Спеціальні потреби

Україні обіцяють повернути гроші, вкрадені режимом Януковича


Лодон – Британський уряд буде господарем дводенних зустрічей у Лондоні (29-30 квітня), на яких з’ясовуватимуть способи повернення в Україну коштів, привласнених посадовцями Януковича і переведених за кордон. Євросоюз та Сполучені Штати раніше оголосили про замороження активів низки представників колишнього правлячого режиму в Києві. Водночас деякі експерти підозрюють Лондон у недостатній рішучості, коли йдеться про боротьбу з корупцією.

Новий український уряд стверджує, що наближені до Януковича кола пограбували Україну на мільярди доларів. Частину тих коштів можна бачити у вигляді розкішно оздоблених палаців на зразок Межигір’я.

Але є підстави вважати, що корумповані посадовці використовували для своїх операцій західні банки і компанії. Деякі з тих компаній, наприклад, Blythe (Europe) Ltd зареєстровані у Британії, інші в Австрії тощо.

Приховані рахунки і компанії

Журналістські розслідування вказують на величезну мережу компаній і рахунків, справжні власники яких приховані за підставними особами директорів, або користуються правом на секретність рахунків у офшорних зонах.

Знайти всі незаконно здобуті і вивезені з України кошти буде непросто, тому сприяння британського, американського та інших урядів надзвичайно бажане.

«Використовуючи наш досвід у галузі повернення активів, ми також надамо практичну допомогу українському уряду, який намагається знайти і повернути кошти, розкрадені за режиму Януковича, та сприятимемо політичним і економічним реформам», – сказала міністр внутрішніх справ Великобританії Тереза Мей.

Але критики західних урядів вказують на можливий конфлікт інтересів для країн, які стали улюбленим місцем приховування мільярдних коштів олігархами й посадовцями зі Східної Європи.

Про це зокрема говорить лондонський публіцист і дослідник сучасної історії Бен Джуда.

«Одне із завдань цієї конференції – очистити британську репутацію, яка зазнала удару у Сполучених Штатах та в Брюсселі. Лондон підозрюють у недостатній рішучості, коли мова йде про боротьбу з корупцією. Конференція створює можливість для обговорення процесів і розслідувань.

Наразі конкретних пропозицій нема. Вони будуть оголошені на конференції», – сподівається автор книги автор книги «Крихка імперія. Як Росія закохалася і розкохала Володимира Путіна».

Санкції запровадили, а росіяни ще активніше переводять гроші на Захід

Зустрічі у Лондоні відбуваються за сприяння також американського уряду.

Очікують, що український міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та його колеги зможуть плідно обговорити питання з генеральним прокурором США Еріком Голдером та іншими посадовцями і фахівцями.

«Ми знаємо що ціна корупції може бути величезною і довготривалою. Ось чому у перші ж дні після падіння режиму Януковича департамент юстиції США вислав до Києва групу фахівців, щоб визначати потреби України у розслідуванні і виявленні коштів, які належать українському народу, щоб допомогти з вивченням документів і посприяти усім крокам у подальших розслідуваннях», – сказав Ерік Голдер у повідомленні поширеному організаторами лондонського форуму.

Тим часом за даними британської газети Financial Times, після оголошення санкцій проти Росії кількість росіян та громадян інших східноєвропейських країн, які переводять свої кошти у Лондон, зросла. Адже санкції запровадили проти кількох посадовців та бізнесменів Росії. А решта тільки укріпилися у бажанні зберігати свої заощадження на Заході.

Зокрема це помітно у секторі нерухомості британської столиці, де минулого року росіяни загалом придбали житла на 180 мільйонів фунтів. Передбачають, що нинішнього року ця цифра буде набагато більшою.
Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG