Спеціальні потреби

Угода про припинення вогню в Сирії


Мюнхенські переговори щодо врегулювання в Сирії

Сирія має надію на припинення вогню і початок гуманітарної допомоги ООН у розбитій війною країні. Держсекретар США Джон Керрі повідомив про досягнення домовленості країн-учасниць міжнародної групи, яка упродовж кількох місяців намагалася започаткувати мирний процес:

«Ми узгодили мету – через тиждень почати припинення бойових дій по всій країні. Це амбітна мета, але всі налаштовані рухатися якнайшвидше до її втілення. Вона стосуватиметься усіх сторін у Сирії, окрім терористичних організацій: «Ісламська держава», Фронт аль-Нусра, та будь-якої іншої організації, яку Рада Безпеки визнала терористичною».

За словами Керрі, надання гуманітарної допомоги сирійцям контролюватиме ООН. Але ніхто наразі не очікує легкого просування вперед. Співголова переговорів у Мюнхені – представник Росії визнав розбіжності.

Сергій Лавров, міністр закордонних справ Росії:

«Як ви напевне знаєте, упродовж усіх цих місяців ми вели досить емоційні дискусії стосовно того, хто завдає ударів по правильних цілях, хто по неправильних. У багатьох випадках нам заважали працювати з цього питання професійно. Тепер домовленість допоможе визначити райони, захоплені «Ісламською державою» та Фронтом аль-Нусра. В цьому напрямку ми зробили дуже важливий практичний крок. Я б хотів підкреслити, що вперше в нашій роботі схвалений нині документ обумовлює потребу співпраці і координації не лише політичних та гуманітарних питань, але й військових аспектів».

Західні країни не відмовилися від гострої критики дій Росії в Сирії, зокрема бомбардування територій, які утримують сили, опозиційні до сирійського президента Башара аль-Асада.

Говорить генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ:

«Ми вітатимемо більш конструктивну роль Росії у боротьбі з «Ісламською державою». Досі Росія переважно завдавала ударів про опозиційних групах, а не по ІДІЛ. Інтенсивні авіаудари Росії по опозиції в Сирії фактично зривали намагання досягти мирного вирішення шляхом переговорів. Але я вітаю угоду. Зараз важливо, щоб вона була втілена».

Політики про це вголос майже не говорять, але аналітики вказують, що режим Асада зараз має більші надії на результати бойових дій, а не на перемир’я.

Аналітик Вашингтонського інституту близькосхідної політки Дейвид Шенкер каже:

«Участь Росії у війні змінила її динаміку. Сирійський президент Асад був на межі поразки, а тепер він вцілів і навіть більше».

В інтерв’ю агентству AFP Башар аль-Асад підтвердив, що сподівається відвоювати контроль над цілою країною. Це додає аргументів скептикам:
Одним із скептиків є аналітик Інституту Близького Сходу Пол Салем:

«Я не думаю, що політичний шлях принесе плоди. Я вважаю, що режим з потужною підтримкою Росії, Ірану, Гезболли та інших сторін зараз працює над тим, щоб завдати поразки силам, які вважаються поміркованою опозицією».

Джон Керрі визнає, що зараз мова йде про перші намагання згасити війну, але повне розв’язання конфлікту – завдання ще більш віддалене.

Наступним кроком можуть бути переговори 25 лютого між урядом у Дамаску та головними опозиційними силами. Але навіть ці переговори будуть відбуватися лише через посередників.

Дивіться також: Україна може довести, що прагне захистити школярів на сході - Human Rights Watch

Україна може довести, що прагне захистити школярів на сході - Human Rights Watch. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:11 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG