Спеціальні потреби

Актуально

Ось що про блокування "Вконтакте" пишуть західні оглядачі та журналісти

Коли вже Україна зрозуміє, що не можна відмежувати себе від Росії, копіюванням її репресивних практик?
Кеннет Рот, виконавчий директор Human Rights Watch

Запровадження санкцій проти російських соціальних мереж в Україні активно коментують на Заході, наводячи аргументи, як за, так і проти підписаного у вівторок президентом указу.

Коментатори з кола журналістів та експертів загалом вказують на те, що "прикривши" "Вконтакте", офіційний Київ позбавляється не лише можливої загрози, але і середовища, в якому українці активно обмінювались інформацією, яка, серед іншого, дозволяла викривати перед усім світом агресивні дії Москви проти України.

Міжнародна організація "Репортери без кордонів" назвала заборону російських соціальних мереж "грубим порушенням права на висловлювання думок", повідомляє впливове видання Financial Times.

Адріан Каратинцький назвав рішення "раціональним" з огляду на те, що "країна перебуває у стані війни з Росією"

Financial Times також наводить схвальну оцінку заборони з боку експерта аналітичного центру Atlantic Council Адріана Каратинцького, який назвав рішення "раціональним" з огляду на те, що "країна перебуває у стані війни з Росією, Росія проводить кібератаки проти України і очевидно, що на російських сайтах поширюється інформація".

Каратницький також відзначив, що інформація, отримана з російських соцмереж, дозволяє "створювати моделі політичних уподобань, політичного незадовлення", а це у свою чергу може бути використано для подальшої дестабілізації країни та втручання у майбутні вибори.

Як відомо, президент України Петро Порошенко підписав указ, яким ввів в дію рішення РНБО про оновлення списку санкцій проти низки російських компаній, серед яких "Аерофлот", соцмережі "Вконтакте" і "Одноклассники", компанія "Яндекс" тощо. Цей указ розміщено на сайті президента.

Ці сайти використовувалися для незаконного збору інформації, через мережі застосовувалася пропаганда. Зокрема через мережу «Вконтакте» застосовувався піратський контент
Олександр Турчинов

"Ці сайти використовувалися для незаконного збору інформації, через мережі застосовувалася пропаганда. Зокрема через мережу «Вконтакте» застосовувався піратський контент", - заявив у вівторок секретар РНБО Олександр Турчинов, - " Уже зараз я звертаюся до провайдерів, доки СБУ готує інформаційні листи, які прийдуть завтра - починайте вже сьогодні блокувати російський контент".

Подію прокоментував і Метью Шааф, директор напрямку України в міжнародній організації Freedom House.

"Загалом ми занепокоєні з приводу даного рішення. Я думаю це чергове зусилля заблокувати доступ до Інтернет-ресурсів і на жаль це стає тенденцією в Україні. Я думаю, що проблема у тому, що зрештою це обмежує доступ людей до інформації, новин, менше доступу до дискусій з приводу важливих політичних та соціальних питань", - заявив Шааф в екслюзивному коментарі Російській службі "Голосу Америки" (спілкувався Олександр Яневський - прим. ГА).

Шааф нагадав, що популярність мережі Facebook у великих містах не повинна затьмарювати той факт, що загалом в Україні значно більше людей використовують російські соцмережі

"У демократичному суспільстві дуже важливо, щоб кожен мав доступ до інформації про те, що відбувається та різних точок зору на події в Україні та решті світу, а також мав змогу брати участь у дисксуіях з приводу цих подій", - наголосив експерт.

При цьому Шааф нагадав, що популярність мережі Facebook у великих містах не повинна затьмарювати той факт, що загалом в Україні значно більше людей використовують російські соцмережі. На думку експерта, всі ці люди через їх заборону втратять доступ до інформації про дії уряду, новин та груп, через які громадяни взаємодіють між собою.

Ціла низка оглядачів сфокусувались на негативних для самої України наслідках санкцій проти російських соцмереж.

"Коли вже Україна зрозуміє, що не можна відмежувати себе від Росії, копіюванням її репресивних практик?", - твітує Кеннет Рот, виконавчий директор впливової міжнародної організації Human Rights Watch.

"Україна дала черговий залп у своєму змаганні з Росією за те, хто більше наробить біди. От, лише відповідь України виявилась менш компетентною, - коментує заходи офіційного Києва москвський кореспондент Financial Times Макс Седдон.

"Україна на зло Росії наробила чимало речей, які зашкодили їй самій, але це точно один із найбільш непродуманих кроків. Україна також заборонила РБК, видання, яке протягом останнього часу дуже добре інформувало про Крим та Донбас. Повний ідіотизм", - також пише Седдон.

"Був би я Україною, я би роздавав у Східній Україні смартфони безплатно, а не блокував соцмережі", - твітує Еліотт Гіґґінс, засоновник проекту BellingCat, який відіграв провідну роль у викритті фактів російської військової присутності в Україні та російського походження ракетного комплексу БУК, який збив "Боїнг" Малайзійських авіаліній над Україною.

Дослідник також нагадав, що саме пости у "Вконтакте" місцевих мешканців служать доказовою базою присутності там російських військ.

"Це величезне джерело інформації про російську присутність в Україні, тому що місцеві мешканці поширюють інформацію "Вконтакте", - твітує Гіґґінс.

"Деякі наводять аргументи, що у "Вконтакте" поширювався сепаратизм. Це правда. Бо в Україні у "Вконтакте" поширювали все. Це провідна соцмережа у країні", - пише Ендрю Рот, москвоський кореспондент The Washington Post.

Інший співробітник проекту BellingCat та проекту Digital Forensic Research Lab (здійснює збір та аналіз чутливої інформації щодо Росії у соціальних мережах - прим. ГА), який підтримує впливовий аналітичний центр Atlantic Council, Арік Толер також вирішив сфокусувати увагу на позитиві, який Україна та зокрема мешканці окупованих територій, отримують від "Вконтакте".

"VK дуже активно використовують цивільні, які живуть на Донбасі. За допомогою соціальної мережі збирають інформацію, дізнаються про гуманітарну допомогу, спілкуються з родичами. А цього тижня через VK збирали гроші на допомогу двом сиротами, чиї родини загинули при обстрілі Авдіївки. Не буде їм більше VK! А групи у VK часто є найкращим джерелом інформації для цивільних, які живуть у близькості до фронту. Тепер цього немає. Молодець Порошенко. У VK люди також діляться свідченнями про те, що відбувається на фронті. При цьому вказують точний час подій. Більше цього не буде", - пише дослідник.

Толер також відзначає, що перехід з VK на Facebook може зайняти багато часу.

"Мало хто використовує Facebook на сході, а от у "Вконтакте" та "Одноклассниках" вже сформовано величезні спільноти. Якщо міграція користувачів і відбудеться, вона буде повільною", - пише експерт.

У коментарі для Російської служби "Голосу Америки" Микола Капітоненко, директор неурядової української організації "Центр дослідження міжнародних відносин" назвав підписання указу зрозумілим з точки зору безпеки.

"Нарешті ми звернули увагу на кібернетичну складову безпеки... Це правильний акцент на перспективу", - відзначив

При цьому він наголосив, що самі методи ухвалення того рішення нагадують російські.

"Саме таке оформлення рішення, без ухвали суду, уподібнює нас до самої Росії, яка теж блокує українські сайти. Ми таким чином десь слідуємо за логікою Кремля, що мабуть не добре. Інший аспект, який мене непокоїть, це те, що конфлікт, який ми маємо на порядку денному вже 3 роки не передбачає простих рішень. Будь-які прості рішення - чи приєднатись до НАТО, чи попросити військову чи фінансову домопомогу США, чи блокувати якійсь сайти - вони, як правило, є поганими. На мій погляд, хороших простих рішень не залишилось", - заявив Капітоненко.

На Заході ж загальний тон коментарів про президентський указ негативний.

"Це ще одна ознака авторитаризму", - твітує про заборону "Вконтакте", Odnoklasniki та Yandex Іван Качановський, канадський історик, який досліджує події Революції гідності.

Ту ж думку висловив і український народний депутат, журналіст-розслідувач Сергій Лещенко.

"Рішення Порошенка закрити соцмережі - це підготовка до виборів президента 2019-го року. Це все закінчиться погано - далі буде полювання на відьом", - цей твіт Лещенка зараз активно поширюється західними коментаторами.

Інший український нардеп-реформатор Мустафа Найєм загалом підтримав санкції, але розкритикував заборону російських соцмереж.

"Я однозначно за санкції - ворога необхідно відрізати незважаючи на докори спостерігачів... І щодо соцмереж - я мало розумію, навіщо було так бездумно випалювати російських "Однокласників" та "Вконтакте"... Притомних аргументів я поки що не почув від жодної офіційної особи", - писав Найєм у Facebook.

Але деякі оглядачі побачили у забороні "Вконтакте" в Україні позитив для ... російських громадян, які потерпають через запроваджені Кремлем обмеження доступу до інформації.

"Рішення України заборонити титанів RuNet може бути хорошою новиною для росіян, адже офіційна Москва тепер несподівано стала активно рекламувати технології, які дозволяють обходити блокування", - міркує Кевін Ротрок, веб-редактор англомовного видання The Moscow Times.

А відомий американський журналіст Дейдвід Герценгорн, який тривалий час працював у New York Times, а нині є головним кореспондентом у Брюсселі видання Politico, відзначив, що відмова від "Вконтакте" легко дається українській владі тому, що остання ... віддає перевагу Facebook, як засобу поширення інформації.

"Facebook - це середовище, яке використовується для поширення заяв МВС та інформації про АТО. Саме тут більшість журналістів знаходять офіційні повідомлення від влади", - твітує журналіст.

А як ставитесь до санкцій проти російських соцмереж особисто Ви? Беріть участь у нерепрезентативному опитуванні Української служби "Голосу Америки" у Twitter.


Дивіться також: Що говорить Лондон: все, що потрібно знати про кібератаку WannaCry

Що говорить Лондон: все, що потрібно знати про кібератаку WannaCry. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:08 0:00

Всі новини дня

Що означає перемога проросійських сил на виборах у Словаччині

Глава проросійської партії SMER-SD (Курс – соціал-демократія) колишнього прем'єра Роберта Фіцо, що перемогла на парламентських виборах у Словаччині, Братислава, 1 жовтня 2023. Photo by VLADIMIR SIMICEK / AFP

Проросійська антиліберальна партія, що перемогла на парламентських виборах у Словаччині, готова розпочати переговори про створення коаліції для формування уряду, який, ймовірно, приєднається до Угорщини у протидії військовій допомозі ЄС Україні.

Експрем'єр Роберт Фіцо, очільник партії SMER-SD (Курс – соціал-демократія), що набрала майже 23% на виборах, заявив: "Ми не змінюємо того, що ми готові допомогти Україні гуманітарним шляхом... Ми готові допомогти у відбудові держави, але ви знаєте нашу думку щодо озброєння України".

Фіцо сказав, що Словаччина має більші проблеми, ніж питання України, включаючи ціни на енергоносії та вартість життя. Частиною його передвиборчої кампанії стало гасло про відмову надати Україні будь-яку зброю. Словаччина входить у НАТО, але чимало людей там прихильно ставляться до Москви. Також аналітики вважають Фіцо натхненним націоналістичним прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Орбан уже привітав його із перемогою.

Словацька ліберальна партія Progresivne Slovensko (Прогресивна Словаччина, PS) посіла друге місце із майже 18% голосів і хоче зберегти курс на підтримку України.

Тож Фіцо може розглядати помірковану ліву партію HLAS (Голос), яка посіла третє місце із майже 15% голосів, як партнера у коаліції. Лідер HLAS Петер Пеллегріні заявляв, що постачання боєприпасів в Україну корисні для оборонної промисловості Словаччини, і партія підтримала позицію ЄС проти вторгнення. Тож в коаліції з HLAS Фіцо може пом'якшити свою риторику, припускають аналітики та дипломати. Також політик не проти членства України в ЄС, хоча й додає, що це не буде швидко.

Словаччина вже пожертвувала Україні більшу частину того, що могла, з державних резервів, включаючи винищувачі МіГ-29 і систему ППО С-300, і Фіцо не уточнив, чи буде його партія прагнути припинити комерційні постачання з оборонної промисловості.

При цьому раніше Фіцо висловлювався навіть проти транзиту зброї словацькою територією до України, хоча Словаччину й Україну зв'язують залізниці й автошляхи, пише Радіо Свобода. 69 відсотків словаків, згідно з опитуванням, проведеним раніше цього року, вважають, що постачання зброї Україні "провокують Росію".

Фіцо також виступає проти антиросійських санкцій ЄС, кажучи, що вони завдають шкоди словацькій економіці. Лідер SMER-SD різко виступає проти членства України в НАТО і закликає до мирних переговорів України й Росії вже зараз, стверджуючи, що Росія не піде все одного з окупованих територій України, зокрема, з Криму.

Раніше Голос Америки повідомляв, що генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг висловив впевненість, що Польща, де 15 жовтня також пройдуть парламентські вибори, та Словаччина продовжуватимуть підтримувати Україну у її війні з Росією після виборів, попри нещодавню різку риторику щодо Києва. "Який би новий уряд не був у Словаччині, ми продовжуватимемо збиратися на засідання НАТО, і я впевнений, що ми знайдемо способи продовжувати надавати підтримку, як ми це робили після кожних виборів у цьому альянсі з початку війни", - заявив Столтенберг.

Як пише Reuters, уряд на чолі з Фіцо стане сигналом про подальший зсув у Центральній Європі у напрямку проти політичного лібералізму. І цей рух лише посилиться, якщо на виборах у Польщі переможе правляча консервативна партія "Право і справедливість" (PiS).

У статті використано матеріали Reuters

Байден: «Я хочу запевнити народ України, що вони можуть розраховувати на нашу підтримку»

Президент США Джо Байден, Вашингтон, 1 жовтня 2023. AP Photo/Manuel Balce Ceneta

Президент США Джо Байден висловив сподівання, що республіканці дотримаються свого слова щодо підтримки України. Про це він заявив під час прес-конференції в Білому домі в неділю, присвяченій прийняттю закону про тимчасове фінансування уряду США, який не містить нової допомоги Україні.

«Вони сказали, що збираються підтримати Україну в окремому голосуванні, ми ні за яких обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана. Я повністю очікую, що спікер дотримається свого зобов’язання забезпечити затвердження підтримки, необхідної, щоб допомогти Україні, яка захищається від агресії та жорстокості», - сказав президент.

Байден запевнив, що переважна кількість республіканців і демократів як у Палаті представників, так і в Сенаті підтримують Україну в її захисті від російської агресії.

«Проголосуймо за це, і я хочу запевнити наших американських союзників, американський народ і народ України, що вони можуть розраховувати на нашу підтримку... Припиніть грати в ігри, виконайте це».

Він зауважив, що ця угода закінчується через 45 днів: «Відверто кажучи, мені це набридло, мені набридла гра на грані, а також це набридло американському народу».

На питання, що він може сказати президент союзникам США та президенту Зеленському, президент Байден відповів: «Я можу запевнити їх. Подивіться на мене, ми збираємося це зробити. Я не можу повірити, що ті, хто проголосував за підтримку України переважною більшістю в Палаті представників і Сенаті, демократи чи республіканці, з чистих політичних міркувань дозволять, щоб в Україні гинуло більше людей».

Він зазначив, що законодавці мають небагато часу, і це питання є невідкладним. На питання журналістки, чи довірятиме він у цьому спікеру Палати представників республіканцю Кевіну Маккарті: «Ми щойно досягли домовленості по Україні, тож ми дізнаємося».

Як раніше повідомляв Голос Америки, президент США Джо Байден у суботу пізно ввечері підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду (HR 5860), який має на меті запобігти закриттю уряду. Закон, розроблений спікером Маккарті, не включає додаткового фінансування для України. Відсутність нової допомоги для України в цьому документі викликало гостру критику низки законодавців від обох партій.

Сунак: Велика Британія зараз не планує надсилати військових в Україну

Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак

Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що немає найближчих планів розгортати військових інструкторів в Україні, спростувавши коментарі свого міністра оборони про те, що він хоче розпочати навчання українських військ в країні, повідомляє Reuters.

Британський міністр оборони Ґрант Шаппс, який був призначений на цю посаду минулого місяця, заявив в інтерв’ю газеті Sunday Telegraph, що він хоче спрямувати в Україну військових інструкторів, у додаток до навчання українських збройних сил у Великій Британії та інших західних країнах.

Через кілька годин після публікації цього інтерв'ю Сунак заявив, що найближчим часом не планується відправляти британські війська в Україну.

«Те, що міністр оборони сказав, полягало в тому, що колись в майбутньому ми цілком можемо провести частину цього навчання в Україні», — сказав Сунак журналістам на початку щорічної конференції правлячої Консервативної партії в Манчестері.

«Але йдеться про довгострокову перспективу, а не тут і зараз. Немає британських солдатів, яких відправлять воювати в поточному конфлікті», - сказав Сунак.

Колишній президент Росії Дмитро Медведєв у неділю заявив, що будь-які британські солдати, які навчають українських військових в Україні, будуть законними цілями для російських військ.

З початку 2022 року понад 23 тисяч українських військових пройшли бойову підготовку на військових базах по всій Великій Британії, отримавши навички поводження зі зброєю та надання першої допомоги на полі бою. На початку цього року британський уряд зобов’язався навчити ще 20 тисяч новобранців.

В інтерв’ю Sunday Telegraph Ґрант Шаппс сказав, що є можливість запропонувати військовий вишкіл в Україні після обговорення в п’ятницю з британськими військовими.

«Сьогодні я говорив про те, щоб згодом наблизити навчання до України і фактично здійснювати в Україні також», — сказав міністр.

Він додав, що британським оборонним компаніям варто розглянути питання про створення виробництва в Україні.

«Зокрема на заході країни, я вважаю, що зараз є можливість принести в країну більше речей, а не лише навчання. Наприклад, ми бачимо, як BAE починає виробництво в країні, — сказав він про провідного британського виробника оборонної та аерокосмічної продукції. — Я дуже хочу, щоб інші британські компанії також зробили свій внесок, роблячи те ж саме».

Як повідомляв раніше Голос Америки, міністр оборони Ґрант Шаппс 28 вересня перебував у Києві, де провідною темою переговорів назвали подальшу підтримку України у війні проти російської агресії. В делегації з Лондона був також чільний британський командувач адмірал Тоні Радакін, який згідно з офіційним повідомленням сказав, що на зустрічах «обговорювали нові зобов’язання щодо військової допомоги, які були заявлені минулого тижня в Рамштайні».

Законодавці від обох партій закликають продовжити фінансову допомогу Україні

На тлі прийняття закону про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні, законодавці від обох партій закликали колег продовжити фінансову підтримку України.

«У питанні підтримки США доблесних людей і сил, які борються за свободу в Україні, Група підтримки України в Палаті представників підтримує вас», - йдеться у заяві, наданій Голосу Америки, засновниці та співголови Групи підтримки України в Палаті представників конгресвумен-демократки Марсі Каптур.

«Переважна більшість членів Палати представників повністю підтримують Україну - насправді 82% - виходячи з останніх голосувань лише цього місяця на підтримку допомоги Україні. Я, разом із представниками нашої Групи підтримки України, повністю підтримую прагнення України до територіального суверенітету, незалежності та приєднання до західної спільноти демократичних націй», - йдеться в заяві.

«Ми маємо намір забезпечити, що в майбутньому американський народ через Палату представників висловить волю на підтримку України. Свобода означає ніколи не здаватися, і Група підтримки України ніколи не піддасться примхам екстремістської меншості, яка обирає тиранію замість свободи», - зазначила Марсі Капутр.

Співголова Групи підтримки України в Конгресі Майк Квіглі назвав закон про тимчасове фінансування уряду перемогою для Путіна та закликав «виправити цю помилку».

«Боротьба в Україні – це наша боротьба, і будь-хто, хто намагається стверджувати, що вибір повинен бути зроблений між Україною та американським народом, презентує фальшиву дилему. Захист України є нашим національним інтересом», - йдеться у заяві Квіглі, наданій Голосу Америки.

Лідер республіканців у Сенаті США Мітч Макконнелл, звертаючись до колег в Сенаті, заявив, що прийняття закону про тимчасове фінансування дасть час продовжити обговорення низки невирішених пріоритетних питань, в тому числі «щоб надати Україні ще більше смертоносної допомоги, необхідної їй для відбиття вторгнення Росії».

«Щодо цього конкретного питання... республіканці в Сенаті залишаються відданими допомозі нашим друзям на передовій, інвестуванню більших коштів у американську силу, яка зміцнює наших союзників, і стримуванню нашого головного стратегічного противника - Китаю. Я впевнений, що Сенат схвалить подальшу термінову допомогу Україні пізніше цього року», - сказав Макконнелл.

Як раніше повідомляв Голос Америки, американські сенатори від обох партій виступили зі спільною заявою на підтримку Києва після того, як Конгрес затвердив, а президент Байден підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містить додаткової допомоги Україні.

«Ми вітаємо сьогоднішню угоду, щоб уникнути шкідливого та непотрібного припинення роботи федерального уряду. Однак ця угода залишає ряд нагальних пріоритетів невирішеними. Ми очікуємо, що найближчими тижнями Сенат працюватиме над тим, щоб уряд США продовжував надавати критично важливу та стійку безпекову та економічну підтримку Україні», - йдеться у заяві, підписаній шістьма сенаторами від обох партій, в тому числі лідером демократичної більшості Чаком Шумером і лідером республіканської меншості Мітчем Макконнеллом.

Боррель: ЄС готує довгострокові безпекові запевнення для України

Президент України Володимир Зеленський і високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель під час вшанування пам'яті загиблих захисників України, Київ, 1 жовтня 2023. Ukrainian Presidential Press Service/Reuters

ЄС продовжить допомагати Україні й готує довгострокові зобов'язання щодо безпеки. Про це заявив високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель під час візиту до Києва, де він разом із президентом України Володимиром Зеленським взяв участь у вшануванні пам'яті загиблих захисників України.

"Війна Росії проти України є екзистенційною загрозою для всіх нас. Під час нашої першої особистої зустрічі із (міністром оборони) Рустемом Умєровим, ми обговорили постійну військову допомогу ЄС. Україна потребує більше можливостей і потребує їх швидше", - повідомив Боррель у мережі Х.

Цього тижня Європейське оборонне агентство повідомило, що сім країн ЄС замовили боєприпаси за схемою закупівель загальною сумою у 2 мільярди євро, щоб доставити в Україну терміново необхідні артилерійські снаряди та поповнити вичерпані західні запаси.

Напередодні Жозеп Боррель без попереднього оголошення прибув до Одеси і побував у зруйнованому російською ракетою храмі. Очільник європейської дипломатії також повторив тезу, що ЄС буде з Україною "стільки, скільки буде потрібно", пише Радіо Свобода.

У статті використано матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG