Актуально
У США українського хакера засудили до 7 років позбавлення волі

Український хакер Андрій Колпаков засуджений до семи років тюремного ув'язнення за участь у кіберзлочинному угрупуванні, яке викрало дані мільйонів кредитних і дебетових карток у США, повідомило Міністерство юстиції Сполучених Штатів Америки. 33-річного Колпакова також зобов'язали виплатити 2,5 мільйона доларів як відшкодування збитку.
Він визнав себе винним по одному пункту звинувачення в змові з метою здійснення шахрайства з використанням електронних засобів і по одному пункту звинувачення в змові з метою комп'ютерного злому, йдеться у прес-релізі Мін'юсту США.
Як повідомляло "Радіо Свобода", Колпакова з двома іншими українцями, звинуваченими в участі в діяльності хакерської групи FIN7, заарештували у серпні 2018-го року. У 2019-му році, інший громадянин України, учасник цього ж угрупування Федір Гладир у федеральному суді в американському Сіетлі визнав себе винним за обвинуваченнями в здійсненні кібератак та шахрайстві в обмін на зняття решти обвинувачень.
Колпаков, відзначають американські правоохоронці, здійснював координацію інших хакерів.
Угрупування FIN7, використовувало використовувало ретельно укладені електронні листи, як видавались справжніми, та повторні дзвінки, щоб ошукувати працівників готелів, казіно, та ресторанів. Щойно жертва відкривала додатки до листів, FIN7 використовували шкідливе програме забезпечення, щоб отримати доступ до фінансової інформації, яка після продавалась, або використовувалась в інший протизаконний спосіб.
"У самих лише США, FIN7 отримали доступ до комп'ютерних мереж бізнесів у всіх 50 штатах та Окрузі Колумбія, викравши понад 20 мільйонів записів щодо карток користувачів з понад 6500 терміналів торгових точок понад 3 600 окремих бізнесів. За даними судових документів, жертв зазнали надзвичайних збитків, за деякими оцінками, на понад 1 мільярд доларів", - відзначає прес-реліз Мін'юсту США.
Адвокат Колпакова сказав, що його підзахисний розчарований вироком, але поважає рішення судді.
За його словами, Колпаков, який вже провів три роки під вартою після затримання в Іспанії в 2018 році, планує повернутися в Україну після відбуття терміну покарання.
Глозман повідомив, що його підзахисний в даний час знаходиться під вартою в штаті Вашингтон.
У статті використано матеріали агенції Reuters, "Радіо Свобода".
Дивіться також: Джонсон: Проходження британського військового корабля біля Криму було демонстрацією невизнання російської анексії
Всі новини дня
Свідчення українських дітей пролунають на суді проти російських злочинців – прокурор МКС Хан

Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан заявив, що українські діти «повинні бути поміченими та почутими» під час притягнення до відповідальності винних у злочинах проти них.
Я не хочу, щоб у моєму суді, який ми проводимо як прокуратура, не було чутно голосів дітей у залі судуКарім Хан, прокурор МКС
Свідчення дітей мають лунати у судовій залі і це є частиною його позиції, заявив прокурор МКС під час заходу високого рівня, що відбувався у Нью-Йорку паралельно із засіданнями Генеральної Асамблеї ООН.
«Я сказав, що це буде політикою щодо нових розслідувань, які почалися під час мого терміну. Я не хочу, щоб у моєму суді, який ми проводимо як прокуратура, не було чутно голосів дітей у залі суду. Одна справа, коли ми, дорослі, говоримо про досвід дітей, зовсім інша, коли діти самі розповідають про те, як на них впливає конфлікт», – сказав прокурор МКС Карім Хан під час зустрічі високого рівня під назвою «Боротьба за майбутнє: українські діти у війні».
Він закликав світову спільноту до спільних дій для притягнення до відповідальності у злочинах проти українських дітей і до того, щоб вкласти більше ресурсів у цю справу, зокрема збільшити внески в МКС, який залишається без належного фінансування.
Захід відбувся в стінах ООН з ініціативи Естонії у вівторок, 19 вересня, за участі глав держав, міністрів та високопосадовців для обговорення найнагальніших викликів і потреб українських дітей, які страждають від війни.
Метою заходу, на якому виступив український генеральний прокурор Андрій Костін та перша леді України Олена Зеленська, було привернути увагу до найбільших викликів і потреб українських дітей, які страждають від війни, а також запропонувати рішення щодо того, що ООН і міжнародна спільнота можуть зробити для них.
Як повідомила Олена Зеленська, за оцінками уряду України, понад 19 з половиною тисяч українських дітей були примусово переміщені або депортовані до Росії чи на тимчасово окуповані території України. Там вони піддаються проросійській пропаганді, «перевихованню», метою якого є змінити національну ідентичність українських дітей.
У деяких випадках українських дітей, відібраних у їхніх родин, віддають для усиновлення російським родинам. За її словами, щонайменше 13 українських дітей стали жертвами сексуального насильства з боку російських солдатів, 12 дівчат і один хлопець, якому було лише 4 роки. Вона наголосила, що насправді жертв може бути набагато більше, бо йдеться лише про дітей, які самі та чиї батьки погодилися свідчити.
Представниця США в ООН Лінда Томас-Ґрінфілд наголосила, що російська агресія позбавляє можливості навчатися мільйони українських дітей. За даними ООН, які вона навела, російські сили та сили, якими керує Росія, з початку широкомасштабного нападу завдали 480 нападів по школах і лікарнях.
Вона нагадала, що вивезення дітей у Росії під приводом гуманітарної допомоги, є воєнним злочином, і президент Росії Володимир Путін та так звана уповноважена у справах дітей Марія Львова-Бєлова звинувачуються присутнім на засіданні прокурором МКС у їхньому скоєнні.
«Ми повинні зробити так, щоб винні у цих злочинах були притягнуті до відповідальності, – заявила Томас-Ґрінфілд. – Українські діти – це діти всього світу».
Міністерка закордонних справ Бельгії Хаджа Лахбіб заявила, що досі точно невідомо, скільки дітей було вивезено, їхні імена і місце перебування не встановлені. Вона наголосила, що на це та на їхнє повернення мають бути спрямовані зусилля міжнародних установ. Лахбіб наголосила, що її країна виділила на цю мету додаткові кошти для ЮНІСЕФ та інших міжнародних установ, зокрема офісу спеціального представника Генерального секретаря ООН з цього питання.
Вона також сказала, що потрібно підтримувати організації громадянського суспільства, які допомагають встановити контакт між вивезеними дітьми та їхніми родинами в Україні. Але, на думку бельгійської міністерки, бракує дієвих міжнародних зусиль, які могли б покласти край цьому злочину і повернути українських дітей до їхніх родин.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінць розповів, що перед від’їздом до США розмовляв з матір’ю українського підлітка з Бердянська Тиграна Оганесяна, якого російські військові схопили, звинуватили у тероризмі, катували і після того, як справа набула розголосу і його звільнення вимагали депутати Європейського парламенту. Але замість того, щоб звільнити хлопця «росіяни його цинічно розстріляли», а його мати досі не може отримати його тіло, щоб його поховати сказав Лубінець.
«Це один з прикладів того, що відбувається з українськими дітьми на окупованій території та на території Російської Федерації», – сказав Лубінець. Він додав, що від депортованих українських хлопців у Росії вимагають не лише відмовитися від своєї української ідентичності, але і вступити до російських воєнізованих організацій, щоб потім служити в російській армії.
Лубінець подякував прокурор МКС Каріму Хану за те, що той видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової, бо після цього, за його словами, більше дітей вдалося повернути. Мати однієї з вивезених дітей, яку депортували до Бєлгорода, виступила перед Радою Безпеки ООН, і вже на другий день до офісу Лубінця надійшов «сигнал» і невдовзі після цього дитину повернути в Україну без жодних умов.
Нам потрібне визнання дій Росії злочином геноцидуДмитро Лубінець
Але Україна «не може організувати 20 тисяч засідань Ради Безпеки для повернення дітей», сказав Лубінець. Нині, за йог словами, Україні вдалося повернути лише 386 дітей, але за російськими даними, кількість вивезених з України дітей може сягати 700 тисяч.
Він закликав світову спільноту допомогти Україні повернути всіх українських дітей.
«Нам потрібна допомога колег, щоб впоратися з такими складними викликами, нам потрібне визнання дій Росії злочином геноциду, надання доступу до списку депортованих і переміщених дітей, відкриття гуманітарних коридорів для евакуації мирних жителів», – сказав Лубінець.
Він також зауважив, що міжнародна спільнота може за допомогою OSINT джерел ідентифікувати та актуалізувати дані про депортованих або переміщених дітей, маршрути їхнього пересування та місце їхнього перебування. Також Україні потрібна допомога для створення системи реабілітаційних центрів в кожному регіоні України, додав Лубінець.
Сенат США підтримав призначення генерала ВПС на головну військову посаду

ВАШИНГТОН, 20 вересня (Reuters) – Більшість Сенату США в середу підтримали кандидатуру командувача ВПС США генерала Чарльза К. Брауна на посаду головного військового офіцера США, а також затвердили призначення низки інших вищих старших офіцерів, які раніше блокував сенатор-республіканець.
З 83 голосами за та 11 проти, Сенат затвердив кандидатуру Чарльза Брауна на посаду голови Об’єднаного комітету начальників штабів, за поданням президента США Джо Байдена.
Браун — колишній пілот винищувача, який отримав досвід командування в Тихому океані, приходить на цю посаду в період зростання напруженості з Китаєм.
Він стане лише другим темношкірим офіцером, який очолить Об’єднаний комітет начальників штабів після Коліна Пауелла два десятиліття тому.
Сенат просунувся вперед, проголосувавши за Брауна та двох інших вищих військових, після того, як лідер більшості Чак Шумер, сенатор-демократ, використав процедурний маневр, щоб обійти блокаду сенатора-республіканця Томмі Тубервіля.
Тубервіль почав блокувати підтвердження для вищих посад Пентагону в березні на знак протесту проти політики Міністерства оборони, ухваленої минулого року, яка передбачає оплачувану відпустку та відшкодовує витрати для військовослужбовців, які подорожують, щоб зробити аборт.
Браун та інші військові чиновники заявили, що блокування Тубервілем сотень призначень в оборонному відомстві може мати далекосяжні наслідки для Збройних сил і вплинути на війська та їхні родини, зашкодити національній безпеці.
Міністр оборони Ллойд Остін привітав Брауна з затвердженням на посаді, подякував Шумеру за проведення голосування та розкритикував Тубервіля за його обструкцію. «Настав час затвердити понад 300 інших кандидатів на військові посади», — сказав Остін у заяві.
Байден висунув кандидатуру Брауна, про що було оголошено в травні, після призначення Остіна міністром оборони США, найвищою цивільною посадою в Пентагоні.
Затвердження Брауна означає, що чорношкірі американці вперше обіймуть дві найвищі посади в Пентагоні, що є важливою віхою для інституції, яка різноманітна на нижчих рівнях, але здебільшого білі та чоловіки на вершині.
Шумер також відкрив шлях для голосування в Сенаті щодо висунення Байденом генерала Ренді Джорджа на посаду начальника штабу Сухопутних сил та генерала Еріка Сміта на посаду командувача Корпусу морської піхоти.
Процедурне клопотання Шумера не стосувалося сотень інших військових затверджень, які все ще відкладаються через дії Тубервіля.
Затвердження Сенатом військових призначень зазвичай не викликає суперечок. Позиція Тубервіля не може перешкодити Сенату, де більшість становлять демократи, голосувати за будь-яке підвищення, але може різко уповільнити процес.
Канабіс — задля України. Фестиваль у Колорадо для підтримки України. Відео
Канабіс — задля України. Такий фестиваль нещодавно пройшов в Колорадо. Це перший американський штат, де дозволити вирощувати, продавати та вживати марихуану не лише в медичних цілях.
Спікер Маккарті: "Зеленський наш президент?" Візит на тлі суперечок у Конгресі. Що законодавці розповіли Голосу Америки?

Президент України Володимир Зеленський у четвер, 21-го вересня, зустрінеться із законодавцями у Конгресі США.
Це буде його другий візит до Капітолія за час широкомасштабної російської агресії. І якщо перший його виступ перед двома палатами американських законодавців оглядачі називали історичним через безпрецедентну підтримку України, то нинішній візит на Капітолійський пагорб обіцяє бути набагато складнішим – думки багатьох законодавців розділилися щодо збільшення допомоги, їх також турбує, чи Україна зможе перемогти, чи використовує допомогу відповідально. Також дається взнаки початок президентських перегонів.
На думку оглядачів, загострення політичної боротьби може загальмувати ухвалення рішень щодо збільшення військової допомоги Україні, про яке просить адміністрація президента Джо Байдена.
Український лідер прибув у Вашингтон в середу ввечері, щоб провести низку зустрічей з американськими законодавцями на Капітолійському пагорбі вже у четвер вранці.
Згідно з розкладом, о 9:00 ранку Зеленський матиме зустріч із законодавцями Палати представників, перемовини триватимуть годину та відбуватимуться у закритому форматі. Після цього, орієнтовно о 10:00, Зеленський відправиться на закриті перемовини із сенаторами. Вже після зустрічей у Конгресі український лідер матиме перемовини із президентом США Джо Байденом у Білому домі.
Адміністрація просить додаткової допомоги для України, у Конгресу сумніви щодо вже наданої
Візит Зеленського відбувається на тлі запеклих дискусій у Конгресі США щодо погодження бюджету. Законодавці мають проголосувати 12 законопроєктів про видатки, до початку нового фінансового року, який настає 1-го жовтня.
Серед них зокрема, оборонний бюджет США, в якому прописано 300 мільйонів доларів на допомогу Україні, та запит президента Байдена про додаткове фінансування, яке включає в середньому 24 мільярди доларів для України. Якщо політикам не вдасться подолати суперечки до крайнього терміну, то уряд опиниться в ситуації "шатдауну", коли всі державні кошти буде заблоковано.
Нинішній законопроєкт про тимчасове фінансування уряду в Палаті представників не включає додаткове фінансування для Києва, про яке просить Білий дім.
Який план перемоги? Я думаю, це те, що американська громадськість хоче знатиКевін Маккарті, спікер Палати представників
А спікер Кевін Маккарті напередодні візиту Зеленського заявив, що його більше цікавить, куди пішла вже виділена допомога, і жодних обіцянок про наступну допомогу він не робив.
"Зеленський обраний до Конгресу? Він наш президент? Я не думаю, що я маю бути відданий будь-чому. У мене є питання щодо того, де звітність про гроші, які ми вже витратили? Який план перемоги? Я думаю, це те, що американська громадськість хоче знати. Те, що зробила Росія, вторгшись, це неправильно, ці звірства, ми хочемо переконатися, що це закінчиться. Але я також завжди казав із самого початку, незалежно від того, про яке питання йдеться, я хочу відповідальності за усе, на що наші працьовиті платники податків витрачають свої гроші", - заявив спікер Маккарті американським журналістам у Конгресі.
Конгресова кореспондентка української служби Голосу Америки, Катерина Лісунова ексклюзивно поспілкувалась із американськими законодавцями Палати представників щодо їхніх очікувань від прийдешньої зустрічі із Володимиром Зеленським.
Коли Зеленський розмовлятиме з Конгресом, він повинен розуміти, що є спротив допомозі, що багатьох людей турбують питання підзвітністю їхніх грошей, куди вони використовуютьсяРіч Маккормік, конгресмен-республіканець
Так, за словами конгресмена-республіканця від штату Джорджія, Річа Маккорміка, український лідер має розуміти, що він зустрінеться із Конгресом в якому зараз активно лунають голоси проти продовження допомоги Україні, і саме Зеленський має переконати їх, що гроші витрачені на допомогу Києву не марні.
"Коли Зеленський розмовлятиме з Конгресом, він повинен розуміти, що є спротив допомозі, що багатьох людей у Республіканській партії, ймовірно також в Демократичній партії турбують питання підзвітністю їхніх грошей, куди вони використовуються. Він повинен надати вагомі аргументи щодо такої підзвітності. Зараз ведеться багато розмов, щодо цінності наших грошей. Я особисто дуже підтримував наші зусилля в Україні. Я наполягав, що ми маємо допомагати більше. Ми все іще маємо танки Abrams, готові до застосування", - заявив республіканець Маккормік, українській службі Голосу Америки.
Сам Маккормік вважає, що США мають продовжити допомогу Україні та довести справу до кінця.
"Навіть будучи наймогутнішою країною у світі, США не досягли успіху у війнах у В’єтнамі, Іраку та Афганістані, тому що у нас не було достатньо потужностей. Ми повинні дати українцям такий потенціал потужностей, якщо вони збираються виграти, якщо вони збираються досягти успіху", – сказав конгресмен.
Він додав, що українці "вже зробили чудову роботу зупинивши наступ", але їм ще потрібно довести, що вони можуть перемогти.
"Ми хочемо, щоб вони перемогли. Це означає, що він (Зеленський, – ред.) має навести таку аргументацію, яка пояснить людям, чому його країна потребує підтримки. Так само як і будь-які американські військові, вони (українці ред.) не зможуть досягти успіху, пройшовши лише половину шляху. Нам потрібні запевнення, щоб переконатися, що ми завершимо почату роботу", – додає Маккормік.
Ми маємо показати потужну двопартійну підтримку, що ми їх підтримуємо, що ми продовжимо підтримувати їх необхідними ресурсами, що вони повинні виграти цю війну і що ми пишаємося нимиПет Раян, конгресмен-демократ
Тим часом конгресмен-демократ від штату Нью-Йорк, Пет Раян сподівається, що візит президента України стане приводом для конгресменів та сенаторів продемонструвати підтримку США.
"У Сполучених Штатах Америки ми виступаємо за свободу та демократію та проти авторитаризму. Отже, я буду радий почути президента Зеленського. Ми маємо показати потужну двопартійну підтримку, що ми їх підтримуємо, що ми продовжимо підтримувати їх необхідними ресурсами, що вони повинні виграти цю війну і що ми пишаємося ними", – сказав конгресмен-демократ.
Він також наголосив, що дуже розраховує на те, що Зеленському вдасться донести голоси бійців з поля бою, "голоси тих, хто хоробро воює на передовій та їхніх сімей", щоб американські законодавці "не втрачали людяності при ухваленні будь-яких рішень".
"Щоб ми не втратили людяність, ухвалюючи тут рішення. Дехто з моїх колег, мені здається, вже втратив це відчуття. Тож важливо, щоб він (Зеленський, – ред.) нагадав нам про це, і я думаю, що він так і зробить", - сказав Пет Раян у розмові з Голосом Америки.
Натомість інший законодавець, також від штату Нью-Йорк, конгресмен-республіканець Нік Лалота, вважає що США роблять більше ніж країни Європи, коли справа заходить за допомогу Україні.
"Я думаю, що мої виборці хотіли б почути, що європейці повинні робити більше в питаннях, які стосуються Європи. Тягар відповідальності має бути міжнародним, він не повинен лягати в першу чергу на платників податків Сполучених Штатів. І я сподіваюся, що президент Зеленський озвучить цю проблему", - сказав Лалота.
Ми хотіли б почути лише який поступ і які справи станом на заразДжен Кігганс, конгресвумен-республіканка
Його однопартійка, конгресвумен-республіканка від штату Вірджинія, Джен Кігганс вважає, що окрім підзвітності наданих коштів, найважливішими зараз є поточні новини з поля бою.
"Я б хотіла почути, яка ситуація зараз, де саме ведеться бій. А також куди, і це особливо важливо для Сполучених Штатів, витрачаються ресурси. І тільки це, ми хотіли б почути лише який поступ і які справи станом на зараз. Ми хотіли б почути останні повідомлення", - заявила Кігганс.
Погоджується із нею й інший республіканець Майк Галлахер, від штату Вісконсин. За його словами, підзвітність коштів та прогрес на полі бою будуть двома найважливішими темами для погодження майбутньої додаткової допомоги Україні.
"Багатьом законодавцям буде цікаво почути про контрнаступ, про поступ на місцях, перспективи перемоги, а також про те, якими є найнагальніші потреби щодо зброї. Ми також повинні мати гарантії того, що зброя, яку ми надаємо, гроші, які ми надаємо, витрачаються належним чином і відповідально, щоб ми мали підтримку для майбутнього пакету фінансування. Отже, я думаю, що ці два пункти будуть ключовими", - вважає Галлахер.
Президент (Зеленський, – ред.) має запевнити людей, що цю війну можна виграти і що ми допомагаємо йому перемогти, а не просто підтримуємо існування конфліктуСкотт Пітерс, конгресмен-демократ
Демократ від штату Каліфорнія Скотт Пітерс наголошує, що під час зустрічей у Конгресі Зеленський має переконати законодавців, що цю війну дійсно можливо виграти, якщо продовжити підтримку Києва.
"Я вважаю, що американська підтримка України є надзвичайно важливою. Президент (Зеленський, – ред.) має запевнити людей, що цю війну можна виграти і що ми допомагаємо йому перемогти, а не просто підтримуємо існування конфлікту. А також він повинен запевнити нас, що гроші, які ми вкладаємо, як американські платники податків, насправді йдуть на фронт та на пов’язані із цим цілі", - ділиться з Голосом Америки конгресмен Скотт Пітерс.
А от республіканець від штату Канзас Рон Естес вважає, що така зустріч буде корисною представникам обох сторін, як України, так і США. Він вважає, що це буде можливістю особисто порушити питання критичні для партнерів.
"Я думаю, що для нього (Зеленського, – ред.) корисно мати можливість поспілкуватися щодо різних питань, які виникають. Загалом, це добре для обох сторін мати можливість зібратися разом і поговорити про поточні проблеми кожної країни", – підсумував конгресмен, Рон Естес.
Нагадаємо, 21-го грудня 2022-го року український президент виступив з окремою промовою у Конгресі США. Тоді його виступ називали історичним та порівнювали із промовою Вінстона Черчилля.
Дивіться також: Зустріч Маска з Сенаторами США: що було сказано про Україну?
Підсумки друго дня візиту президента України Зеленського до Нью-Йорка. Відео
Президент Володимир Зеленський у своєму виступі у Радбезі, 20 вересня, окреслив пропозиції щодо реформи ООН на основі україської Формули миру. Що він запропонував? Про це та підсумки друго дня візиту президента України до Нью-Йорка - розповідає Ірина Соломко.
Форум