Спеціальні потреби

ООН Україні не допоможе. Потрібно в НАТО – Джон Болтон.


ООН не допоможе Україні - екс-представник США в орг-ї
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:16 0:00

ООН не допоможе Україні - екс-представник США в орг-ї

Витримка, уникання будь-яких провокацій та розрахунок на власні сили – ось такі поради дає новому українському уряду колишній посол США в ООН Джон Болтон, а нині - старший науковий співробітник консервативного Американського Інституту підприємництва.
Я думаю, що Рада безпеки ООН не надасть захисту Україні. На мою думку, Росія, за підтримки Китаю, буде протистояти усім намаганням ООН відіграти будь-яку роль у вирішенні кризи в Україні.
Джон Болтон, колишній Посол США в ООН

Тетяна Ворожко: Пане Посол, сьогодні відбувається засідання Ради безпеки ООН, присвячене ситуації в Україні. Чим ООН може допомогти?

Джон Болтон: Я думаю, що Рада безпеки ООН не надасть захисту Україні. На мою думку, Росія, за підтримки Китаю, буде протистояти усім намаганням ООН відіграти будь-яку роль у вирішенні кризи в Україні.

Так само не думаю, що заклик України до виконання Будапештського меморандуму щось дасть. Якщо один з гарантів української територіальної цілісності – Росія - не має жодного наміру його виконувати в теперішніх умовах, то інші два гаранти – США та Великобританія – не зможуть діяти ефективно.

Т.В.: А чого можна очікувати від США та ЄС?

Д.Б.: Я б не розраховував, що США за Адміністрації Барака Обами зроблять те, чого від них чекає український народ, і що б зробила будь-яка попередня Адміністрація – республіканська чи демократична.

Адміністрація Обами через це уявлення, що в нас спільні інтереси з Росією, не будуть нічого робити в короткотерміновій перспективі, і Путін це розуміє. Пам’ятаєте, коли Росія ввела війська в Грузію в серпні 2008 року, тоді кандидат Барак Обама закликав обидві сторони проявити витримку. Я думаю, що Кремль на це подивився і вирішив, що саме це буде і у випадку з Україною.

Т.В.: А як Ви загалом оцінюєте політику США щодо України та Росії? Чи адекватно, на Вашу думку, Обама та його оточення сприймають ситуацію?
Путін намагається скористатися ситуацією в Криму, можливо, для військового вторгнення. Але я більше схиляюся до думки, що він дестабілізує ситуацію, щоб потім виступити в ролі посередника – нібито допомогти відновити стабільність в Україні.
Джон Болтон, колишній Посол США в ООН

Д.Б.: Обама сказав, що він не бачить Сполучені Штати у змаганні з Росією щодо України. Він не планує гратися в геостратегічну шахівницю як під час Холодної війни. Він сказав, що українці мають самі вирішувати свої проблеми. Ці заяви сприймаються Путіним як те, що США не втручатимуться в ситуацію в Україні.

Адміністрація Обами постійно повторювала, що США та Росія мають спільний інтерес у мирному вирішенні кризи в Україні. Це саме те, що Адміністрація вже три роки повторює про Сирію. Але росіяни так свої інтереси в Сирії та Україні не сприймають. Це навіть не Холодна війна. Це класична конфронтація провідних сил 19-го століття. Боюся, що Сполучені Штати за сьогоднішнього керівництва не зможуть протидіяти курсу Росія

Т..В. А як Ви, як дипломат, оцінюєте ситуацію в Криму?

Д.Б.: Путін намагається скористатися ситуацією в Криму, можливо, для військового вторгнення. Але я більше схиляюся до думки, що він дестабілізує ситуацію, щоб потім виступити в ролі посередника – нібито допомогти відновити стабільність в Україні.

Т.В.: Так що в такій ситуації може робити новий тимчасовий уряд України?

Д.Б.: Через домінування Росії, війська якої вже на території України в Криму, та політичну підтримку, яку Янукович все ще має на Сході та Півдні України, форсувати питання тими, хто хоче зближатися з Заходом, буде великою помилкою.
У тої же час я не думаю, що вони мусять йти на будь-які кроки, які зближатимуть їх з Росією, окрім тих, що абсолютно необхідні.

Ситуація зараз настільки небезпечна, що дуже важливо діяти обережно та не давати підстав Росії діяти. Зараз я боюся, що Вашингтон та Брюссель не зможуть ефективно прийти на захист України.
Я хочу це сказати українцям: лише НАТО зможе надати вам безпеку.
Джон Болтон, колишній Посол США в ООН

І саме тому Україні важливо не потрапляти в ситуацію, коли треба вирішувати швидко довготермінові задачі. Зараз перевага на стороні Путіна. Краще відкладати ці рішення. Спробувати спочатку стабілізувати ситуацію в Україні економічно. Тимчасовому уряду доведеться робити непопулярні рішення. Я сподіваюся, що українці зможуть подивися на ситуацію в довготерміновій перспективі та зрозуміти, що до того, як Захід зможе надати реальну допомогу, спочатку відбудуться важкі переговори.

Я хочу це сказати українцям: лише НАТО зможе надати вам безпеку. Економічна інтеграція з ЄС - це гідна ціль, але Європейський Союз зараз навіть менш ефективний ніж кожна країна окремо. Захід зробив помилку, не надавши Україні та Грузії можливість швидкого вступу до НАТО на саміті в Бухаресті в 2008-му році.

Т.В.: І на що українці реально можуть розраховувати від США?

Д.Б.: На фінансову допомогу вони можуть розраховувати, як в плані впливу на МВФ, так і окремо від США.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG