Спеціальні потреби

Держдеп нагороджує колишніх священників РПЦ у Литві та Білорусі. У Росії посилюються гоніння на кліриків з антивоєнними поглядами


Президент Росії Володимир Путін вітає патріарха Російської православної церкви Кирила з 12-ю річницею його інтронізації в Москві, Росія, понеділок, 1 лютого 2021 р. (Михайло Климентьєв, Sputnik/AP)
Президент Росії Володимир Путін вітає патріарха Російської православної церкви Кирила з 12-ю річницею його інтронізації в Москві, Росія, понеділок, 1 лютого 2021 р. (Михайло Климентьєв, Sputnik/AP)

Державний секретар Ентоні Блінкен вручив Міжнародну премію за захист свободи віросповідання групі православних священників з Литви та Білорусі, яких вигнали з їхніх церков, що є в єдності з Московським патріархатом, за відкриті виступи з засудженням війни Росії проти України.

У повідомленні Держдепартаменту йдеться, що нагорода, яку від імені групи отримав священник Ґінтарас Сунгайла, є «визнанням їхньої мужності та прихильності просувати та відстоювати релігійну свободу в усьому світі».

«Під тиском із Москви ці дев'ять православних священнослужителів були вигнані зі своїх церков за те, що вони відкрито виступили проти російської війни в Україні», – повідомив Держдепартамент у четвер, 18-го січня.

Вони створили нову релігійну громаду в Литві, яка приймає православних віруючих, які хочуть поклонятися у свободі від впливу Москви, включаючи литовців, українських воєнних біженців та вигнанців, які рятуються від придушення в Білорусі та Росії
Заява Держдепу

П'ять священників, отці Віталіюс Моцкус, Георгій Ананьєв, Віталіс Даупарас, Володимир Селявко та Ґінтарас Сунгайла, а також два диякони Віктор Мініотас та Іоан Овчинников з литовської єпархії РПЦ публічно засудили війну Росії проти України, за що були позбавлені сану.

Двоє священників, отці Олександр Кухта та Георгій Рой з Білоруської Православної Церкви, яка є частиною РПЦ, так само засудили війну Росії проти України та були змушені втекти до Литви від білоруського режиму Олександра Лукашенка.

"Вони створили нову релігійну громаду в Литві, яка приймає православних віруючих, які хочуть поклонятися у свободі від впливу Москви, включаючи литовців, українських воєнних біженців та вигнанців, які рятуються від придушення в Білорусі та Росії", – заявив Держдепартамент.

Ця група бореться з російською дезінформацією та пропагандою серед православних віруючих через свій блог Ortodoksas.lt, мовиться у повідомленні Держдепу.

Цей сайт став інформаційною платформою для релігійних лідерів у всьому світі, яких було звільнено за антивоєнні переконання з пов'язаних із Москвою православних церков.

«Їхня хоробрість демонструє важливість віри, відокремленої від політики, в умовах війни та диктатури», – йдеться у повідомленні відомства.

У Росії посилюють репресії проти священників, які проповідують «мир» замість «перемоги»

У самій Російській православній церкві посилюються гоніння проти священників, які висловлюють антивоєнну позицію навіть у найбільш обережний спосіб. Навіть сам публічний заклик до миру може стати приводом для переслідування.

Наприклад, минулого року, як писало агентство АР, 45-річного отця Івана Коваля з Росії позбавили сану за те, що він змінив у молитві лише одне слово – «перемогу» поміняв на «мир».

Коли почалася війна, більшість священників РПЦ промовчали, побоюючись тиску з боку церковної та державної влади. Лише 300 священників із понад 40 тисяч кліриків РПЦ підписали публічний лист із закликом до миру в Україні.

У Російській православній церкві пояснюють, що йдеться не про репресії проти священників, які виступали проти війни, а про церковну дисципліну. Заступник голови пресслужби церкви Вахтанг Кіпшидзе заявив агентству АР, що священників карають за так звану «політичну діяльність».

«Священнослужителі, які перетворюються зі священників на політичних агітаторів і учасників політичної боротьби, вони, очевидно, перестають виконувати свій пастирський обов’язок і підпадають під канонічні заборони», – заявив він AP.

У той самий час публічна підтримка війни під заборону не потрапляє і не вважається «політичною діяльністю», - зауважує у розмові з АР координаторка правозахисної групи «Християни проти війни» Наталія Васильєва.

За даними її організації, близько 30 священників у Росії постраждали через свої антивоєнні висловлювання.

Останній гучний випадок гонінь на інодумців у РПЦ стався на Різдво, яке в Росії святкують за старим календарем. Як повідомила російська «Новая газета», на початку січня 2024 року керівництво Московської патріархії звільнило настоятеля московського храму Святої Троїці в Хохлах протоієрея Олексія Умінського, який 30 років очолював цю парафію.

На місце Умінського, якого заборонили у служінні та передали церковному суду, призначили протоієрея з України Андрія Ткачова.

Як нагадує оглядач, це той клірик, який утік з Києва після перемоги Майдану, зблизився в Москві зі «спонсором «російської весни» Костянтином Малофєєвим і виступає в ефірах його каналу «Царгород» зі закликами бити українців «без жодного милосердя».

«Ткачов першим в історії сформулював щось на кшталт релігійного обґрунтування крайньої українофобії», – пише релігійний оглядач газети Олександр Солдатов.

Як каже Солдатов, Ткачов – «ідеальне уособлення» того «страшного, похмурого, темного», що є в РПЦ, у той час, як Умінський, за понад 30 років служіння створив «осередок щирого християнського життя».

Солдатов нагадує, що у перші роки свого патріаршества очільник РПЦ Кирило навіть нагородив Умінського орденом, але «все різко зламалося після початку СВО», коли «на зміну Євангелію прийшли агресивний «російський світ» та громадянська «релігія війни».

Як писав Голос Америки, останній звіт Державного департаменту про релігійні свободи, виданий влітку 2023 року, критикує Москву за посилення репресій за релігійною ознакою і називає Росію державою, що «викликає особливе занепокоєння».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG