Спеціальні потреби

ООН Україні не допоможе. Потрібно в НАТО – Джон Болтон.


ООН не допоможе Україні - екс-представник США в орг-ї
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:16 0:00

ООН не допоможе Україні - екс-представник США в орг-ї

Витримка, уникання будь-яких провокацій та розрахунок на власні сили – ось такі поради дає новому українському уряду колишній посол США в ООН Джон Болтон, а нині - старший науковий співробітник консервативного Американського Інституту підприємництва.
Я думаю, що Рада безпеки ООН не надасть захисту Україні. На мою думку, Росія, за підтримки Китаю, буде протистояти усім намаганням ООН відіграти будь-яку роль у вирішенні кризи в Україні.
Джон Болтон, колишній Посол США в ООН

Тетяна Ворожко: Пане Посол, сьогодні відбувається засідання Ради безпеки ООН, присвячене ситуації в Україні. Чим ООН може допомогти?

Джон Болтон: Я думаю, що Рада безпеки ООН не надасть захисту Україні. На мою думку, Росія, за підтримки Китаю, буде протистояти усім намаганням ООН відіграти будь-яку роль у вирішенні кризи в Україні.

Так само не думаю, що заклик України до виконання Будапештського меморандуму щось дасть. Якщо один з гарантів української територіальної цілісності – Росія - не має жодного наміру його виконувати в теперішніх умовах, то інші два гаранти – США та Великобританія – не зможуть діяти ефективно.

Т.В.: А чого можна очікувати від США та ЄС?

Д.Б.: Я б не розраховував, що США за Адміністрації Барака Обами зроблять те, чого від них чекає український народ, і що б зробила будь-яка попередня Адміністрація – республіканська чи демократична.

Адміністрація Обами через це уявлення, що в нас спільні інтереси з Росією, не будуть нічого робити в короткотерміновій перспективі, і Путін це розуміє. Пам’ятаєте, коли Росія ввела війська в Грузію в серпні 2008 року, тоді кандидат Барак Обама закликав обидві сторони проявити витримку. Я думаю, що Кремль на це подивився і вирішив, що саме це буде і у випадку з Україною.

Т.В.: А як Ви загалом оцінюєте політику США щодо України та Росії? Чи адекватно, на Вашу думку, Обама та його оточення сприймають ситуацію?
Путін намагається скористатися ситуацією в Криму, можливо, для військового вторгнення. Але я більше схиляюся до думки, що він дестабілізує ситуацію, щоб потім виступити в ролі посередника – нібито допомогти відновити стабільність в Україні.
Джон Болтон, колишній Посол США в ООН

Д.Б.: Обама сказав, що він не бачить Сполучені Штати у змаганні з Росією щодо України. Він не планує гратися в геостратегічну шахівницю як під час Холодної війни. Він сказав, що українці мають самі вирішувати свої проблеми. Ці заяви сприймаються Путіним як те, що США не втручатимуться в ситуацію в Україні.

Адміністрація Обами постійно повторювала, що США та Росія мають спільний інтерес у мирному вирішенні кризи в Україні. Це саме те, що Адміністрація вже три роки повторює про Сирію. Але росіяни так свої інтереси в Сирії та Україні не сприймають. Це навіть не Холодна війна. Це класична конфронтація провідних сил 19-го століття. Боюся, що Сполучені Штати за сьогоднішнього керівництва не зможуть протидіяти курсу Росія

Т..В. А як Ви, як дипломат, оцінюєте ситуацію в Криму?

Д.Б.: Путін намагається скористатися ситуацією в Криму, можливо, для військового вторгнення. Але я більше схиляюся до думки, що він дестабілізує ситуацію, щоб потім виступити в ролі посередника – нібито допомогти відновити стабільність в Україні.

Т.В.: Так що в такій ситуації може робити новий тимчасовий уряд України?

Д.Б.: Через домінування Росії, війська якої вже на території України в Криму, та політичну підтримку, яку Янукович все ще має на Сході та Півдні України, форсувати питання тими, хто хоче зближатися з Заходом, буде великою помилкою.
У тої же час я не думаю, що вони мусять йти на будь-які кроки, які зближатимуть їх з Росією, окрім тих, що абсолютно необхідні.

Ситуація зараз настільки небезпечна, що дуже важливо діяти обережно та не давати підстав Росії діяти. Зараз я боюся, що Вашингтон та Брюссель не зможуть ефективно прийти на захист України.
Я хочу це сказати українцям: лише НАТО зможе надати вам безпеку.
Джон Болтон, колишній Посол США в ООН

І саме тому Україні важливо не потрапляти в ситуацію, коли треба вирішувати швидко довготермінові задачі. Зараз перевага на стороні Путіна. Краще відкладати ці рішення. Спробувати спочатку стабілізувати ситуацію в Україні економічно. Тимчасовому уряду доведеться робити непопулярні рішення. Я сподіваюся, що українці зможуть подивися на ситуацію в довготерміновій перспективі та зрозуміти, що до того, як Захід зможе надати реальну допомогу, спочатку відбудуться важкі переговори.

Я хочу це сказати українцям: лише НАТО зможе надати вам безпеку. Економічна інтеграція з ЄС - це гідна ціль, але Європейський Союз зараз навіть менш ефективний ніж кожна країна окремо. Захід зробив помилку, не надавши Україні та Грузії можливість швидкого вступу до НАТО на саміті в Бухаресті в 2008-му році.

Т.В.: І на що українці реально можуть розраховувати від США?

Д.Б.: На фінансову допомогу вони можуть розраховувати, як в плані впливу на МВФ, так і окремо від США.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.
XS
SM
MD
LG