Спеціальні потреби

"Застосування ядерної зброї не принесе їм користі". Американські експерти про те, чому Москва використовує шантаж


Випробувальний запуск міжконтинентальної балістичної ракети у Росії, 1 березня 2024 року. Фото поширене Міноборони РФ
Випробувальний запуск міжконтинентальної балістичної ракети у Росії, 1 березня 2024 року. Фото поширене Міноборони РФ

У День Гідності та Свободи, 21 листопада, Росія вдарила по Дніпру міжконтинентальною балістичною ракетою (МБР). Це перше у світі бойове застосування цієї зброї, яка розроблялася для того, щоб нести ядерний заряд, заявив президент України Володимир Зеленський у відеозверненні.

За інформацією, поширеною Повітряними Силами України, МБР була запущена з Астраханської області РФ. Також Росія запустила аеробалістичну та кілька крилатих ракет.

Частина ракет була знищена, "по інших ракетах – без суттєвих наслідків", повідомили у телеграм-каналі Повітряні сили.

Військова активність росіян посилилась в останні дні після повідомлень про застосування Україною західних далекобійних ракет ATACMS та Storm Shadow для ударів по Брянській та Курській областях Росії.

Російський президент Володимир Путін у відповідь змінив ядерну доктрину, розширивши умови для використання Москвою ядерної зброї. А міжконтинентальні балістичні ракети є одними з носіїв ядерних боєголовок.

Наскільки реальною є загроза ядерної війни та як у відповідь мають діяти західні союзники України, Голос Америки розпитав кількох експертів з ядерної тематики у Вашингтоні.

Стан бойової готовності ядерних сил Росії

Було б нерозумно з боку Сполучених Штатів не повірити, що Росія може застосувати ядерну зброю, якщо вона захоче її застосувати
Метью Банн

Спостереження за бойовою готовністю ядерних сил Російської Федерації є пріоритетом американської розвідки, говорить Метью Банн, аналітик з питань ядерної зброї та колишній науковий радник в адміністрації Біла Клінтона.

"Наскільки нам відомо, вони у бойовій готовності. Було б нерозумно з боку Сполучених Штатів не повірити, що Росія може застосувати ядерну зброю, якщо вона захоче її застосувати", – каже Банн.

За яких умова Росія може використати ядерну зброю?

Востаннє, за словами Банна, розвідка США серйозно розглядала небезпеку використання Росією ядерної зброї для удару по Україні у кінці 2022 року після успішного контрнаступу ЗСУ на Харківщині та Херсонщині.

"Була оцінка, що, якщо Україна успішно досягне точки, коли буде серйозна загроза для Криму, – можливо, 50 на 50 шансів, – то Росія за таких обставин вибере застосувати ядерну зброю", – каже аналітик з питань ядерної зброї.

Водночас інший аналітик, Джон Ерат, старший політичний директор вашингтонського Центру контролю над озброєннями та нерозповсюдженням, вважає Росія навряд готова застосовувати ядерну зброю. "Червоних ліній" для її використання було перейдено чимало за останні два роки.

Насправді у них немає моральних обмежень щодо використання ядерної зброї в Україні
Джон Ерат

"Ми спостерігали, як погрози, прямі та непрямі, застосування ядерної зброї з’являлись протягом останніх двох років. Йшлося про посилання танків в Україну, бойові машини Бредлі, додаткові системи Patriot, винищувачі F-16. Цього разу на папері відбулися зміни в політиці застосування ядерної зброї. Це – додатковий крок, раніше цього не було, але це узгоджується з попередніми відповідями Росії на подібні кроки", – каже Ерат.

Аналітик Центру контролю над озброєнням та нерозповсюдженням звертає увагу на те, що Росія використовує у війні проти України усі доступні види озброєнь без жодних червоних ліній та умов. Тож причиною того, що вона досі не застосувала ядерну зброю, не є моральні обмеження.

"Насправді у них немає моральних обмежень щодо використання ядерної зброї в Україні. І попри це вони не зважились на застосування такої зброї. Це означає, що зброя не принесе їм користі", – каже Ерат.

Мета – припинити західну допомогу Україні

Політика Росії полягає у послідовних спробах змусити країни припинити підтримку України
Джон Ерат

Протягом останніх двох років Росія неодноразово погрожувала використанням ядерної зброї. Мета цих погроз - залякати захід та Україну, кажуть експерти.

"Політика Росії полягає у послідовних спробах змусити країни припинити підтримку України, довести, що Україна не може виграти війну і Росії слід дозволити диктувати умови припинення вогню", – каже Ерат.

Джон Гарді, експерт у сфері безпеки вашингтонського Фонду захисту демократії, вважає, що Захід попри все має далі підтримувати Україну усіма засобами.

"Я вважаю, що нам потрібно підтримати Україну в завданні ударів по інших цілях у Росії, у тому числі надаючи більше ракет. Є різні кроки, які ми можемо зробити для цього, як то надання ракет JASSM, чи збільшення експорту в України ракет ATACMS", – каже Гарді.

Водночас на думку Метью Банна, зараз у світі найвищий ризик ядерної війни з часу Кубинської кризи, коли СРСР розмістив ядерні ракети на Кубі у 1962 році. І без дипломатії тут не впоратись.

Стримування саме по собі без дипломатії надто небезпечне
Метью Банн

"Наразі для зменшення цих небезпек робиться не так багато, окрім стримування, стримування і ще раз стримування. Стримування саме по собі без дипломатії надто небезпечне. Існує постійний ризик того, що одного дня воно може зазнати невдачі", – каже Банн.

Джон Ерат нагадує, що свого часу Радянському Союзу та США вдалось зменшити на 80 відсотків кількість ядерних ракет.

«Під час холодної війни уряди США та Радянського Союзу стверджували, що нам потрібно приблизно від 70 000 до 80 000 одиниць ядерної зброї, щоб стримувати Третю світову війну. Згодом ми зрозуміли, що ця цифра завелика, і з часом відбулося скорочення. І зараз у світі залишилося, можливо, 15 тисяч одиниць такої зброї», – каже Ерат.

Але з огляду на напруження в міжнародних відносинах, він вважає, що про подальше скорочення наразі не може йти мова.

Більше того, існує загроза нового нарощування ядерних сил зважаючи на те, що в 2026 році закінчується дія Договору між РФ та США про заходи щодо подальшого скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь, так званого СНО-ІІІ. Це останній поки чинний договір щодо скорочення ядерних озброєнь.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG