Спеціальні потреби

Як лікувати хворих на рак простати?


Рак простати – другий за кількістю випадків вид раку у чоловіків. Лише цього року у США хворобу виявлено у майже 220 тисяч людей. Якщо раніше американські лікарі майже відразу рекомендували операцію, то тепер чимало пропонують альтернативний варіант – спостерігати за хворобою і не втручатися у випадку її легкої форми. Цей метод має чимало прихильників, однак і чимало критиків.

Три роки тому у Стівена Паянсона виявили рак простати. Утім аналізи показали, що рак був локальним, тобто пухлина не поширилася за межі передміхурової залози. Лікарі порадили не поспішати з операцією і запропонували альтернативний метод лікування – ретельне спостереження за його станом. Стівен Паянсон каже:

«Я взагалі то думав погодитися на операцію».

Лікар Джулія Гейз з Онкологічного центру в Бостоні пояснює, що ретельне спостереження означає періодичне проведення аналізу крові на специфічний антиген простати PSA: Вона говорить:

«Ретельне спостереження – нещодавно розроблена стратегія моніторингу пацієнтів. Їм роблять аналіз крові PSA, загальний огляд і біопсію. Якщо хвороба поводиться агресивно, пацієнтів починають лікувати».

Останнім часом лікарі намагаються більше зважати на якість життя пацієнтів. Справа у тому, що деякі види лікування залишають чоловіків імпотентами або призводять до нетримання сечі. Інші можуть зробити чоловіків безплідними. Про це й говорить Стівен Паянсон:

«Я турбувався тим, що після операції, якість життя може погіршитися».

Джулія Гейз та інші дослідники створили комп’ютеризовану модель 100 тисяч гіпотетичних чоловіків віком до 65 років, яким нещодавно поставили діагноз рак простати:

«Чоловіки, які обрали план ретельного спостереження, вели якісніший спосіб життя, ніж чоловіки, які лікувалися на початковому етапі».

Однак не всі медики погоджуються з цим підходом. Професор Джорджтаунського університету Шон Коллінс каже, що рекомендує такий вид лікування лише пацієнтам дуже похилого віку.

«Коли ми проводимо біопсію простати, ми лише отримуємо невелику картину хвороби. В організмі може бути більше ракових клітин, про які ми не знаємо і навіть агресивнішого типу».

Ще одна проблема з методом ретельного спостереження – у разі поширення раку пацієнта необхідно швидко і агресивно лікувати, підкреслює онколог Шон Колінс:

«Якщо проводити лише моніторинг пацієнтів, то частина з них помре від раку, і ми не будемо про це знати, і не зможемо сказати хто ці люди».

Усе ж професор Коллінс вважає, що план ретельного спостереження має свої переваги, адже демонструє, що якість життя має різне значення для різних чоловіків, і це треба брати до уваги при виборі методу лікування раку простати.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG