Спеціальні потреби

Тереза Мей шукає виходу, відклавши парламентське голосування щодо угоди про умови “брекзиту”


Уряд Терези Мей визнав, що у парламенті нема достатньо голосів на підтримку узгодженої в результаті майже двох років переговорів угоди з Європейським Союзом про умови виходу Великої Британії з ЄС.

Мей сподівалася, що у вівторок 11 грудня британський парламент затвердить угоду, але напередодні прем’єр-міністр сказала, що відкладає голосування на невизначений час, упродовж якого спробує уточнити ті положення в домовленості, які викликали застереження у багатьох британських депутатів.

Дата припинення британського членства в ЄС залишається незмінною - 29 березня 2019 року.

Політики і в Лондоні і в Брюсселі кажуть, що хотіли б уникнути загрози виходу Британії з Євросоюзу без прописаних домовленостей, бо це загрожує труднощами для торгівлі й виробництва.

Згідно з оцінками Банку Англії вихід Британії з ЄС без угоди може спричинити в Британії скорочення ВВП на 8%, збільшенні рівні безробіття вдвічі та зростання інфляції до 6,5%.

Деякі британські коментатори вважають, що негативні прогнози Банку Англії перебільшені, а деякі політики стверджують, що вихід з ЄС без жодної угоди створив би лише тимчасові труднощі, але надав би кращі умови для Британії на майбутнє.

Найпроблематичнішими положеннями угоди з ЄС виявилися ті, які стосуються Північної Ірландії - єдиного британського регіону, який у результаті “брекзиту” межуватиме з Євросоюзом - Ірландською Республікою.

Вироблена угода передбачає спеціальні митні та інші умови для Північної Ірландії, щоб уникнути потреби відновлення кордону з півднем.

І в Лондоні, і в Брюсселі заявили, що не хочуть кордону, але деякі політики в Британії остерігаються, що через особливі умови для Північної Ірландії уся Велика Британія може на невизначений час залишатися у митному союзі ЄС.

Тереза Мей раніше підкреслювала, що “брекзит” означає вихід країни з європейського спільного ринку та з митного союзу, щоб дати можливість Британії незалежно укладати торговельні угоди з іншими державами.

Також противники особливого статусу Північної Ірландії у стосунку до ЄС побоюються, що такі умови будуть виокремлювати територію, а це, на їхню думку, може загрожувати цілісності Сполученого Королівства.

Політичні лідери у Шотландії вже заявляють, що коли це можливо для Північної Ірландії, то вони теж хотіли б мати окремі, ближчі стосунки з Євросоюзом.

Якщо уряд Терези Мей не зможе об’єднати достатню кількість парламентарів довкола свого бачення умов “брекзиту”, то прем'єр-міністру загрожує втрата посади.

Серед можливих шляхів виходу з тієї ситуації називають перегляд деяких положень вже досягнутої угоди з ЄС, що у Брюсселі називають майже неможливим, або ще один британський референдум щодо “брекзиту”, або дострокові загальні вибори у Великій Британії.

У найближчі дні Тереза Мей проводитиме зустрічі з європейськими партнерами, намагаючись знайти вихід із ситуації.

Дивіться також: Відповідь на агресію Росії в Азові має бути потужною - перший посол США в Україні. Інтерв’ю

Відповідь на агресію Росії в Азові має бути потужною - перший посол США в Україні. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00

XS
SM
MD
LG