Спеціальні потреби

Планом виходу Британії з ЄС не вдоволені ні прихильники "Брекзиту", ні опоненти


Тереза Мей визнала, що частина членів її уряду відмовилася підтримати проект угоди з ЄС щодо припинення британського членства. 14 листопада 2018 р.
Тереза Мей визнала, що частина членів її уряду відмовилася підтримати проект угоди з ЄС щодо припинення британського членства. 14 листопада 2018 р.

Кілька міністрів уряду Терези Мей подали у відставку, відмовившись підтримати проект угоди з Брюсселем, яка окреслює умови припинення британського членства в ЄС.

"(Вибір є) між цією домовленістю... або виходом без домовленості, чи відсутністю “Брекзиту” взагалі
Тереза Мей

Британські ЗМІ заявляють про розкол у владі і розкол у британському суспільстві на тлі вагоміших закликів провести повторний референдум щодо виходу країни з Європейського Союзу.

14 листопада кабінет міністрів Терези Мей схвалив проект угоди, над яким представники Європейського Союзу та уряду Великої Британії працювали понад рік, з часу подання Лондоном заяви про вихід з ЄС.

Але перед обговоренням угоди у четвер у парламенті група урядовців, а також низка парламентарів висловили незгоду.

За словами Терези Мей зараз вибір відбувається між “цією домовленістю, яка виконує рішення референдуму, повертає нам контроль над грошима, законами, кордонами і припиняє свободу пересування, захищає робочі місця, безпеку і цілісність; або між виходом без домовленості, чи відсутністю “Брекзиту” взагалі”.

Палкі британські прихильники виходу з ЄС вважають, що план залишає Британію надто залежною від Брюсселя, а їхні опоненти, прихильники членства, вказують, що британці програють за будь-яких умов “Брекзиту”.

Документ на 585 сторінок передбачає, що 29 березня 2019 року Британія позбувається статусу члена ЄС, але упродовж ще принаймні 21 місяця мав би діяти перехідний період з дією чинних правил.

Упродовж перехідного періоду Лондон і Брюссель сподіваються до 2020 року укласти договір про торгівлю й митну угоду.

У проекті прописано, як будуть захищені права громадян країн ЄС, які живуть, працюють і навчаються у Великій Британії та британців у країнах Євросоюзу.

У процесі розлучення Лондон, згідно з домовленістю, мав би віддати Брюсселеві понад 35 мільярдів фунтів ($45 млрд.)

Якщо британський уряд і парламент підтримають проект угоди, і якщо документ схвалять представники країн ЄС на спеціальній зустрічі 25 листопада, то домовленість стане конкретним планом виходу Британії з Євросоюзу та облаштування відносин на майбутнє.

Північна Ірландія

Одним з політично найскладніших питань є справа єдиної ділянки кордону між Британією та ЄС на суходолі, що пролягає між Північною Ірландією - частиною Сполученого Королівства, та Ірландською республікою, яка залишається членом Європейського Союзу.

Допоки Британія та Ірландія залишалися в ЄС, кордон між ними був “прозорий”, що сприяло не лише свободі пересування та економічним зв’язкам, але й створювало умови для мирного врегулювання, що поклало край багатьом рокам насильства в Ольстері.

Прихильники возз'єднання півночі Ірландії з республікою на півдні острова погодилися відмовитися від збройної боротьби і брати участь у самоврядних органах влади регіону.

Значна частина британських політиків виступає проти надання Північній Ірландії особливого статусу зі збереженням прозорості кордону з Ірландською республікою, стверджуючи, що окремі правила для Ольстера ставлять під загрозу цілісність і суверенітет Великої Британії.

Прем’єр-міністр Тереза Мей визнала, що не усі умови задовольняють сторони повною мірою, але сказала, що альтернативою цій угоді є або розрив відносин Лондона з Брюсселем без угоди, що може мати руйнівні наслідки для економіки й добробуту, або відмова від “Брекзиту” взагалі.

Дивіться також: Вибори в "ДНР" та "ЛНР" - це частина гібридної війни - президент Парламентської асамблеї НАТО

Партнерство України та США. Інтерв’ю з послом України в США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

XS
SM
MD
LG