Спеціальні потреби

Єгипет очікує суду над Госні Мубараком


У середу розпочнеться суд над колишнім єгипетським президентом Госні Мубараком. Диктатора звинувачують у тому, що він дав розпорядження силою придушити протести, які спалахнули в країні у січні. У разі визнання винним, Госні Мубараку загрожує смертна кара. Разом з Мубараком перед судом стануть двоє його синів, екс-міністр внутрішніх справ та інші високопосадовці.

Єгипетська революція, яка розпочалася у січні з мирних демонстрацій, закінчилась кровопролиттям. Перш ніж президент країни Госні Мубарак передав владу у руки військового командування, у сутичках з поліцією на вулицях Каїра загинули понад 800 активістів.

Єгипетські демонстранти й досі щоп’ятниці збираються на центральній площі країни, вимагаючи притягнути колишнього диктатора до відповідальності. Вони також звинувачують тимчасовий військовий уряд у зволіканні із проведенням реформ. Демонстранти невдоволені тим, що суд над Мубараком, запланований на середу, знову можуть перенести через незадовільний стан здоров’я колишнього диктатора. Однак аналітики кажуть, що перенесення суду було б великою помилкою теперішньої влади.

Професор Саад Еддін Ібрагім кілька разів був заарештований за те, що упродовж десятиліть критикував режим Мубарака. Він каже, що розуміє, чому військові лідери, які правлять країною, не дуже хочуть бачити свого колишнього керівника на лаві підсудних, де йому може загрожувати смертна кара:

«Він їх призначив, був їхнім командувачем, одним із старших колег. Не думаю, що вони хочуть бачити його приниження».

Тимчасовий уряд Єгипту опинився у непростій ситуації. Він намагається задовольнити вимоги суспільства, не послабивши при цьому своїх позицій. Редактор видання «Новий Єгипет» Раніта ал-Малкі переконана, що єгипетське військове командування перебуває під тиском з боку лідерів інших автократичних режимів у регіону, режими яких також загрожує повалення.

«Він був би першим в історії арабським диктатором, який опинився у такій ситуації. Це може створити небезпечний прецедент для інших лідерів у регіоні», – Раніта ал-Малкі.

А журналіст Хішам Касем вважає, що на карту поставлено значно більше, аніж долю Мубарака, чи майбутнє інших диктаторів:

«Як нова країна, яка стала на шлях демократії, ми маємо дотримуватися верховенства права і Мубарак має стати перед чесним судом. Тож це не просто питання помсти, чи розплати з диктатором».

А тим часом демонстранти на площі Тагрір у Каїрі вимагають правосуддя і сподіваються, що призначений на середу суд все ж таки відбудеться.

XS
SM
MD
LG