Спеціальні потреби

Подорожі, візи, банківські послуги. Які обмеження у США можуть мати українські чоловіки без паспортів


Фото для ілюстрації: Український паспорт
Фото для ілюстрації: Український паспорт

Міністерство закордонних справ України від 23 квітня тимчасово обмежило отримання консульських послуг для чоловіків за кордоном, які є громадянами України віком від 18 до 60 років. Як пояснили в МЗС - це "технічна пауза" до того часу, як запрацюють законодавчі зміни щодо мобілізації з 18 травня 2024 року та буде вироблений "механізм військово-облікової роботи для врахування норм нового закону".

"Після вступу в дію нових механізмів, кожен чоловік призовного віку, який тимчасово перебуває за кордоном, матиме можливість уточнити свої облікові дані, зокрема дистанційно через електронний кабінет. Якщо чоловік уточнив свої дані та має правові підстави на отримання, відповідно до вимог законодавства, консульських послуг, він матиме таку можливість. Це рівні умови та ставлення держави до чоловіків в Україні та за кордоном", - йдеться у повідомленні на сайті МЗС.

Складно порахувати, скільки саме чоловіків з українським громадянством проживає нині у Сполучених Штатах. Тимчасове обмеження консульських послуг стосується всіх, хто має українське громадянство, незалежно, чи вони є військовозобов'язаними або як довго проживають за кордоном.

Отримання або заміна закордонного паспорта - одна з найбільш поширених консульських послуг серед українців за кордоном. Які обмеження чекають на тих українських чоловіків, хто не зможе поновити дію простроченого паспорта або створити новий? Голос Америки розпитав в юристів та у самих українських іммігрантів.

Де у США українці використовують закордонний паспорт

Ігор Коваленко приїхав у штат Вашингтон влітку 2022 року разом із дружиною і трьома дітьми за програмою U4U (Об'єднані заради України). У них троє дітей, тому Ігор отримав відстрочку від військової служби, що дозволило йому виїхати за кордон в умовах воєнного стану. Чоловік вважає, що держава забрала у нього право на отримання послуг, яких він потребує.

"В мене паспорт закінчиться за три місяці, в серпні, і мені потрібно було б робити паспорт... Я сподіваюсь, що це тимчасово, бо я легально виїхав. Сподіваюсь, вони якось це питання залагодять. Але на цей момент я не можу зробити собі паспорт", - каже Ігор.

Нещодавно він подав документи в міграційну службу (USCIS) на подовження гуманітарного пароля (UHP), для цього йому потрібен чинний паспорт.

"Ми оформлюємо reparole (продовження статусу UHP) на два роки. Думаю, що мені дадуть його на нинішній паспорт, попри те, що спливає термін його дії. Сподіваюсь, що в мене ще на два роки буде легальний статус перебування в США", - каже Ігор.

Міграційна юристка Ольга Хом'як розповіла Голосу Америки, що для продовження легального статусу українцям, які перебувають під прихистком США через війну, не потрібен чинний закордонний паспорт України. За її словами, це стосується як продовження гуманітарного пароля, так і статусу TPS (статус про тимчасовий захист). Продовжити дію цього статусу можна і з протермінованим паспортом, каже юристка.

"Паспорт є посвідченням того, що людина - українець чи українка. Закінчення строку дії цього паспорту не означає, що людина вже не українець чи українка", - пояснює юристка.

Втім з труднощами можуть зіткнутися чоловіки, які проживають у США із іншими легальними статусами.

Богдан (відмовився називати своє прізвище) займається у США бізнесом. Він переїхав з України до Флориди у 2014 році. У нього віза E2, для інвесторів в американську економіку. Він каже, що її потрібно поновлювати через кожні два роки. І для цього Богданові потрібен непрострочений український паспорт, каже бізнесмен.

Окрім того, паспорт для нього - це єдине офіційне посвідчення особи, коли він чекає на подовження легального статусу в США.

"Кожен, хто подовжує свій статус в Америці, намагається зробити це якомога пізніше, до закінчення поточного статусу (це подовжує легальний час перебування у США - ред.). Розгляд моєї справи може займати місяці. Буває так, що воно займає рік або більше.... І весь цей час поки я перебуваю у статусі "очікування", я користуюсь українськими документами", - каже Богдан.

Альтернатива закордонному паспорту у США

Особливо потрібний закордонний паспорт для тих українців, які щойно прибули в Штати, і в них немає ще інших документів від уряду США, розповідає юристка Ольга Хом'як.

"В буденному житті українці, які прибули у Сполучені Штати, з цим стикаються. Наприклад, щоб відкрити банківський рахунок, орендувати житло, віддати дітей у школу.... Дуже важливо подати дійсний документ при отриманні дозволу на роботу, при отриманні номера SSN (номер соціального страхування)", - каже юристка.

Поки у вас немає американських водійських прав, без паспорта неможливо подорожувати літаком по США, каже юристка. Та за межі США можна подорожувати лише за наявності закордонного паспорта, навіть за наявності грін карти, додає Ольга Хом'як.

Окрім того, деякі категорії українців у США можуть подаватись на так званий travel document (документ для подорожей), каже юристка.

"Якщо у вас є притулок, іншими словами asylum у Сполучених Штатах, ви можете подати на документ для подорожей. Його використовують замість паспорта. Більшість українців у статусі TPS та на гуманітарному паролі, не мають доступу до цього документа", - пояснює Хом'як.

Ігор Коваленко, який приїхав у США у 2022 році, каже, що після того, як оформив дозвіл на роботу (EAD) та місцеві водійські права, український закордонний паспорт ніде не показував. Цих документів йому вистачає для ідентифікації.

Отримання іншого громадянства

В консульському відділі посольства України у Вашингтоні наголошують - усі обмеження для чоловіків наразі тимчасові. Податись на паспорт можна буде після набуття чинності зміненого закону про мобілізацію та уточнення своїх даних у ТЦК. Над процедурою для українців за кордоном зараз працюють.

"В законі передбачено, що всі військовозобов'язані громадяни України будуть зобов’язані оновити свої дані в ТЦК. Який це буде алгоритм як буде відбуватися оновлення цих даних які документи вони будуть надавати в якості підтвердження проходження цієї перевірки це перебуває на стадії міжвідомчого погодження і буде затверджено у вигляді відповідних розпорядчих актів Кабінету міністрів України", - розповів Євген Ігнатовський керівник консульського відділу посольства України у Вашингтоні.

Законом також передбачена процедура зняття з військового обліку для українців, які постійно проживають за кордоном, каже Ігнатовський.

"На території Сполучених Штатів, до речі дуже багато людей які мають статус громадян, які постійно проживають за кордоном, але практично вони оформлювали це до 2022-го року", - каже керівник консульського відділу.

Наразі цей закон передбачає, що людина має повернутись в Україну, щоб оформити відповідні документи. Ймовірно процедура зміниться після набуття змін до закону про мобілізацію, каже Ігнатовський.

Так само для оформлення закордонного паспорта українські чоловіки поки мають їхати в Україну. Ті з ким спілкувався Голос Америки не планують цього робити.

Богдан, бізнесмен у Флориді, вирішив, якщо це обмеження діятиме для нього і надалі, він зробить все, аби не повертатись в Україну, натомість спробує отримати американське громадянство.

"Ситуація проста - зараз я буду наймати юристів і переходити на грін карту, щоб потім отримати громадянство.... Я не розглядав питання зміни громадянства, але я вимушений це робити", - зазначає Богдан.

Отримати грін карту у його ситуації складно , але можливо, каже Богдан.

"Є можливості - вони не такі прямі і красиві, як після отримання робочої візи чи отримання L1 візи по переходу в рамках однієї транснаціональної корпорації, але Америка так побудована була, що люди приїжджали та отримували якісь статуси", - пояснює бізнесмен.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG