Спеціальні потреби

"Досягнення миру вимагає участі й діалогу усіх сторін" – проєкт комюніке саміту миру


Будівля швейцарського курорту Бюргеншток на озері Люцерн, де 15-16 червня пройде український саміт миру 15-16, Elodie LE MAOU / AFP
Будівля швейцарського курорту Бюргеншток на озері Люцерн, де 15-16 червня пройде український саміт миру 15-16, Elodie LE MAOU / AFP

У висновках саміту миру в Швейцарії може йтися про те, що до майбутніх мирних переговорів після досягнення домовленостей щодо ядерної безпеки, продовольчої безпеки і повернення військовополонених і викрадених дітей мають бути залучені "представники всіх сторін". Про це йдеться в проєкті комюніке саміту миру в Швейцарії, який є у розпорядженні Радіо Свобода. Документ не є остаточним і його текст може бути змінений перед схваленням.

"Ми вважаємо, що досягнення миру вимагає участі й діалогу між усіма сторонами. Тому ми вирішили вжити конкретних кроків у майбутньому у вищезазначених сферах з подальшим залученням представників усіх сторін. Статут Організації Об’єднаних Націй, зокрема принципи поваги до територіальної цілісності й суверенітету всіх держав, може і буде служити основою в досягненні всебічного, справедливого і міцного миру в Україні", – йдеться в проєкті.

Раніше цього місяця агентство Bloomberg писало, також посилаючись на проєкт документа, що саміт миру у Швейцарії матиме на меті прокласти шлях до залучення представників Росії до майбутніх переговорів.

У тексті, який є у розпорядженні Радіо Свобода, згадка про представників РФ замінена на "всі сторони", а замість формулювання "війна РФ" проти України вжито "російська агресія".

У травні президент Володимир Зеленський заявляв, що Україна визначила три основні пункти у формулі миру, які розглянуть на Глобальному саміті миру у Швейцарії. Це ядерна безпека, продовольча безпека і гуманітарний напрямок: обмін полоненими та повернення викрадених і примусово вивезених в Росію дітей.

На його думку, ці пункти підтримують навіть ті країни, які балансують і не повністю підтримують Україну в час війни.

11 червня кілька дипломатів країн ЄС, знайомих із перебігом підготовки мирного саміту в Швейцарії, але не вповноважених давати офіційні коментарі медіа, на умовах анонімності повідомили Радіо Свобода, що кількість країн і організацій, які підтвердили свою участь у саміті миру у Швейцарії, знизилася з 93 до 78.

Співрозмовники не називали країни, які передумали брати участь, утім, один із дипломатів не виключив, що їхній список може поповнитися.

"Моя ціль — мати сімейне фото майже на 80 осіб", – сказав посадовець. Інший же дипломат, повідомивши про 78 підтверджених учасників, навпаки висловив оптимізм, зауважуючи, що "ще є трохи часу".

10 червня президентка Швейцарії Віола Амгерд повідомила про реєстрацію 90 країн і організацій для участі у саміті миру, який відбудеться у Швейцарії 15-16 червня. Загалом було розіслано близько 160 запрошень.

2 червня Володимир Зеленський повідомив про підтвердження участі 106 країн щодо їхньої участі в Глобальному саміті миру в Швейцарії, однак наголосив, що Росія активно протидіє організації заходу, а деякі країни допомагають їй, за словами президента України, зірвати саміт.

Попри те, що українська влада наполягала на присутності президента Джо Байдена, США будуть представляти віцепрезидентка Камала Гарріс і радник із національної безпеки Джейк Салліван.

Китай відмовився від участі в мирній конференції у швейцарському Бюргенштоку. Таке рішення Пекіна у МЗС пояснили тим, що на саміті не буде представлена Росія.

Москва раніше заявляла, що переговори про мир в Україні не матимуть сенсу без участі Росії. Речниця МЗС РФ Марія Захарова заявила, що будь-які дії щодо України, які "ігнорують позицію Росії", "відірвані від реальності".

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG