Спеціальні потреби

Актуально

«Це буде ковток свіжого повітря» - експерти в Україні оптимістичні щодо Джо Байдена

Новообраний президент США Джо Байден

Експерти про те, чого чекати від українсько-американських відносин у 2021 році

Повернення до звичного формату відносин, передбачуваних і стабільних. Такими прогнозами на 2021-й рік діляться українські експерти, пов’язуючи свої очікування з приходом у Білий дім нового господаря. Аналітики з якими поспілкувалась Українська служба "Голосу Америки" одностайні: обрання Байдена створює сприятливіший контекст для розвитку українсько-американських стосунків.

Джеймс Брук
Джеймс Брук

«Ми вижили. Пережили часи Трампа, який міг за лаштунками відпускати дуже негативні, зневажливі коментарі щодо України, а сама Україна, на жаль, загрузла у битві демократів з республіканцями. І ось тепер прийшов Байден – політик, який шість разів бував з візитами в Україні. Не в Румунії, не в Болгарії, не у Франції. Він приїздив саме сюди, він є експертом з українських питань, і йому Україна не байдужа», - сказав в інтерв’ю "Голосу Америки" колишній журналіст "Голосу Америки" а нині головний редактор англомовного ділового видання UBN Джеймс Брук.

Катерина Смаглій
Катерина Смаглій

«Будемо сподіватися, що з його приходом активізується наша співпраця зі Сполученими Штатами. Тому що очевидно, що як політик, який відвідував Україну 6 разів лише за своєї каденції віце-президента, він буде більше уваги приділяти Україні. Принаймні більше, ніж його попередник», - додає Катерина Смаглій з Дипломатичної академії України.

За словами Смаглій, особливим 2021-й рік у двосторонніх відносинах буде ще й тому, що Україна святкуватиме 30-річчя незалежності.

«Сполучені Штати упродовж цих тридцяти років були й залишаються нашим стратегічним партнером», - наголошує експертка. За її словами, Міністерство закордонних справ готує велику культурну програму; спільні святкові заходи відбудуться у серпні у Вашингтоні та інших найбільших містах США.

З оптимізмом дивлячись у 21-й рік, політологи, водночас, в один голос твердять: важливо, щоб сама Україна зуміла скористатись попутними вітрами, пов’язаними зі зміною адміністрації. А от у цьому певності нема, - сказав «Голосу Америки» політаналітик Володимир Горбач.

Володимир Горбач
Володимир Горбач

«Хочеться вірити в покращення українсько-американських відносин у зв’язку зі зміною ситуації і головного актора в цих відносинах, президента США. Але тут оптимізм продиктований тим, що Сполучені Штати більше уваги приділятимуть українському питанню, повернуться обличчям до України, розглядатимуть її як одне з важливих завдань для себе на міжнародній арені. І зможуть знайти в Україні партнерів для цих відносин. А саме тут можуть бути проблеми», - вважає Горбач.

За його словами, «Якщо президент Зеленський і його офіс розвернуться в інший бік, у бік олігархічних впливів та зміцнення російських впливів в Україні, то Сполученим Штатам буде дуже важко знайти партнерів в Україні, яким би можна було довіряти, щоб зміцнювати двосторонні відносини і надавати Україні більшу безпекову допомогу. Важко буде й більше обмінюватися інформацією, наприклад, на рівні спецслужб чи силових структур. Важче буде переконувати МВФ виділяти Україні допомогу, якщо вона всередині країни буде допомагати виключно олігархату, а не державній системі».

Щодо безпекової допомоги, то Джо Байден ще під час виборчої кампанії заявляв: його адміністрація надаватиме Україні летальну зброю для захисту від російської агресії. Розмір американської військової допомоги на наступний рік уже відомий: 250 мільйонів доларів. Більше не допомагає жодна інша країна, - кажуть військові експерти.

Олег Катков
Олег Катков

Як пояснює головний редактор порграм sнформаційно-консалтингової компанії Defence Express Олег Катков, приблизно половина цієї суми піде на озброєння та військову техніку. Ідеться, зокрема, про катери Mark VI - найсучасніші патрульні катери, які є у США; Україна стане першою іноземною країною, яка їх експлуатуватиме. Постачатимуть також радіостанції HARRIS, які мають потужний канал шифрування і допомагають передавати дані одразу кодовані, одразу у цифровому вигляді, які важко подавити засобами радіоелектронної боротьби. Але найважливіша зараз для України техніка – автоматизовані системи управління військами, - каже Катков.

«Останні події у Нагірному Карабасі добре продемонстрували, що та армія, яка мінімізує час від виявлення цілі до її знищення, - виграє на полі бою. Якщо навіть є потужна розвідка, але час від виявлення цілі до того, як ці дані перейдуть до артилерії чи інших засобів ураження, складає години, то ці дані нікому не потрібні. Проблему якраз і вирішує автоматизація системи. Координати передаються одразу на засіб ураження, і ми одразу знищуємо ціль. І в такий спосіб ми виграємо війни. США це роблять ще з двохтисячних років, і зараз вони готові поділитися з нами своїми напрацюваннями в цій сфері. На мій погляд, це головний позитив», - сказав Катков «Голосу Америки».

Серед більш глобальних стратегічних програм, яких потребує Україна, військові експерти називають оновлення військово-повітряних сил – заміну винищувачів, оновлення зенітно-ракетних комплексів. Ідеться про багатомільярдні програми, які можуть бути укладені виключно завдяки стратегічному партнерству між двома країнами.

А тим часом 2021 рік покаже, які перспективи цього партнерства, - кажуть оглядачі. Яку позицію займе Байден щодо українського Плану дій щодо членства в НАТО – питання, яке ігнорував Трамп. І наскільки велику увагу приділятиме новий президент конфлікту на Донбасі. І чи відбудеться довгоочікуваний візит президента США в Україну, і чи запросять українське керівництво у Вашингтон.

Наразі політологи не беруться цього прогнозувати. Застерігають: не варто сподіватись, що у новому році, з обранням Байдена, в українсько-американських стосунках одразу потечуть «молочні річки із кисільними берегами». Навпаки, орієнтують на «сувору любов». Із жорсткими вимогами деолігархізації та антикорупційних реформ.

Олексій Гарань
Олексій Гарань

«Я думаю, що буде увага з боку команди Байдена щодо внутрішньополітичних перетворень в Україні, продовження реформ. І це добре, бо ці реформи потрібні нам самим, а не американцям. І якщо Трамп дистанціювався від питання проведення реформ в Україні, то тут буде інакше», - прогнозує професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.

Як додає головний редактор UBN Джеймс Брук, «Байден знає виверти тутешніх політиків і ті обіцянки, які вони дають, та не виконують. Тож усі ми сподіваємося на «вимогливу любов» Джо Байдена до України. Він скаже: коли хочете грати з великими хлопцями з ЄС – ось кроки, які треба зробити. Ну а якщо волієте стати західною околицею Росії – тоді можете про це не турбуватись».

Як каже Брук, «Я маю дуже великі сподівання на нову команду у Вашингтоні. Це справді буде ковток свіжого повітря».

Дивіться також: Присягу склали новообрані законодавці: що відбувається у Конгресі США?

Присягу склали новообрані законодавці: що відбувається у Конгресі США? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

Всі новини дня

Лісова служба США допомагає борцям з лісовими пожежами на Хмельниччині. Відео

Лісова служба США допомагає борцям з лісовими пожежами на Хмельниччині. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Лісова служба США спорядила перших добровольців-борців з лісовими пожежами на Хмельниччині.

Пентагон має можливість передати Україні зброї ще на 5,4$ млрд

Завантаження 155-мм снарядів для України, 29 квітня 2022, Делавер. AP Photo/Alex Brandon

Сполучені Штати можуть зараз передати Україні зброї ще на 5,4 мільярда доларів, поки в Конгресі не розглянули запит на додаткове фінансування. Таку суму можуть використати в рамках програми президентських повноважень (PDA) - за нею озброєння постачають із власних складів США. Про це українській службі Голосу Америки повідомили в американському Міноборони.

"В Міноборони США залишаються повноваження, щоб забезпечити термінові потреби України на полі бою", - відповіли на запит Голосу Америки.

При цьому в Пентагоні додали, що для поповнення власних запасів, із яких надсилають зброю Україні, на сьогодні залишилось всього 1,6 мільярда доларів.

AP повідомляє, що через це в Міноборони звернулись до Конгресу про те, що "Сполучені Штати змушені сповільнити поповнення власних збройних сил, щоб застрахуватися від невизначеного фінансування у майбутньому".

При цьому в Пентагоні додали, що для програми USAI (ініціатива сприяння безпеці України) коштів не залишилось. За цією програмою Сполучені Штати можуть контрактувати зброю у виробників і після цього постачати її Києву. В американському Міноборони кажуть, що ця програма створена для забезпечення потреб українського війська у середній та довгій перспективі.

Хоча зараз наявних коштів має вистачити для продовження постачань зброї для України в найближчому майбутньому, в Пентагоні очікують, що американський Конгрес схвалить запит адміністрації США на додаткове фінансування у 24 мільярди доларів, яке дозволить продовжувати підтримку Києва і надалі.

Зокрема до цього законодавців закликав міністр оборони США Ллойд Остін: "Я закликаю Конгрес виконати зобов'язання Америки щодо надання терміново необхідної допомоги народу України, який бореться за захист своєї країни від сил тиранії. Америка повинна дотримуватися свого слова і продовжувати тримати лідерство".

Єврокомісія може розморозити кошти для Угорщини, щоб Будапешт не блокував початок переговорів з Україною про вступ до ЄС

Виділення коштів, заморожених з грудня минулого року, означало б перемогу прем’єр-міністра Віктора Орбана, який блокував допомогу Україні, доки Угорщина не отримає доступу до фондів ЄС, зауважує FT. На фото Орбан у парламенту в Будапешті, Угорщина, 25 вересня 2023 року. REUTERS

Європейська комісія може розблокувати мільярди євро з фондів ЄС для Угорщини для того, щоб забезпечити підтримку Будапешта збільшення бюджету блоку, що включає значну фінансову допомогу Україні та підтримку початку переговорів про вступ до ЄС. Про це повідомляють західні видання, посилаючись на європейських високопосадовців.

Угорщина розвиває тісніші зв’язки з Росією, ніж інші країни ЄС, і вважається ключовим потенційним противником рішення, яке має бути прийняте в грудні щодо того, чи розпочинати переговори про вступ до ЄС із Києвом, для чого знадобиться одностайна підтримка 27 країн блоку, інформує Reuters.

Єврокомісія запропонувала збільшити спільний бюджет ЄС на 66 мільярдів євро для покриття збільшених витрат, частина з яких піде на програму фінансової підтримки Києва. Очікується, що Україна впродовж наступних чотирьох років отримає допомоги від ЄС на 50 мільярдів євро.

Агентство додає, що підтримка Києва є пріоритетним питанням для ЄС через рішення Конгресу США минулого тижня вивести допомогу Україні на 6 мільярдів доларів за рамки нового законопроєкту про державне фінансування.

Як повідомляє Financial Times (FT), європейські фонди, які Брюссель не виділяв Будапешту через проблеми з верховенством права, можуть бути розблоковані, якщо Угорщина схвалить допомогу ЄС Україні та початок переговорів про вступ, які, за очікуванням, можуть розпочатися вже у грудні.

Виділення коштів, які були заморожені з грудня минулого року, означало б перемогу прем’єр-міністра Віктора Орбана, оскільки він пообіцяв не погоджуватися на збільшення бюджету ЄС, доки Угорщина не отримає доступу до фондів ЄС, зауважує FT.

За словами трьох посадовців ЄС, з якими спілкувалися журналісти FT, ідеться про близько 13 мільярдів євро, доступ до яких комісія може відкрити до кінця листопада. У травні Угорщина запровадила судові реформи у відповідь на вимоги Брюсселя, які й дозволили Єврокомісії розблокувати 13 мільярдів євро, повідомили посадовці на умовах анонімності.

Загалом у грудні минулого року ЄС заморозив 22 мільярди євро, виділені Угорщині, вирішивши, що вона не дотримується правил захисту прав людини та верховенства права. Ці фонди призначені для покращення інфраструктури менш розвинених країн блоку.

Президент Мексики розкритикував американську підтримку України і закликав США допомагати Латинській Америці

Президент Мексики Андрес Мануель Лопес-Обрадор під час своєї щоденної пресконференції, 7 вересня 2023. REUTERS/Raquel Cunha

Президент Мексики Андрес Мануель Лопес-Обрадор назвав американську військову допомогу Україні "ірраціональною" під час пресконференції 2 жовтня, посиливши свою критику програм США з підтримки України.

Відвідуючи Вашингтон для зустрічей з американськими посадовцями 29 вересня, Лопес-Обрадор закликав уряд США виділити більше грошей на потреби Латинської Америки, зокрема, для подолання бідності.

"Те, що вони виділяють на війну в Україні - це більше, набагато більше, ніж те, що вони дають, щоб допомогти подолати бідність у Латинській Америці та Карибському басейні", - заявив президент Мексики, якого цитує видання New York Post.

Він також зауважив, що політика обмежень щодо деяких країн Латинської Америки, включаючи Кубу, Нікарагуа, Венесуелу та інші, змушує жителів цих країн "емігрувати", зокрема і до США, перетинаючи територію Мексики. Водночас на думку експертів, зауважує New York Post, наплив мігрантів з Венесуели, Куби та інших країн викликаний радше неефективною економічною політикою й внутрішньополітичними негараздами у цих країнах.

Лопес-Обрадор давно критикував західну допомогу України, водночас намагаючись зберегти відносну нейтральність у питанні війни Росії проти України. Калька тижнів тому, у відповідь на різку критику, президент Мексики змушений був виправдовувати присутність російських військових на параді, присвяченому Дню незалежності Мексики, зазначає Reuters.

Проте Мексика свого часу підтримала декілька важливих резолюцій ООН, які засуджували війну Росії проти України, додає Reuters.

Коментарі Лопеса-Обрадора прозвучали після зустрічі держсекретаря США Ентоні Блінкена, міністерки торгівлі Джини Раймондо та торгової представниці Кетрін Тай з їх мексиканськими колегами у Вашингтоні 2 жовтня, пояснює New York Post. Мова на зустрічі йшла не про проблему бідності, а про торгово-економічні зв'язки двох країн, а також про кризу з вживанням наркотику фентанілу у США та Мексиці.

Після зустрічі держсекретар Блінкен, якого цитує New York Post, зауважив: "Створюючи належні стимули та бізнес-середовище, й використовуючи сильні сторони наших двох націй, ми маємо чудову можливість зробити Північну Америку найконкурентнішим, найпродуктивнішим і найдинамічнішим регіоном у світі".

Наступного тижня Блінкен разом з іншими американськими посадовцями відвідає Мексику, де зустрінеться з Лопесом-Обрадором для обговорення міграції та безпеки на кордоні двох країн.

У статті використано матеріали Reuters

Україна й Польща домовились про транзит експорту зерна

Жнива на Київщині, 10 серпня 2023. AP Photo/Efrem Lukatsky

Варшава та Київ домовилися прискорити транзит експорту українського зерна через Польщу до третіх країн.

За угодою, в якій також бере участь Литва, частина українського зерна, призначеного для світових ринків, проходитиме транзитом безпосередньо через Польщу без проходження перевірки якості на польському кордоні.

"Ми домовилися про важливе питання", - сказав журналістам міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус після онлайн-зустрічі з міністрами України та Литви.

Також, як повідомив міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський, протягом наступних двох днів буде перенесено ветеринарний, санітарний та фітосанітарний контроль з українсько-польського кордону в литовський порт Клайпеди для всіх аграрних вантажів, які прямують в цей порт, що пришвидшить транзит територією Польщі.

Напруженість між Польщею та Україною послабилась після серії гарячих суперечок протягом останніх тижнів щодо заборони на продаж у своїх країнах українського зерна, яку Польща, Угорщина та Словаччина вирішили продовжити, щоб захистити місцевих фермерів, стурбованих низькою ціною на українське зерно.

Однак після переговорів минулого тижня Телус повідомив, що Сольський пообіцяв обговорити з міністром економіки України можливість відкликання скарги проти Польщі у Світовій організації торгівлі, яку подав Київ через обмеження для українського збіжжя.

Нагадаємо, напередодні можливі альтернативні "коридори" для експорту українського зерна обговорили президент України Володимир Зеленський і президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн.

При цьому Україна продовжує експорт сільськогосподарської продукції Чорним морем по так званих гуманітарних коридорах після одностороннього виходу Росії із Чорноморської зернової угоди і початку постійних атак на українську зернову інфраструктуру.

Київ нині також повідомив, що хоче залучити 700 мільйонів доларів на підтримку сільського господарства України для програми доступного кредитування і грантової допомоги для промисловості.

У статті використано матеріали AFP

Більше

XS
SM
MD
LG