Спеціальні потреби

У США тривають дебати щодо реформи фінансового сектора


Цього тижня реформа фінансового сектора, зокрема збільшення контролю над індустрією фінансів, є центральною темою дебатів в американському Конгресі. Сенат проголосував за власну версію законопроекту ще минулого року. Демократам у Конгресі не вистачає лише одного голосу, аби мати можливість провести реформу, незважаючи на позицію республіканців.

У своїй промові у Нью-Йорку минулого тижня Президент Барак Обама окреслив основну мету реформи фінансової сфери:

«Я вірю у вільний ринок, але вільний ринок не означає, що хтось має право брати все, що завгодно та як завгодно».

Президент пропонує запровадити три основні принципи: по-перше, посилити контроль та прозорість на ринку цінних паперів. Цінні папери, прив’язані до іпотечних кредитів, у результаті кризи на ринку нерухомості, раптово втратили свою вартість, що призвело до збитків у трильйони доларів у всьому світі.

Аналітики кажуть, що таким чином урядові контролери намагаються надати обігу цих паперів більшої прозорості, аби усі могли бачити, що насправді відбувається.

Обама також пропонує створити агентство із захисту прав споживачів ринку фінансових послуг. Третя пропозиція, яку найбільше критикують республіканці, – створення самими банками фонду у п’ятдесят мільярдів доларів для порятунку фінансових інституцій у разі потреби. Переговори у Конгресі, які тривали протягом вихідних, результатів не принесли. Республіканці кажуть, що з цим законопроектом не слід поспішати.

Сенатор-республіканець Оррін Хетч зазначив: «Ми маємо зробити все правильно цим разом, тому що у зворотному випадку це може завадити роботі вільного ринку, призведе до пригнічення винахідництва та завдасть більше шкоди ніж добра».

Але в обох партіях є і спільні позиції. Як демократи, так і республіканці кажуть, що вони підтримують кращий захист споживачів та припинення практики, коли певні банки та компанії, лише тому, що вони є занадто великими, знають, що у разі проблем їх врятують від банкрутства грошима платників податків.

Незалежні економісти кажуть, що враховуючи сучасний політичний клімат, реформа має великі шанси відбутися. Але чи вирішить вона усі проблеми? Навряд чи. Фінансист Дейвид Вайсс зазначає:

«Я відчуваю, що вона запобігне повторенню саме тих проблем, які трапилися цього разу. Але я можу гарантувати, що фінансові компанії знайдуть шлях щось таке зробити, аби привести нас до наступної кризи».

Опитування суспільної думки показує, що населення, яке все ще потерпає від наслідків фінансової кризи та безробіття, реформу індустрії фінансів здебільшого підтримує.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG