Спеціальні потреби

Оксана Сироїд: Фракція «Самопоміч» обговорить можливість виходу з коаліції


Претензії до децентралізації виклала нардеп "Самопомочі". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00

Претензії до децентралізації виклала нардеп "Самопомочі". Відео

В ексклюзивному інтерв’ю «Голосу Америки» заступник голови Верховної Ради України називає профанацією децентралізації зміни до Конституції, які ухвалив у понеділок парламент під тиском президента.

Коаліція була проти внесення змін до Конституції, оскільки дала менше 226 голосів. На цьому наголошує віце-спікер Верховної Ради України Оксана Сироїд. Як вона сказала в інтерв’ю «Голосу Америки», у фракції «Самопоміч» поки що не обговорювали можливість виходу із владної коаліції, але таке питання постало. Сироїд називає прийняті зміни профанацією децентралізації. Як стверджує віце-спікер, парламент ухвалив ці зміни під тиском президента. На якого, своєю чергою, натиснула Європа.

Оксана Сироїд: Я розумію, чому це відбулося. Тому що Європа і Венеційська комісія отримали оцей пункт 18 Перехідних положень, що стосується, як вони називають, «особливого порядку здійснення місцевого самоврядування», а насправді особливого статусу окремих районів Донецької і Луганської областей, тобто окупованих територій. Я розумію, що для них це була битва за цей пункт. І вони були готові столерувати весь ганебний зміст отої частини, яка стосувалася начебто децентралізації.

Голос Америки: Ви кажете, що це ганебний документ, ганебні зміни і в якійсь мірі підміна понять децентралізації. Що конкретно не влаштовує в цьому документі, що зроблено неправильно?

О.С.: Коли велася мова про децентралізацію, то в моєму і повноцінному розумінні цього слова перше, що мало би відбутися – громада мала би стати повноцінною і отримати повноваження відповідно до принципу субсидіарності, тобто робити все, що не робить держава. Саме так сформульовані повноваження місцевого самоврядування в усіх демократичних країнах. Якщо взяти стосовно цього пункту і подивитися зміни, які запропоновані, то вони не пропонують принципу субсидіарності. Тобто було 7 повноважень в органів місцевого самоврядування, і 7 залишилося. Це в той час, коли постійно публічно озвучується, що «нарешті громади отримують повноваження». Точно ті самі 7 пунктів! Стаття 143 і зміни до статті 143, подивіться редакцію. Один в один!

Друге. Пропонується створення префектів, які а) будуть мати управлінські функції, і обсяг їхніх повноважень невизначений. А по-друге, вони підпорядковані президенту, а не уряду.

І ще одне нововведення, яке, як на мене абсолютно позбавлене здорового глузду, це повноваження президента достроково зупиняти повноваження органів місцевого самоврядування. Тобто фактично зупиняти повноваження мерів і громад. Нам сьогодні пропонують величезну частину виконавчої влади, важливу функцію адміністративного нагляду забрати з виконавчої влади і передати її президенту.

Г.А.: Чи вважаєте Ви, що сьогодні на часі проводити ці конституційні зміни? Наскільки і чи справді вони такі важливі, що їх треба саме сьогодні проводити, як про це говорить президент?

О.С.: Чи можна здійснювати децентралізацію без цих конституційних змін? Усі експерти погодяться, що можна. І ми її розпочали. Тобто фінансова децентралізація для того, щоб передати на місця кошти. А це головне! Це можна зробити через Бюджетний кодекс. І це вже сталося. Минулого року, в кінці 2014-го, ми внесли зміни до Бюджетного кодексу, і фактично бюджетна децентралізація розпочалася.

Що стосується повноважень органів місцевого самоврядування. Знову ж таки: обсяг їх, після змін до Конституції, не збільшується. То ми вже сьогодні в межах закону про місцеве самоврядування можемо змінити і просто дати органам місцевого самоврядування більше повноважень. І для цього не треба змін до Конституції!

Г.А.: Що буде далі з Вашою фракцією? Чи будете Ви залишатись у коаліції? Чи обговорюється питання виходу з коаліції?

О.С.: Це питання є для нас критичним вже досить тривалий час, тому що багато дуже принципових голосувань, які були у парламенті, зокрема, кадрові призначення – генерального прокурора, Служби безпеки України, а зараз зміни до Конституції – за таких обставин, коли коаліція не є єдина у своїй позиції. Дві великих фракції не гребують отримати підтримку фракцій дуже далеких. Для мене було б дуже непристойно заручатися їхньою підтримкою, скажімо, фракції Опозиційного блоку. І вчора відбулося так само. Якщо ви подивитеся на голосування, в принципі коаліція дала менше 226 голосів. Це означає, що коаліція була проти цих змін до Конституції. Тобто де-юре є одна коаліція, а де-факто у нас уже діє якийсь час інша коаліція.

Що буде зараз, після змін до Конституції? Ми ще фракцією цього питання не обговорювали. Яка буде відповідь на це питання – будемо обговорювати, будемо радитись із громадою і членами фракції, - заявила заступник голови Верховної Ради України Оксана Сироїд в ексклюзивному інтерв’ю «Голосу Америки».

XS
SM
MD
LG