Актуально
- Голос Америки
Очільник Пентагону Остін: Взимку Україна, ймовірно, матиме перевагу над військами РФ

Під час заключної прес-конференції в Пентагоні за результатами засідання Контактної групи щодо оборони України 16 листопада міністр оборони США Ллойд Остін та голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі відзначили досягнення координації зусиль із військовї підтримки України та поділилися прогнозами щодо подальшого розвитку подій на полі бою.
Міністр оборони наголосив, що ця зустріч проходить в умовах повітряних атак Росії по мирному населенню України та навмисного руйнування інфраструктури країни. За його словами, жорстокі удари про цивільній інфраструктурі України лише зміцнюють рішучість партнерів продовжувати підтримку України.
«Тому що жоден член цієї Контактної групи не хоче жити у світі, де великі країни знищують як бульдозер мирних сусідів. Ми не сприймемо імперську агресію Путіна та розмивання міжнародних норм як якусь нову норму. Натомість ми продовжуватимемо відстоювати невід’ємні права України на захист, продовжуватимемо зміцнювати нашу єдність і рішучість», - заявив Остін.
Остін розповів, що під час засідання українська сторона доповіла учасникам зустрічі про останній розвиток подій на полі бою та свої найнагальніші потреби. За словами міністра, головним пріоритетом допомоги Україні є посилення української системи ППО та підготовка до ведення військових дій в умовах зими.
«Я радий повідомити, що системи протиповітряної оборони NASAMS, які ми відправили в Україну, вже працюють. І їхні результати наразі дуже вражають. NASAMS мав 100% успіх у перехопленні російських ракет», - наголосив Остін.
За словами голови Об’єднаного комітету начальників штабів Марка Міллі, саме питанню протиракетної оборони була присвячена значна частина обговорень під час зустрічі.
«Як ми як глобальна коаліція можемо забезпечити правильне поєднання систем протиповітряної оборони та боєприпасів для України, щоб вони продовжували контролювати небо та перешкоджати росіянам досягати переваги у повітрі», - окреслив Міллі фокус розмови.
Остін відзначив численні внески партнерів в озброєння та тренування ЗСУ, які «допомагають підготувати українців до консолідації здобутків взимку та підготуватися до нових ініціатив навесні».
Міллі і Остін припустили, що під час зими активність на полі бою може уповільнитися, що може створити можливість для переговорів, але лише Україні вирішувати, коли і за яких умов починати діалог з противником. У той же час, зазначили вони, Росія зазнала значних втрат в техніці та живій силі, а Україна перейшла у вдалий наступ. З настанням холодних місяців, перевага України буде лише посилюватися, припускає міністр оборони США.
«Думаю, Україна матиме перевагу від ведення війни взимку. Ми надали величезну кількість зимового спорядження Україні завдяки таким країнам, як Канада та іншим, які були дуже, дуже щедрими. З іншого боку, Росія воює в чужій країні. Українці атакують їхні лінії постачання. Їм буде важко забезпечити війська тим спорядженням, яке їм необхідно, щоб мати змогу ефективно воювати. (..) Вони (українці – ред.) знають місцевість, мають підтримку місцевих громад, і вони будуть готові до зимової погоди», - наголосив Остін.
За словами Міллі, Росія зробила величезну стратегічну, а тепер робить велику тактичну та оперційну помилки, розпочавши війну проти країни, яка не становила для них жодної загрози. Українці, наголосив генерал, успішні у своїх військових операціях.
«Херсонський наступ був успішним. Тож на всій лінії фронту довжиною близько 900 кілометрів українці досягали успіху за успіхом. І росіяни кожного разу зазнавали невдачі. Вони програли оперативно і, повторюю, програють тактично», - сказав Міллі.
Росія, яка могла б закінчити війну в будь-який момент, натомість вирішила продовжувати її та вести «кампанію терору, кампанію завдання максимальних страждань цивільному населенню України, щоб завдати поразки українському бойовому духу», сказав генерал.
За його словами, масовані ракетні обстріли 15 листопада можна кваліфікувати як воєний злочин.
«Зараз ми оцінюємо, що більше чверті мирного населення України залишилося без світла. Навмисне націлювання на цивільну енергосистему, що спричиняє надмірну супутню шкоду та непотрібні страждання цивільному населенню, є воєнним злочином», - наголосив Міллі.
За його словами, це не змусить Україну відступити, а підтримка партнерів триватиме.
«Ці удари, безсумнівно, ускладнять здатність України піклуватися про хворих і людей похилого віку. Лікарні працюватимуть не на повну потужність, літні люди будуть страждати від стихії. Попри невпинну російську агресію та незліченні людські страждання Україна вистоїть. Україна не збирається відступати», - наголосив генерал.
Він розповів, що чимало міністрів оборони, присутніх під час зутрічі, заявляли про готовність країн підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно.
«Українці не просять нікого воювати за них. Вони не хочуть, щоб американські солдати, чи британські, чи німецькі, чи французькі, чи хтось інший воював за них. Вони будуть боротися за себе. Все, що просить Україна, це засоби боротьби. І ми сповнені рішучості надати ці засоби», - наголосив Міллі.
У середу, 16 листопада, відбулося сьоме засідання Контактної групи щодо оборони України, яке проходило у віртуальному режимі і в якому брали участь міністри оборони майже 50 країн.
Всі новини дня
- Голос Америки
«Ми знаємо про відео». Білий дім про суперечливі повідомлення щодо загибелі російського адмірала Соколова

Новий міністр оборони України Рустем Умеров заявив у вівторок в інтерв'ю Крістіан Аманпур з CNN, що якщо Соколов помер, «це хороша новина для всіх».
В ексклюзивному інтерв'ю з Києва він не підтвердив і не спростував факт загибелі Соколова під час удару.
«Він (Соколов) перебуває на наших тимчасово окупованих територіях… його там взагалі не повинно бути. Отже, якщо він мертвий, це хороша новина для всіх, що ми продовжуємо деокупацію нашої території», — сказав Умеров CNN.
Критика українського контрнаступу – непрофесійні і марні заяви. Генерал Годжес про багатоскладовість операцій ЗСУ

Тим, хто "за 8000 км" критикує, як хтось інший заходить на мінні поля і окопи та розміновує їх, повинно бути соромно самим за себе. Так тезу висловив колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, генерал США у відставці Бен Годжес під час дискусії у Вашингтоні “Перемога України: блимає жовтий сигнал?”.
Годжес відповідав на запитання Роберта Макконнелла, співзасновника Фундації США-Україна стосовно критичних зауважень на адресу дій української армії у війні.
“Це непрофесійні та марні заяви”, – сказав Бен Годжес.
Генерал нагадав, що українцям доводиться боротися без підтримки авіації, без якої США, Велика Британія чи Німеччина ніколи не посилала б своїх солдатів у бойові дії. Голос Америки також писав раніше про дискусію між експертами, які заявили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту.
“Контрнаступ – це не лише те, що ми бачимо на полі бою”, – наголосив Годжес. За його словами, ЗСУ проводять багатоскладові комплексні операції, включно з роботою спецпризначенців, атаками дронів, кібер боротьбою, виведенням з ладу російських радарів та ППО та іншим.
Також, за словами Годжеса, вражаючою є робота українських військових щодо Чорноморського флоту, яка створює величезний тиск на російський генштаб.
Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки Бен Годжес також заявив, що за умов відсутності підтримки з повітря критика українського контранаступну є невиправданою. “На жаль, українці й надалі зазнають великих втрат, тому що ми, Захід, не надали їм необхідних можливостей. І я говорю саме про високоточну зброю великої дальності”, – сказав Годжес.
Генератори, павербанки та газові пальники – як українці готуються до другої зими в умовах війни. Відео
Консервація в промислових масштабах, генератори, павербанки та газові пальники – українці готуються до другої зими в умовах війни. Люди налаштовуються на найскладніший сценарій, коли Росія знову атакуватиме енергетичну інфраструктуру і будуть перебої з електропостачанням.
Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео
США запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Що означає цей лист для України у контексті подальшої військової підтримки від США – у Білому Домі пояснили на запит Голосу Америки Українською.
- Голос Америки
"Не маємо права на помилку". Костін про роботу українських прокурорів з розслідування воєнних злочинів РФ

Українська правоохоронна система має розслідувати безпрецедентну кількість воєнних злочинів РФ в Україні, однак попри навантаження прокурори повинні дотримуватись найвищих міжнародних стандартів, щоб притягнути винних до відповідальності.
Так в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки генпрокурор України Андрій Костін прокоментував звіт Української гельсінської спілки на основі анонімного опитування українських правоохоронців. Звіт виявив, що їм бракує навичок для розслідування воєнних злочинів: у половині справ про воєнні злочини не ведеться досудове розслідування, а також представники Нацполіції та Офісу генпрокурора в анонімному опитуванні скаржилися на велике навантаження та брак знань і ресурсів поміж інших чинників, які ускладнюють розслідування.
У відповідь Костін пояснив, що "ця величезна кількість (злочинів), звісно, потребує розслідування та притягнення до відповідальності. І ми маємо зробити це належним чином, тому що стандарт доказів дуже важливий.... ніхто не знає, коли збирає докази щодо щойно вчиненого злочину, чи цю справу передадуть до МКС".
Він підкреслив, що українська сторона у співпраці з МКС та іншими партнерами, окрім пріоритетних напрямків - злочинів агресії, геноциду, вбивств і катувань мирного населення, примусового вивезення українських дітей, також вперше розслідує екологічні чи кіберзлочини як воєнні злочини. "Створюючи нові практики, нам треба бути впевненими, що результати наших розслідувань заслуговуватимуть довіри на міжнародному рівні та будуть сприйняті міжнародним товариством як справжнє справедливе правосуддя. Це наша головна відмінність від держави-агресора", - додав він.
"Одним з елементів стратегії також є поєднання справ. Тому, коли ми розуміємо, наприклад, що кілька ракетних і безпілотних атак були здійснені, наприклад, одним підрозділом російської армії, ми можемо спробувати об’єднати ці випадки в один великий, тому що у цьому випадку нам буде легше встановити ланцюжок командування", - пояснив високопосадовець.
За словами генпрокурора, Київ співпрацює із міжнародними інституціями, а також із Міністерством юстиції США та Федеральним бюро розслідувань "не тільки з точки зору співпраці в конкретних справах, а й для нарощування потенціалу, також навчання наших прокурорів і слідчих, тому що ми підходимо до нових шляхів, і ми не маємо права на помилку".
Росія не визнає причетність до злочинів проти мирного населення попри наявність численних доказів і свідчень.
Форум