Спеціальні потреби

Технологія дає можливість заглянути у минуле Всесвіту


Завершено новий стереоскопічний фільм, де зафіксовано роботу семи-членного екіпажу космічного корабля «Атлантис», який ремонтував автоматичну обсерваторію «Габбл». Фільм також містить унікальні зображення, зібрані телескопом за майже 20 років перебування на навколоземній орбіті.

Завдяки телескопу «Габбл» ми отримуємо вражаючі фотографії. Ед Вайлер, який відповідає в НАСА за науковий відділ, відверто пишається телескопом:

«Телескоп зазирнув в минуле глибше, ніж будь-який інший пристрій. Всесвіт нараховує близько 14 мільярдів років існування, і «Габбл» зазирнув у період 600 мільйонів років після великого вибуху».

Вайлер розповідає, що чим далі «Габбл» зазирає в космос, тим більше він наближається до його початків – завдяки тому, що телескоп бачить світло, яке почало свої мандри через Всесвіт мільярди років тому.

Але обсерваторія застаріла, і 2014 року її планується зняти з орбіти.

За період існування, обсерваторію п’ять разів відвідували астронавти для ремонту і удосконалень. Останній політ у 2009 році був записаний у тривимірному форматі АйМекс. Астронавти ремонтували телескоп, а один з них, сидячи в шаттлі, записував їх роботу на камеру АйМекс вагою в 350 кілограмів.

Запис ішов непросто. Астронавти разом з «Габблом» кожні 90 хвилин здійснювали повне обертання навколо Землі, входячи в зону сходу або заходу сонця кожні 45 хвилин. Тож швидка зміна освітлення була однією з головних проблем для зйомок, – розповідає учасник експедиції Майкл Массіміно:

«Сонце є найяскравішим для нас об’єктом у космосі. А коли потрапляєш в темну частину Землі – то там справді темно! І ніякої можливості контролювати світло! Тож, коли з’являється освітлення, негайно треба знімати!»

До того ж лишались ще й ремонтні роботи, каже Джон Ґрансфілд:

«Оперувати крихітними інструментами у велетенських космічних рукавицях непросто. Міняти запчастини. Ставити все на місце – це як ремонтувати годинник в космосі!»

Глядач бачить космос і Землю точнісінько як астронавти в ході експедиції:

«Так виглядав би рай! Немає слів, щоб описати красу Землі звідти!»

Фільм містить також тривимірні фотографії глибинного космосу, зроблені телескопом. Кінематографістка Тоні Маєрс говорить, що таких зображень неможливо було б отримати без стереоскопічної технології:

«Це тривимірний фільм, але «Габбл» не робить стереоскопічних зображень. Це робили ми».

Астрофізик Френк Саммерс розповідає, що для створення тривимірного зображення залучались найкращі фахівці галузі:

«Все починається з науки. Ми мали цілу групу вчених, які допомагали нам у тому, як повинні були виглядати ці зображення і ці моделі».

Канадський кінематографіст-винахідник Ґрем Ферґюссон близько 40 років тому був серед винахідників стереоскопічної технології. Він каже:

«Думаю, невдовзі стереоскопічне зображення з’явиться в кожній родині. Можна буде відвідувати інші планети, не виходячи з дому!»

Дивлячись тривимірний фільм із запуску Атлантиса, хочеться, щоби прогноз Ферґюссона здійснився якомога раніше!

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG