Актуально
- Марія Прус
- Голос Америки
Що має робити перша леді країни – приклади дружин президентів США і світу

Напочатку тижня майбутня перша леді України Олена Зеленська дала розлоге інтерв’ю американському виданню The Daily Beast.
Разом зі своїм чоловіком вона писала сценарії та жарти для програм «95 кварталу» і згадала, що він протистояв спробам цензури шоу з боку власника каналу 1+1 Ігоря Коломойського. Тож «після кар’єри висміювання усього», у своїй новій постаті вона «серйозно говорити про боротьбу за свободу слова». «Її голос був твердим і впевненим, коли вона говорила про вбивства журналістів та активістів, особливо Павла Шеремерта та Катерини Гандзюк», - йдеться у статті.
Раніше в інтерв'ю українським медіа Зеленська сказала, що воліла б залишатись поза публічним життям й далі працювати сценаристкою. Водночас, вона заявила, що ще розмірковує про свою майбутню роль, а говорячи про інших перших леді, сказала, що їй радше імпонує Мішель Обама, аніж Меланія Трамп.
Протягом двох термінів президентсва Барака Обами, Мішель, продовжуючи усталену американську традицію перших леді, брала активну участь у громадському житті, часто виступала разом зі своїм чоловіком, давала інтерв'ю американській пресі.
Одним із головних напрямків своєї роботи Обама обрала проблему боротьби з ожирінням серед американських дітей. Вона активно закликала дітей рухатись, відтискалась від підлоги в ефірі одного з популярних телевізійних шоу, а ще влаштувала город на галявині біля Білого дому, де вирощувала овочі.
На відміну від неї, Меланія Трамп набагато менш публічна. Лише у березні, через два роки з часу інавгурації Дональда Трампа, вона вперше вирушила у самостійне турне країною. Напрямок її роботи у ролі першої леді - боротьба із булінгом, цькуванням, у соцмережах. Кампанія “Be Best”, “Будь найкращим” - спрямована на подалання агресії в мережах та розвиток толерантності серед дітей.
А от дружина президента Франції Еммануеля Макрона - Бріджит - вирішила офіційно не брати офіційний титул першої леді, однак, активно виконує відповідні обов'язки. Будучи колишньою вчителькою, вона опікується питаннями освіти, захисту дітей, жінок і людей з інвалідністю, проблемами здоров'я і гендерної рівності.
З-поміж інших дружин французьких президентів, також особливо популярною була Карла Бруні-Саркозі. Під час президентства її чоловіка Ніколя (2007-2012), італійсько-французька модель, акторка і співачка не просто стала справжньою іконою стилю. Вона брала активну участь у благодійній роботі, боролась за захист дітей і матерів від ВІЛ, заснувала фонд, що мав на меті полегшити незаможним дітям доступ до освіти й культури, а також підтримувала організацію PETA, виступаючи за захист тварин і проти використання хутра у моді.
Хоча у Німеччині президент має менше повноважень, аніж канцлер, дружина президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра - Ельке Бюденбендер - теж бере участь у громадському житті. Заради цього вона на призупинила успішну кар'єру судді з адміністративних справ. У 2010 році у Бюденбендер виявили гостру ниркову недостатність, тоді чоловік став її донором і пожертвував їй нирку.
Інша нетипова й впливова "перша леді" - Королева Йорданії Ранія, вона розбила уявлення про сучасну арабську жінку. Серед іншого, королева опікується освітою, здоров'ям, розвитком громад, питаннями молоді, міжкультурним діалогом, а ще активно використовую соціальні мережі. Вона також здавала донорську кров для постраждалих у Секторі Гази, підтримувала родини військових та брала участь у демонстраціях проти "Ісламської держави".
Дивіться також: Чи подобається дівчатам у лавах бойскаутів Америки? Відео
Всі новини дня
- Голос Америки
Росія відзначила "річницю анексії" концертом на тлі нападів дронів на Україну

Президент РФ Володимир Путін заявив, що анексія українських територій здійснена ним “у повній відповідності до міжнародних норм”, а жителі чотирьох українських областей, частину територій який Москва незаконно анексувала рік тому, “зробили свій вибір – бути зі своєю Батьківщиною”, цитує агенція АР.
Путін заявляє, що жителі Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей висловили бажання бути частиною Росії на місцевих виборах на початку місяця, не визнаних та розкритикованих зі сторони США і ЄС.
30 вересня 2022 року, як повідомляв Голос Америки, Путін підписав укази про "приєднання" до РФ частково окупованих Запорізької, Херсонської, Донецької та окупованої Луганської областей України за "підсумками" фіктивного "референдуму". Результати цього так званого "голосування" не визнали США, ЄС, Велика Британія, Канада, решта країн Групи семи, Україна та інші держави світу.
Річницю незаконної анексії українських регіонів України Росією згадав головний дипломат ЄС Жозеп Боррель під час неоголошеного візиту до Одеси. Виступаючи у Спасо-Преображенському соборі міста, серйозно пошкодженому під час російського ракетного удару в липні, Боррель підтвердив підтримку України з боку ЄС.
"Я є свідком наслідків цієї війни, в якій Україна і Одеса платять високу ціну. Це яскравий приклад того, як Росія намагається знищити Україну", – сказав Боррель.
"Сьогоднішня дата – це час згадати, що деякі частини української території, Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей були незаконно анексовані Росією, як раніше незаконно був анексований Крим, – наголосив Боррель. – І ми в ЄС будемо підтримувати Україну в її боротьбі за відновлення її територіальної цілісності".
Дипломат також додав, що майбутній мир повинен бути справедливим, зберігати територіальну цілісність і незалежність України.
За повідомленням АР, у Москві на Красній площі відбувся концерт з нагоди річниці анексії. Тим часом вночі протиповітряна оборона України збила 30 із 40 безпілотників-камікадзе іранського виробництва, націлених на Одеську, Миколаївську та Вінницьку області.
Міністерство національної оборони Румунії заявило цього ж дня про можливе несанкціоноване проникнення в національний повітряний простір країни поблизу кордону з Україною.
Триває пошук об’єктів, які, ймовірно, впали на румунську територію, про що повідомлено союзників країни по НАТО. Раніше, як повідомляв Голос Америки, міністерка закордонних справ Румунії Лумініца Одобеску заявила, що війна Росії проти України “торкнулася безпосередньо Румунії” і становить небезпеку для її громадян.
Також у Росії оголосили про мобілізацію 130 000 осіб з 1 жовтня, у тому числі з числа жителів анексованих територій, пише АР з посиланням на Міноборони РФ.
- Голос Америки
Зеленський: Україна створює альянс оборонної промисловості

Президент України Володимир Зеленський повідомив про створення альянсу оборонної промисловості за участі 13 оборонних компаній.
Виступаючи під час Міжнародного форуму оборонних індустрій у Києві, Зеленський заявив, що домовленість зі США про спільне оборонне виробництво є одним із ключових результатів його переговорів у Вашингтоні.
За словами Зеленського, з президентом США Джо Байденом він домовився про створення нової промислової екосистеми у сфері оборони, яка "зміцнить як Україну, так і всіх партнерів".
Очільник адміністрації президента України Андрій Єрмак своєю чергою повідомив, що найближчим часом відбудуться зустрічі з представниками США, "щоб визначити дорожню карту співпраці з партнерами щодо локалізації виробництва, зокрема в Україні".
Тим часом Африка серйозно зацікавлена у придбанні або подальшому виробництві української зброї на своїй території, повідомляє Sky News, цитуючи виступ міністра зовнішніх справ України Дмитра Кулеби на форумі.
Раніше, до початку російської війни, Африка була одним із найбільших ринків збуту української військової продукції, сказав Кулеба.
Сьогодні континент чекає повернення українських компаній на свій ринок зброї.
“Поки що ця опція, зрозуміло, закрита”, – сказав Кулеба.
Крім того, Кулеба озвучив зацікавлення Африки у розміщенні виробництва української зброї та амуніції на території континенту.
“Це новий тренд”, – зазначив Кулеба, висловлюючи впевненість, що “попит на продаж і виробництво зброї, виробленої в Україні, буде дуже високим”, цитує посадовця українська інформаційна агенція Інтерфакс.
Торік Україна стала третім у світі імпортером зброї, йдеться у звіті Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI).
Рівень експорту США в Україну в 2022 році все ще був нижчим за рівні, відправлені того року до чотирьох інших держав — Кувейту, Саудівської Аравії, Катару та Японії, — оскільки вони отримали нову передову зброю, наприклад як бойові літаки.
Натомість новопризначений міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що країна має зробити все можливе, щоб виробляти в Україні всі необхідні військові послуги та продукцію для потреб своєї армії.
"Наше бачення полягає в розробці військової продукції світового рівня", - цитує Умєрова АР.
Україна прийняла міжнародну конференцію оборонної промисловості, спрямованої на нарощування виробництва зброї на тлі повномасштабного вторгнення Росії, щоб зменшити зовнішню залежність від поставок зброї.
Президент Володимир Зеленський, виступаючи на відкритті Міжнародного оборонно-промислового форуму, повідомив, що в п’ятницю в Києві з’їхалися близько 250 оборонних компаній з понад 30 країн. За даними Міноборони України, на момент закриття форуму до альянсу оборонних індустрій долучилося загалом 38 компаній з 19 країн.
- Голос Америки
Блінкен: Кремль маніпулює темою Голокосту, щоб приховати зловживання в Україні

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Кремль маніпулює темою Голокосту, щоб приховати зловживання в Україні. Про це голова американської дипломатії заявив у зв’язку з річницею нацистських розстрілів євреїв у Києві під час Другої світової війни у вересні 1941 року.
«Вісімдесят два роки тому нацисти вбили 34 тисячі євреїв у Бабиному Яру. Радянський Союз поховав цю історію, якою сьогодні маніпулює уряд Путіна, щоб прикрити зловживання Росії в Україні. США віддані справедливості для тих, хто пережив Голокост, і відповідальності за звірства», – написав Блінкен у мережі X (колишня Twitter) у п’ятницю 29 вересня.
Президент України Володимир Зеленський взяв участь у вшануванні пам’яті жертв Голокосту в Києві у п’ятницю 29 вересня.
«Дуже важливо завжди пам’ятати історію, не забувати. Тому що «Ніколи знову!» – це не порожні слова», – наголосив Зеленський.
У своїй заяві у соцмережі Х президент Зеленський відзначив також людей, які в часи Голокосту рятували євреїв, ризикуючи своїм життям.
«Голокост. Бабин Яр. Я дякую всім, хто вшановує жертв нацистських розправ у Бабиному Яру та Праведників народів світу, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Нацистське зло покарано і ніколи не повернеться. Бо пам’ятають люди, пам’ятає Україна, пам’ятає світ», – написав Зеленський.
З 29-го вересня 1941 року нацисти почали масові розстріли єврейського населення Києва в урочищі Бабин Яр. Того дня було розстріляно понад 22 тисячі людей, загалом протягом трьох днів було розстріляно понад 33 тисячі євреїв. До середини жовтня кількість жертв, що включала вже не лише євреїв, перевищила 50 тисяч.
Загалом, за оцінкою істориків, у Бабиному Яру в Києві за два роки нацистської окупації було розстріляно до 100 тисяч осіб, включно з військовополоненими Сирецького концтабору, що був розташований неподалік. У період з 1941-43 року на території України було вбито понад мільйон євреїв.
Американський топ-генерал Марк Міллі залишає посаду. Відео
Американський топ-генерал Марк Міллі, який очолював Об’єднаний комітет начальників штабів США, офіційно залишив посаду. Його замінить генерал Чарльз Браун.
Фундація Клуні нагородила правозахисну організацію, яка допомагає притягнути до відповідальності російських воєнних злочинців. Відео
У четвер у Нью-Йорку вже вдруге відбувалася церемонія нагородження переможців правозахисної премії Albie Awards, заснованої голівудським актором Джорджем Клуні та його дружиною Амаль – відомою правозахисницею
Форум