Спеціальні потреби

Англомовна преса про справу Гонгадзе та можливий продаж Україною зброї - 2005-02-04


Вашингтон – 3 лютого. На Заході, і не лише там, сподіваються, що із зміною влади в Україні можуть відбутися деякі зрушення в справі донині нерозкритого вбивства журналіста Георгiя Гонгадзе. Цій темі американська газета Нью-Йорк таймс сьогоднi присвятила обширну статтю. А британська Файненшал таймс зосередила увагу на справi можливого незаконного продажу Україною зброї.

Нерозв’язана справа Георгія Гонгадзе, уважає автор статтi в Нью-Йорк таймс – Стiв Маєр - Дамокловим мечем висить над головами екс-лідерів України. Те, як розв’яжуть цю справу нові лідери, зазначає часопис, буде лакмусовим папірцем змін, які ймовірно відбуватимуться в Україні, хай навіть до відповідальності залучать найвищих посадовців включно з колишнім президентом Кучмою. Так уважає Святослав Піскун, старий-новий генеральний прокурор, який повернувся місяць тому в крісло, яке уже ранiше обіймав деякий. Ющенко пообіцяв у Страсбурзі світовим лідерам, що справу журналіста скоро розв’яжуть, назвавши його вбивство «моральним викликом». Але ця справа, уважає Маєр, може залишитися нерозв’язною: адже фізичні докази можуть бути безповоротно втрачені, підозрювані і свідки пощезали або повмирали, деякі з тих, хто пов’язаний з цією справою, ще й досі обіймають високі посади. Навіть самого Піскуна дехто уважає частиною проблеми, а не її вирішення, пише Нью-Йорк таймс, оскільки він був генпрокурором під час гальмування справи. Депутат Григорій Омельченко уважає, що наразі є достатньо доказів для обвинувачення найвищих посадовців, включно з Кучмою, якщо не у прямому вбивстві, то у змові з метою вбивства Гонгадзе. Наразі, каже він, не існує перешкод на цьому шляху, відзначає Нью йорк таймс.

А британська Файненшл таймс вміщує на першій сторінці замітку про ймовірний продаж Україною ракет Ірану та Китаю. Герой цієї історії--той же Григорій Омельченко. Цього разу, правда, мова не про Кольчуги, які Київ буцімто продавав Іраку, і яких там не виявили. Омельченко, пише Файненшл таймс, висуває нові звинувачення -- що, за даними СБУ, з України в 1999-2001 роках -- було нелегально продано 12 крилатих ракет Х-55 класу повітря-земля, які в Америці відомі як АS-15. Шість з них нібито потрапили до Ірану, шість -- до Китаю. Ці ракети, пише Файненшал таймс, мають досить точну систему наведення і радіус дальності у три тисячі кiлометрiв, що занапащує Ізраїль з боку Ірану. Ці ракети були частиною радянського бомбового авіа-арсеналу, розміщеного в Україні, який залишився у спадок після розвалу СРСР. Ракети первісно проектувалися як стратегічні ядерні крилаті ракети на кшталт американських Томагавків. Обвинувачення, які прозвучали в Раді, додають підстав американським твердженням, що Іран намагається створити можливості для розбудови власного ядерного арсеналу. Вони також збільшують занепокоєння щодо зусиль Ірану та Китаю поліпшити власну ракетну технологію. СБУ, заявляє Омельченко, перешкодило спробі експорту ще 14-ох таких ракет минулого року, і заарештувало колишнього офіцера СБУ, який зараз під слідством у районному апеляційному суді Києва. Речник генпрокурора підтвердив, що спроба експорту цих ракет була подана для розслідування. А Омельченко обвинуватив у цій справі високопосадовців, пов’язаних з Кучмою. Він сказав, що вони приховували викриття СБУ нелегальних оборудок навколо продажу ракет на зламі століть, пише Файненшл таймс.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG