Спеціальні потреби

В конфлікті навколо “мовного” закону - тимчасова пауза


Конфлікт навколо “мовного” закону, який призвів до парламентської кризи і сутичок в центрі Києва, тимчасово затух - Верховна Рада пішла на канікули не поставивши крапки в суперечливому питанні. Втім, протистояння навколо суперечливого закону навряд чи можна назвати вичерпаним. Сторони залишилися на своїх позиціях і взяли паузу, щоб знайти вихід із патової ситуації і переграти опонентів.

Спікер парламенту Володимир Литвин у п’ятницю підтвердив, що не підпише проголосований законопроект, оскільки його ухвалювали із порушенням регламенту. “Зараз виникає питання - а який прийняли закон? В режимі першого читання? Ні, цього не було сказано. З урахування частини поправок комітету? Ні, цього не сказано. Тому, з огляду на це, він не може бути направлений на підпис до президента України. Закон не можна підписати, бо немає підстав для того, щоб підписати”, - заявив Литвин парламентському телеканалу Рада. Він не радить “регіоналам” подавати до суду. Мовляв, в цьому випадку буде встановлено порушення як процедури голосування за “мовний” закон, так і вимоги Конституції про виключно особисте голосування.

Залишається незрозумілою і доля заяви Володимира Литвина про відставку. Сам спікер поставив його в залежність від дій більшості в мовному питанні. Регіонали сьогодні не захотіли йти на загострення конфлікту із спікером і ставити питання про відставку Володимира Литвина з посади. Тим більше нині вони не мають необхідних 300 голосів для результативного голосування. Лідер фракції ПР у Раді Олександр Єфремов назвав це передчасним, очевидно сподіваючись під час парламентських канікул переконати голову Верховної Ради підписати проголосований “мовний” закон. “Я знаю Володимира Михайловича (Литвина) давно і глибоко переконаний, що рішення, яке він прийняв (подати у відставку), було прийняте у результаті емоційного підходу і не до кінця продумане. Це рішення не може бути підтримане нами в тій ситуації, в якій воно приймалося”, - заявив Єфремов.
«Закон не можна підписати, бо немає підстав для того, щоб підписати».
Володимир Литвин
Бути більш поступливим і схильним до компромісу спікера має змусити подання ПР до Конституційного суду. Його руками регіонали намагаються змінити норму регламенту, яка вимагає за відставку голови Верховної Ради щонайменше 300 голосів поданих шляхом таємного голосування. “Регіонали” хочуть отримати можливість звільняти і призначати спікера простою більшістю у 226 голосів.

Противники «мовного» закону у п’ятницю продовжували акції протесту в центрі української столиці. Вони планують визначитися із планом дій і не виключено, що вирішать зняти облогу Українського дому, довірившись обіцянці спікера не підписувати “мовний” закон. Оглядачі прогнозують, що з початком виборчої кампанії тема мови знову стане актуальною. Адже має завдання передусім мобілізувати російськомовний електорат “регіоналів” та відволікти увагу від обговорення дефіциту серйозних успіхів в економічній та соціальній політиці уряду.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG