в Україні як низку індивідуальних битв, ми маємо дивитись на війну проти України як на тривалу кампанію, де США готує Україну до одного контрнаступу, але паралельно допомагає Україні вижити наступної зими, і тренує їх до наступного року”, - аналізує експерт Гудзонівського інституту.

Всі новини дня

Українські військові "поглиблюють проникнення" в Запорізьку область – ISW

Командувач угруповання військ ЗСУ «Таврія» Олександр Тарнавський заявив, що Збройні сили України прорвали лінію оборони російських військ біля села Вербове у Запорізькій області. Архівне фото: танк ЗСУ в Запорізькій області

Українські війська поглиблюють своє проникнення в окуповану РФ частину Запорізької області і штурмують Новопрокопівку – прифронтове село за 1,5 км на південь від Роботиного, заявляє у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).

«На відео з геолокацією, опублікованому 23 вересня, видно, як елементи російського 70-го полку (42-а мотострілецька дивізія, 58-а загальновійськова армія, Південний військовий округ) влаштовують засідку та вбивають двох українських піхотинців на північно-східній околиці Новопрокопівки, що вказує на те, що українські сили, ймовірно, очистили російські позиції між Роботиним і Новопрокопівкою», – йдеться в повідомленні.

Крім того, аналітики зауважили, що численні російські джерела заявили, що 22 вересня російські війська нібито відбили українську атаку на північну частину Новопрокопівки. «Це перша підтверджена українська наземна атака в безпосередній близькості від Новопрокопівки», – заявили в ISW.

Крім того, в ISW зазначили, що зараз готові оцінити, що українські сили прорвали російські польові укріплення на захід від Вербового на заході Запорізької області. Водночас аналітики зауважили, що ці укріплення є не кінцевою оборонною лінією РФ на заході Запорізької області.

«Українські сили не подолали всі підготовлені російські оборонні позиції біля Вербового. Швидкість просування українських військ у районі прориву залишається незрозумілою. Російські війська, ймовірно, все ще контролюють сегменти довгої траншейної лінії російських бойових позицій між Роботиним (10 км на південь від Оріхова) та Вербовим, особливо поблизу тактичної висоти на півдні. Повідомляється, що російські сили встановили підготовлені бойові позиції майже в кожній лісопосадці, через які українська піхота повільно і систематично пробивається», – йдеться у повідомленні.

Аналітики зауважили, що російські війська мають більше польових укріплень за Вербовим; наприклад, на північ від Очеретуватого (26 км на південний схід від Оріхова) є більше протитанкових окопів і бойових позицій, «однак неясно, наскільки ці позиції укомплектовані».

«ISW продовжує вважати, що російські військові не мають достатніх сил, розгорнутих на цій ділянці фронту, щоб повністю укомплектувати свою глибинну оборону, і що українські війська повинні мати змогу швидше проходити через російські польові укріплення, якщо вони належним чином не укомплектовані», – заявили в ISW.

Напередодні командувач угруповання військ «Таврія» Олександр Тарнавський заявив, що Збройні сили України прорвали лінію оборони російських військ біля села Вербове у Запорізькій області.

«На лівому фланзі біля Вербового у нас є прорив, і ми продовжуємо просуватися далі. Не так швидко, як очікувалося, не так, як у фільмах про Другу світову. Головне — не втратити цієї ініціативи», – заявив він в інтервʼю CNN.

Телеканал наголошує, що перевірити заяву Тарнавського зараз неможливо і що російська сторона «малює іншу картину того, що відбувається».

Водночас, зазначає CNN, аналіз відкритих джерел показує, що «деякі українські підрозділи перетнули важливу лінію російської оборони біля села Вербове».

Раніше цього тижня аналогічне повідомлення оприлюднив американський Інститут вивчення війни (ISW). Українська бронетехніка діє за останньою лінією російських оборонних укріплень на заході Запорізької області, повідомляли 22 вересня аналітики ISW, хоча, на їхню думку, ще рано стверджувати, що ЗСУ повністю прорвали цей оборонний шар військ РФ.

Українські атаки по Криму “підривають” продажі російської ППО С-400 – Буданов

Вид з висоти пташиного польоту на Севастополь після ракетного удару по штабу Чорноморського флоту Москви в анексованому Криму 22 вересня 2023 р. Handout/Planet Labs PBC/AFP

Успішні атаки України на російські об’єкти в окупованому Криму негативно впливають на продажі російської системи ППО С-400. Про це очільник української розвідки Кирило Буданов розповів у інтерв'ю виданню Drive під час перебування у Вашингтоні.

“Збройні сили України розбивають діри у заявленій військовій перевазі Росії, показуючи, що її система ППО наступного покоління С-400 не варта мільярдів доларів, за які Москва продає її на світовому ринку”, – сказав Буданов.

Як повідомляв Голос Америки, у п’ятницю Україна завдала ракетного удару по штабу Чорноморського флоту Росії в Севастополі. На початку місяця ударами також пошкоджено кілька російських суден.

В ексклюзивному інтерв'ю журналісту Голосу Америки Остапу Яришу Крило Буданов повідомив, що внаслідок атаки України на штаб Чорноморського флоту Росії в Севастополі загинули щонайменше 9 осіб, поранення отримали 16. Серед них — російські генерали.

Такі напади свідчать про те, що Київ не відмовився від повернення Кримського півострова, – сказав Кирило Буданов американському виданню.

Атаки, за його словами, демонструють, що “розхвалена ракетна система “земля-повітря” С-400 “Тріумф” не може захистити російську окупацію півострова, що “потенційно підриває продажну рекламу Кремля”.

У серпні Міністерство оборони України заявило про знищення системи С-400 поблизу Оленівки, села на березі Чорного моря в Криму.

Припускалося, що атаку було здійснено ракетами великої дальності Storm Shadow, наданими Великою Британією. Наступного місяця це повторилося під час удару по кримському місту.

За словами Буданова, Україна переслідує короткострокові військові цілі, знищуючи засоби протиповітряної оборони Росії.

Але “з політичної точки зору ми також демонструємо очевидну неспроможність російських систем ППО”, каже український розвідник. А це, відповідно, робить їх менш прибутковими на світових ринках озброєнь.

Видання Insider пише про заяву Буданова, що “це не просто вихваляння” та нагадує висновок вашингтонського Інституту вивчення війни, згідно з яким, нещодавні атаки України на російську систему протиповітряної оборони виявили потенційні “системні тактичні прогалини” та вказали на те, що “російські сили були не готові до перехоплення ракет за допомогою ППО або не змогли це зробити”.

У 2017 році Туреччина заплатила близько 2,5 мільярда доларів за придбання систем С-400, нагадує Insider. За інформацією Reuters, Вашингтон виступав проти угоди, а також попросив Анкару передати системи Україні. Через рік Індія наслідувала цей приклад, погодившись заплатити близько 5,5 мільярдів доларів за 5 систем С-400.

Натомість удари безпілотників у Москві показують, що С-400 “навіть не може забезпечити безпеку російської столиці”, сказав Буданов.

“Коли весь світ бачить, що якісь безпілотники атакують Москву, ніхто більше не хоче купувати російські системи ППО”, – сказав він, – І це дуже боляче для них.

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00

19 вересня Азербайджан оголосив про початок "антитерористичної операції" в Нагірному Карабасі, щоб, як повідомляє Баку, відновити конституційний лад і витіснити військові формування, які, як вважає Азербайджан, незаконно підтримує Вірменія.

Інвестиції для відбудови України — інтерв’ю з Андрієм Гундером. Відео

Інвестиції для відбудови України — інтерв’ю з Андрієм Гундером. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:33 0:00

Під час візиту у Північну Америку, українська делегація серед іншого намагається залучити такі необхідні для відбудови країни приватні інвестиції. Про те, що радить американський бізнес в Україні новачкам, які лише вирішують чи інвестувати,

Буданов прокоментував повідомлення в ЗМІ про можливу причетність України до ударів дронами в Судані

Начальник головного управління розвідки України Кирило Буданов не підтвердив і не спростував повідомлень у ЗМІ про ймовірну причетність українських спецслужб до атак дронами в Судані. При цьому він додав, що Україна буде діяти проти своїх ворогів “у будь-якій точці земної кулі”. Про це Буданов розповів у ексклюзивному коментарі українській службі Голосу Америки.

Щодо підтвердження чи спростування інформації в повідомленнях CNN, — тут без коментарів, мені нема чого сказати. Нехай кожен знаходить відповіді сам
Кирило Буданов

“Я особисто ще рік тому відверто казав, що всі російські воєнні злочинці, які воювали, воюють або планують воювати проти України, будуть покарані в будь-якій точці земної кулі. Щодо підтвердження чи спростування інформації в повідомленнях CNN, — тут без коментарів, мені нема чого сказати. Нехай кожен знаходить відповіді сам”, — сказав Кирило Буданов.

Як повідомляв Голос Америки, телеканал CNN поінформував з посиланням на джерело в українському війську, що за ударами безпілотників по базах місцевих бойовиків, повʼязаних з ПВК “Вагнер” поблизу столиці Судану, ймовірно, стоять українські спецслужби.

Журналісти CNN процитували джерело в українському війську, що описало операцію як роботу “несуданських військових”: схема дронів, що летять прямо на ціль, була дуже незвичною для Судану та ширшого африканського регіону.

Ці напади, як зауважив телеканал CNN, свідчать про можливе поширення наслідків російського вторгнення далеко від лінії фронту в Україні.

Всі російські воєнні злочинці, які воювали, воюють або планують воювати проти України, будуть покарані в будь-якій точці земної кулі.
Кирило Буданов, начальник ГУР

“Ситуація, яка сталася в Судані, думаю, всім чудово відома. Вкінці весни там стався черговий заколот, який повністю підтримувала російська сторона”, — додав Буданов у коментарі Голосу Америки, — “Підрозділи ПВК “Вагнер” брали участь і в організації, і безпосередньо в самому перевороті. Це все, що можу вам сказати. Це наші вороги, і ми будемо діяти в будь-якій точці земної кулі”.

У суботу президент Володимир Зеленський повідомив у соцмережі Х (колишня Twitter) про свою незаплановану зустріч з головою перехідного уряду Судану по дорозі з Канади.

«На зворотному шляху, в аеропорту Шеннон Зеленський провів незаплановану зустріч із Головою Суверенної Ради Судану Абделем Фаттахом аль-Бурганом», повідомив президент у своєму твіті.

«Ми обговорили спільні виклики безпеці, а саме діяльність незаконних збройних формувань, які фінансуються Росією», – додав президент України.

Кирило Буданов перебував у Вашингтоні у складі президентської делегації Володимира Зеленського, він провів зустрічі з представниками оборонних структур США і брав участь у двосторонніх переговорах у складі української делегації в Білому домі.

Начальник ГУР утримався від відповіді на запитання, чи обговорювали протягом цих зустрічей передачу Україні далекобійних ракет ATACMS, як про це пишуть американські ЗМІ. За його словами, розмови були про подальшу підтримку України в найближчій та середньостроковій перспективі.

Більше

Відео - найголовніше

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
XS
SM
MD
LG