Спеціальні потреби

Актуально

ФБР: люди повинні довіряти своїм чиновникам (інтерв’ю)

В ексклюзивному інтерв’ю «Голосу Америки», правоохоронці США розповіли, як вони борються проти корупції

Корупція у Сполучених Штатах відноситься до викликів, які несуть загрозу національним інтересам країни. Про це в ексклюзивному інтерв’ю Українській службі «Голосу Америки» заявив Джеффрі Саллет – начальник Відділу з питань боротьби з корупцією та захисту громадянських прав Федерального бюро розслідувань. Торік, троє з чотирьох американців вважали, що в уряді Сполучених Штатів розповсюджується корупція. «Голос Америки» поцікавився у нього та Кевіна Вульфа – виконуючого обов’язки начальника Міжнародного підрозділу з протидії корупції ФБР, що саме роблять американські правоохоронці для запобігання проявам корупції як у США, так і на міжнародній арені.

«Голос Америки»: Ви обіймаєте посаду начальника Відділу боротьби з корупцією та захисту громадянських свобод ФБР. Як Федеральне бюро розслідувань бореться з корупцією у США?

Джеффрі Саллет: ФБР має юрисдикцію на національному рівні у розслідуванні випадків корупції. Розслідування цих злочинів є ядром діяльності Федерального бюро розслідувань як на місцевому рівні, так і на рівні штату та всієї країни. Корупційні розслідування починаються після надходження відповідної інформації як від звичайних громадян, так і з засобів масової інформації. Справи всі різні.​

ГA: Чи не могли б ви навести кілька прикладів успішного розслідування?

ДС: Так, звичайно. Наприклад, ФБР провело розслідування випадку корупції у міський раді North Providence. Три члени міської ради займалися хабарництвом: вони брали гроші під час видачі ліцензій. Ми почали розслідувати їхню діяльність. Наші слідчі використовували складні методи розслідування, у тому числі так звані перехоплювачі третього рівня (title III intercepts), використання яких дозволяється виключно за рішенням суду. ФБР також залучило свідка, який робив за нашою вказівкою записи. Ми вдалися до історичних кроків, коли наші слідчі прискіпливо переглядали фінансові звіти, банківські документи та безліч інших речей, які допомогли довести справу до кінця. Найважливішим елементом у справах, пов’язаних з корупцією, є наявність свідка, який погоджується на співпрацю. Від його дій залежить, чи зможемо ми отримати достатньо доказів. Саме завдяки йому відбувається запис розмов, під час яких фіксується безпосереднє обговорення корумпованих намірів. Боротьба з корупцією є нашим основним завданням. Оскільки притягнення людей до відповідальності робить діяльність уряду прозорим, що має важливе значення для американської громадськості. Сполучені Штати мають довгу історію притягнення корумпованих людей до відповідальності.

Корупційні розслідування починаються після надходження відповідної інформації як від звичайних громадян, так і з засобів масової інформації.

ГА: Що таке перехоплювачі третього рівня?

ДС: Перехоплювачі третього рівня – це авторизовані судом прилади, які дозволяють проводити перехоплення та запис чиєїсь розмови. У випадку міста North Providence – це були телефонні розмови. ФБР не може просто так когось записувати. Потрібно отримати санкцію суду. Ми маємо довести, що використали усі можливості зі збору даних, і саме перехоплення розмов, телефонних чи електронних, залишилося єдиним способом отримати необхідну інформацію. Це саме стосується встановлення «жучків» у будівлях. Комплексний закон із запобігання злочинності від 1968 року (Omnibus Crime Act) дає нам законну підставу робити це.

ГА: Як саме ухвалюється рішення щодо відкриття тієї чи іншої справи?

ДС: Це індивідуальний підхід. Корупція є загрозою номер один для нашої країни. У США ми використовуємо термін «громадська корупція» – public corruption. Мова йде про корупцію серед місцевих чиновників, чиновників штату та федеральних високопосадовців. Цими справами займається наш центральний офіс у столиці та офіси на місцях. Територіальні офіси ФБР самі визначають першочерговість загроз на місцевому рівні, однак боротьба з корупцією завжди перебуває у нашому полі. У будь-якому випадку, ми розглядаємо всі повідомлення про випадки хабарництва. Якщо інформація підтверджується, ФБР розпочинає розслідування. Наприклад, якщо нам повідомили, що губернатор штату бере гроші, щоб ухвалити закон, від якого зиск отримують певні особи – то ми, безперечно, почнемо процесуальні дії. Але якщо мова йде про ловця безпритульних собак, який отримав 75 доларів, щоб відпустити тварин на волю, то ФБР цим не займатиметься.

ГА: Чи не могли б ви навести кілька прикладів з останніми корупційними справами?

ДС: Я не можу коментувати поточні розслідування, однак хочу запевнити, що ФБР постійно та послідовно упродовж всієї своєї історії, приділяє чимало уваги та часу для боротьби з державною корупцією. Чесність уряду має вирішальне значення, тому що люди повинні довіряти своїм чиновникам. Корупція призводить до втрати довіри у власний уряд, а це підриває державність, відтак виникають проблеми у національній безпеці, поширюється тероризм та порушуються права людини. Є і економічний ефект. Стабільність долара базується на довірі людей в уряд США. Немає золота, яке б підтримувало курс долара. Сполучені Штати є лідером на валютному ринку, оскільки люди довіряють нам. Чи є корумповані чиновники? Звичайно. Там де є гроші, завжди буде спокуса. Однак, ми притягаємо людей до відповідальності за корупцію. Пріоритет ФБР продовжувати переслідувати не чистих на руку чиновників як на рівні штатів, так і на рівні місцевих громад та національному рівні. Ми робимо це для забезпечення цілісності держави.​

ФБР: корупція є загрозою номер один для нашої країни.

ГА: Чи побільшало корупції у США останнім часом?

ДС: Ми не коментуємо інформацію про кількість справ, які розслідуються. Єдине, що я можу вам сказати: ми маємо надійну програму із запобігання корупції. ФБР організація, діяльність якої основана на розвідданих про наявні загрози. Ми розподіляємо наші ресурси в залежності від загроз і отриманих розвідданих. Думаю, що про рівень нашого успіху свідчить кількість обвинувачуваних вироків. Ми, як і раніше, докладаємо чимало зусиль для продовження боротьби з корупцією як на національному, так і на міжнародному рівні.

ГА: Як саме ФБР бореться з корупцією на міжнародному рівні?

ДС: Останнім часом ФБР збільшило міжнародні зусилля, щоб стати лідером у боротьбі з корупцією на міжнародному рівні. Оскільки наша антикорупційна програма протягом останніх десятиліть демонструє гарні результати у США, ми вирішили використати її і на міжнародній арені. Ми, уряд Сполучених Штатів, стали просити інші країни, щоб вони притягали своїх високопосадовців до відповідальності. Упродовж останнього року збільшили зусилля, щоб співпрацювати з іноземними урядами і збільшити нашу міжнародну програму у боротьбі з корупцією. Торік ФБР отримало додаткові кошти для створення трьох додаткових підрозділів для боротьби з корупцією на міжнародному рівні. Підрозділи розташовані в Нью-Йорку, Вашингтоні та в Лос-Анджелесі. Ці офіси відповідатимуть за розслідування міжнародних справ. Центр у Лос-Анджелесі – віртуальний, до його складу входять агенти з кількох офісів: у Сан-Франциско, Г’юстоні та Бостоні. Ми також стратегічно розмістили центри для боротьби з корупцією в інших країнах світу. Наприклад, наші агенти в Г'юстоні займаються розслідувань зловживань у нафтовій та газовій промисловості. Агенти у Сан-Франциско та Лос-Анджелесі займаються ІТ-індустрією, Голлівудом та корупцією у країнах Південно-Східної Азії. Ми не лише допомагаємо агентам у США, але й налагоджуємо співпрацю на міжнародній арені. Ми просимо іноземні уряди активно співпрацювати з нашими агентами для викорінення корупції. Якщо ми шукаємо порушення, наприклад, порушення «Закону про запобігання корупції закордоном» (FCPA – Foreign Corrupt Practices Act), і американська компанія робить бізнес в країні Х, ми докладемо зусиль, щоб притягнути цих хлопців до відповідальності. Однак, тут треба зауважити, що не можемо притягнути іноземного високопосадовця до відповідальності у його країні. Що ми можемо зробити, так це співпрацювати з урядом країни Х, щоб вони могли притягнути до відповідальності цю людину. Цей закон змінює динаміку нашої роботи. Минулого грудня ми представили цей закон в Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD - Organization for Economic Cooperation and Development) та представили цю модель міжнародній спільноті. У червні цього року ми обговорювали у Організації економічного співробітництва та розвитку цю модель. На даний момент – це найкраща практика у боротьбі з корупцією – і США повинні бути лідером на міжнародній арені у цьому питанні, що ми і робимо.

Торік ФБР отримало додаткові кошти для створення трьох додаткових підрозділів для боротьби з корупцією на міжнародному рівні.

ГА: Який закон дозволяє переслідувати хабарників на міжнародному рівні?

ДС: З міжнародної точки зору, «Закон про запобігання корупції закордоном» є одним з найкращих. Ми використовуємо його під час розгляду справ, пов’язаних з відмиванням грошей та шахрайством. Якщо незаконні дії відбуваються на території США, у нас є достатньо засобів, щоб притягнути корумпованих чиновників та компанії до відповідальності. Бізнеси, які дбають про свою репутацію та закон і не беруть участь у протиправних діях, ми хочемо їм надати пільги. Люди мають велику ступінь довіри до фінансової системи США, тому що вони довіряють урядові Сполучених Штатів. Ми у ФБР вважаємо цю довіру найбільшим скарбом.

ГА: Свого часу був величезний скандал з ФІФА – вище керівництво якого звинувачували у корупції. ФБР займається цієї справою? Багато хто говорить, що Ви є світовою поліцією.

ДС: Я не можу коментувати ситуацію довкола ФІФА, поки триває слідство. Щодо того, чи є ми світовою поліцією. Сполучені Штати просто просять людей діяти відповідально, наглядати за самими собою. У нас є союзники в Організації економічного співробітництва та розвитку. США підписали низку угод по боротьбі з хабарництвом з іншими країнами. Наразі ми співпрацюємо з такими державами у питанні викорінення корупції. Якщо будь-який фігурант корупційної справи з’явиться у США чи підпаде під нашу юрисдикцію… Ми переслідуватимемо таких людей дуже енергійно, оскільки ФБР забезпечує чесність уряду та дієвість закону.

ГА: Пане Вульф, чи не могли б Ви прокоментувати співпрацю США з Україною? (Кевін Вульф – виконуючий обов’язки начальника Міжнародного підрозділу з протидії корупції ФБР)

Кевін Вульф: ФБР, спільно з усіма своїми міжнародними партнерами, у тому числі і з Україною, працюють над викоріненням корупції закордоном. США мають домовленості з більшістю іноземних держав. У наших посольствах працюють відділи, діяльність яких присвячена співпраці у правоохоронній сфері.

У ФБР пильно стежать за тим, щоб не бути втягнутими у зведення рахунків в Україні.

ГА: Чи не могли б Ви детально розповісти про співпрацю з Україною?

КВ: Після зміни режиму в березні минулого року, наше посольство, спільно з урядом України, працюють над тим, щоб позбутися корупції, яка виникла за попередньої влади. Триває пошук вкрадених активів та програма з розбудови нового українського уряду.

ГА: Що Ви можете розказати про співпрацю з Національним антикорупційним бюро України (НАБУ)?

КВ: До ФБР надійшло офіційне звернення від українського уряду допомогти з тренуванням НАБУ. Тут, у штаб-квартирі ФБР, намагаються допомогти НАБУ стати сильним та незалежним органом у боротьбі з корупцією. Ми допомагаємо усім нашим міжнародним партнерам у рамках підписаних угод та протоколів. Так, ми можемо надати виписки з банків, провести допит, тощо.

ГА: Чи існує загроза, що ФБР буде використовуватись українськими політиками, і не лише ними, для зведення рахунків?

КВ: Дійсно, така небезпека існує. Розслідування справ, пов’язаних з корупцією, особливо серед політиків, є дуже складним, особливо на міжнародному рівні. Ми пильно стежимо за тим, щоб не бути втягнутим у зведення рахунків. Ми зосереджені виключно на отриманні фактів у рамках протоколів та домовленостей, які існують.

ГА: Українські експерти та журналісти стверджують, що гроші, вкрадені урядом Януковича, осіли у європейських та американських банках. ФБР слідкує за цим?

КВ: Абсолютно. Міністерство юстиції США має програму «З повернення вкрадених активів». Коли кошти виводяться з країни через корупційні схеми до країн ЄС чи США, чи будь-де інде, Міністерство юстиції США, а ФБР є його складовою частиною, рішуче налаштовано заморозити ці рахунки та висунути відповідні звинувачення.

ГА: Щоб Ви порадили українським журналістам та представникам НГО, які мають докази про корупцію серед українських політиків?

КВ: Якщо українські журналісти є свідками кримінальної діяльності, вони можуть звертатися до ФБР напряму через посольство США в Україні. Можна звертатися до відповідних українських інституцій. Існує також цілий ряд міжнародних інституцій, які займаються боротьбою з корупцією. Активну участь у цьому беруть деякі країни Європи. Наприклад, Великобританія співпрацює з українським урядом у цьому питанні. У будь-якому випадку, посольство США у Києві радо прийме інформацію щодо корупції.

ГА: Ви говорили про співпрацю з українськими правоохоронцями. Ви можете назвати п’ять головних викликів, з якими вони стикаються?

КВ: Я не певен, що зможу назвати ці п’ять головних викликів. На мою думку, українські правоохоронці стикаються з тими самими проблемами, що й правоохоронці в інших країнах світу, які оговтуються від кризи. Найкраще боротися з корупцією через створення працездатних правоохоронних органів, які будуть компетентними та чесними.

ГА: Багато розмов ведеться про вплив українських олігархів. Експерти стверджують, що багато хто з них заробив і продовжує заробляти свої статки незаконним шляхом. Як ФБР діятиме у випадку з українськими олігархами?

КВ: Ми намагаємося знизити ризик бути втягнутими у внутрішні розборки виключно через концентрацію уваги на фактах справи. ФБР звертає свою увагу на кримінальні дії. Тому наш мета – зібрати факти та докази, щоб мати змогу притягнути винних до відповідальності. Концентрація уваги на незаконних діях, а не на політичних мотивах, дозволяє уникнути критики щодо політичної заангажованості. Окрім цього, кожного разу, як відкривається справа, існує цілий ряд внутрішніх перевірок з боку ФБР та зі сторони Міністерства юстиції. Просто так неможливо розпочати розслідування. Так, завжди існує ризик бути звинуваченим у політичній заангажованості, але єдине, чи ми можемо себе уберегти – це збір доказів.

ФБР: якщо українські журналісти є свідками кримінальної діяльності, вони можуть звертатися до ФБР напряму через посольство США в Україні.

ГА: Пане Саллет, що Ви можете додати до цього?

ДС: ФБР – аполітична організація. У нас, на відміну від більшості урядових агенцій США, один керівник. Директор Федерального бюро розслідувань призначається строком на 10 років. Ми не ухвалюємо рішення, засновані на зовнішній політиці США. Ми проводимо розслідування, виключно на основі фактів. ФБР не звинувачує ані людей, ані якісь організації. Ми розслідуємо зловживання, докопуємося до істини. Усі наші розслідування не керуються Держдепом чи Міністерством юстиції. Наша діяльність керується не політиками, а фактами. Щодо України – наша робота полягає у тому, щоб вистежити активи, які були вкрадені в українців, колишніми урядовцями. Це є розслідування злочинів клептократії. Ми не дбаємо, чи це «правильний» урядовець, чи ні, хто його друзі, тощо. Наша мета – повернути вкрадені активи. Хочу звернути вашу увагу, що справи з повернення вкрадених грошей – довгострокові. Справи над якими ми працюємо зараз – триватимуть не один рік. Чи вплинуть вони на політичну систему України? Це залежить від того, як довго розслідуватиметься та чи інша справа з повернення вкрадених грошей у народу цілої країни.​

ГА: Дякуємо Вам.

Дивіться також: Україна має переконати НАТО, що вона йому потрібна - польський журналіст. Відео

Україна має переконати НАТО, що вона йому потрібна - польський журналіст. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:23 0:00

Всі новини дня

Росія планує призивати в армію чоловіків з нових окупованих територій України

Російський курсант Суворовського військового училища приймає присягу під час церемонії посвячення в курсанти в Музеї Великої Вітчизняної війни, також відомому як Музей Перемоги, на Поклонній горі в Москві 23 вересня 2023 року. (Фото AFP)

Росія планує призивати в армію чоловіків з окупованих територій України, наголошує у своєму звіті вашингтонський Інститут вивчення війни (ISW).

Російський уряд оголосив, що осінній призов пройде на більшій частині території Росії, включаючи, як повідомляється, незаконно анексовані території України, зауважує ISW у своєму звіті за п’ятницю, 29-го вересня.

Заступник начальника Головного організаційно-мобілізаційного управління Генштабу ЗС РФ контр-адмірал Володимир Цимлянський 29 вересня заявив, що осінній призов відбудеться «в усіх суб’єктах Російської Федерації», у тому числі й на окупованих територіях України, повідомляють численні російські державні ЗМІ.

Призов, за його словами, розпочнеться з 1 жовтня на всій території Росії, за винятком районів Крайньої Півночі, де він відкладений на місяць через погану погоду. Цимлянський стверджував, що Росія не відправлятиме призовників на війну в Україну і що призовники служитимуть 12 місяців, зауважує ISW.

Президент Росії Володимир Путін 29 вересня підписав указ про те, що з жовтня по грудень 2023 року російські військові призовуть 130 тис. особового складу. Це є менше, ніж було призвано навесні (147 тисяч) заявив Цимлянський.

У російських законах, за якими у жовтні 2022 року було незаконно приєднано до Росії територію Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України, було зазначено, що призов на військову службу на цих територіях розпочнеться у 2023 році, додає ISW. Але російські урядовці оголосили за день до початку весняного призову 2023 року, що призов на військову службу на цих територіях «не відбуватиметься до подальшого повідомлення».

У 2021 році повідомлялося про призов Росією юнаків з окупованих частин Донеччини та Луганщини, які мають російські паспорти, зауважує громадська організація «Український мілітарний центр».

Минулого року Міністерство закордонних справ України заявило, що «здійснюючи призов, Росія грубо порушує свої міжнародно-правові зобов’язання, в тому числі в рамках Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни».

«Згідно з міжнародним гуманітарним правом державі-окупанту забороняється примушувати осіб, які перебувають під захистом, служити в її збройних або допоміжних силах, так само, як і забороняється чинити тиск і вести пропаганду на користь добровільного вступу до армії», – мовиться у заяві МЗС України від 31 жовтня 2022 року.

За оцінками оглядачів, десятки тисяч росіян призовного віку покинули Росію, щоб уникнути призову, деякі з них отримали притулок у європейських країнах. Кремль підвищив призовний вік до 27 років, а з 2024 року призову підлягатимуть усі росіяни у віці 18-30 років.

Міністерство внутрішніх справ Німеччини повідомило 23 вересня, що близько 90 росіян отримали притулок у Німеччині, щоб уникнути призову на батьківщині.

Близько 3500 чоловіків подали заявки на отримання такого статусу, на цей момент було прийнято рішення щодо з 1500 заявок. Німецькі суди вирішують питання про надання статусу біженця залежно від того, чи загрожуватиме особі особливо суворе покарання вдома через те, що вона належить до групи людей, які зазнають дискримінації, а не виключно через бажання уникнути призову, повідомляє Радіо Свобода.

Росія відзначила "річницю анексії" концертом на тлі нападів дронів на Україну

Президент РФ Володимир Путін у Кремлі з військовими, задіяними у війні проти України. 29 вересня 2023р. Sputnik/Pavel Bednyakov/Kremlin via REUTERS

Президент РФ Володимир Путін заявив, що анексія українських територій здійснена ним “у повній відповідності до міжнародних норм”, а жителі чотирьох українських областей, частину територій який Москва незаконно анексувала рік тому, “зробили свій вибір – бути зі своєю Батьківщиною”, цитує агенція АР.

Путін заявляє, що жителі Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей висловили бажання бути частиною Росії на місцевих виборах на початку місяця, не визнаних та розкритикованих зі сторони США і ЄС.

30 вересня 2022 року, як повідомляв Голос Америки, Путін підписав укази про "приєднання" до РФ частково окупованих Запорізької, Херсонської, Донецької та окупованої Луганської областей України за "підсумками" фіктивного "референдуму". Результати цього так званого "голосування" не визнали США, ЄС, Велика Британія, Канада, решта країн Групи семи, Україна та інші держави світу.

Річницю незаконної анексії українських регіонів України Росією згадав головний дипломат ЄС Жозеп Боррель під час неоголошеного візиту до Одеси. Виступаючи у Спасо-Преображенському соборі міста, серйозно пошкодженому під час російського ракетного удару в липні, Боррель підтвердив підтримку України з боку ЄС.

"Я є свідком наслідків цієї війни, в якій Україна і Одеса платять високу ціну. Це яскравий приклад того, як Росія намагається знищити Україну", – сказав Боррель.

"Сьогоднішня дата – це час згадати, що деякі частини української території, Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей були незаконно анексовані Росією, як раніше незаконно був анексований Крим, – наголосив Боррель. – І ми в ЄС будемо підтримувати Україну в її боротьбі за відновлення її територіальної цілісності".

Дипломат також додав, що майбутній мир повинен бути справедливим, зберігати територіальну цілісність і незалежність України.

За повідомленням АР, у Москві на Красній площі відбувся концерт з нагоди річниці анексії. Тим часом вночі протиповітряна оборона України збила 30 із 40 безпілотників-камікадзе іранського виробництва, націлених на Одеську, Миколаївську та Вінницьку області.

Міністерство національної оборони Румунії заявило цього ж дня про можливе несанкціоноване проникнення в національний повітряний простір країни поблизу кордону з Україною.

Триває пошук об’єктів, які, ймовірно, впали на румунську територію, про що повідомлено союзників країни по НАТО. Раніше, як повідомляв Голос Америки, міністерка закордонних справ Румунії Лумініца Одобеску заявила, що війна Росії проти України “торкнулася безпосередньо Румунії” і становить небезпеку для її громадян.

Також у Росії оголосили про мобілізацію 130 000 осіб з 1 жовтня, у тому числі з числа жителів анексованих територій, пише АР з посиланням на Міноборони РФ.

Зеленський: Україна створює альянс оборонної промисловості

Під час Міжнародного форуму оборонних індустрій у Києві президент України Володимир Зеленський заявив, що домовленість зі США про спільне оборонне виробництво є одним із ключових результатів його переговорів у Вашингтоні. AFP PHOTO/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Президент України Володимир Зеленський повідомив про створення альянсу оборонної промисловості за участі 13 оборонних компаній.

Виступаючи під час Міжнародного форуму оборонних індустрій у Києві, Зеленський заявив, що домовленість зі США про спільне оборонне виробництво є одним із ключових результатів його переговорів у Вашингтоні.

За словами Зеленського, з президентом США Джо Байденом він домовився про створення нової промислової екосистеми у сфері оборони, яка "зміцнить як Україну, так і всіх партнерів".

Очільник адміністрації президента України Андрій Єрмак своєю чергою повідомив, що найближчим часом відбудуться зустрічі з представниками США, "щоб визначити дорожню карту співпраці з партнерами щодо локалізації виробництва, зокрема в Україні".

Тим часом Африка серйозно зацікавлена у придбанні або подальшому виробництві української зброї на своїй території, повідомляє Sky News, цитуючи виступ міністра зовнішніх справ України Дмитра Кулеби на форумі.

Раніше, до початку російської війни, Африка була одним із найбільших ринків збуту української військової продукції, сказав Кулеба.

Сьогодні континент чекає повернення українських компаній на свій ринок зброї.

“Поки що ця опція, зрозуміло, закрита”, – сказав Кулеба.

Крім того, Кулеба озвучив зацікавлення Африки у розміщенні виробництва української зброї та амуніції на території континенту.

“Це новий тренд”, – зазначив Кулеба, висловлюючи впевненість, що “попит на продаж і виробництво зброї, виробленої в Україні, буде дуже високим”, цитує посадовця українська інформаційна агенція Інтерфакс.

Торік Україна стала третім у світі імпортером зброї, йдеться у звіті Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI).

Рівень експорту США в Україну в 2022 році все ще був нижчим за рівні, відправлені того року до чотирьох інших держав — Кувейту, Саудівської Аравії, Катару та Японії, — оскільки вони отримали нову передову зброю, наприклад як бойові літаки.

Натомість новопризначений міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що країна має зробити все можливе, щоб виробляти в Україні всі необхідні військові послуги та продукцію для потреб своєї армії.

"Наше бачення полягає в розробці військової продукції світового рівня", - цитує Умєрова АР.

Україна прийняла міжнародну конференцію оборонної промисловості, спрямованої на нарощування виробництва зброї на тлі повномасштабного вторгнення Росії, щоб зменшити зовнішню залежність від поставок зброї.

Президент Володимир Зеленський, виступаючи на відкритті Міжнародного оборонно-промислового форуму, повідомив, що в п’ятницю в Києві з’їхалися близько 250 оборонних компаній з понад 30 країн. За даними Міноборони України, на момент закриття форуму до альянсу оборонних індустрій долучилося загалом 38 компаній з 19 країн.

Виробництво власних боєприпасів: на якому етапі Україна зараз? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

Блінкен: Кремль маніпулює темою Голокосту, щоб приховати зловживання в Україні

Український військовослужбовець єврейської національності бере участь у меморіальній церемонії з нагоди 82-х роковин Бабиного Яру масових розстрілів нацистами мирного населення, переважно євреїв, в окупованому Києві під час Другої світової війни. Київ, 29 вересня 2023 року. (AFP)

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Кремль маніпулює темою Голокосту, щоб приховати зловживання в Україні. Про це голова американської дипломатії заявив у зв’язку з річницею нацистських розстрілів євреїв у Києві під час Другої світової війни у вересні 1941 року.

«Вісімдесят два роки тому нацисти вбили 34 тисячі євреїв у Бабиному Яру. Радянський Союз поховав цю історію, якою сьогодні маніпулює уряд Путіна, щоб прикрити зловживання Росії в Україні. США віддані справедливості для тих, хто пережив Голокост, і відповідальності за звірства», – написав Блінкен у мережі X (колишня Twitter) у п’ятницю 29 вересня.

Президент України Володимир Зеленський взяв участь у вшануванні пам’яті жертв Голокосту в Києві у п’ятницю 29 вересня.

«Дуже важливо завжди пам’ятати історію, не забувати. Тому що «Ніколи знову!» – це не порожні слова», – наголосив Зеленський.

У своїй заяві у соцмережі Х президент Зеленський відзначив також людей, які в часи Голокосту рятували євреїв, ризикуючи своїм життям.

«Голокост. Бабин Яр. Я дякую всім, хто вшановує жертв нацистських розправ у Бабиному Яру та Праведників народів світу, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Нацистське зло покарано і ніколи не повернеться. Бо пам’ятають люди, пам’ятає Україна, пам’ятає світ», – написав Зеленський.

З 29-го вересня 1941 року нацисти почали масові розстріли єврейського населення Києва в урочищі Бабин Яр. Того дня було розстріляно понад 22 тисячі людей, загалом протягом трьох днів було розстріляно понад 33 тисячі євреїв. До середини жовтня кількість жертв, що включала вже не лише євреїв, перевищила 50 тисяч.

Загалом, за оцінкою істориків, у Бабиному Яру в Києві за два роки нацистської окупації було розстріляно до 100 тисяч осіб, включно з військовополоненими Сирецького концтабору, що був розташований неподалік. У період з 1941-43 року на території України було вбито понад мільйон євреїв.

Американський топ-генерал Марк Міллі залишає посаду. Відео

Американський топ-генерал Марк Міллі залишає посаду. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

Американський топ-генерал Марк Міллі, який очолював Об’єднаний комітет начальників штабів США, офіційно залишив посаду. Його замінить генерал Чарльз Браун.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG