Актуально
- Голос Америки
«Війна Путіна змінила українське суспільство». Оглядачі про антикорупційні кроки України

Американські політики та аналітики схвально відгукнулися на кроки українського уряду, спрямовані на боротьбу з корупцією. Вони реагували на найбільше, за словами оглядачів, потрясіння в уряді президента Володимира Зеленського з початку російського вторгнення. У вівторок декілька високопосадовців, включно зі заступником міністра оборони та кількома керівникам регіонів України, були звільнені на тлі повідомлень у ЗМІ про завищені ціни за продукти, призначені для українських військових.
Прес-секретарка Європейської комісії Ана Пісонеро заявила, що не може коментувати поточні кримінальні справи, але сказала: «Ми, звичайно, вітаємо той факт, що українська влада серйозно ставиться до цих питань». «Антикорупційні заходи, звичайно, є важливим виміром процесу вступу до ЄС. І вони також є частиною політичних умов для подальшої макрофінансової допомоги ЄС», - цитує посадовицю CNN.
Газета New York Times зауважує, що викриття відбуваються у напружений для України час, коли вона готується до можливого нового наступу Москви. І хоча не було жодних ознак того, що скандал із закупівлями пов’язаний з незаконним привласненням західної військової допомоги, звільнення, на думку часопису, можуть означати бажання президента Зеленського запевнити союзників України, які надсилають мільярди доларів військової допомоги, що його уряд не толеруватиме хабарництво.
Американські оглядачі зауважують, що боротьба з корупцією – це тривалий процес, але відзначають, що Київ розуміє, що очищення влади є необхідною умовою західної підтримки України.
Експерт з питань України та Східної Європи Дуг Клейн з Євразійського центру Атлантичної ради каже, що «деякі люди не розуміють, що встановлення верховенства права та припинення корупції – це не той (процес), який вмикається натисканням на кнопку».
«Київ знає, що боротьба з корупцією є ключем до підтримки Заходу та європейського майбутнього. Такі рухи показують це», – вважає американський експерт.
Оглядач часопису Atlantic Девід Фрум, колишній працівник в адміністрації президента Джорджа Буша молодшого, вважає, що події у Києві означають «зміну антикорупційної культури в Україні».
«Війна Путіна змінила українське суспільство», – твітує впливовий консервативний коментатор.
Нейт Сіблі, науковий співробітник Ініціативи щодо боротьби з клептократією Гудзонівського інституту вважає, що боротьба проти корупції в Україні є частиною зусиль адміністрації Джо Байдена щодо боротьби з клептократією у цілому західному світі.
«Стратегія адміністратора Байдена щодо протидії корупції та відповідь Заходу на війну Росії проти України підштовхнули нас до нової ери трансатлантичних зусиль проти клептократії», – твітує експерт.
Як повідомляв «Голос Америки», минулого тижня, виступаючи в Гудзонівському Інституті, Ендрю Адамс, директор оперативної групи KleptoCapturе, сказав, що його команда протягом останніх 10 місяців займалася активами найбагатших російських олігархів і зібрала активів, «набутих кримінальним шляхом», майже на мільярд доларів. Ці гроші, за його словами, найближчим часом мають бути передані на відбудову України. Він додав, що вжиття негайних заходів має підштовхнути також правоохоронні органи союзників США по всьому світу наслідувати приклад Америки.
Експерти, які готували звіт про майбутню відбудову України для вашингтонського Центру економічних та політичних досліджень також переконані, що «антикорупційна система має вирішальне значення для успішної реконструкції України».
У своєму твіті вони нагадують про своє дослідження, видане наприкінці минулого року, в якому «обговорюється, як корупція проходить через кілька каналів в Україні, і представлені керівні принципи для забезпечення більшої прозорості».
Представниця республіканців у Палаті представників Вікторія Спартц, яка критикувала український уряд за корупцію та вимагала перевірок американської військової допомоги, що надходить в Україну, також привітала кроки з очищення влади в Україні.
«Рада бачити, що антикорупційні установи, на яких я наполягала минулого літа, знову починають працювати. Я була шокована, побачивши, що творять деякі бандити, поки хоробрі українці гинуть на фронті. Велика подяка відважним журналістам, які не бояться говорити правду», – написала Спартц у своєму твіті.
Радник Офісу президента України Михайло Подоляк вважає, що «кадрові рішення Зеленського свідчать про ключові пріоритети держави».
«Жодних "заплющених очей". Під час війни всі мають розуміти свою відповідальність. Президент бачить та чує суспільство. І безпосередньо реагує на ключовий суспільний запит – справедливість для всіх…», – твітує український посадовець.
Всі новини дня
У Бухаресті засуджують російську атаку на території України, що межують з Румунією

Міністерство оборони Румунії засудило атаки військ РФ на українську інфраструктуру, яка розташована по сусідству з кордоном Румунії.
«Міністерство у режимі реального часу відстежувало ситуацію в повітрі у районі державного кордону під час атак Росії минулої ночі на деякі об’єкти та елементи української цивільної інфраструктури. Ми рішуче засуджуємо ці невиправдані та незаконні напади», – повідомило відомство у Twitter.
Водночас Румунська служба Радіо Свобода підтвердила з посиланням на владу, що прикордонний пункт в районі румунського містечка Ісакча з населенням близько 4500 осіб закрито через здійснену російську атаку по території на українському прикордонні.
Рух на виїзд перенаправлено на пункт пропуску в районі міста Галац, повідомляє румунська сторона.
«Наразі прикордонники ППР «Ісакча» посилено обслуговують транспортні засоби на пункті в’їзду. Два пороми, які забезпечують переправу з одного берега Дунаю на інший, стоять на якорі з румунського боку», – зазначили в береговій охороні.
Також повідомляється, що в контексті ударів на українській стороні, що межує з Румунією, жителі румунського прикордоння поскаржились, що не були минулої ночі сповіщені про потенційну небезпеку через систему RO-ALERT. За повідомленнями, на лінію 112 надійшло п’ять дзвінків, деякі від жителів з району Ісакчі, про звуки вибухів.
В Інспекції з надзвичайних ситуацій повідомили, що рішення про такі сповіщення ухвалює Міноборони. У відомстві, своєю чергою, запевнили, що пильно стежать за повітряним простором у районі кордону з Україною.
Раніше сьогодні голова Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер повідомив, що російські війська цієї ночі обстріляли регіон. В Ізмаїльському районі повідомлялося про влучання у припортову інфраструктуру, пошкодження будівлі пункту пропуску і двох постраждалих.
Згодом начальниця Об’єднаного пресцентру сил оборони «Південь» Наталія Гуменюк в ефірі Радіо Свобода (проєкт Свобода.Ранок) уточнила, що пункт пропуску «Орлівка-Ісакча» між Україною та Румунією в Одеській області зупинив свою роботу через нічну атаку з боку російських військ.
У Держприкордонслужбі зазначили, що на вказаному пункті пропуску відбуваються заходи зі стабілізації.
«Ми повідомимо про відновлення пропускних операцій, а поки радимо обрати інші напрямки для перетину кордону, зокрема, автомобільний пункт пропуску «Рені», – звернулися прикордонники.
За даними Повітряних сил ЗСУ, уночі було знищено 26 із 38 «шахедів», запущених Росією по Україні, більшість над південними регіонами.
В Словаччині до влади хоче повернутися Фіцо і припинити допомогу Україні

Розклад сил перед парламентськими виборами у Словаччині вказує на можливість повернення до влади колишнього прем’єр-міністра Роберта Фіцо, який каже про наміри переглянути зовнішньополітичний курс Братислави і зокрема відмовитися від активної підтримки України.
Опитування перед голосуванням 30 вересня показували лідерство (понад 20%) очолюваної Робертом Фіцо партії Смер - соціальна демократія.
Можлива зміна політики Словаччини - країни з понад п’ятимільйонним населенням - члена ЄС і НАТО, що межує з Україною, стала б новим чинником у Європейському Союзі.
Досі серед країн ЄС лише уряд Угорщини на чолі з прем’єр-міністром Віктором Орбаном відверто виступав проти санкцій ЄС щодо Росії і проти військової допомоги Україні.
Риторика лунає чітко проросійська з усім тим, як каже Орбан: що треба припинити війну і досягти миру, але майже не критикуючи те, що робить Росія.Андрей Матішак
Від початку російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року Словаччина була серед країн, які надавали велику допомогу українцям, відкривши свої кордони для біженців, підтримуючи санкції ЄС проти Росії, і постачаючи Україні зброю.
Але Роберт Фіцо подібно до Віктора Орбана каже своїм співвітчизникам, що зростання цін та інші економічні труднощі словаків є наслідком політики Європейського Союзу і обіцяє «боротися з Брюсселем».
Смер виступає за більшу роль держави в економіці, а також проголошує соціальний захист «вразливих груп населення».
Роберт Фіцо наприклад доводить в дописах у Фейсбуку, що «антиросійські санкції» ЄС, а також європейські програми захисту клімату з обмеженнями викопних джерел енергії, призвели до того, що, як він стверджує, «Росія економічно зростає, а ЄС йде в рецесію».
Словацький журналіст Андрей Матішак говорить, що партія Смер стала «відкрито антиукраїнською і навіть можна сказати проросійською».
«Вони, наприклад, кажуть, що якщо вони урядуватимуть, то не надаватимуть Україні жодної військової допомоги. Це легка обіцянка, бо на цей час ми вже передали все, що мали і не готові віддавати нещодавно отримані від Німеччини танки Леопард. Але риторика лунає чітко проросійська з усім тим, як каже Орбан: що треба припинити війну і досягти миру, але майже не критикуючи те, що робить Росія», - розповідає Андрей Матішак зі словацької щоденної газети «Правда».
Роберт Фіцо та його соратники подібно до Орбана та угорської партії Фідес також критикують США, а однією з найнагальніших загроз для Словаччини називають імміграцію.
Партія Смер у вересні закликала закрити кордон з Угорщиною через те, що було названо напливом нелегальних мігрантів.
Спроба повернення до влади
Роберт Фіцо - один з найвідоміших політиків у Словаччині, який був прем’єр-міністром 2006-2010, а згодом 2012-2018 року.
Він пішов у відставку вимушено внаслідок масових протестів після вбивства в лютому 2018 р. журналіста Яна Куцяка, який розслідував корупцію, та його нареченої.
Ян Куцяк співпрацював з OCCRP - Organized Crime and Corruption Reporting Project (Проект висвітлення організованої злочинності та корупції), досліджуючи інтереси італійського мафіозного угрупування “Ндранґета” у Словаччині.
Оцінюючи виборчу кампанію, словацький аналітичний центр Globsec пише, що партія Смер викликає «серйозну стурбованість щодо пов’язаності членів партії з корупцією, поширенням дезінформації та прокремлівських тверджень, водночас з виступами за припинення військової допомоги Україні».
У разі успіху на виборах партія Смер напевне була б змушена створювати коаліцію і можливо після запальної кампанії під впливом союзників в уряді Роберт Фіцо приглушив би свою проросійську, антиукраїнську та критичну риторику щодо НАТО і ЄС.
Андрей Матішак вказує, що подальша підтримка Словаччиною України буде певною мірою залежати від того, які ще партії увійдуть в уряд.
«Але я вважаю, що реалії такі, що підтримка України з боку Словаччини напевне буде меншою», - прогнозує журналіст.
Соціологічні дослідження показували, що у Словаччині і досі були досить поширені настрої скептичні щодо підтримки України.
В одному з останніх опитувань служби Євробарометр у відповідь на запитання, чи згодні вони з тим, що Європейський Союз повинен і далі підтримувати Україну більшість словаків 51% відповіли ствердно, але цей показник нижчий ніж у багатьох інших країнах ЄС.
Словаччина перебуває в нижчій частині показників підтримки України у порівнянні з такими кранами як, наприклад, Португалія і Фінляндія, де згоду з тим твердженням підтримали відповідно 90% португальців і 88% фінів.
- Голос Америки
Слідча комісія ООН продовжує знаходити численні докази воєнних злочинів, скоєних Кремлем. Відео
У новому звіті слідча комісія ООН з розслідування порушень в Україні зосередила увагу на порушеннях у тих районах Херсонської та Запорізької областей, які довгий час перебували під російською окупацією.
- Голос Америки
Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео
Володимир Зеленський підтвердив, що перша партія танків Abrams вже прибула до України. Про те, що танки надійдуть цього тижня оголошував президент США Джо Байден під час зустрічі з Зеленським у Вашингтоні.
Буданов про атаку на штаб Чорноморського флоту РФ. Відео
В українському командуванні заявили, що внаслідок атаки на штаб Чорноморського флоту Росії у Севастополі загинув командувач Чорноморським флотом адмірал Віктор Соколов. Крім цього, загинули 34 російських офіцерів, ще 105 військових поранено.
Форум