Актуально
Україна може отримати $8 мільярдів після розблокування програми МВФ - Аслунд
Нова програма від МВФ полегшить Україні доступ до фінансування обсягом 8 мільярдів доларів США, що дозволить утримувати достатньо стабільний курс гривні наступного року.
Про це в інтерв'ю журналісті Української служби "Голосу Америки" розповів аналітик американського центру Atlantic Council Андерс Аслунд.
Цього має бути достатньо, щоб Україна утримувала достатньо стабільний обмінний курс наступного рокуАндерс Аслунд
"Україна на тепер, ймовірно, отримає два мільярди доларів від МВФ, два мільярди доларів від ЄС та Світового банку, уряд України ймовірно розмістить єврооблігації ще на два мільярди доларів, також державні компанії, ймовірно, розмістять євробонди ще на два мільярди доларів, чи більше", - зауважив Аслунд.
"Цього має бути достатньо, щоб Україна утримувала достатньо стабільний обмінний курс наступного року", - наголосив аналітик. Він також підкреслив, що програма МВФ дозволить врегулювати два основні фактори, що викликали занепокоєння спостерігачів - обмежені резерви центробанку та обмеженість бюджетних коштів.
Нова програма МВФ дозволить наростити валютні резерви центрального банку,обсяг яких зараз становить біля 16,6 мільярда доларів, що, на думку аналітика, є "абсолютними мінімумом".
"Резерви зростуть до біля 25 мільярдів доларів. Це буде достатнім на наступний рік для України, коли відбудуться вибори", - зауважив Аслунд.
Нова програма "стенд-бай" прийшла на заміну програмі розширеного фінансування EFF, обсяг якої було передбачено на рівні 17,5 мільярда доларів і яка мала закінчуватись в березні 2019 року. Нова програма розрахована до кінця року і це стане стабілізуючим фактором, на думку аналітика.
"З огляду на вибори, добре, що угода не закінчуватиметься в той же час, коли проводитимуться президентські вибори ... Таким чином, той факт, що угода триватиме до кінця наступного року є стабілізуючим фактором", - наголосив аналітик.
Для того, щоб досягти домовленості про нову програму, Україна мала виконати низку умов, нагадав дослідник.
"Перше – антикорупційний суд, законодавче рішення щодо якого прийняли в червні. Друге – збільшення цін на газ на двадцять три з половиною відсотка, що вводиться в дію зараз, і третя умова – це бюджет з обмеженим дефіцитом. А 2,3% ВВП є абсолютно прийнятним для МВФ".
Таким чином, тепер необхідно лише прийняти закон про бюджет, який Рада має проголосувати в остаточному читанні, а президент – підписати.
Часто під час другого читання українського бюджету, додаються різні витрати, і МВФ тоді може сказати "ні"Андерс Аслунд
В цій сфері завжди залишаються ризики того, що парламент "з тих чи інших причин може збільшити дефіцит при затвердженні бюджету", - вважає експерт. Це неодноразово траплялось під час підготовки законопроекту про бюджет до другого читання, нагадує він.
"Я не бачу особливих ризиків, крім того, що парламент може не зможе затвердити бюджет. Це абсолютна умова для МВФ. Тут можливі негаразди, адже часто під час другого читання українського бюджету, додаються різні витрати, і МВФ тоді може сказати "ні".
Дивіться також: В інвалідному візку та в тюремній робі – Манафорт знову з’явився у суді
Всі новини дня
Як реагують у Європі на суперечки у Конгресі щодо підтримки України? Відео
Представники Європейського Союзу виступили із запевненнями, що будуть і надалі допомагати Україні протистояти російській агресії на тлі ознак ймовірної затяжної війни і політичних суперечок в деяких країнах. Міністри закордонних справ ЄС, щоб засвідчити свою непохитність, вдалися до незвичайної поїздки на нараду 2 жовтня у Києві. За візитом стежив Богдан Цюпин.
Як в Пентагоні реагують на дискусії конгресменів США навколо питання надання Україні нової допомоги? Відео
Продовження забезпечення України боєприпасами та зброєю, які потрібні для захисту її території. Про це президент США Джо Байден зранку 3 жовтня говорив телефоном із союзниками та партнерами, щоб скоординувати підтримку України. У розмові із президентом Байденом взяли участь лідери Канади, Німеччини, Італії, Польщі, Великої Британії, Румунії, Франції, НАТО та Європейської Ради. Більше про американську підтримку Києва розповідає Остап Яриш.
- Голос Америки
Білий дім: зниження підтримки України може підбадьорити Росію та призвести до розширення конфлікту

Президент США Джо Байден у вівторок зателефонував лідерам країн-союзників у Європейському Союзі та НАТО, щоб запевнити їх, що допомога США Україні продовжуватиметься. Він наголосив, що зниження підтримки може підбадьорити Росію та призвести до розширення конфлікту. Про це на брифінгу в Білому домі у вівторок заявив Представник Ради з нацбезпеки Джон Кірбі.
"Така втрата підтримки змусить Путіна повірити, що тепер він може перечекати нас і продовжувати конфлікт, доки ми, наші союзники та партнери, не згорнемо (підтримку)», – сказав Кірбі. За його словами, такий розвиток подій принесе Путіну перемогу.
Координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США Джон Кірбі повторив заяви президента Байдена, який критикував невелику групу республіканців у Палаті представників, які заблокували фінансування України, зазначивши, що більшість республіканців віддані справі підтримки України.
Як повідомляв Голос Америки, пізно в суботу ввечері президент США підписав ухвалений Конгресом законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містив нової допомоги Україні.
Президент США Джо Байден закликав законодавців не допустити призупинення американської допомоги Україні.
Американські сенатори від обох партій після ухвалення законопроєкту про тимчасове фінансування уряду виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.
Допомоги вистачить на кілька місяців – Кірбі
На брифінгу Кірбі запевнив, що Україна не матиме перебоїв з постачанням зброї ще принаймні кілька місяців, але він попередив, що кошти можуть закінчитися за кілька місяців, якщо республіканці в Конгресі не ухвалять новий обсяг допомоги для боротьби ЗСУ з російським вторгненням.
"Я думаю, що найближчими тижнями ви побачите відносно послідовну підтримку України з президентських повноважень. Пентагон все ще має у своєму розпорядженні кілька мільярдів доларів, які ще не вичерпалися, і які можна використати з президентських повноважень", – сказав Кірбі у Білому домі.
Він наголосив, що перерв у постачанні немає, але вони можуть настати, якщо Конгрес не встигне проголосувати за виділення додаткових коштів.
"Ми надаємо Україні допомогу в безпеці приблизно кожні два тижні, і я думаю, ви побачите, що так буде і в найближчі тижні. Але за відсутності додаткового фінансування з боку Конгресу, про яке ми просили, так, може настати "важка ситуація", – визнав Кірбі.
Він наголосив, що адміністрація Байдена хоче забезпечити, аби не було "жодних прогалин, щоб ми могли продовжувати цей послідовний процес надання їм підтримки, особливо, коли ми входимо до осені та продовжується контрнаступ".
"Попереду ще близько 6-8 тижнів хорошої погоди, хорошої бойової погоди, і ми хочемо переконатися, що українці зможуть досягти успіху", – наголосив Кірбі.
- Голос Америки
Хороший дзвінок, єдність союзників і гарантії для України – світові лідери про телефонну розмову з Байденом

Лідери низки країн світу та міжнародних безпекових організацій оприлюднили перші підсумки та деталі розмови з президентом США Джо Байденом. Як повідомляв Голос Америки, Джо Байден зранку 3 жовтня провів телефонну розмову із союзниками та партнерами, щоб координувати продовження підтримки України.
“Хороший дзвінок з лідерами НАТО, організований президентом США”, – написав свій відгук про розмову генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у мережі Х (у минулому Twitter).
“Оскільки Росія продовжує свою жорстоку війну, ми всі зобов’язуємося підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”, – запевнив генсек НАТО.
Президент Європейської Ради Шарль Мішель також заявив, що союзники “єдині”.
Він також додав, що з нетерпінням чекає зустрічі з президентом США Джо Байденом 20 жовтня у Вашингтоні на саміті США-ЄС.
“У ці часи випробувань трансатлантичні дії важливіші, ніж будь-коли”, – пише Мішель у мережі Х.
А метою телефонного дзвінка лідерів G7 та “Бухарестської дев'ятки” він назвав “гарантувати нашу повну підтримку Україні”.
“Ми єдині і готові надати Україні додаткову військову техніку, фінансову та політичну підтримку. Мир і безпека в Україні дорівнює миру і безпеці в Європі”, – заявив Шарль Мішель.
Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн також наголосила, що підтримка України з боку Європи непохитна.
Посадовиця нагадала про 50 мільярдів євро на макрофінансову допомогу, пов’язану з Планом реформ та інвестицій в Україну, а також 1 мільйон боєприпасів для України, які мають бути доставлені до березня 2024 р., і про дії ЄС щодо забезпечення повної відповідальності за російські злочини проти українців.
В офісі прем’єр-міністерки Італії Джорджії Мелоні заявили по завершенню дзвінка, що Байден “прагне запевнити союзників у продовженні американської підтримки України, з огляду на останні рішення Конгресу США”, інформує Guardians.
Президент Румунії Клаус Йоганніс після розмови твітує: "Ми оцінили ситуацію з безпекою в Чорному морі, зокрема після бомбардування Росією портів України на Дунаї. Подякував США та НАТО за вжиті заходи”.
Румунія, за словами президента, продовжить підтримувати Україну, зокрема щодо транзиту зерна”.
А прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак запевнив, що британці готові підтримувати Україну військовою, гуманітарною та економічною допомогою.
Сунак “окреслив триваючу військову, гуманітарну та економічну допомогу Сполученого Королівства Україні та підкреслив, що ця підтримка триватиме стільки, скільки буде потрібно”, - йдеться у заяві Даунінг-стріт.
“Президент підтвердив рішучу відданість Сполучених Штатів підтримці України стільки, скільки це буде потрібно, як і всі інші лідери, які долучилися до дзвінка", — прокоментував розмову Джон Кірбі, представник Ради нацбезпеки США.
За його словами, лідери обговорили зусилля щодо продовження надання Україні боєприпасів і систем озброєння, необхідних для захисту своєї території, а також продовження зміцнення протиповітряної оборони України, “оскільки вони готуються до нових атак на критичну інфраструктуру”.
Дзвінок відбувся на тлі занепокоєння після ухвалення закону про тимчасове фінансування уряду США, який не містить нової допомоги Україні. Байден висловив сподівання, що республіканці дотримаються свого слова щодо підтримки України, і запевнив, що переважна кількість республіканців і демократів як у Палаті представників, так і в Сенаті підтримують Україну в її захисті від російської агресії.
Тим часом Пентагон має змогу передати Україні зброї ще на 5,4 мільярда доларів, поки в Конгресі не розглянули запит на додаткове фінансування. Про це Українській службі Голосу Америки повідомили в американському Міноборони.
“Приблизно на кілька місяців” – Кірбі про те, скільки ще коштів лишилось у США для підтримки України

Зважаючи на швидкість і залишок ресурсів, які сьогодні у США виділені на підтримку України, їх може вистачити приблизно на кілька місяців надання допомоги Україні. Про це у вівторок, 3 жовтня, заявив під час брифінгу у Білому домі представник Ради нацбезпеки США Джон Кірбі. Йдеться про обсяги допомоги, поки в Конгресі не розглянули запит на додаткове фінансування.
“Зважаючи на те, що у нас лишилося, і з якою швидкістю ми надаємо допомогу, ідеться, певно, про кілька місяців. Приблизно. Але причина, чого я обережний щодо цього, — все залежить від того, що відбувається на передовій, наскільки великі пакети допомоги, і яких спроможностей потребує Україна. З тим, як розвивалася війна, змінювалися і пакети допомоги”, – заявив Джон Кірбі.
Час – не на нашому боці. У нас достатньо фінансових повноважень, щоб задовольнити потреби України на полі бою трохи довше, але нам потрібно, щоб Конгрес діяв, щоб гарантувати безперервну підтримку.Джон Кірбі
Координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США Джон Кірбі підкреслив, що програма президентських повноважень (PDA) – не набір чеків, а те, на яку суму є повноваження піти до запасів США і взяти необхідне обладнання з полиць. “І пакети допомоги виділяють на різну суму, бо обладнання коштує Пентагону різні суми. Також треба брати до уваги повноваження Пентагону поповнити ці запаси. І зараз сума, на яку вони можуть замістити надане обладнання — суттєво менше, ніж сума, на яку вони можуть виділити допомоги”, – зауважив Кірбі.
Кірбі під час брифінгу також розповів подробиці телефонної розмови президента США Джо Байдена зранку, 3 жовтня, із союзниками та партнерами, щоб координувати продовження підтримки України.
У розмові із президентом Байденом взяли участь лідери Канади, Німеччини, Італії, Польщі, Британії, Румунії, Франції, НАТО та Європейської Ради. Серед тем, про які говорили партнери, продовження забезпечення України боєприпасами та системами озброєння, які потрібні для захисту її території.
“Президент підтвердив рішучу відданість Сполучених Штатів справі підтримки України, яка себе захищає. Ця підтримка триватиме стільки, скільки буде потрібно. Це підтвердили і всі лідери, які брали участь у телефонній розмові”, – говорить Кірбі.
За словами посадовця, під час дзвінка лідери також обговорили продовження зміцнення української протиповітряної оборони, оскільки Україна готується до нових атак на життєво важливу інфраструктуру.
Представник Ради нацбезпеки США також наголосив, що дзвінок із союзниками та партнерами США відбувся після ухвалення Конгресом бюджетної резолюції минулих вихідних, яка не включає фінансову підтримку України, “в той час, як президент Байден чітко дав зрозуміти, що за жодних обставин не можна допустити, щоб підтримка України була перервана”.
“Час – не на нашому боці. У нас достатньо фінансових повноважень, щоб задовольнити потреби Україні на полі бою трохи довше, але нам потрібно, щоб Конгрес діяв, щоб гарантувати безперервну підтримку”, – додав Кірбі.
Джон Кірбі наголосив, що в той час, коли “українці проводять важкий контрнаступ, їхніх дітей продовжують виривати із лона їхніх родин, а зима швидко наближається, вкрай важливо допомогти їм скористатися кожним днем”.
Не менш важливо і те, що втрата підтримки дозволить Путіну повірити, що він може протриматись довше, ніж ми. Ми дамо зрозуміти Путіну, що він теж помиляється в цьому.Джон Кірбі
Перерва у підтримці навіть на короткий період часу, за словами представника Ради нацбезпеки США, може змінити все на полі бою.
“Не менш важливо і те, що втрата підтримки дозволить Путіну повірити, що він може протриматись довше, ніж ми. Ми дамо зрозуміти Путіну, що він теж помиляється в цьому, як і його припущення були помилковими протягом усієї війни”, – додав Кірбі.
Нагадаємо, як раніше повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати можуть зараз передати Україні зброї ще на 5,4 мільярда доларів, поки Конгрес не розгляне запит на додаткове фінансування. Таку суму можуть використати в рамках програми президентських повноважень (PDA) - за нею озброєння постачають із власних складів США. Про це українській службі Голосу Америки повідомили в американському Міноборони. "В Міноборони США залишаються повноваження, щоб забезпечити термінові потреби України на полі бою", - відповіли у Пентагоні на запит Голосу Америки.
При цьому у відомстві додали, що для поповнення власних запасів, із яких надсилають зброю Україні, на сьогодні залишилось всього 1,6 мільярда доларів.
Дивіться також: Брифінг. Скільки грошей на допомогу Україні залишилося у Білого Дому?
Форум