Спеціальні потреби

Військовий дирижабль, який впав у США, захищав Вашингтон від "обезголовлення"?


Безпілотний військовий дирижабль-розвідник, який у середу внаслідок обриву кріплень покинув військовий полігон у штаті Меріленд та розбився у штаті Пенсильванія, мав, серед іншого, відповідати за оборону столичного регіону США від озброєних ядерними ракетами російських підводних човнів. Про завдання цього дирижабля на початку року писав у виданні Foreign Policy Джеффрі Люїс директор програми запобігання поширенню ядерних озброєнь Центру з питань Східної Азії Джеймса Мартіна.

Дирижабль, який розбився у США у четвер, є частиною системи JLENS (Joint Land Attack Cruise Missile Defense Elevated Netted Sensor System) до складу якої загалом входять два дирижаблі, споряджені просунутими радарами, спеціальні "причали" до яких за допомогою тросів кріпляться дирижаблі та пункт обробки інформації, який відповідає за обмін інформацією між даною системою та системами ПРО, ППО та ін. Військові США низвають кожну окрему систему JLENS "орбітою".

Функції, які виконує JLENS проілюстровано у відео презентації компанії-виробника системи Raytheon.

Місцем постійного розташування системи JLENS є військовий полігон Абердін поблизу міста Балтімор у штаті Меріленд, куди систему було доправлено на початку 2015-го року для участі у системі ПРО США.

Спокусливою може здатись ідея спробувати одним ударом "обезголовити" структуру керування ядерними силами

У січні 2015-го року безпосередньо після розміщення JLENS у Балтиморі, Джеффрі Люїс писав, що розміщення системи стало відповіддю на потенційну загрозу столиці США з боку російських підводних човнів, озброєних крилатими ракетами із ядерними боєголовками.

"Офіційно повідомляється, що розміщення пари аеростатів JLENS на морських кордонах столиці є відповіддю на прогрес, якого досягнуто у царині крилатих ракет підводного пуску. На практиці йдеться про бойові російські підводні човни, озброєні керованими ракетами з ядерними зарядами, які здійснюють патрулювання вздовж східного берега США", - писав автор.

Люїс наголошував, що на JLENS було покладенно завдання не допустити "обзголовлення" США ударом з російських підводних човнів.

"Як я вказував раніше, найбільшою загрозою стратегічній стабільності є так зване "обезглавлення". Що це значить? Якщо і США, і Росії важко уявити такий ядерний удар по ворогу, який знищить понад 1 000 ядерних боєголовок на боєвому чергуванні супротивника, то спокусливою може здатись ідея спробувати одним ударом "обезголовити" структуру керування ядерними силами шляхом знищення президента та невеликої кількості інших провідних високопосадовців", - пише експерт.

У середу 28-го жовтня один із двох дирижаблів системи через обрив кріплень почав некерований політ і впав майже за 300 кілометрів від полігону Абердін. Троси, які тягнув за собою дирижабль, пошкодили системи електропостачання та лишили без електрики понад 20 тисяч осіб.

JLENS, як наголошують творці системи, на відміну від систем протиракетного попередження наземного базування раніше визначає появу загрози та дає військовим необхідний час для прийняття рішень. На розробку системи загалом було витрачено майже 3 мільярди доларів. Вартість кожної "орбіти" становить 175 мільйонів доларів. На даний момент у США створено дві "орбіти" JLENS. Одна із них перебуває у стратегічному резерві США.

Дивіться також: Скільки сайтів закрились через СБУ, ДНР - підрахували правозахисники

Скільки сайтів закрились через СБУ, ДНР - підрахували правозахисники. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

XS
SM
MD
LG