Спеціальні потреби

Актуально

На контрольованих Москвою територіях України розпочалось "шахрайське" голосування за приєднання до РФ

Люди вишикувались у чергу в Луганську для голосування на так званому "референдумі", 23 вересня 2022 року

КИЇВ, Україна (AP) — У п’ятницю розпочалося голосування щодо того, чи повинні контрольовані Росією регіони України стати частиною Росії. Українські офіційні особи та союзники засудили це як нелегітимну спробу Москви анексувати території, окуповані її військами під час майже семи місяців війни.

В цей час в Організації Об’єднаних Націй та в українському уряді вказують на нові докази воєнних злочинів в Україні. Представники Харківської області заявили, що місце масового поховання в місті Ізюм на сході країни містить сотні тіл, у тому числі щонайменше 30 зі слідами тортур.

На організованих Кремлем так званих “референдумах” в Луганській, Херсонській та частково контрольованих Росією Запорізькій і Донецькій областях, запитують жителів, чи хочуть вони, щоб ці території стали частиною Росії. Голосування під наглядом встановленої в Москві влади, що триватиме до вівторка, майже напевно покаже результат на користь Кремля.

Україна та Захід засудили референдуми як шахрайство і нелегітимний крок до анексії. Подібне голосування відбулося в 2014 році перед тим, як Росія анексувала український Кримський півострів, і більшість країн світу визнала цей крок незаконним.

Протягом перших чотирьох днів голосування виборчі органи планували приносити бюлетені людям додому та облаштовувати імпровізовані виборчі дільниці біля житлових будинків, повідомили представники російської влади в окупованих регіонах, які посилалися на міркування безпеки.

У Росії також відкрилися виборчі дільниці, де могли проголосувати біженці та інші жителі окупованих регіонів.

Денис Пушилін, лідер підтримуваної Москвою влади в Донецькій області, назвав референдум, що там відбувається, "історичною віхою".

В'ячеслав Володін, спікер нижньої палати російського парламенту, Держдуми, звернувся до окупованих регіонів у п'ятницю в онлайн-заяві, сказавши: «Якщо ви вирішите стати частиною Російської Федерації — ми вас підтримаємо».

Губернатор Луганської області Сергій Гайдай звинуватив російських чиновників у тому, що вони записують імена тих, хто голосує проти входження до складу Росії. У дописах в Інтернеті Гайдай також стверджував, що російські чиновники погрожували вибити двері всім, хто не хоче голосувати, і поділився фотографіями того, що, здавалося, було двома безлюдними виборчими дільницями.

Президент України Володимир Зеленський лише коротко згадав про «фіктивні референдуми» у своєму нічному зверненні, під час якого він перейшов з української мови на російську, щоб прямо сказати громадянам Росії, що їх «кидають на смерть».

“Ви вже є співучасниками всіх цих злочинів, вбивств і катувань українців, - сказав він. - Бо ви мовчали. Бо ви мовчите. І зараз вам час вибору. Для чоловіків у Росії це вибір загинути чи жити, стати калікою чи зберегти здоров'я. Для жінок у Росії вибір – втратити назавжди чоловіків, синів, онуків чи спробувати захистити їх від загибелі, від війни, від однієї людини».

Голосування відбувається на тлі безперервних боїв в Україні.

Губернатор Харківської області, значна територія якої була під контролем військ РФ перед українським контрнаступом цього місяця, повідомив у п’ятницю, що 436 тіл було ексгумовано з місця масового поховання в лісі поблизу Ізюма.

Урядовий представник Олег Синєгубов і начальник обласної міліції Володимир Тимошко повідомили журналістам, що після відступу росіян і повернення українських військ було виявлено ще три могили.

Команда експертів за дорученням Ради ООН з прав людини також представила в п’ятницю докази можливих воєнних злочинів, включаючи побиття, ураження електричним струмом і примусове оголення в російських слідчих ізоляторах, і висловила серйозну стурбованість щодо страт, над документуванням яких команда працювала в Харкові, Київській, Чернігівській та Сумській областях.

У середу президент Росії Володимир Путін віддав розпорядження про часткову мобілізацію резервістів, що, за словами міністра оборони, може збільшити чисельність війська на близько 300 000.

У містах по всій величезній країні чоловіки обіймали свої заплакані родини, перед тим, як поїхати на мобілізацію. Російські антивоєнні активісти планують провести акцію протесту проти мобілізації в суботу.

Офіс президента України повідомив у п'ятницю, що щонайменше 10 мирних жителів загинули та ще 39 отримали поранення внаслідок обстрілу з боку Росії в дев'яти областях України за останню добу.

У повідомленні сказано, що бої тривають у контрольованому Росією південному Херсоні, незважаючи на голосування, тоді як українські війська здійснили 280 атак на російські командні пункти, склади боєприпасів і зброї в регіоні.

Важкі бої також тривали в Донецькій області, де російські обстріли були націлені на Торецьк і Слов'янськ, а також кілька менших міст. Російські обстріли Нікополя та Марганця на західному березі Дніпра призвели до загибелі двох людей та поранення дев’ятьох у Марганці.

Заступник міністра оборони України Ганна Маляр заявила в п'ятницю, що військові втрати країни можуть перевищувати 9000 солдатів, які, як повідомляється, загинули в бою, оскільки влада досі не знає точної кількості загиблих під час трьох місяців, коли росіяни контролювали Маріуполь.

Втім, Маляр стверджував, що втрати України значно менші, ніж втрати Росії. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу раніше повідомляв, що на війні загинули 5937 російських бійців

Всі новини дня

Росія планує призивати в армію чоловіків з нових окупованих територій України

Російський курсант Суворовського військового училища приймає присягу під час церемонії посвячення в курсанти в Музеї Великої Вітчизняної війни, також відомому як Музей Перемоги, на Поклонній горі в Москві 23 вересня 2023 року. (Фото AFP)

Росія планує призивати в армію чоловіків з окупованих територій України, наголошує у своєму звіті вашингтонський Інститут вивчення війни (ISW).

Російський уряд оголосив, що осінній призов пройде на більшій частині території Росії, включаючи, як повідомляється, незаконно анексовані території України, зауважує ISW у своєму звіті за п’ятницю, 29-го вересня.

Заступник начальника Головного організаційно-мобілізаційного управління Генштабу ЗС РФ контр-адмірал Володимир Цимлянський 29 вересня заявив, що осінній призов відбудеться «в усіх суб’єктах Російської Федерації», у тому числі й на окупованих територіях України, повідомляють численні російські державні ЗМІ.

Призов, за його словами, розпочнеться з 1 жовтня на всій території Росії, за винятком районів Крайньої Півночі, де він відкладений на місяць через погану погоду. Цимлянський стверджував, що Росія не відправлятиме призовників на війну в Україну і що призовники служитимуть 12 місяців, зауважує ISW.

Президент Росії Володимир Путін 29 вересня підписав указ про те, що з жовтня по грудень 2023 року російські військові призовуть 130 тис. особового складу. Це є менше, ніж було призвано навесні (147 тисяч) заявив Цимлянський.

У російських законах, за якими у жовтні 2022 року було незаконно приєднано до Росії територію Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України, було зазначено, що призов на військову службу на цих територіях розпочнеться у 2023 році, додає ISW. Але російські урядовці оголосили за день до початку весняного призову 2023 року, що призов на військову службу на цих територіях «не відбуватиметься до подальшого повідомлення».

У 2021 році повідомлялося про призов Росією юнаків з окупованих частин Донеччини та Луганщини, які мають російські паспорти, зауважує громадська організація «Український мілітарний центр».

Минулого року Міністерство закордонних справ України заявило, що «здійснюючи призов, Росія грубо порушує свої міжнародно-правові зобов’язання, в тому числі в рамках Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни».

«Згідно з міжнародним гуманітарним правом державі-окупанту забороняється примушувати осіб, які перебувають під захистом, служити в її збройних або допоміжних силах, так само, як і забороняється чинити тиск і вести пропаганду на користь добровільного вступу до армії», – мовиться у заяві МЗС України від 31 жовтня 2022 року.

За оцінками оглядачів, десятки тисяч росіян призовного віку покинули Росію, щоб уникнути призову, деякі з них отримали притулок у європейських країнах. Кремль підвищив призовний вік до 27 років, а з 2024 року призову підлягатимуть усі росіяни у віці 18-30 років.

Міністерство внутрішніх справ Німеччини повідомило 23 вересня, що близько 90 росіян отримали притулок у Німеччині, щоб уникнути призову на батьківщині.

Близько 3500 чоловіків подали заявки на отримання такого статусу, на цей момент було прийнято рішення щодо з 1500 заявок. Німецькі суди вирішують питання про надання статусу біженця залежно від того, чи загрожуватиме особі особливо суворе покарання вдома через те, що вона належить до групи людей, які зазнають дискримінації, а не виключно через бажання уникнути призову, повідомляє Радіо Свобода.

Росія відзначила "річницю анексії" концертом на тлі нападів дронів на Україну

Президент РФ Володимир Путін у Кремлі з військовими, задіяними у війні проти України. 29 вересня 2023р. Sputnik/Pavel Bednyakov/Kremlin via REUTERS

Президент РФ Володимир Путін заявив, що анексія українських територій здійснена ним “у повній відповідності до міжнародних норм”, а жителі чотирьох українських областей, частину територій який Москва незаконно анексувала рік тому, “зробили свій вибір – бути зі своєю Батьківщиною”, цитує агенція АР.

Путін заявляє, що жителі Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей висловили бажання бути частиною Росії на місцевих виборах на початку місяця, не визнаних та розкритикованих зі сторони США і ЄС.

30 вересня 2022 року, як повідомляв Голос Америки, Путін підписав укази про "приєднання" до РФ частково окупованих Запорізької, Херсонської, Донецької та окупованої Луганської областей України за "підсумками" фіктивного "референдуму". Результати цього так званого "голосування" не визнали США, ЄС, Велика Британія, Канада, решта країн Групи семи, Україна та інші держави світу.

Річницю незаконної анексії українських регіонів України Росією згадав головний дипломат ЄС Жозеп Боррель під час неоголошеного візиту до Одеси. Виступаючи у Спасо-Преображенському соборі міста, серйозно пошкодженому під час російського ракетного удару в липні, Боррель підтвердив підтримку України з боку ЄС.

"Я є свідком наслідків цієї війни, в якій Україна і Одеса платять високу ціну. Це яскравий приклад того, як Росія намагається знищити Україну", – сказав Боррель.

"Сьогоднішня дата – це час згадати, що деякі частини української території, Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей були незаконно анексовані Росією, як раніше незаконно був анексований Крим, – наголосив Боррель. – І ми в ЄС будемо підтримувати Україну в її боротьбі за відновлення її територіальної цілісності".

Дипломат також додав, що майбутній мир повинен бути справедливим, зберігати територіальну цілісність і незалежність України.

За повідомленням АР, у Москві на Красній площі відбувся концерт з нагоди річниці анексії. Тим часом вночі протиповітряна оборона України збила 30 із 40 безпілотників-камікадзе іранського виробництва, націлених на Одеську, Миколаївську та Вінницьку області.

Міністерство національної оборони Румунії заявило цього ж дня про можливе несанкціоноване проникнення в національний повітряний простір країни поблизу кордону з Україною.

Триває пошук об’єктів, які, ймовірно, впали на румунську територію, про що повідомлено союзників країни по НАТО. Раніше, як повідомляв Голос Америки, міністерка закордонних справ Румунії Лумініца Одобеску заявила, що війна Росії проти України “торкнулася безпосередньо Румунії” і становить небезпеку для її громадян.

Також у Росії оголосили про мобілізацію 130 000 осіб з 1 жовтня, у тому числі з числа жителів анексованих територій, пише АР з посиланням на Міноборони РФ.

Зеленський: Україна створює альянс оборонної промисловості

Під час Міжнародного форуму оборонних індустрій у Києві президент України Володимир Зеленський заявив, що домовленість зі США про спільне оборонне виробництво є одним із ключових результатів його переговорів у Вашингтоні. AFP PHOTO/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Президент України Володимир Зеленський повідомив про створення альянсу оборонної промисловості за участі 13 оборонних компаній.

Виступаючи під час Міжнародного форуму оборонних індустрій у Києві, Зеленський заявив, що домовленість зі США про спільне оборонне виробництво є одним із ключових результатів його переговорів у Вашингтоні.

За словами Зеленського, з президентом США Джо Байденом він домовився про створення нової промислової екосистеми у сфері оборони, яка "зміцнить як Україну, так і всіх партнерів".

Очільник адміністрації президента України Андрій Єрмак своєю чергою повідомив, що найближчим часом відбудуться зустрічі з представниками США, "щоб визначити дорожню карту співпраці з партнерами щодо локалізації виробництва, зокрема в Україні".

Тим часом Африка серйозно зацікавлена у придбанні або подальшому виробництві української зброї на своїй території, повідомляє Sky News, цитуючи виступ міністра зовнішніх справ України Дмитра Кулеби на форумі.

Раніше, до початку російської війни, Африка була одним із найбільших ринків збуту української військової продукції, сказав Кулеба.

Сьогодні континент чекає повернення українських компаній на свій ринок зброї.

“Поки що ця опція, зрозуміло, закрита”, – сказав Кулеба.

Крім того, Кулеба озвучив зацікавлення Африки у розміщенні виробництва української зброї та амуніції на території континенту.

“Це новий тренд”, – зазначив Кулеба, висловлюючи впевненість, що “попит на продаж і виробництво зброї, виробленої в Україні, буде дуже високим”, цитує посадовця українська інформаційна агенція Інтерфакс.

Торік Україна стала третім у світі імпортером зброї, йдеться у звіті Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI).

Рівень експорту США в Україну в 2022 році все ще був нижчим за рівні, відправлені того року до чотирьох інших держав — Кувейту, Саудівської Аравії, Катару та Японії, — оскільки вони отримали нову передову зброю, наприклад як бойові літаки.

Натомість новопризначений міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що країна має зробити все можливе, щоб виробляти в Україні всі необхідні військові послуги та продукцію для потреб своєї армії.

"Наше бачення полягає в розробці військової продукції світового рівня", - цитує Умєрова АР.

Україна прийняла міжнародну конференцію оборонної промисловості, спрямованої на нарощування виробництва зброї на тлі повномасштабного вторгнення Росії, щоб зменшити зовнішню залежність від поставок зброї.

Президент Володимир Зеленський, виступаючи на відкритті Міжнародного оборонно-промислового форуму, повідомив, що в п’ятницю в Києві з’їхалися близько 250 оборонних компаній з понад 30 країн. За даними Міноборони України, на момент закриття форуму до альянсу оборонних індустрій долучилося загалом 38 компаній з 19 країн.

Виробництво власних боєприпасів: на якому етапі Україна зараз? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

Блінкен: Кремль маніпулює темою Голокосту, щоб приховати зловживання в Україні

Український військовослужбовець єврейської національності бере участь у меморіальній церемонії з нагоди 82-х роковин Бабиного Яру масових розстрілів нацистами мирного населення, переважно євреїв, в окупованому Києві під час Другої світової війни. Київ, 29 вересня 2023 року. (AFP)

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Кремль маніпулює темою Голокосту, щоб приховати зловживання в Україні. Про це голова американської дипломатії заявив у зв’язку з річницею нацистських розстрілів євреїв у Києві під час Другої світової війни у вересні 1941 року.

«Вісімдесят два роки тому нацисти вбили 34 тисячі євреїв у Бабиному Яру. Радянський Союз поховав цю історію, якою сьогодні маніпулює уряд Путіна, щоб прикрити зловживання Росії в Україні. США віддані справедливості для тих, хто пережив Голокост, і відповідальності за звірства», – написав Блінкен у мережі X (колишня Twitter) у п’ятницю 29 вересня.

Президент України Володимир Зеленський взяв участь у вшануванні пам’яті жертв Голокосту в Києві у п’ятницю 29 вересня.

«Дуже важливо завжди пам’ятати історію, не забувати. Тому що «Ніколи знову!» – це не порожні слова», – наголосив Зеленський.

У своїй заяві у соцмережі Х президент Зеленський відзначив також людей, які в часи Голокосту рятували євреїв, ризикуючи своїм життям.

«Голокост. Бабин Яр. Я дякую всім, хто вшановує жертв нацистських розправ у Бабиному Яру та Праведників народів світу, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Нацистське зло покарано і ніколи не повернеться. Бо пам’ятають люди, пам’ятає Україна, пам’ятає світ», – написав Зеленський.

З 29-го вересня 1941 року нацисти почали масові розстріли єврейського населення Києва в урочищі Бабин Яр. Того дня було розстріляно понад 22 тисячі людей, загалом протягом трьох днів було розстріляно понад 33 тисячі євреїв. До середини жовтня кількість жертв, що включала вже не лише євреїв, перевищила 50 тисяч.

Загалом, за оцінкою істориків, у Бабиному Яру в Києві за два роки нацистської окупації було розстріляно до 100 тисяч осіб, включно з військовополоненими Сирецького концтабору, що був розташований неподалік. У період з 1941-43 року на території України було вбито понад мільйон євреїв.

Американський топ-генерал Марк Міллі залишає посаду. Відео

Американський топ-генерал Марк Міллі залишає посаду. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

Американський топ-генерал Марк Міллі, який очолював Об’єднаний комітет начальників штабів США, офіційно залишив посаду. Його замінить генерал Чарльз Браун.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG