Спеціальні потреби

Єгиптяни відзначають першу річницю революції


На площі Тагрір у Каїрі
На площі Тагрір у Каїрі

Тисячі єгиптян зібралися на каїрській площі Тагрір для відзначення першої річниці повстання, в результаті якого багаторічного президента Госні Мубарака було усунуто від влади. Серед присутніх на площі були ті, хто відзначав зміну, але й ті, що вважають, що торішня революція ще не завершена.

Протестувальники закликали правлячу військову раду подати у відставку і передати правління цивільному уряду.

У понеділок відбулася перша сесія новообраної нижньої палати парламенту, а військова рада обіцяла до місяця липня передати владу обраному президенту країни. Втім, громадські активісти, сумніваються, що Мусульманське братство, яке прийшло до влади після загальнонаціональних виборів, може і хоче принести демократичні зміни.

Серед мільйонів демонстрантів, які хлинули на головну площу Єгипту минулого року, були багаті і бідні, християни і мусульмани. Рушієм єгипетської революції стала прогресивна молодь, і зокрема активісти соціальних мереж. Однак, рік після революції, владу в країні представляє Мусульманське братство – політична сила, яка у перші дні протестів стояла осторонь. Молоді активісти, серед яких Ганан Абдель Алім, невдоволені таким становищем:

«Я думаю, що сьогоднішні правителі прийшли до влади завдяки людям, які пролили кров і загинули на площі Тагрір. Ми зібрались тут нагадати, що саме революція привела їх до влади».

Продемократичні активісти вимагали, аби було почуто голос єгипетського народу. І коли вони досягли своєї мети, виявилось, що народ підтримує ісламістів. Втім, не всі впадають у розпач. Демонстрант Самех Абдель Азім сподівається, що обраний парламент буде неупередженим:

«Ці люди обрані єгипетським народом. Ми довіряємо нашому вибору і віримо, що вони виправдають наші сподівання. Ми сподіваємось, що новий парламент буде іншим від попереднього, адже після революції ми в новому середовищі».

Правозахисник Гассер Абдель Разек сумнівається, що при правлінні Мусульманського братства Єгипет стане світською державою, у якій церква буде відділена від влади:

«Єгипет ніколи не був світською державою, він завжди був десь посередині. Прості речі, наприклад – спадок, ви отримуєте його не згідно із цивільним законом, а за законом шаріату. Християнин ніколи не одружиться із мусульманкою, цивільних шлюбів не існує в цій країні».

Однак є й певні позитивні зміни. Мусульманське братство не хоче самотужки нести відповідальність за проблемне становище Єгипту, і це штовхає його на співпрацю з іншими силами.

«Ми всі жили під дуже репресивним, автократичним режим протягом майже 60-ти років. Ніхто не навчився за ці роки працювати в коаліції, грати за правилами. Я думаю, це те, що потрібно Єгипту сьогодні. Країні потрібні ісламісти, які працюватимуть з лібералами, з лівими силами і шукатимуть компромісів», – каже Гассер Абдель Разек.

Активісти кажуть, що найважливіше, аби влада завжди прислухалася до голосу народу, а військове правління стало перегорнутою сторінкою єгипетської історії.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG