Актуально
"Сталева рішучість українців ніколи не зламається" - Байден розповів про важливу роботу Повітряних сил США в підтримці України

Президент США Джо Байден у промові до випускників академії Військово-повітряних США у четвер розповів, наскільки важливою є роль ВПС у допомозі Україні в час війни проти російської агресії.
"Військово-повітряні та Космічні сили США є основою цієї операції, забезпечуючи повітряні можливості та матеріально-технічне ноу-хау для переміщення артилерії, боєприпасів, бойових машин, протитанкових систем та систем ППО; забезпечення попереджень про ракетні удари через космічну розвідку, забезпечення зв'язку. Жодна інша нація у світі -- в усьому світі -- не має таких можливостей, як ми", - наголосив президент США.
Він також згадав про навчання українських пілотів на винищувачах четвертого покоління, серед яких є американські F-16.
"Буквально кілька тижнів тому я зустрівся з президентом Зеленським у Хіросімі на саміті «Групи семи». Я йому сказав, що у співпраці з нашими партнерами ми починаємо навчання українських пілотів у Європі на винищувачах четвертого покоління, включно з F-16, щоб Україна могла себе захистити сьогодні та в майбутньому", - вказав президент США.
Байден розповів, що особисто відвідував Україну багато разів, "виступав у Раді. Я був там і після вторгнення". Він висловив захоплення "сталевою рішучістю" людей в Україні.
Сталева рішучість українського народу жити на свободі ніколи не буде зламана. Вони неймовірні: звичайні жінки та чоловіки, які борються, віддаючи життя за свою країну та свої родиниДжо Байден
"Сталева рішучість українського народу жити на свободі ніколи не буде зламана. Вони неймовірні: звичайні жінки та чоловіки, які борються, віддаючи життя за свою країну та свої родини. І підтримка України американським народом не похитнеться. Ми завжди відстоювали демократію, завжди", - сказав президент США Джо Байден.
Він наголосив, що підтримка України є глобальною, а Путін своєю агресією лише об’єднав світ навколо цієї підтримки: "Пам’ятаєте, коли я сказав, що Путін упевнений, що НАТО розпадеться, що вони не вистоять разом? Він об’єднав 40 країн. Сполучені Штати об’єднали світ, щоб міцно стояти на боці України та захищати цінності, які так близькі американському народу: свобода, суверенітет, демократія, проста гідність. Працюючи з коаліцією з понад 50 країн, ми надали історичну безпекову допомогу, яка дала змогу Україні захистити себе".
Байден задався питанням, що могло б статись, якби американська підтримка України зменшилась: "Я прошу вас задуматись, що станеться, якщо ця підтримка похитнеться і Україна впаде? Як щодо Білорусі? А як щодо решти Східної Європи?"
За словами президента США, щоб впоратися з глобальними викликами, як то російська агресія в Україні чи суперництво з Китаєм, американським кадетам ВПС потрібні лідерські якості, такі як стійкість, креативність, витривалість, відданість.
"Світ, у який ви вступаєте, не тільки швидко змінюється, але й темп змін прискорюється", — наголосив президент США.
Джо Байден проголошував промову в академії ВПС США у Колорадо-Спрінгс.
Всі новини дня
- Голос Америки
Блінкен: Співпраця РФ із Північною Корею стає все більш небезпечною

Співпраця Росії з Північною Кореєю є "вулицею з двостороннім рухом" і стає дедалі небезпечнішою. Про це заявив державний секретар США Ентоні Блінкен, виступаючи на 8-му щорічному стратегічному форумі CSIS Республіка Корея - США у Вашингтоні.
Ентоні Блінкен наголосив, що запусками ракет Північна Корея порушує численні резолюції Ради Безпеки ООН і підриває стабільність на Корейському півострові та за його межами.
Також держсекретар США зауважив, що крім ракетних випробувань загрозу з боку КНДР світовій безпеці чітко продемонстрував нещодавній візит Кім Чен Ина до Росії.
"Зараз ми розглядаємо це як вулицю з двостороннім рухом. Це стає дедалі небезпечнішим, оскільки, з одного боку, Росія відчайдушно прагне знайти постачання обладнання і технологій для своєї агресії проти України, яка триває, а КНДР шукає допомоги для зміцнення та розвитку власних ракетних програм", - сказав Блінкен.
Він додав, що США працюють із партнерами та союзниками, щоб викрити "небезпечні шляхи військової співпраці Росії з Північною Кореєю, які загрожують глобальному миру та безпеці".
Блінкен наголосив, що зараз США та Південна Корея віддані взаємній співпраці в галузі оборони.
"Агресія президента Путіна проти України стала монументальним стратегічним провалом Путіна. Але в одному вона досягла успіху - зблизила трансатлантичний регіон та Індо-Тихоокеанський регіон як ніколи раніше", - сказав Блінкен.
Він зауважив, що зокрема велике значення у протистоянні Росії відіграє співпраця азійських країн та США в галузі енергетики.
"Коли Росія припинила постачання нафти та газу до Європи, щоб спробувати змусити країни через холод припинити підтримку України, Корея разом із Японією приєдналися до американських виробників скрапленого природного газу, щоб гарантувати, що європейські країни матимуть достатньо енергії, щоб зігріти свої домівки протягом зими", - сказав Блінкен.
Владімір Путін і Кім Чен Ин зустрілися на російському космодромі Восточний в Амурській області Росії 13 вересня 2023 р. На зустрічі з російським президентом Кім Чен Ин повторив, що його режим підтверджує "повну і безумовну підтримку" дій Владіміра Путіна в час війни Росії проти України.
Своєю чергою Путін сказав, що обговорював з Кім Чен Ином зокрема економічну співпрацю, гуманітарні питання і становище в регіоні. Окремо Путін обіцяв російську допомогу з космічними супутниками після того, як Північна Корея цього року провалила дві спроби своїх запусків.
Міжнародна увага зосереджена на військовій співпраці Росії і Північної Кореї. США, Велика Британія, Японія і Південна Корея у спільній заяві 31 серпня заявили, що "Росія веде переговори з КНДР щодо потенційних угод про значну кількість боєприпасів кількох типів для використання проти України".
У Пентагоні 14 вересня застерегли керівництво Північної Кореї від надання будь-якої зброї Росії, водночас зауваживши, що поки немає жодного офіційного підтвердження, що КНДР надала Росії якусь зброю.
Дивіться також:
- Голос Америки
Застосування катувань збройними силами РФ на окупованих територіях України широко розповсюджене та систематичне – звіт Комісії ООН

Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні продовжує знаходити численні докази воєнних злочинів, скоєних російськими збройними силами в Україні, у тому числі незаконні атаки із застосуванням вибухової зброї, атаки, що завдають шкоди цивільному населенню, катування, сексуальне та гендерно зумовлене насильство, а також напади на енергетичну інфраструктуру. Про це у понеділок у доповіді Раді з прав людини в Женеві заявив голова комісії Ерік Мьосе.
Він зазначив, що «у більшості випадків військової присутності на постраждалих об'єктах або поблизу них не було», - зазначив Мьосе.
Зокрема комісія зосередила свою увагу на розслідуванні порушень особистої недоторканості в тих районах Херсонської та Запорізької областей, які довгий час перебували під російською окупацією.
«Комісія зібрала подальші докази того, що застосування катувань російськими збройними силами на підконтрольних їм територіях було широко розповсюдженим та систематичним. Жертвами таких катувань, насамперед ставали особи, звинувачувані в тому, що вони є інформаторами українських Збройних сил», - сказав Мьосе і додав, що катування здебільшого відбувалися на території різних установ позбавлення волі, підконтрольних російській владі.
«У цих різних установах під час допитів застосовувалися схожі методи катувань, головним чином, з метою отримання інформації від жертв. Це призводило до сильного болю та страждань….У деяких випадках катування застосовувалися із такою жорстокістю, що призводили до смерті жертви», - заявив Мьосе і зазначив, що комісія продовжує документувати місцеперебування та інформацію щодо таких установ.
Зокрема, комісія встановила, що «в Херсонській області російські солдати ґвалтували та вчиняли сексуальне насильство щодо жінок віком від 19 до 83 років… Часто членів сім'ї тримали в сусідній кімнаті, змушуючи їх слухати, як відбувається таке насильство».
У звіті нагадали, що війна Росії проти України має численні руйнівні наслідки для дітей. Комісія продовжує розслідувати ситуації, «пов'язані з ймовірним переміщенням російською владою неповнолітніх без супроводу дорослих до Російської Федерації».
Мьосе також висловив занепокоєність звинуваченнями у скоєнні геноциду в Україні і зазначив, що «деякі висловлювання, що лунають у російських державних та інших засобах масової інформації, можуть становити злочин підбурювання до геноциду».
Підсумовуючи свою доповідь, голова комісії наголосив на необхідності притягнення винних до відповідальності та важливості надання постраждалим психологічної та психосоціальної підтримки.
Комісія наголосила, що всі її повідомлення, адресовані РФ, залишаються без відповіді, і високо оцінила співпрацю з урядом України.
Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні є незалежним органом, уповноваженим Радою ООН з прав людини, серед іншого, розслідувати всі ймовірні порушення прав людини та порушення міжнародного гуманітарного права, а також пов'язані з ними злочини в контексті агресії РФ проти України.
Від початку створення члени комісії здійснили понад 10 поїздок в Україні. У жовтні 2023 року комісія доповідатиме про свою діяльність Генеральній Асамблеї ООН.
- Голос Америки
Пів мільярда на зміцнення української енергетики можуть надати США, за умови виконання трьох реформ

США та Україна підписали меморандум, за яким Сполучені Штати можуть надати до пів мільярда доларів на зміцнення української енергетики за умов наявності коштів та виконання урядом України низки вимог.
Текст меморандуму розміщено на сторінці Посольства США в Україні.
Посолка США в Україні Бріджит Брінк привітала домовленість і відзначила: "Це важливо для перемоги в майбутньому".
"Наша нова енергетична угода з Україною включає $522 млн на зміцнення енергосистеми, прискорення євроінтеграції та покращення корпоративного управління енергетичними держпідприємствами. Пів мільярда доларів на модернізацію, захист і підвищення прозорості та конкурентоспроможності енергетичного сектору України: це важливо для перемоги в майбутньому", - йдеться в дописі дипломатки в соцмедіа.
З загальної суми допомоги в 522 мільйонів доларів, 100 мільйонів буде надано за умови прогресу України у виконанні таких заходів.
• До 30 жовтня затвердити новий статут та створити Наглядову раду оператора газотранспортної системи України. Ці заходи також передбачені програмою Міжнародного валютного фонду для України.
• Розпочати процедури проведення конкурсу на обрання членів Наглядової ради НАЕК «Енергоатом» – до 30 листопада 2023 року, а до кінця року утворити ПАТ «Енергоатом».
• Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, до 1 квітня 2024 року встановлює порядок, обсяг, ступінь та періодичність подання інформації про оптову торгівлю енергоносіями, що стосуються законодавства REMIT.
Ця програма допомоги, наголошується в документі, спрямована на покращення стійкості енергетичної системи України, зокрема шляхом відновлення критичної інфраструктури, запровадження розподіленої генерації, реформування енергетичного сектору та сприяння післявоєнному переходу України до низьковуглецевої, конкурентоспроможної та інтегрованої до ЄС енергетичної економіки.
- Голос Америки
NYT: Танки Abrams вже в Україні

Перша партія американських танків Abrams, надійшла до України в суботу, повідомляє New York Times з посиланням на двох посадовців США. Президент України Володимир Зеленський також підтвердив прибуття танків до України.
"Хороші новини від міністра Умєрова. «Абрамси» вже в Україні й готуються підсилити наші бригади. Вдячний союзникам за виконання домовленостей!" - написав президент України в Telegram.
ЗСУ можуть застосувати ці танки в поточному контрнаступі. Раніше, нагадує видання, голова української військової розвідки Кирило Буданов заявляв пресі, що американські танки будуть використовуватись в добре підготованих проривних операціях.
Про те, що перші американські танки Abrams прибудуть до України вже на цьому тижні оголошував президент США Джо Байден під час зустрічі з Зеленським у Вашингтоні. Загалом США планують поставити Україні 31 танк.
В пакеті допомоги для України від 7 вересня, Пентагон оголосив, що надасть Україні снаряди зі збідненим ураном для танків Abrams.
“Цей пакет заходів USAI підкреслює незмінну відданість США задовольнити нагальні потреби України шляхом надання критично важливих можливостей у найближчій перспективі, а також розбудови стійкої спроможності ЗСУ захищати свою територію та стримувати російську агресію в середньостроковій та довгостроковій перспективі”, - мовиться у заяві Пентагону.
За очікуваннями, поставки танків зможуть дозволити Києву подолати російські укріплення і допоможуть українському контрнаступу.
Як повідомляв Голос Америки, майже 200 українських військових пройшли навчання на танках Abrams на американській базі в Німеччині.
Abrams буде вже третім західним основним бойовим танком, який отримає Україна від партнерів, на додаток до німецьких Leopard та британських Chellenger. Загальну порівняльну характеристику і думки експертів щодо цих трьох бойових машин Голос Америки вже подавав раніше у своїх матеріалах.
ЄС каже, що позицію Китаю щодо російської війни в Україні «дуже важко» зрозуміти

Чільний представник Європейського Союзу вказав у Китаї, що позиція китайського уряду щодо російської війни проти України не узгоджується з тим, що сам Китай проголосив своїми принципами у міжнародних відносинах.
Віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс, який також є комісаром ЄС з торгівлі, перебуваючи в Китаї, заявив, що Євросоюз прагне розвивати співробітництво, але назвав китайську позицію стосовно російської війни в Україні однією з перешкод.
Китай постійно заявляє про бажання миру, але при цьому Пекін демонстративно уникає осуду Росії за вторгнення Росії в Україну, і за час російської війни китайські керівники неодноразово наголошували на спільності інтересів з Москвою.
Оприлюднені китайським урядом принципи для припинення війни в Україні починаються з пункту про «повагу до суверенітету всіх країн», а далі там йдеться про необхідність дотримання «незалежності й територіальної цілісності всіх країн».
Але на офіційному рівні Китай досі не закликав Росію вийти з України, а китайська делегація в ООН неодноразово утрималася від голосування за резолюції, ухвалені більшістю країн організації, з вимогами вивести російські війська з української території.
«Територіальна цілісність завжди була ключовим принципом Китаю в міжнародній дипломатії. Війна Росії є прямим порушенням того принципу. Також Китай завжди наголошує, що кожна країна повинна мати право обирати свій шлях розвитку. Тому нам дуже важко зрозуміти позицію Китаю щодо війни Росії проти України, оскільки це суперечить засадничим принципам самого Китаю», - сказав Валдіс Домбровскіс під час виступу в пекінському університеті Цінхуа.
Китай наполягає на своїй нейтральності і заперечує припущення, що надає Москві підтримку, яку Росія використовує у війні проти України.
Держави Європейського Союзу на відміну від Китаю однозначно засудили російський напад на Україну і запровадили жорсткі економічні санкції проти Росії, вимагаючи виведення російських військ, та допомагають українцям захищатися від російської агресії.
Торгівля
Валдіс Домбровскіс, який походить з Латвії, назвав війну Росії проти України, а також позицію Китаю в цьому питанні «найпотужнішою, але не єдиною» перешкодою, що заважає кращим відносинам Європи з Китаєм.
Він повторив, що європейські лідери стурбовані дисбалансом у торгівлі з Пекіном і вказав, що торговельний дефіцит ЄС з Китаєм минулого року сягнув майже 400 мільярдів євро ($425 мільярдів).
Домбровскіс підкреслив, що для успішної міжнародної економічної співпраці потрібно, аби підприємства мали рівні умови для конкуренції.
Нещодавно президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила європейське розслідування щодо державних субсидій, які китайський уряд виділяє своїм виробникам автомобілів з електродвигунами.
Валдіс Домбровскіс також сказав, що Китай «політизує» умови для бізнесу, щоб захищати китайські інтереси, а це за його словами призвело до «меншої прозорості, нерівного доступу до контрактів, а також до дискримінаційних стандартів та вимог щодо безпеки».
Форум